Προς το περιεχόμενο

Φολα σε γατες


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοσμική Σύνδεση με παράλληλο φόρουμ:

-γάτα1: Εμένα μου τη σπάνε οι άνθρωποι γιατί τη μια μέρα σου πετάνε φαί από το τραπέζι και την άλλη σε κλωτσάνε.

-γάτα2:Ναι αλλά έχουν κι αυτοί δικαίωμα να ζουν στον πλανήτη.

-γάτα 3: Στα @@ μου εγώ θέλω να κυνηγάω κατσαρίδες με την ησυχία μου κι όχι να με πονάει η κοιλιά μου το επόμενο πρωί από τα εντομοκτόνα που τις ψεκάζουν.

-γάτα 4: +1 στον από πάνω! Μου τα έχουν πρήξει! Εγώ πάντως άμα μου τη σπάσει κανείς του τη στήνω στο δρόμο πέφτω μπροστά στις ρόδες του και τον βγάζω από το δρόμο. 2 φορές χτύπησα αλλά άξιζε με τους φούστηδες που έχουμε μπλέξει.

γάτα lucy-fur : Ο χρήστης γάτα 4 δεν θα μας ξαναενοχλήσει...

desolator να προσέχεις τις κακοτοπιές...δεν ξέρεις τι θα βρεθεί στις ρόδες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 353
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
ΠΑιδια πειτε μου τη γνωμη σας.Ειναι μια Κ@@@@α στη γειτονια που εχει γεμισει τον τοπο φολες και δεν εχει μεινει γατα για γατα(πρωτο θυμα ο γατος μου που τον ειχα 2 χρονια).Παρολες τις παρατηρησεις κτλ δε μασαει τιποτα.Πριν φτασω στην αυτοδικια υπαρχει καποιος συλλογος ομιλος κτλ στον οποιο να μπορω να την καταγγειλω(το δυσκολο βεβαια ειναι πως θα αποδειξω οτι ριχνει αυτη τις φολες) η ειμαστε απροστατευτοι????

 

Αγαπητε εχω χασει εναν πανεμορφο καναδεζικο Λυκοσκυλο ετσι

Πρεπει να την δεις την ωρα που το βαζει εσυ η και κανενας αλλος στην γειτονια

Να μην το αγγιξεις και να φωναξεις την αστυνομια.Αυτη με την σημανση θα καταλαβουν οτι το εβαλε αυτη.

 

Αλλα πρωτα θα πρεπει να πας να κανεις μυνηση κατα αγνωστου μολις την πιασουν να ενεργοποιηθει σε βαρος της.

 

Τα υλικα που χρησιμοποιουν ειναι συνηθως Παραθειο το οποιο το τυλιγουν με σαλαμια και λουκανικα κτλ.Το τρωει το ζωο και φευγει κατευθειαν.

 

Τον σκυλο μου τον εχασα με αυτον το τροπο.οταν το καημενο ξερνουσε εβγαζε κοματια χαρτι υγειας και με κρεας και παραθειο.

Αν θελεις ψαξε κοντα στα σκουπιδια συνηθως εκει αφηνουν τις φολες.

Επισης αν την πιασεις που σου το ευχομαι ΣΚΙΣΤΗΝ

και αν δεβ εισαι οικονομικα καλα για να παρεις ενα μικρο επιτελειο δικηγορων που θα τις παρει και τα σοβρακα μπορουμε να κανουμε ενα ερανο εδω για να συγκεντρωθει ποσο.

ΣΚΙΣΤΗΝ Και ενημερωσε μας ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτελούν όντως πρόβλημα, αλλα το ποστ το έκανα περισσότερο γιατί με νευριάζουν οι ψευτοφιλόζωοι, αν σκόπευα πραγματικά να κάνω κάτι τέτοιο νομίζεις θα ρωτούσα σε ένα φόρουμ πως να το κάνω? :P

 

 

Κακως εγινε το ΒΑΝ

Αλλα να σου πω εγω κατι που δεν το ευχομαι ουτε στον εχθρο μου

Να μην δει ποτε καποιος το Κατοικιδιο του να σπαρταρα στα χερια του και να σε κοιταει στα ματια καρφωμενο σαν να σε λεει κανε κατι.

