Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αληθεια, αν ειχες γιο, θα ηθελες να περασεις τωρα οπως περασες εσυ τοτε και να σκληραγωγηθει αυτες τις πιο "ξεγνοιαστες περιοδους της ζωης του"?

 

ενοει προφανως οτι ενας καλος λογος για να τιναξει τα μυαλα του στον αερα καποιος ειναι να χρωσταει παντου η να χασει το σπιτι του και οχι ο στρατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ενοει προφανως οτι ενας καλος λογος για να τιναξει τα μυαλα του στον αερα καποιος ειναι να χρωσταει παντου η να χασει το σπιτι του και οχι ο στρατος.

 

Συμφωνω απολυτα.

 

Και εγω δεν θα τιναζα τα μυαλα μου στον αερα αν δεν την παλευα στον στρατο.

 

Αν ειχε φτασει η κατασταση στο απροχωρητο το πολυ πολυ να βαραγα μια αναβολη να ηρεμησω.

 

Αλλα δεν ειμαστε ολοι οι ανθρωποι ιδιοι.

 

Καποιοι ζοριζονται περισσοτερο απο τους αλλους και αυτοκτονουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτιμώ να είμαι υγιείς και ''φλώρος'' ...

 

δεν μου λες εσυ εξυπνο αγορι, γιατι αρχιζω και φορτωνω τωρα. το να αντεχεις στην ψυχολογικη πιεση το θεωρεις αναπηρια? γιατι βλεπω εχεις μια ταση να τα φερνεις ολα στα μετρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα.

 

Και εγω δεν θα τιναζα τα μυαλα μου στον αερα αν δεν την παλευα στον στρατο.

 

Αν ειχε φτασει η κατασταση στο απροχωρητο το πολυ πολυ να βαραγα μια αναβολη να ηρεμησω.

 

Αλλα δεν ειμαστε ολοι οι ανθρωποι ιδιοι.

 

Καποιοι ζοριζονται περισσοτερο απο τους αλλους και αυτοκτονουν.

 

αυτος που ειναι να αυτοκτονησει θα αυτοκτονησει οπου και να τον πας. οταν το ψυχολογικο τεστ που σου κανουν ειναι ποια ειναι η σχεση σου με την οικογενεια σου και πως σκεφτεσε την παραμονη σου στο στρατευμα ε ενταξει δηλαδη ελεος. σε εμας δεν αυτοκτονησε κανεις μα κανεις. ουτε καν ,ειχαμε γινει ολη η σειρα μια παρεα και βοηθουσε ο ενας τον αλλον δεν θα την βγαζαμε καθαρη αλλοιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αληθεια, αν ειχες γιο, θα ηθελες να περασεις τωρα οπως περασες εσυ τοτε και να σκληραγωγηθει αυτες τις πιο "ξεγνοιαστες περιοδους της ζωης του"?
Αγαπητέ, αν κάποιος δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μερικά καψόνια (που δεν πιστεύω να γίνονται πια) και να εκτελέσει μερικές (ανόητες πολλές φορές) διαταγές από τους ανωτέρους του, τότε δεν είναι έτοιμος να βγει στη ζωή. Εκτός αν νομίζεις ότι στη ζωή είναι όλα ρόδινα και το μόνο εμπόδιο προς την καταξίωση είναι ο στρατός.

Γιό δεν έχω, αλλά όταν με το καλό κάνω (αν κάνω) δεν έχω σκοπό να τον βοηθήσω να αποφύγει το στρατό. Αυτή είναι μία μόνο από τις δυσκολίες της ζωής και κατά τη γνώμη μου από τις μικρότερες και αν δεν μπορεί να αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο, τι θα κάνει στη μετέπειτα ζωή του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου λες εσυ εξυπνο αγορι, γιατι αρχιζω και φορτωνω τωρα. το να αντεχεις στην ψυχολογικη πιεση το θεωρεις αναπηρια? γιατι βλεπω εχεις μια ταση να τα φερνεις ολα στα μετρα σου.

 

Μην φορτωνεις μαν.

 

Δεν το ειπε για σενα.

 

Απλως ειπε πως μεταξυ σκληραγωγησης και πιθανου ατυχηματος που θα προκαλεσει αναπηρια απο την μια πλευρα και υγειας και φλωριας απο την αλλη, προτιμα το δευτερο.

 

υγ: κρατα τον θυμο σου για αυριο μετα την συνεντευξη του τζιγγερ.Θα εχουμε πολλα να πουμε στο τοπικ του παο (αν μου το επιτρεψει ο ποσκαμαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πρωτιμώ πάντως σουβλάκια, καναπέδες, msn και τέτοια...

