Προς το περιεχόμενο

Lost VS Prison Break


GeorgeVls

Lost VS Prison Break  

134 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο προτιμάτε?

    • Lost
      80
    • Prison Break
      45
    • Και τα 2
      9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισης παιρνει και στο μεγαλυτερο τηλεοπτικο site(tv.com) του πλανητη παιρνει 9.3 ενω το Lost παιρνει 9.2.

οποτε το Prison Break με τιποτα δεν το λες ξεπεσμενο....:shifty:

 

Ναι αλλα 9.2 με 1000+ παραπανω reviews,ειναι πιο αντιπροσωπευτικο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κορυφαίες και οι δύο .... χωρίς να έχω δει 4ο κύκλο λοστ συγκρίνοντας τους 1ους κύκλους λοστ και prison break κερδίζει το prison break(σε γενική άποψη)

Το λόστ μου τη σπάει που δεν έχει λογικές εξηγήσεις και όλο με κάτι μαντικές ικανότητες και κάτι εξωγήινους καπνούς γεμίζει τα επεισόδια.

 

Το prison break είναι κορυφαίο συνεχή δράση κλπ . Παρόλ'αυτά χωρίς να έχω δει 3ο κύκλο στον 2ο κύκλο το χαλάσανε σε πολλούς τομείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεος δηλαδη σκεφτεσε πριν γραψεις?:lol:για πια ξεπεσμενη σειρα μιλας???

 

αυτη η ξεπεσμενη σειρα οπως την αποκαλεις συνεχιζει ναι εχει εκατομμύρια φανς σε ολο τον κοσμο ,και επισης παιρνει και στο μεγαλυτερο τηλεοπτικο site(tv.com) του πλανητη παιρνει 9.3 ενω το Lost παιρνει 9.2.

οποτε το Prison Break με τιποτα δεν το λες ξεπεσμενο....:shifty:

 

Προφανώς σκέφτομαι πριν γράψω, εσύ διαβάζεις καλά πριν απαντήσεις ή μένεις σε μία λέξη-κλειδί που μπορεί και να έχεις παρερμηνεύσει; Θέλεις να κάνω ανάλυση της μεγαλύτερης διαφοράς μεταξύ των δύο σειρών; Η αλήθεια είναι πως ταιριάζει με το θέμα, αλλά επειδή είναι περισσότερο θέμα αρεσκείας(και γι'αυτό είπα ότι θα αποδεχθώ ότι ψηφίσετε, αρκεί να παραδεχθείτε κάποια αδιαμφισβήτητα γεγονότα-ένα είναι αυτό το ξεπεσμού που θα εξηγήσω αργότερα) και όχι κριτικής αντίληψης των δύο σειρών. Π.χ. εμένα μ'αρέσει πολύ το Days of Our Lives ή το Xena. Τι πάει να πει αυτό; Ό,τι είναι ποιοτικότερες σειρές από κάποιες άλλες; (αν και τα δυο παραδείγματα που έχω δώσει είναι βασιλιάδες στο είδος τους). Ωραία..αφού διαχωρίσαμε την προσωπική προτίμηση από τη κριτική αποδοχή, ας καταπιαστούμε με τον "ξεπεσμό" του Prison Break.

 

Γιατί λέω ξεπεσμό; Μήπως επειδή η πρώτη season είναι όντως κάτι ποιοτικό που σε πορώνει επεισόδιο με το επεισόδιο και δε σ'αφήνει να πάρεις ανάσα, έχει αρχή-μέση-τέλος και ήταν τελικά αυτό που είχαν στο νου τους οι παραγωγοί/σεναριογράφοι; Μήπως όμως υπογράψαν συμβόλαιο και για άλλες seasons, αφού είδαν πως άρεσε στο κόσμο; Μήπως δηλώσαν πως θα βγάζουν Prison Break όσο έχει απήχηση στο κόσμο; Ωραία λοιπόν,οι δημιουργοί είχαν ένα όραμα, αυτό τελείωνε στην πρώτη season. Από κει και πέρα αρχίζει η χαλαρή σύνδεση της πλοκής, την μη εμφάνιση τόσο της αιτίας-αποτελέσματος που βλέπαμε στην πρώτη season και τα επεισόδια είχαν καταντήσει τόσο βαρετά-απίστευτα να τα πιστέψεις που δεν είχες το κουράγιο να τα δεις. Τέλος δεύτερης season. Enter τρίτη season με μία καινούρια φυλακή και ενώ περιμένεις να δεις κάτι δεμένο και επικίνδυνο... βλέπεις ακόμα πιο χαλαρή πλοκή και απίστευτα σεναριακά ατοπήματα. Need I say more.