 

ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ

 

Νομιζω οτι εισαι σιγουρα ενας πιτσιρικος σε μεγαλη πολη και δεν ετυχε ποτε σου να δεθεις με ενα Ζωο,οτι και να ειναι.

 

Και ουτε προσπαθω να το παιξω φιλοζωος,Αλλα οταν λες κατι τετοιο σημαινει οτι εχεις ενα ψιλομισος για τα ζωα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού μπορώ να βρώ φόλες?

 

Εχω μια γάτα ο άνθρωπος, και επειδή την ταίζω στην αυλή, έχουν μαζευτεί οι γάτες όλες τις γειτονιάς.... Μιλάμε καθημερινά να βρίσκονται συνεχώς στην αυλή μου (και να μου σπάνε τα νεύρα) 7-8 γάτες... Δοκίμασα τα πάντα για να τις διώξω αλλα τπτ... Η φόλα θα ήταν καλή λύση... Υπάρχει τπτ τέτοιο σε κτηνιατρείο? thnx...

αυτο που λες το θεωρω απαραδεκτω σαν ανθρωπος πρωτα κ ματα σαν φιλοζωη δηλαδη στα παιδακια της γειτονιας που παιζουν να τους ριξω φολα για να μην κανουν φασαρια η να μην μαζευονται μπροστα στην πορτα μου????εχω χασει το παρεακι μου απο φολα καποιου ασυνηδειτου κ μαλιστα εκανα 2 χρονια ολοκληρα για να ξεπερασω το βλεμμα του θανατου το βλεμμα του γιατι που ειχε στην φατσουλα του την γλυκια το βλεμμα που μου καρφωθηκε στο μυαλο οταν δεν ηξερα πως να το βοηθησω ενω εσβυνε στα χερια μου μεσα ναι ηταν ο γατος μου ο γλυκος μου πακυ Το μονο που με παρηγορει ειναι οτι αυτος που το εκανε ελπιζω να παθει απο τα παιδια του τα χειροτερα.Ξερεις γιατι ? γιατι οι νυχτες που ξενυχτησα για να τον σωσω μιας κ το πηρα μωρο με κλειστα τα ματια απο τα σκουπιδια που καποιος το ειχε πεταξει την αγωνια εαν ανασαινει εαν ειναι καλα το τρεξιμο που εκανα για εναν ολοκληρο μηνα κ η πιο ευτυχισμενη στιγμη ηταν τοτε που ανοιξε τα ματακια του 10 ημερων μωρακι κ με κοιταξε με εκεινο το θολο βλεμμα δεν το αλλαζεις με τιποτα στον κοσμο υτα συγνωμη εαν εγινα γραφικη αλλα με πιανει το παραπονο οταν ακουω για τςετοια πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...είναι η 5η-6η γάτα που χάνω απο μια καρ@#%$@#%@# στη γειτονιά στο χωριό. Δεν έχει αφήσει τπτ η ΜΗ ΠΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ !!!!

 

Δεν υπάρχει η περίπτωση να την πιάσει κάποιος τη στιγμή που το κάνει, αν έμενα μόνιμα χωριό θα καθόμουν με τις μέρες να παραμονεύω αλλα τώρα δε γίνεται γμτ.

 

Όπως βλέπω, δε μπορεί να γίνει τπτ...μόνο να εκνευρίζεσαι αφάνταστα και να σκέφτεσαι οτι το εκτελεστικό απόσπασμα θα ήταν λίγο για τέτοια *****************

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για νόμους και τέτοια πράγματα, αλλά όταν ήμουν πιτσιρικάς έπαιζα μπάλα σε μια πυλωτή στη γειτονιά.