ε, και λίγο champions league για να πω την αμαρτία μου...

 

@Dr.Strangelove δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι πως είναι η ζωη σου όταν νοσταλγείς τέτοιες καταστάσεις ... Ελπίζω να έχω καλύτερη τύχη από εσένα...

καληνύχτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην φορτωνεις μαν.

 

Δεν το ειπε για σενα.

 

Απλως ειπε πως μεταξυ σκληραγωγησης και πιθανου ατυχηματος που θα προκαλεσει αναπηρια και υγειας και φλωριας, προτιμα το δευτερο.

 

υγ: κρατα τον θυμο σου για αυριο μετα την συνεντευξη του τζιγγερ.Θα εχουμε πολλα να πουμε στο τοπικ του παο (αν μου το επιτρεψει ο ποσκαμαν)

 

ε ενταξει ο καθενας εχει προταιεροτητες. περα απο την πλακα εγω κατανοω οποιον δεν γουσταρει να παει ασχετα που κραζω. κραζω επειδη βλεπω οτι εχει παει δωδεκαμηνο και ενταξει μεχρι να πας εχεις βγει. Απλα ας πει δεν γουσταρω να παω γιατι βαριεμαι και δεν θελω να χασω την βολη μου, οχι να μου γραφει ιστοριες για αγριους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου λες εσυ εξυπνο αγορι, γιατι αρχιζω και φορτωνω τωρα. το να αντεχεις στην ψυχολογικη πιεση το θεωρεις αναπηρια? γιατι βλεπω εχεις μια ταση να τα φερνεις ολα στα μετρα σου.

 

νομίζω πως απλά παραφράζεις αυτά που γράφω...

αρκεσου στην απάντηση του absinthe, με καλύπτει...

τι να κάνουμε, δεν είμαστε όλοι superman...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ, αν κάποιος δεν μπορεί να αντιμετωπίσει μερικά καψόνια (που δεν πιστεύω να γίνονται πια) και να εκτελέσει μερικές (ανόητες πολλές φορές) διαταγές από τους ανωτέρους του, τότε δεν είναι έτοιμος να βγει στη ζωή. Εκτός αν νομίζεις ότι στη ζωή είναι όλα ρόδινα και το μόνο εμπόδιο προς την καταξίωση είναι ο στρατός.

Γιό δεν έχω, αλλά όταν με το καλό κάνω (αν κάνω) δεν έχω σκοπό να τον βοηθήσω να αποφύγει το στρατό. Αυτή είναι μία μόνο από τις δυσκολίες της ζωής και κατά τη γνώμη μου από τις μικρότερες και αν δεν μπορεί να αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο, τι θα κάνει στη μετέπειτα ζωή του;

 

Για τα μερικα καψωνια και τις διαταγες δεν θα πω τιποτα για την δικη μου θητεια, θα σε παραπεμψω στην εξιστορηση του 1980 για την δικη του θητεια, μερικες σελιδες πριν.

 

Οσο για το οτι δεν ειναι στη ζωη ολα ροδινα και στον στρατο αντιμετωπιζεις την μετεπειτα ζωη και μαθαινεις πως να την αντιμετωπισεις, εγω τα ακουω βερεσε.

 

Αν οι αξιες που θα με βοηθησουν να παω μπροστα στην ζωη ειναι η διαρκης προσπαθεια για λουφα, το χαφιεδιλικι, η εκμεταλλευση των αδυνατων και η τυφλη υποταγη στους ανωτερους ε τοτε ας μην παω μπροστα, δεν πειραζει.

 

Φιλε στρειντζερ ελπιζω να κανεις γιο (αν το θες) και να μην διδαχθει στον στρατο αυτες τις αξιες μεχρι τοτε.

Εναν τροπο βλεπω για να γινει αυτο : να εχει καταργηθει μεχρι τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως απλά παραφράζεις αυτά που γράφω...

αρκεσου στην απάντηση του absinthe, με καλύπτει...

τι να κάνουμε, δεν είμαστε όλοι superman...

 

νταξει απλα εγραψες με παραθεση του μηνυματος μου. μεσα στο κεφαλι σου ειναι ολα τα ανθρωπινα ορια δεν τα ξερεις, για τον σουπερμαν που γραφεις.