 

Από την άλλη μεριά έχεις το Lost που έχει σχεδιαστεί από την αρχή με πλάνο, δημιουργοί και studio συμβιμβαστήκαν στον αριθμό των seasons,αλλά τις τελευταίες με περιορισμένο αριθμό επεισοδίων για να μην τραβήξουν την πλοκή. Το πόσο καλύτερα γραμμένο είναι το Lost και το πόσο καλύτερες ερμηνείες έχει να μην το θίξουμε. Ας πούμε μόνο ότι από επεισόδιο σε επεισόδιο θα δεις ότι ο,τιδήποτε στη πλοκή έχει σχέση με κάτι που είδες σε παλαιότερο επεισόδιο ή θα δεις στο μέλλον.

 

Βασικά, το Prison Break ήταν παρουσιάσιμο στη δεύτερη season(αν και με σεναριακά ατοπήματα), στην τρίτη season δε βλέπεται. Είναι κάτι σα to Heroes στη δέυτερή του Season. Που μετά από μία "γερή" πρώτη Season, αν και με υποδεέστερο τέλος από αυτό που πίστευαν πως θα δουν οι τηλεθεατές, η δεύτερη season ήταν τόσο λάθος που βγήκε ο δημιουργός και ζήτησε συγγνώμη δημοσίως. Επειδή όμως την βλέπει πολύς κόσμος δε θα πούμε ότι δε ξέπεσε;

 

Πραγματικά δε σου λέω τι πρέπει να σ'αρεσει και τί όχι..αλοίμονο. Απλώς, άνοιξε λίγο το μυαλό σου και αποδέξου ότι υπάρχουν κι άλλες πορτοκαλιές που κάνουν καλύτερα πορτοκάλια.

 

 

GIANNISPATRA, πάντως οι λογικές εξηγήσεις που δεν έχεις δει στο Lost ίσως ξεπερνούν την λογική σου(βλ. Κβαντική φυσική κ.τ.λ.) δε σημαίνει ότι δε θα μπορούσαν να ήταν λογικές. Εν αντιθέσει, σε μια σειρά όπως στο Prison Break, η οποία υποτίθεται ότι δεν έχει το sci fi στοιχείο μέσα της, πολλές φορές γίνονται πράματα στη σειρά που ξέρεις ότι όχι μόνο αληθοφανή δεν είναι, αλλά και παλαβά και εκτός λογικής. Δηλ. θα θερίσεις αυτό που θα σπείρεις. Όταν στο pilot του Lost ακούς το Monster, περιμένεις κάποια πράματα. Στο pilot όμως του Prison Break δε περιμένεις να δεις την α-πί-θα-νη συνωμωσία κατά του Link, για το πως μία "εταιρία" ανεβοκατεβάζει κυβερνήσεις και να μην μιλήσω για την τρίτη season. Π.χ. το σκηνικό με τον Fibonacci στη πρώτη season είναι πιο πιστευτό από οποιαδήποτε άλλη εξωτερική απειλή που σκοτώνει αριστερά/δεξιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειμασταν μια season πιο πριν δηλαδη 3η του lost και 2η του prisonbreak θα ψηφιζα prisonbreak αλλα τωρα νομιζω οτι το lost υπερεχει,μεχρι στιγμης το παει πολυ καλα στην 4η season ενω η 3η του prisonbreak ηταν χαλια κατα την αποψη μου (που ειναι αυτο το masterplan της 1ης season?).