 

Μία φορά είχε πέσει η μπάλα στην αυλή ενός γείτονα , τη μπάλα την είχαμε πάρει όλοι μαζί ρεφενέ με το χαρτζιλίκι μας, και εκείνος μπροστά μας την έσκισε με ένα μαχαίρι.

Μετά από μια βδομάδα μπήκε μέσα στο αμάξι του, έβαλε μπροστά , έκανε μερικά μέτρα και σταμάτησε. Βγήκε έξω και τα τέσσερα λάστιχα του είχαν σκάσει. Βρήκε σε κάθε λάστιχο τέσσερις πρόκες 45άρες καρφωμένες!!!!

 

Άλλος ένας τύπος μας είχε πάρει δύο φορές την μπάλα και το έπαιζε μάγκας (και ο γιος του έπαιζε μαζί μας). Μέσα σε ένα μήνα είχε αναγκαστεί να πάει με ταξί στη δουλειά 6 φορές γιατί έλειπαν οι βαλβίδες από τα λάστιχα του και δεν μπορούσε ούτε να τα φουσκώσει (σταματούσε σε βενζινάδικο και αγόραζε καινούργιες βαλβίδες)....

 

Αυτά για μια μπάλα.

Αν βρω τον/την καργι.... που φόλιασε τη γάτα μου πριν μερικά χρόνια, θα με θυμάται για όλη του τη ζωή. Και ας βρει αυτός μετά αποδείξεις για να μου κάνει μήνυση:devil:

 

Σκέφτομαι paint remover υγρό πάνω σε αυτοκίνητο (ξεκολάει το χρώμα και το κάνει να φαίνεται σαν τον πάτο ξεραμένου νερόλακου), ή χλωρίνη σε αμάξι,

κάποια χημικά σαν αμπούλες που τα ρίχνεις σε τοίχους και βρωμάνε για μήνες (πρέπει να σκαφτεί ο σοβάς για να φύγει η μπόχα), ρίξιμο ασφάλειας ρολογιού ΔΕΗ σε τακτά χρονικά διαστήματα κλπ.

Το eye for an eye δεν το υιοθετώ γιατί σημαίνει ότι θα πρέπει να σκοτώσω κάποιο ζώο ή φυτό του/της και τότε γίνομαι σαν κι αυτόν/τήν. Μπορώ όμως να του κάνω τη ζωή πατίνι.

 

 

Συνήθως τις φόλες τις βάζουν γιατί τα γατιά τους σκάβουν τις γλάστρες και τα παρτέρια για να κατουρήσουν και τους χαλάνε τον κήπο. Αυτή είναι και η μόνη ζημιά που μπορεί να κάνουν. Τα υπόλοιπα είναι π@π@ριές...

 

Τώρα έχω τρεις γάτες, στειρωμένες, με τα εμβόλια τους 2 φορές το χρόνο κλπ.

Βγαίνουν από το σπίτι κάθε μέρα, γιατί έχουν μάθει έτσι από μικρά, και επιστρέφουν το απόγευμα-βράδυ.

ΠΑΝΤΑ βγαίνουν έξω καλοταϊσμένα.

Τα αυτοκίνητα δεν τα γλυτώνεις (έχω χάσει δύο γατιά έτσι) παρά μόνο αν τα κρατάς συνέχεια μέσα στο σπίτι (αν είναι χαζοχαρούμενα και δεν προσέχουν).

Αυτά που έχω τώρα μου έχουν κάτσει έξυπνα και προσέχουν τα αυτοκίνητα (είναι σαν τα σκυλιά που βλέπεις καμιά φορά να περνάνε μόνο στο πράσινο και ψαρώνεις), και τα ταίζω τα καλύτερα , τους αλλάζω συνέχεια γεύσεις για να μην βαριούνται.

