Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Ubuntu, μέσα από τα Windows! Πιο εύκολο δεν γίνεται !!!


TurboJugend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά τι έγινε ρε συ; Όχι τπτ άλλο αλλα είσαι και γκαντέμης για αυτό αγχώνομαι :D

 

Τωρα βρηκα χρονο να το δοκιμασω..Κατεβαζω την εκδοση 7.10.Εχει καμια σημασια;Θα το κανω image οπως μου ειπες.και μετα boot απο το cd.Μετα θα φορτώνει το λειτουργικο μονο αν εχω το cd μεσα;

 

P.S:Αν κατι δεν παει καλα με ποια εντολη κλεινω το λαπτοπ απο την κοσνσολα??Γραφω halt και μου βγαζει : "halt need to be root"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

θα το δοκιμασω παιδια.ειναι τοσο βολικα π δ τα αλλαζω με τπτ.εχω ρουτερ αλλα το θελω κυριως για το γραφειο μ.δεν εχω βρει καποιο εικονιδιο π να λεει wifi τυπου windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nicker: Βασικά το λειτουργικό πριν το εγκαταστήσεις θα φορτώνεται από το CD, αν το εγκαταστήσεις, το CD δεν σου χρειάζεται.

 

oranje: Αν κατάλαβα καλά, εννοείς ότι το ubuntu σε βόλεψε, και ότι θα δοκιμάσεις κάτι για το wifi... ?? Άνοιξε το Σύστημα/Διαχείριση Συστήματος/Δίκτυο... εκεί στο δείχνει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File TurboJugend den einai i proti mou epafi me linux eixa valei kai palaiotera alla gia ligo kairo suse 10 kai i teleutaia mou pio simantiki sxesi me linux itan me ta ubuntu ta feisty:P

 

Thimame oti apo otan ta evala eixan na me doun ta windows gia kana 3mino:D

O logos pou ta evgala meta itan giati piramatizomoun os poli poli arxarios tote kai piraksa to grub kai den empene meta klp.Tora pali eixa molis katevasei ta 7.10 kai eida auto to post kai mias kai eimoun stin skepsi tou na ta valo to diavasa kai leo den mamie...ai as to kano etsi opos leei o filos me wubi.Pragmatika poli eukolo poli aplo skepsou oti me entiposiase kai exo psilo psisei kai kati kolitous pou thelan na dokimasoun linux kai fovontousan logo partition kai tous vlepo na ta vazoun:D

 

Rithmisa kai to compiz kai ginete xamos sto isoma spin the cube kai tetia:D

Apo oti antilambanomai tha kanoun xronia na me ksanadoun ta windows:P.

Ase pou eimai sto na koitakso kai to allo vidcast gia to vmware;)

 

To mono tora pou thelo einai na rithmiso kai ton ixo giati den exo katholou sta linux kai ola telia!:D

(Sorry gia ta polla logia apla einai o enthousiasmos!:D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται χρήση του προγράμματος για εγκατάσταση του ubuntu 7.10 σε υπολογιστή που δεν έχει πρόσβαση σε ίντερνετ. Έχω ένα δεύτερο μηχάνημα αυτή τη στιγμή, με 2 20αρηδες σκληρούς, οπότε θεώρησα απλό να έχω στον ένα τα XP και στον άλλον Linux ubuntu, έτσι ώστε μετά απο αρκετά χρόνια "μονοπωλείου" των XP να εξοικιωθώ σιγά σιγά με τα linux με τρόπο πιο "ακίνδυνο". Έχω κατεβάσει το liveCD του ubuntu, αλλά η πρώτη προσπάθεια μου στέφθηκε απο παταγώδη αποτυχία. Με την έννοια ότι απο ότι φαίνεται έγραψα τα ubuntu πάνω στο σκληρο που είχε τα XP (με μπέρδεψαν μάλλον οι 2 δίσκοι, αφού υπέθεσα "αυθαίρετα" ότι οι C και D για τα XP ήταν οι "disk1" και "disk2" κατα το install του ubuntu), και στο reboot είχα μόνο ubuntu. Όταν μετά ξαναπέρασα τα XP (σβήνοντας το μοναδικό partition στο σκληρο), δε μου βλέπει τώρα τον άλλο σκληρό μέσα απο τα XP, αλλά ούτε μου βγάζει μενού για dual boot στην αρχή.. Οπότε είπα να δοκιμάσω αυτή τη λύση που προτείνεται εδώ, με δεδομένο όμως ότι εκείνος ο υπολογιστής είναι σε άλλο δωμάτιο και δεν έχει πρόσβαση σε ίντερνετ και έχω το LiveCD του ubuntu 7.10..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε TurboJugend κτοπιν δοκιμης με το wubi και το ubuntu 7.04 σε φορητο νεας γενιας με Win Vista Home Premium αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με αλλο μελος του Insomnia.Μετα το σχεδον τελειωμα της εγκαταστασης μου βγαζει μυνημα για χ server.Οπως καταλαβαινεις χοντροκολησα και απλα δεν μπορεσα να προχωρησω.Επειδη ειδα τι απαντησες σε παρομοια ερωτηση σου καταθετω τα εξης:

Δεν δοκιμασα εντολη reconfigure x server

Η καρτα γραφικων ειναι η ati hd2300 (Καπου διαβασα για προβληματα με διανομη ubuntu.Αληθευει?)

