Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Ubuntu, μέσα από τα Windows! Πιο εύκολο δεν γίνεται !!!


TurboJugend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ola komple me ta ubuntu ola doulevoun roloi to mono provlima mou einai oti katevasa kati ellinikous upotitlous kai mou tous vgazei akatalavistika alla an anoikso ena notepad grafei ellinika mia xara .Exei kaneis kamia simbouli?

 

Γράψε με ποιον player θέλεις να δεις τους υπότιτλους για να σου δώσουμε ακριβείς οδηγίες. Αν εννοείς να τους δείς στον Text Editor του ubuntu (gedit) αφού ανοίξεις το πρόγραμμα πήγαινε στο File->Open... και στο παράθυρο που θα ανοίξει διάλεξε κάτω-κάτω εκεί που λέει Character Encoding Add or Remove... και στο νέο παράθυρο ψάξε για Greek ISO-8859-7, πάτα Add, OK και αντί για Auto Detected διάλεξε Greek ISO-8858-7 και τέλος βρές το αρχείο με τους υπότιτλους και άνοιξέ το...Αυτό ισχύει για όλα τα αρχεία που έχουν ελληνικό κείμενο μέσα τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

thelo na to do i me ton vlc player i me ton mplayer.

ston mplayer vrika kati rithmeseis gia tous upotitlous to rithisa se iso greek klp alla den egine tipota.

An ksereis kati dose ligo apo tin gnosi sou pls:D

I telos panton me opoiodipote player mporei na vgalei ellinikous upotitlous:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thelo na to do i me ton vlc player i me ton mplayer.

ston mplayer vrika kati rithmeseis gia tous upotitlous to rithisa se iso greek klp alla den egine tipota.

An ksereis kati dose ligo apo tin gnosi sou pls:D

I telos panton me opoiodipote player mporei na vgalei ellinikous upotitlous:D

 

Για τον mplayer: Διάβασε αυτό το post και κάνε ό,τι γράφει. Σε εμένα λειτουργεί άψογα. Αν θέλεις στην καρτέλα fonts μπορείς να βάλεις όποια γραμματοσειρά θες εσύ, αρκεί να υποστηρίζει Ελληνικά.

 

Για τον vlc: Πήγαινε Preferences->video->subtitles/OSD->text renderer->font εκεί βάλε μία γραμματοσειρά (Μία από τα Windows, αν τις έχεις εγκαταστήσει, ή αυτή που προτείνει στο παραπάνω post)

Μετά: input/codecs->other codecs->subtitles->subtitle text encoding->ISO-8859-7

 

EDIT: Τα fonts στο ubuntu βρίσκονται στο "/usr/share/fonts" (προτίμησε τις truetype)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tanrtikelo δεν χρειάζεται να βάλεις κάποια συγκεκρημένη font, η freeserif/freesans που έχει μέσα το ubuntu αρκεί. Στις ρυθμίσεις του vlc αρκεί να βάλεις στο output/othercodecs/iso-8859-7 όπως πολύ σωστά λέει ο pkoutsias! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή λεπτομέρεια που μπορεί να σώσει χρόνο. Άμα έχετε το iso ήδη κατεβασμένο και θέλετε απλά να το χρησιμοποιήσει το wubi για την εγκατάσταση δεν έχετε παρά να βάλετε το iso στο X:/wubi/ για την 7.04 και στο X:/ubuntu για την 7.10.. Για την 7.04 είναι δοκιμασμένο και λειτουργεί. Δλδ το wubi κάνει ένα cheksum το iso και συνεχίζει ζητώντας reboot. Για την 7.10 νομίζω ο φάκελος που κάνει το wubι είναι ubuntu και λογικά αν το βάλετε εσείς σε εκέινο το path θα συνεχίσει χωρίς να το ξανακατεβάσει. Πάντα για cd εκδόσεις μιλάμε. Αυτά! =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον mplayer: Διάβασε αυτό το post και κάνε ό,τι γράφει. Σε εμένα λειτουργεί άψογα. Αν θέλεις στην καρτέλα fonts μπορείς να βάλεις όποια γραμματοσειρά θες εσύ, αρκεί να υποστηρίζει Ελληνικά.

 

Για τον vlc: Πήγαινε Preferences->video->subtitles/OSD->text renderer->font εκεί βάλε μία γραμματοσειρά (Μία από τα Windows, αν τις έχεις εγκαταστήσει, ή αυτή που προτείνει στο παραπάνω post)

Μετά: input/codecs->other codecs->subtitles->subtitle text encoding->ISO-8859-7

 

EDIT: Τα fonts στο ubuntu βρίσκονται στο "/usr/share/fonts" (προτίμησε τις truetype)

 

apextos file se euxaristo poli ola doulevoun roloi na eisai kala!!:D

gia fonts xrisimopoiisa ta freeserif opos eipe o filos turbo... pou alli mia fora ton euxaristo gia ola!!!

na 'ste kala kai oi dio!:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πολύ χρήσιμα όλα, την άλλη εβδομάδα περνάω ubuntu στο καινολυργιο pc που θα φτιάξω. Μια ερωτησούλα μόνο.

 

Με αυτόν τον τρόπο θα είναι το ίδιο σταθερά τα linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλί.σας γραφω απο τα νεα μου kubuntu.θαθελα να κανω μια ερωτηση.πως ,πορω να βλεπω τους αλλους δισκους μου κ να μπορω να αντιγραψω,μεταφερω απο και προς αυτους?τωρα μου εμφανιζει μονο τον c.επισης δεν εχει παιχνιδια οπως τα ubuntu.απλη παρατηρηση.

 

 

ευχααριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διπλό κλικ, μετά θα ανοίξει ένας installer, κοίτα και το video στο vidcast για να είσαι σίγουρος.

Από τα πολλά πακέτα, διάλεξε όποιο σου φαίνεται χρήσιμο, αλλά μη ξεχάσεις ένα που λέει ntfs & fat support ή κάτι τέτοιο, θα το καταλάβεις. Αυτό θα σου κάνει τη δουλειά που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να έχω κοινά αρχεία (τόσο να μπορώ να βλέπω όσο και να χρησιμοποιώ mp3, φωτογραφίες, open documents κ.α.) σε Vista και Ubuntu (μέσω wubi) στον ίδιο σκληρό δίσκο. Γίνεται και πώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους 2 παιδία!

 

Ελπίζω πράγματι να δοκιμάσουν πολλοί τον οδηγό, όσοι από εσάς φοβούνται (ακόμα;), δείτε το video, δεν είναι τίποτα!!!

Θέλω να έχω κοινά αρχεία (τόσο να μπορώ να βλέπω όσο και να χρησιμοποιώ mp3, φωτογραφίες, open documents κ.α.) σε Vista και Ubuntu (μέσω wubi) στον ίδιο σκληρό δίσκο. Γίνεται και πώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...