Ισως να φταιει και η απεργια δεν ξερω αλλα η 3η σεαζον του prison μου αφησε την αισθηση οτι ηταν μια προχειροτητα!

Οποτε θα πω λοστ μεχρι στιγμης...αν και ημουν φανατικος με το prisonbreak μεχρι το τελος της 2η season.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Το Lost δεν το έχω δει αρα δεν μπορώ να εχω γνωμη, αλλα το prison break ειναι ολα τα λεφτα. Κατεβασα ολο το season 1 τις προαλλες και παρακολουθουσα απο τις 7 το απογευμα μεχρι τις 5 το πρωι. (χωρις υπερβολη). Τα ματια μου ειχαν πονεσει, το κεφαλι μου ειχε βαρυνει αλλα εγω εκει. Με το που τελειωνε ενα επεισοδιο εβαζα καπακια το επομενο...μεχρι που τελειωσαν ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη season του Prison break ήταν να την δεις μονορούφι. Στην δεύτερη άρχισαν τα κενά των σεναριογράφων και η τρίτη συνοψίζεται με μία φράση: Οτι νάναι.

Αντίθετα η πορεία του Lost δεν έχει τέτοια σκαμπανεβάσματα αν εξαιρέσουμε μερικά επεισόδια filler.

Κατά παράδοξο τρόπο χωρίς να δίνει τις απαντήσεις που περιμένουμε, γίνετε ακόμα και καλύτερη.

Για μένα ο 4ος κύκλος του Lost είναι ο καλύτερος μέχρι τώρα και το επεισόδιο 4χ05 το καλύτερο που έχω δει σε σειρά.

Πάντως θα συνεχίσω να βλέπω το prison break με την ελπίδα ότι η μεγάλη διακοπή που έχει θα τους βοήθησε να κατασταλάξουν σε κάποιο...λίγο πιο έξυπνο σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ο καθενας εχει διαφορετικο γουστο..

Αλλα ψηφιζω κι εγω λοστ,η πιο ολοκληρωμενη σειρα..

Παρ ολο που εχει πολλα φιλερς κτλ, εχει μια κυρια πλοκη η οποια θα κρατησει μεχρι τελους σε αντιθεση με το πριζον που ειναι καθαρα πλεον της πλακας το σεναριο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μοναδικός τηλεθεατής που θεωρώ ότι το Lost υπονομεύει την νοημοσύνη μου;

 

Θεωρώ ότι εδώ και καιρό έρχομαι απλά αντιμέτωπος με ένα ¨προϊόν¨ με ανύπαρκτο γραμμικά σενάριο και πιστεύω ότι οι σκηνοθέτες έχουν ήδη καταλήξει στο πως θα τελειώσει και απλά πλαγιάζουν ανάλογα με τις τηλεθεάσεις.

 

Τα ίδια πάνω κάτω με το Prison Break.

 

Ψηφίζω Rome, η απόλυτα δομημένη σειρά που με άφησε άναυδο και έπεσα κάτω και προσκύναγα.

 

Έλεος με τα προϊόντα πια, φέρτε πραγματικές σειρές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μοναδικός τηλεθεατής που θεωρώ ότι το Lost υπονομεύει την νοημοσύνη μου;

 

Ναι. Μην το πάρεις πάνω σου όμως.

 

 

Τα ίδια πάνω κάτω με το Prison Break.

 

Εδώ συμφωνώ μαζί σου.

 

Ψηφίζω Rome, η απόλυτα δομημένη σειρά που με άφησε άναυδο και έπεσα κάτω και προσκύναγα.

 

Να'ναι καλά το sex και το αίμα!! :P

 

Έλεος με τα προϊόντα πια, φέρτε πραγματικές σειρές...

 

Τις έχουν φέρει, απλώς δεν ξέρεις ποιες είναι.

 

 

 

Δεν είναι bug όταν σου λέει να πληκτρολογήσεις μήνυμα άνω των τάδε χαρακτήρων ενώ εσύ ήδη το έχεις κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...