Προς το περιεχόμενο

E-Shop το καβαλησαν το καλαμι...


gust

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

το retail είναι το προιον χωρις την συσκευασία του (συνήθως για τα ηλεκτρονικά έρχονται σε αντιστατικό σφραγισμένο σακουλάκι)

 

το RMA είναι το επισκευασμένο (που έχει γίνει επέμβαση στα εξαρτήματα της πλακέτας). αν η δικιά σου μητρική για παράδειγμα επισκευαστεί, θεωρείται RMA.

 

αν τώρα παραλάβεις την δικιά σου επισκευασμένη (RMA), θα πρέπει να την ελέγξεις απο το serial number, ώστε να μην σου δώσουν επισκευασμένη κάποιου άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω παρίγγιλα ενα mac μια οθόνη και ενα ποντίκι και περίμενα 3 μήνες για να μου τα φέρουν διότη δήθεν υπολητουργούσε η apple και δεν τους τα εστελνε... χαχαχα τελικα το πίρα το mac ααλλά δεν πρόκειτε να ξαναπσονήσω από εκεί... είναι από τα χειρότερα καταστήματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μου έφεραν καινούργια συσκευή (αφού πρώτα μου έβγαλαν την πίστη) και την παρέλαβα σήμερα( μακάρι να δουλεύει σωστά). Η εγγύηση είναι απο την ημερομηνία αγοράς του ελαττωματικού προϊόντος. Πάντως, μετά που το παρέλαβα πήγα μέχρι την Omnitech (εξουσιοδοτημένο service για Sony Erricson) τους είπα την κατάσταση και μου είπαν πως δικαιόμουν καινούργια συσκευή ή RMA και πως εάν έχω πάλι πρόβλημα να μην ανακατέψω καθόλου το e-shop και να πάω σε εκείνους (αχρείαστει να 'στε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το eshop εκτος οτι εχει παρει πλεον την κατιουσα σε διαφορους παραγοντες, δεν βλεπω και τον λογο να το προτιμησει κανεις σε θεμα τιμων. Στην πλειοψηφια των προιοντων εχει ιδιες η ακριβοτερες τιμες απτο Πλαισιο. Καλο ηταν το eshop πριν 7-8 χρονια που πουλαγε 10% φθηνοτερα απο οποιοδηποτε καταστημα. Τωρα απλα ειναι ενα κλασικο καταστημα με κακιστη εξυπηρετηση και σερβις. Ευχαριστω, δεν θα (ξανα)παρω. Πλεον υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες και μαλιστα φθηνοτερες αρκετες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το eshop εκτος οτι εχει παρει πλεον την κατιουσα σε διαφορους παραγοντες, δεν βλεπω και τον λογο να το προτιμησει κανεις σε θεμα τιμων. Στην πλειοψηφια των προιοντων εχει ιδιες η ακριβοτερες τιμες απτο Πλαισιο. Καλο ηταν το eshop πριν 7-8 χρονια που πουλαγε 10% φθηνοτερα απο οποιοδηποτε καταστημα. Τωρα απλα ειναι ενα κλασικο καταστημα με κακιστη εξυπηρετηση και σερβις. Ευχαριστω, δεν θα (ξανα)παρω. Πλεον υπαρχουν κι αλλου πορτοκαλιες και μαλιστα φθηνοτερες αρκετες φορες.

 

Δυστυχως ομως για τις πιο πολλες επαρχιακες πολεις ειναι μονοδρομος, αφου ειναι το μονο που δεν χρεωνει μεταφορικα - αντικαταβολη, που αν τα βαλεις και τα 2 ξεπερνας τα 5 ευρω οποτε σε πολλα προιοντα ερχεσαι ιδια με καποια πολυ πιο φτηνα απο skroutz.