Με live cd ubuntu 7.10 μπαινω κανονικα αλλα δεν εχω internet.

Αναμενω πληροφοριες τι μπορω να κανω γιατι η προταση σου ειναι πολυ καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ola komple kai me ton hxo sta ubuntu:D

ektos apo ta videakia sto youtube kai se paromia sites opos kai sto vidcast.

Eno genika exo ixo sta linux otan mpeno sto youtube kai vlepo videakia den exo ixo:confused: to exei sinantisei kaneis auto to fenomeno??

Eimai sto psaksimo akoma elpizo na vro kati an vro tha sas enimeroso:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε TurboJugend κτοπιν δοκιμης με το wubi και το ubuntu 7.04 σε φορητο νεας γενιας με Win Vista Home Premium αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με αλλο μελος του Insomnia.Μετα το σχεδον τελειωμα της εγκαταστασης μου βγαζει μυνημα για χ server.Οπως καταλαβαινεις χοντροκολησα και απλα δεν μπορεσα να προχωρησω.Επειδη ειδα τι απαντησες σε παρομοια ερωτηση σου καταθετω τα εξης:

Δεν δοκιμασα εντολη reconfigure x server

Η καρτα γραφικων ειναι η ati hd2300 (Καπου διαβασα για προβληματα με διανομη ubuntu.Αληθευει?)

Με live cd ubuntu 7.10 μπαινω κανονικα αλλα δεν εχω internet.

Αναμενω πληροφοριες τι μπορω να κανω γιατι η προταση σου ειναι πολυ καλη.

 

Ειμαστε στην ιδια περιπτωση γιατι κι εγω vista σε καινουργιο laptop εχω..Οντως η προταση ειναι πολυ καλη και βολικη.Μακαρι να γινει κατι καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ παίδες πάλι τα ίδια με την παρακαολούθηση, ει mods... τι παίζει ;;;

Τέσπα!

 

Tantrikelo Όπως είπα πριν, Yo DJ, spin that Screen, βλέπω τα έλυσες όλα, πάνω που θα σε ρώταγα τι έκανες με automatix. Όλα καλά όμως. Άντε και ετοιμάζω ποστ στο vidcast, για vmware και σε ubuntu, δες το video εσύ, και οι λεπτομέριες έρχονται :D

 

peterhammil Παιδιά δοκιμάστε να ξαναεγκαταστήσετε, αλλιώς, αν δεν μπορείτε να απαντήσετε στο reconfigure του xserver, δοκιμάστε ένα search στο insomnia, και στο ubuntuforums.org, υπάρχουν οδηγοί.

 

Sadako Δεν γίνεται χωρίς ιντερνετ, δοκίμασε να μετακινήσεις τον υπολογιστή, ή να τραβήξεις ένα μακρύ καλώδιο από το ρούτερ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TurboJugend

 

Εκανα αυτο που μου ειπες με το σιντι.

Πατησα την πρωτη επιλογη install και με εβγαλε επιτελους σε περιβάλλον linux!!Απο κει και περα πατησα install apo to desktop και στην 4η ερωτηση περιπου με ρωταει για δισκο και partition.Υποτιθεται οτι αυτο θελω να αποφυγω.Δεν πολυ καταλαβα τι γινεται.Help!Μηπως να εχω μεσα το σιντι και να το χρησιμοποιω απο κει?

 

p.s: Η εκδοση ειναι η 7.10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι από το liveCD, κάνοντας κλικ στο install, θα κάνει κανονική εγκατάσταση !!!!

Στο είπα για να δεις το ubuntu, αν δεν θες να το εγκαταστήσει, κλείσε το παράθυρο της εγκατάστασης, και συνέχισε να δοκιμάζεις το λειτουργικό από το liveCD, όαλ τρέχουν από το Cd, οπότε οι δίσκοι δεν έχουν σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προσωρινη λυση μια χαρα ειναι!!Αλλα ειναι θα ηταν σαφως καλυτερα να το εκανα εγκατασταση μεσα απο τα windows...Πως θα μου αναγνωρισει τους drivers και το router για να συνδεομαι στο ινερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ HER, ναι εκτός κάποιον καρτών που χρειάζονται λίγο κόπο για να δουλέψουν (π.χ. του nicker) θα μπορέσεις να μπεις

 

@ Nicker & HER Τι κάρτες wifi έχετε ;

 

@ Nicker Το ρούτερ δεν χρειάζεται drivers, για την ακρίβεια αν το συνδέσεις με καλώδιο utp (lan) θα είναι στο νετ το ubuntu σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...