Μόνο για τροφές δίνω 40 ευρώ το 15νθήμερο (ο ένας θέλει και ειδικές κτηνιατρικές με χαμηλά άλατα γιατί έχει ευαίσθητο ουροποιητικό)

Τα έχω σαν παιδιά μου, κι έτσι και κάνει κανένας τίποτα σε κανένα από αυτά, θα φτύσει το γάλα της μάνας του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για αυτούς που ενοχλούνται από την παρουσία των γάτων στην αυλή τους, σημειώνω τα παρακάτω :

 

Οι γάτες μαζεύονται όπου έχει φαγητό, ή όπου μυρίζουν μαρκαρισμένα για να ξαναμαρκάρουν με τη μυρωδιά τους.

 

Αν κάποιος θέλει να απωθήσει τις γάτες από το σπίτι του ή την αυλή του, μπορεί να ψάξει σε αντίστοιχα sites-forums για τρόπους να το κάνει αυτό , χωρίς να γίνεται δολοφόνος και βασανιστής ζώων. Ή μπορεί να ρωτήσει κτηνίατρο ή pet shop με ειδίκευση στις γάτες.

 

Ενδεικτικά αναφέρω ότι όπάρχουν αρωματικά σκευάσματα για εξωτερικούς χώρους τα οποία δεν τα αντιλαμβάνεται η ανθρώπινη μύτη αλλά είναι απωθητικά για τις γάτες με πολύ καλά αποτελέσματα. Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει το καθάρισμα σε μέρη που έχουν μαρκαριστεί για να φύγει η μυρωδιά (μέχρι και 60 εκατοστά από το έδαφος συνήθως σε γωνίες) με χλωρίνη ή κάποιο ειδικό καθαριστικό.

Φυσικά δεν βγάζουμε φαγητό αν δεν θέλουμε να έρχονται γάτες στην αυλή μας, και προσέχουμε να είναι καθαρό το μέρος , και να μην πετάμε τα σκουπίδια έξω από τους κάδους!!!!

 

Καμία φόλα δεν επενεργεί άμεσα και τα ζώα βασανίζονται ακόμη και για μέρες πριν πεθάνουν. Τα ζώα πριν πεθάνουν προσπαθούν να γυρίσουν στο μέρος που θεωρούν σπίτι τους.

Καλό για τους φιλόζωους είναι να έχουν ενέσεις αδρεναλίνης, ώστε αν βρουν κάποιο ζώο με σπασμούς ή/και αφρούς να του κάνουν ένεση απευθείας στην καρδιά, μήπως και καταφέρουν να το γλυτώσουν (συνήθως τη γλυτώνουν αν είναι ζωντανά). Μετά γρήγορα στον κτηνίατρο για αντιμετώπιση των συμπτωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι γατες ειναι βρομερο ζωο , χεζουν στις ξενες αυλες , εγω εχω πατηση γατοσκατα πανο απο 5 φορες και μυρηζουν απαισια , γυρο απο το σπιτι μου ολοι εχουν γατες απο 3-4 και δεν μπορις να προστατεφτεις με τιποτα 10+ γατες περνανε απο παντου και την αμολανε οπου βρουνε

 

kfyro εμενα δεν με πηραζει να σκαβουν τον κηπο , το προβλημα ειναι τα σκατα , εσενα θα σου αρεσε να χεζουν γυρο απο το σπιτι σου ??? ( και να κανουν το χωρο ναρκοπεδιο με σκατα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
οι γατες ειναι βρομερο ζωο , χεζουν στις ξενες αυλες , εγω εχω πατηση γατοσκατα πανο απο 5 φορες και μυρηζουν απαισια , γυρο απο το σπιτι μου ολοι εχουν γατες απο 3-4 και δεν μπορις να προστατεφτεις με τιποτα 10+ γατες περνανε απο παντου και την αμολανε οπου βρουνε

 

kfyro εμενα δεν με πηραζει να σκαβουν τον κηπο , το προβλημα ειναι τα σκατα , εσενα θα σου αρεσε να χεζουν γυρο απο το σπιτι σου ??? ( και να κανουν το χωρο ναρκοπεδιο με σκατα )

