Προς το περιεχόμενο

Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, υπάρχουν αυτοί (βλέπε γράφων) που θα σου πουν πως τα πάντα πεθαίνουν και πως ο άνθρωπος ουδέποτε υπήρξε εξαίρεση -οπότε ο θάνατος από μόνος του δεν χρίζει σεβασμού όντας μια φυσική ρουτίνα, μαζί με το ηλιοβασίλεμα και την περιστροφή της γης.

 

Αναφορικά με τον "άνθρωπο", εκεί ο σεβασμός κερδίζεται και χάνεται -και κακά τα ψέμματα, ο Χριστόδουλος ήταν το σουρωτήρι του σεβασμού με τις πράξεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 625
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ο θανών δεδικαίωται, όχι η πολιτική του

Του Κωστή Παπαϊωάννου

 

 

Ο θάνατος ενός ανθρώπου είναι η ευκαιρία να συναισθανθούμε, οι ζωντανοί, την κοινή μικρότητά μας απέναντι στην απεραντοσύνη του κόσμου και του χρόνου. Όποιος μπροστά σε έναν θάνατο, αποτυχαίνει να συναισθανθεί την μικρότητά του, όποιος αντί γι αυτό επιχειρεί να εκμεταλλευτεί ακόμα και τον θάνατο ενός σημαντικού ανθρώπου, κοντινού του ή μακρινού του, για να παραστήσει ο ίδιος τον μεγάλο, τότε αυτός, δεν είναι απλά μικρός απέναντι στην απεραντοσύνη του κόσμου, είναι "σκέτα μικρός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kirdou με πρόλαβες. Και νομίζω είναι ''Ο αποθανών δεδικαίωται''.

 

Πέρα από αυτά που αναφέρει ο χρήστης Kirdou, το νόημα είναι ότι δεν είναι σωστό να κρίνεις κάποιον που είναι νεκρός, γιατί απλά δεν μπορεί να ανταπαντήσει στην κριτική σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από αυτά που αναφέρει ο χρήστης Kirdou, το νόημα είναι ότι δεν είναι σωστό να κρίνεις κάποιον που είναι νεκρός, γιατί απλά δεν μπορεί να ανταπαντήσει στην κριτική σου!

 

Τότε να καταργήσουμε την ιστορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς.

 

τόσα χρόνια που έκανα κριτική στον Αρχιεπίσκοπο πάσης Ελλάδος, ανταπαντούσε καθημερινώς, σε ορισμένες περιπτώσεις δύο και τρεις φορές τη μέρα.

 

οπότε σήμερα σταματάω, έχασα και το παρεάκι μου =[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς.

 

τόσα χρόνια που έκανα κριτική στον Αρχιεπίσκοπο πάσης Ελλάδος, ανταπαντούσε καθημερινώς, σε ορισμένες περιπτώσεις δύο και τρεις φορές τη μέρα.

 

οπότε σήμερα σταματάω, έχασα και το παρεάκι μου =[

 

έχει 10 λεπτά που γελάω μόνος μου μπροστά στην οθόνη μου. Θα με πνίξεις ρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αρχιεπίσκοπος θα μείνει η μεγαλύτερη μορφή στην εκκλησιαστική ιστορία της σύγχρονης Ελλάδος. Χωρίς να φοβηθεί τον θάνατο ζήτησε ο ίδιος να πεθάνει ξέροντας ότι εκεί που θα πάει θα είναι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ο Αρχιεπίσκοπος θα μείνει η μεγαλύτερη μορφή στην εκκλησιαστική ιστορία της σύγχρονης Ελλάδος. [...]

Γιατί αυτό; Τι ακριβώς έκανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δουλεύουμε οι ιδιωτικοί για όχι? Για να ξέρω αν θα αερίσω το μαυρο μου.

εγώ νόμιζα πως φοράς μόνο μαύρα... :P

(λανθασμένη εντύπωση λόγο avatar μαλλον)

 

Τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια σε όσους πενθούν σήμερα την κοίμηση του Αρχιεπισκόπου κ. Χριστόδουλου. Συλλυπητήρια σε πιστούς, συγγενείς, φίλους και τανκς.

 

εντάξει respect! (στον Lucifer όχι τον Αρχιεπίσκοπο)... :whistle:

κάτι παρόμοιο είχα στο μυαλό μου να γράψω με λίγο διαφορετική σύνταξη*...

 

παρ'όλα αυτά θα συγκρατήσω την χολή μου για λίγες μέρες επειδή κάποιοι μάλλον θα παρεξηγηθούν, και βαριέμαι να δικαιολογώ αυτά που θα έγραφα...

 

 

*(σύνταξη της πρότασης, όχι αυτήν που δεν θα πάρω ποτέ)...

 

 

παραλίγο να ξεχάσω...''Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει και τέτοια''... :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και αν μας ήταν αδιάφορος εώς και μισητός ο εν λόγο κοιμισμένος, σήμερα ας τον σεβαστούμε όπως όλους τους εν λόγο κοιμισμένους και ας μην τον κριτικάρουμε.

Αυτάά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ νόμιζα πως φοράς μόνο μαύρα... :P

(λανθασμένη εντύπωση λόγο avatar μαλλον)

 

 

 

εντάξει respect! (στον Lucifer όχι τον Αρχιεπίσκοπο)... :whistle:

κάτι παρόμοιο είχα στο μυαλό μου να γράψω με λίγο διαφορετική σύνταξη*...

 

παρ'όλα αυτά θα συγκρατήσω την χολή μου για λίγες μέρες επειδή κάποιοι μάλλον θα παρεξηγηθούν, και βαριέμαι να δικαιολογώ αυτά που θα έγραφα...

 

 

*(σύνταξη της πρότασης, όχι αυτήν που δεν θα πάρω ποτέ)...

 

 

παραλίγο να ξεχάσω...''Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει και τέτοια''... :P

 

μην μας το κανεις αυτο!δεν θα αντεξουμε απο την αγωνια για το τι εχεις να πεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kirdou:

όταν έλεγα πως κάποιοι μπορεί να παρεξηγηθούν, δεν εννοόυσα φυσικά εσένα, αλλά άλλους για τους οποίους έχω μία σχετική εκτίμηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...