Ευτυχως σε εμενα μεχρι τωρα δεν χρειαστηκε να χρησιμοποιησω το service τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσεις, εαν προβλέπεται ότι μια χαλασμένη συσκευή αντικαθίσταται από μια που λειτουργεί σωστά, οχι απαραίτητα καινούρια, μην ξεχνάμε πως μια τέτοια μεταχειρισμένη συσκευή μπορεί μεν να λειτουργεί σωστά άλλα να έχει υποστεί φθορές που της μειώνουν τη διάρκεια ζωής, και εφόσον πρόκειται για ηλεκτρονικές συσκευές, τέτοιου είδους φθορές δεν είναι εύκολα αντιληπτές από τους απλούς μη ειδικευμένους καταναλωτές. Σε κάθε περίπτωση κάποιος που πληρώνει για κάτι καινούριο και αχρησιμοποίητο, είναι λογικό να παίρνει κάτι αντίστοιχο και όχι ενα μεταχειρισμένο που λειτουργεί ακόμα, έτσι δεν είναι;

 

Δεν αντιλέγω.Το E-shop έχει "ριζώσει" σε όλη την Ελλάδα και με τόσες παραγγελίες που δέχεται καθημερινά λογικό είναι να υπάρχουν και κάποια προβλήματα. Το θέμα είναι πόσο πρόθυμη είναι η εταιρία να αντιμετωπίσει τα προβλήματα αυτά ωστε να δείξει ότι σέβεται τον εαυτό της άλλα και τον πελάτη της.

Όσο αφορά για άλλα καταστήματα, σε απομακρυσμένες περιοχές όντως δεν μπορείς να εμπιστευθείς κάτι άλλο. Αλλά σε κεντρικές περιοχές δεν γίνεται να μην μπορείς να βρείς ένα άξιο κατάστημα να εμπιστευθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το retail είναι το προιον χωρις την συσκευασία του (συνήθως για τα ηλεκτρονικά έρχονται σε αντιστατικό σφραγισμένο σακουλάκι)

 

retail ειναι οταν ερχεται το προιον με την συσκευασια του κατασκευαστη μαζι με οποια παρελκομενα εχει δλδ καλωδια κτλ..αυτο που περιγραφεις ειναι το Bulk,οπως ειναι οι περισσοτεροι σκληροι δισκοι κ optical drives

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον και αλλα παρατραγουδα με το eshop...πριν 2 χρονια ειχα αγορασει κατι μνημες crucial 2χ1Gb 1066 mhz ,και ενω καηκαν το eshop ενω επρεπε να τις περασει στην εγγυηση λεει οτι δεν υπαρχει το ιδιο προιον ,μου μισθωνει τις μνημες στα 33 ευρω και προτεινει να παρω αλλη μαρκα,αφου βεβαιως πληρωσω την διαφορα! πειτε μου απτην στιγμη που δωσω εστω και 1 ευρω ειναι αυτο εγγυηση?μιλαμε οι τυποι ειναι τελειως απαραδεκτη και δεν προκειτε να ξαναπαρουν απο εμενα ουτε ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον και αλλα παρατραγουδα με το eshop...πριν 2 χρονια ειχα αγορασει κατι μνημες crucial 2χ1Gb 1066 mhz ,και ενω καηκαν το eshop ενω επρεπε να τις περασει στην εγγυηση λεει οτι δεν υπαρχει το ιδιο προιον ,μου μισθωνει τις μνημες στα 33 ευρω και προτεινει να παρω αλλη μαρκα,αφου βεβαιως πληρωσω την διαφορα! πειτε μου απτην στιγμη που δωσω εστω και 1 ευρω ειναι αυτο εγγυηση?μιλαμε οι τυποι ειναι τελειως απαραδεκτη και δεν προκειτε να ξαναπαρουν απο εμενα ουτε ευρω!

 

Αυτό ακριβός είναι η εγγύηση. Αφού δεν υπάρχουν οι μνήμες να σου πιστώσει το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει καλα γιατι σου πιστωσε αυτα τα χρηματα, ειναι η τιμη απο μια αντιστοιχη μαρκα, που θα σου εδινε και απο μονο του το καταστημα.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553239

 

Απλα επειδη η μαρκα που ειχες ξεκινα απο τα 39 ευρω, σου δινει το δικαιωμα της επιλογης.

Πολυ σωστη κινηση βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...