 

κάποιος θα μπορούσε να πει πως οι Κρητικοί είναι βρωμερό ζώο με διάφορες προσμίξεις από μαυριτανικές και μουσουλμανικές φυλές (απ' όπου προήλθε αυτό το υπέροχο χρώμα) οι οποίοι επιδίδονται σε τραμπουκισμούς μόνο όταν είναι σε αριθμό πάνω από δέκα μαζεμένοι, ενώ οι περισσότεροι επειδή είναι ανεπρόκοποι αν δεν πεθαίνουν της πείνας με 7 παιδιά όπως οι τσιγγάνοι, τότε καλλιεργούν δάση με κάνναβη ή αφομοιώνονται στο εμπόριο όπλων όπου έχουν φτιάξει καρτέλ με Αλβανούς και Ρουμάνους.

Βεβαίως αυτός δεν είναι λόγος να ρίξεις φόλες σε Κρητικούς άσε που εμπράκτως αποδεικνύεται ότι τον καθένα μας μπορεί να τον ενοχλεί το οτιδήποτε, μπορεί και ο ήλιος ο ίδιος. Άσε που το να πυροδοτήσεις ένα νήμα είναι το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τα ζωα ειναι πλασματα θεια και κυριως αναμαρτητα σε συγκριση με ολους εμας τους ανθρωπους και εχουν λογο υπαρξης στη γη. Αρα αν απο αυτα κοιταμε το μελλον του κοσμου, την υπαρξη της ζωης θα καταλαβουμε πολλα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρτε καλιτερα κουνελακια που ειναι και πιο ορεα και τα κουραδακια τους ειναι σα στραγαλια και τα βαζουν για λιπασμα , παρτε ενα να δειτε πος ειναι ( τρονε ξερα χορταρακια σα το σανο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος θα μπορούσε να πει πως οι Κρητικοί είναι βρωμερό ζώο με διάφορες προσμίξεις από μαυριτανικές και μουσουλμανικές φυλές (απ' όπου προήλθε αυτό το υπέροχο χρώμα) οι οποίοι επιδίδονται σε τραμπουκισμούς μόνο όταν είναι σε αριθμό πάνω από δέκα μαζεμένοι, ενώ οι περισσότεροι επειδή είναι ανεπρόκοποι αν δεν πεθαίνουν της πείνας με 7 παιδιά όπως οι τσιγγάνοι, τότε καλλιεργούν δάση με κάνναβη ή αφομοιώνονται στο εμπόριο όπλων όπου έχουν φτιάξει καρτέλ με Αλβανούς και Ρουμάνους.

Βεβαίως αυτός δεν είναι λόγος να ρίξεις φόλες σε Κρητικούς άσε που εμπράκτως αποδεικνύεται ότι τον καθένα μας μπορεί να τον ενοχλεί το οτιδήποτε, μπορεί και ο ήλιος ο ίδιος. Άσε που το να πυροδοτήσεις ένα νήμα είναι το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου.

 

απο που εισαι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι γατες ειναι βρομερο ζωο , χεζουν στις ξενες αυλες , εγω εχω πατηση γατοσκατα πανο απο 5 φορες και μυρηζουν απαισια , γυρο απο το σπιτι μου ολοι εχουν γατες απο 3-4 και δεν μπορις να προστατεφτεις με τιποτα 10+ γατες περνανε απο παντου και την αμολανε οπου βρουνε

 

kfyro εμενα δεν με πηραζει να σκαβουν τον κηπο , το προβλημα ειναι τα σκατα , εσενα θα σου αρεσε να χεζουν γυρο απο το σπιτι σου ??? ( και να κανουν το χωρο ναρκοπεδιο με σκατα )

 

Αν διάβασες όλο το post θα είδες ότι έχω τρεις γάτες οι οποίες χέζουν ΜΕΣΑ στο σπίτι μου (στην άμμο τους βέβαια και πουθενά αλλού ακόμη και αν κοντεύουν να σκάσουν).