 

εντιτ. ρε αψεντι εκει που ημουν εγω ξυπναγες το πρωι και εβλεπες την τουρκικη σημαια στο βουνο τρωγανε πολλα γκαζια οι απο πανω δεν συγκρινετε με την θητεια στην ελλαδα. Και τοτε δεν ειχανε μπει ευρωπαικη ενωση οι κουμπαροι. το λεω για αυτο που γραφεις στον αλλο να διαβασει αυτα που εγραψα. εκει ηταν περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ειμαι παλιουρας εδω μεσα πιο πολυ απο εσας να πω και εγω την γνωμη μου...

η αποψη του 1980 ειναι η αναλογη που χαλαει τον στρατο.

σου λεει επειδη τα πια εγω, να τα πιεις και εσυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος να μου δώσει απάντηση στην εξής απορία : Γιατί είναι τόσοι πολλοί φαντάροι μαζεμένοι στην Αθήνα? Σαλαμίνα , Ελευσίνα κτλ κτλ...Λογική έξήγηση... Έχουν κάποιο λόγο-σκοπό ύπαρξης? Δε θα ταν πιο χρήσιμοι παραμεθώριο να φυλάξουν κανα σύνορο να δικαιολογήσουν την ύπαρξη τους και να γεμίσουν και τα στρατόπεδα γιατί έχουμε και τους καραβανάδες να παραπονούνται οτι έχουν έλλειψη φαντάρων. Λίγο οξύμωρο το βλέπω το σχήμα.

 

Επίσης αμα θέλω καψόνια και δυσκολίες δεν είναι ανάγκη να πάω φαντάρος , έχω και το αφεντικό-κέρβερο στη δουλειά να με βάζει να κάνω υπερωρίες και διάφορα άλλα άσχετα / παράλογα τα οποία πρέπει να κάνω αμα θέλω να συνεχίσω να δουλεύω εκεί. Κι όλα αυτά για 600 - 700 ? τα οποία δε μου φτάνουν για να συντηρήσω ένα σπίτι μόνος μου.

 

Και αμα θέλω να σκληραγωγηθώ σωματικά πάω και γράφομαι κουνγκ φου και λιώνω κανα 5ωρο κάθε μέρα στη προπόνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και ειμαι παλιουρας εδω μεσα πιο πολυ απο εσας να πω και εγω την γνωμη μου...

η αποψη του 1980 ειναι η αναλογη που χαλαει τον στρατο.

σου λεει επειδη τα πια εγω, να τα πιεις και εσυ...

 

ειπα περα απο τον χαβαλε οποιος δεν γουσταρει να παει ας μην παει απλα μην γραφει πιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι λογικη αυτη.

 

Μπορει καποιος που εχει προβλημα με τις διαταγες και τα καψωνια και ειναι υπερβολικα ευαισθητος, να διαθετει καλλιτεχνικη φυση και να γινει ο νεος πικασο, προσφεροντας στο ανθρωπινο γενος σιγουρα περισσοτερα απο εμενα που ειμαι σκληρος και πηγα στρατο.

 

Επισης μπορει καποιος που δεν την παλευει στον στρατο να ανακαλυψει μετα απο 10 χρονια την θεραπεια για μια ανιατη ασθενεια. Αν το συστημα τον ειχε ανακαλυψει και τον ειχε εξοντωσει δεν θα ηταν απωλεια για το ανθρωπινο γενος?

 

Επίσης πιθανόνότερο να ήταν τόσο γαμημένος ψυχολογικά και συναισθηματικά που να έπινε και να σε σκότωνε ενώ διέσχιζες το δρόμο ένα βράδυ ή ακόμα περισσότερο να έκανε τα παιδιά του σαν τα μούτρα του ή και χειρότερα. Φαντάζομαι αν είχε εντωμεταξύ ζωγραφίσει τη νέα Μόνα Λίσα δε θα μας πειράζε και τόσο.

 

Ωραια ολα αυτα αλλα θα σου πω το εξης: δεν ξερω αν εχεις παει στρατο αλλα εγω μετα την 12μηνη θητεια μου, αν ερθει ενας τουρκος, αλβανος, βουλγαρος, σκοπιανος και προσπαθησει να επιβουλευθει τα εθνικα μου συμφεροντα το μονο που θα μπορεσω να κανω για να τον αντιμετωπισω θα ειναι ΝΑ ΤΟΝ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΩ ΜΕΧΡΙ ΘΑΝΑΤΟΥ.

