Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Ubuntu, μέσα από τα Windows! Πιο εύκολο δεν γίνεται !!!


TurboJugend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για όλους όσους έχουν Wi-Fi προβλήματα κοιτάξτε εδώ:

https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WiFiHowTo

 

επειδή δεν έχω wi-fi κάρτα στο pc, δεν μπορώ να τσεκάρω πολλές από τις ερωτήσεις που δίνω, οπότε από εδώ νομίζω θα τα λύσετε όλα.

Τώρα επειδή πολλοί από εσάς είστε νέοι στο ubuntu, μπορεί κάποιους όρους που αναφέρονται να μην καταλαβαίνετε οπότε ρωτάτε εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα!

Έχει δοκιμάσει κανείς να εγκαταστήσει ubuntu μέσω wubi σε εξωτερικό δίσκο/flash memory κτλ? Με usb σύνδεση. Λογικά αν υποστιρίζει το bios boot από εξωτερικό δίσκο θα γίνει δουλειά. Αλλά πάλι δε πέρνω και όρκο. Με ενδιαφέρει πάντως για να βάλω linuxaki σε πονεμένο laptop με περιορισμένο δίσκο. Turbo τι λές, ξέρεις τπτ?

thx! =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το ubuntu και kubuntu gusty που δοκίμασα έβγαζε error κατά την πρώτη επιλογή του linux χωρίς καν να συνεχίσει με την εγκατάσταση. (Δε νομίζω να είχε να κάνει με τον εξωτερικό δίσκο το πρόβλημα.) Επειδή όμως είχα ψηθεί άσχημα δοκίμασα κ με την 7.04.. Όλα καλά. Επιλέγω ubuntu από τον εξωτερικό και μπαίνει στο linuxaki από τον εξωτερικό μου δίσκο! =) Αν δοκιμάσει κανείς και με usb-flashaki ας μας πεί. Επίσης βρήκε απροβλημάτιστα και το wireless καθώς και δουλεύει κ το compiz! Έκανα τα πάντα ζελέ και ησύχασα.. :P Τώρα βέβαια μου λέει για updates για την 7.1 αλλά σκαλώνω μιας και προτιμώ clean install..

Anyway αν κ χρειάστηκε να ξανακατεβάσω 3 iso ενώ μάλιστα είχα τις dvd εκδόσεις χαλάλι! Αξίζει τον κόπο! =)

wuby ubuntu ftw! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε TurboJugend επανερχομαι απο το μετωπο της προσπαθειας.Δυστυχως κατοπιν επανεκτελεσης του wubi 7.04 κολλαω παλι στο τελος με μυνημα x server οπου και δεν εχω καμια επιλογη παρα yes-no και εξοδο.Οπως καταλαβαινεις δεν θα το παλεψω αλλο (λογω και απειρειας).Αν δεν εχεις να προτεινεις κατι τοτε ευχαριστουμε για την ελπιδα...

Μελοδραμα ε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Peterhammil, τελικά μάλλον είναι η κάρτα σου που φταίει όντως, δυστυχώς δεν έχω κάτι να πω, πέρα από το έχε το νου σου, γιατί σύντομα (πολύ σύντομα λέει η εμπειρία μου μέχρι τώρα) θα υποστηρίζεται κανονικά.

 

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις από LiveCD, με κάποιες παραμέτρους ίσως, αλλά το πιο πιθανό είναι να παρεξηγήσεις το ubuntu, καλύτερα όταν θα υποστηρίζεται να δοκιμάσεις πάλι.

 

Φιλικά, Βαγγέλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια και για μένα. Εγκατέστησα το wubi κανονικά μέχρι τέρμα. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Όταν όμως πάει να bootάρει, στη μπάρα προόδου που φορτώνει για να ξεκινήσει, τρώει κόλημα. Το αφείνω για κάμποση ώρα και μετά από κανένα 4λεπτο περίπου βγάζει αυτό:

BusyBox v1.1.3 (Debian 1:1.1.3-3ubuntu3) Built-in Shell (ash)

Enter 'help' for a list of Built-in commands

/bin/sh: can't access tty; job control turned off

(initramfs)

Τι είναι αυτά? Γιατί τα βγάζει? Δοκιμάζω κάποιες από τις εντολές που έχει, αλλά τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ γω είχα αυτό το πρόβλημα με το BusyBox κτλ όταν δοκίμασα να βάλω την 7.10 με το wuby. Δεν βρήκα άκρη και δοκίμασα με την 7.04 και όλα πήγαν καλά. Εσένα με ποια έκδοση σου έβγαλε το πρόβλημα? Αν είναι με την 7.10 δοκίμασε με την 7.04 και λογικά όλα θα παν καλά. =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μιλάμε είμαι πολύ ανάποδος. Εμένα μου το έκανε στην 7.04 χρησιμοποιώντας σαν γλώσσα τα αγγλικά!!!! Να δοκιμάσω τα ελληνικά με την 7.10? :P:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...