Δε μας τα λες καλά.Πατάς συνέχεια γατόσκατα??Τι γάτες έχετε εκεί που είσαι ? Τίγρεις ?:lol:

Μήπως να περπατάς μέρα ? Δεν ξέρεις την παροιμία που λέει "όποιος τη νύχτα περπατεί , λάσπες και σκατά πατεί" ??

Σίγουρα δεν τα μπερδεύεις με τα σκατά των σκύλων, ή τις καβαλίνες των γαϊδουριών ή τις βουδιές απ' τα μοσχάρια?? Για να πατάς γατόσκατα σημαίνει ότι περνάς συνέχεια από μαλακό χώμα ή άμμο. Τι είσαι ,γατοκομάντο??

Οι γάτες δεν χέζουν στα μονοπάτια και στη μέση του δρόμου!!!!

 

Τελοσπάντων διάβασε όλο το προηγούμενο post μου και ψάξε να βρεις τρόπους να μην έρχονται οι γάτες στο σπίτι σου αν σε ενοχλούν. Δεν χρειάζεται να γίνεις δολοφόνος ζώων για πλάκα, και είναι και παράνομο. Στην τελική , δεν αποφασίζουμε εμείς ποιο πλάσμα της φύσης θα ζήσει και ποιο θα πεθάνει , επειδή δεν θέλουμε να ανοίγουμε τα στραβά μας όταν περπατάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Παιδια τα ζωα ειναι πλασματα θεια και κυριως αναμαρτητα σε συγκριση με ολους εμας τους ανθρωπους και εχουν λογο υπαρξης στη γη. Αρα αν απο αυτα κοιταμε το μελλον του κοσμου, την υπαρξη της ζωης θα καταλαβουμε πολλα πραγματα...

Άλλο ένα μνημειώδες post.

 

Ερωτήσεις:

 

Παιδια τα ζωα ειναι πλασματα θεια και κυριως αναμαρτητα σε συγκριση με ολους εμας τους ανθρωπους και εχουν λογο υπαρξης στη γη.

 

1. Ο άνθρωπος δεν είναι ζώο;

 

2. Ο άνθρωπος δεν είναι πλάσμα θείο; Μόνο τα (υπόλοιπα) ζώα είναι;

 

3. Γιατί εμείς οι άνθρωποι είμαστε αμαρτωλοί και τα (υπόλοιπα) ζώα δεν είναι; Δηλαδή γιατί εγώ είμαι αμαρτωλός αν κοιμηθώ με τη γυναίκα του γείτονά μου ενώ ο σκύλος μου δεν είναι αμαρτωλός αν συνουσιαστεί με την αδερφή του;

 

4. Αν κατάλαβα καλά (καθώς το θέμα είναι "φόλα σε γάτες"), υποστηρίζεις ότι σε αμαρτωλά πλάσματα (π.χ. στους ανθρώπους) μπορούμε να ρίχνουμε φόλες;

 

5. Εμείς δεν έχουμε λόγο ύπαρξης στη γη; Μόνο τα (υπόλοιπα) ζώα έχουν;

 

Αρα αν απο αυτα κοιταμε το μελλον του κοσμου, την υπαρξη της ζωης θα καταλαβουμε πολλα πραγματα...

Αυτή η πρόταση βγάζει νόημα; Ποιό είναι αυτό; Να κοιτάμε τα (υπόλοιπα) ζώα για να δούμε το μέλλον του κόσμου;

Και τι πράγματα θα καταλάβουμε;

 

Αλήθεια, τις παραπάνω ερωτήσεις θα μπεις στον κόπο να τις απαντήσεις; Ή μπήκες στο παρόν topic, πέταξες μία κοινοτυπία άνευ περιεχομένου και θεώρησες ότι συμβάλλεις στη συζήτηση;

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...