 

Προσωπικά, μπορώ να του καθαρίσω πατάτες μια χαρά, να καθαρίσω όλα τα ταψιά ενός λόχου μόνος μου, να μαζεύω πευκοβελόνες κάθε μέρα κάτω από το γαμημένο το πεύκο και πολλά άλλα τέτοια. Μπορώ όμως επίσης να του την ανάψω στα 300 μέτρα με το G3 άνετα, να τον πετύχω στο ενάμισι χιλιόμετρο με πυροβόλο των 20 χιλιοστών. Ακόμα μπορώ να διαικπερεώσω έγγραφα Νατοϊκού επιπέδου και με λίγη προσπάθεια να δoυλέψω στο sotware σχεδίασης αποστολών του F-16.

 

@ Dr.Strangelove: όταν αναφέρθηκα στην εκτός συνόρων απειλή, έβαλά και κάποια εισαγωγικά ('') , που σημαίνουν ότι δίνω ένα τόνο ειρωνίας στην λέξη, με σκοπό να σου δείξω πως δεν υπάρχει απλά απειλή.

πως μπορεί λοιπόν να κάνει καλά κάποιος μια δουλειά που στην ουσία δεν υπάρχει?

μάλλον η μόνη δουλειά που κάνει έιναι να μας δουλεύει, όπως τον δουλεύουν και αυτόν καποιοι άλλοι με την ΣΕΙΡΑ τους...

 

Οπότε όλα τα δημοκρατικά καθεστώτα της περιοχής θα έπρεπε να είναι φίλοι, σωστά;

 

Η αλήθεια είναι ότι απολύθηκα πριν από αυτούς (βέβαια και οι ΕΠΥ κάτι παρόμοιο ήταν) αλλά το ότι συμβαίνει αυτό δεν είναι δικό μου θέμα. Επειδή δηλαδή βαριούνται οι επαγγελματίες πρέπει να πάω εγώ?

 

Υπάρχουν τόσες χιλιάδες αξιωματικοί που μπορούν να τους βγάλουν από τη βαρεμάρα τους. Ας οργανωθούν. Τι τους έχουμε?

 

Μα το θέμα είναι, ότι πλέον που μυρίστηκαν τη δουλειά ότι θέλει και προσπάθεια η δουλειά οι αριθμοί έχουν πέσει. Από την άλλη, πλήρως επαγγελματικός στρατός στην Ελλάδα είναι ουτοπία. Τα λεφτά δε φτάνουν ούτε για ζήτω.

 

Και αντε πες εγω δεν εχω σκεφτει τι θα γινοτανε. Μηπως μπορεις να μου πεις εσυ τι θα γινοτανε? Δεν θα ειχαν οι αξιωματικοι ποιον να τους φτιαχνει καφε και να τους καθαριζει τις τουαλετες?

 

Όταν πήγα πάντως το δίσκο με το φαγητό στον αντισυνταγματάρχη που ξημέρωνε κάθε βράδυ μελετώντας αμυντικές θέσεις, δε μου κακοφάνηκε.

 

Αυτο καταλαβες εσυ απο αυτο που ειπα? Εφερα απλως ενα ακραιο παραδειγμα οπου ουσιαστικα το μετρο της υποχρεωτικης θητειας καταστρεφει οικονομικα μια οικογενεια. Δεν χρειαζεται να ειναι αιωνιος φοιτητης. Λιγες ειναι οι οικογενειες που τα παιδια δουλευουν απο τα 15 για να βοηθησουν την φτωχη οικογενεια τους, χωρις να ειναι πατερες? Εγω προσωπικα γνωρισα 2 τετοια παιδια στον στρατο οι οποιοι ειχαν τρομερα προβληματα και αναγκαζονταν να παρακαλανε για να βγαινουν εξοδουχοι και να κανουν μεροκαματα.

 

Επίσης μεγάλο πρόβλημα είναι για κάποιες οικογένειες όταν τα παιδιά πηγαίνουν σχολείο. Κατάργηση πάραυτα.

 

 

Στα περισσότερα με βρίσκει σύμφωνο.

 

Κάτι που διάβασα προηγουμένως αλλά ξέχασα να απαντήσω.

 

Ο στρατός λέει με έκανε χειρότερο άνθρωπο. Γιατί ρε συ; Τι σε έκανε δηλαδή; Παρτάκια; Ρουφιάνο; Γλύφτη;

 

Ας πούμε ότι όλα αυτά ο στρατός τα ευνοεί. Εσένα το σύστημα αξιών σου γιατί επηρεάστηκε; Και αν επηρεάστηκε τόσο πολύ για να πάρεις ένα εξοδόχαρτο, η σημερινή κοινωνία που σε ωθεί σε όλα αυτά για να επιβιώσεις θα σε είχε αφήσει ασυγκίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...