Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μάχη των χαμένων GB..

 

Day 0:

 

 

Day 1:

 

Δοκιμάσαμε να συνδέσουμε τον εξωτερικό σε άλλα πισια. Η επίθεση αναχαιτίστηκε με σχετική ευκολία.

 

Day 2:

Από εχτές το βραδάκι βάλαμε το Active@Recovery να κάνει το full scan του, για να δούμε τι στρατεύματα έχουμε να αντιμετωπίσουμε. Μόλις τελειώσει θα επέλθει νεότερη ενημέρωση από το μέτωπο.

 

ΣΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΘΑΡΑ. ΕΤΟΙΜΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Day 3:

 

Μετά από 2,5 μέρες σερί τρεξιματος του full scan του Active@Recovery, είμαστε ακόμα στα 14GB/1TB.

 

Σκέψεις:

 

1. Ετοιμάζω μαγειρίτσα για να το γιορτάσω το Σάββατο του Λαζάρου που θα έχει τελιώσει το full scan.

 

2. Διακόπτω το full scan και κάνω quick scan.

 

3. Διακόπτω και δοκιμάζω κάποια από τις άλλες λύσεις (linux, Scavenger, κλπ.)

 

4. Γράφω γράμμα στον Αγιο Ραπτορ και ζητάω νέο δίσκο, κλαίγοντας τον παρόντα.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Στο μέχρι τώρα έλεγχο των 14GB έχει βρει γύρω στα 1700 αρχεία, πράγμα το οποίο μου δημιουργεί ευχάριστα συναισθήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν περιμένεις να έρθει ο Wash να δεις τι θα σου πει; Αυτός είναι το αστεράκι μας στις μάχες κατά των ζόμπι σκληρών δίσκων. Αν και νομίζω ότι, αφού ήταν τόσο σοβαρά τα πράγματα, έπρεπε να έπαιρνες ένα image πρώτα και να δούλευες πάνω σε αυτό. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίματζ επίσης ενδέχεται να ολοκληρωθεί λίγο πριν (ή και λίγο μετά) τη Δευτέρα Παρουσία πάντως (όχι ότι είναι άσχημο σαν πρόταση - κάθε άλλο) - είναι και ένα Τέρας, μη ξεχνιόμαστε.

 

 

 

 

Κατά τ' άλλα : όπως είπε κι ο Βάτος, ξέχνα το κουίκ και μη σταματάς το χατζηνικολάου. Μόνο έτσι θα είσαι σίγουρος. Επίσης, παίζει να δείχνει πως έχει σκανάρει μόνο 14 γκίγκα, αλλά στην πραγματικότητα να είναι πολύ περισσότερα. Το οποίο επίσης σημαίνει ότι ο δίσκος αγκομαχάει. Και επίσης επίσης πως παίζει να μην ολοκληρωθεί το φουλ του σκαν με παπάδες.

 

Δεν φταίει το πρόγραμμα, οπότε μην μεταθέτεις τις ελπίδες σου σε άλλο. Εκτός ίσως από το αν τελειώσει/κολλήσει/γουατέβερ το Άκτιβ, να δοκιμάσεις με Λίνουξ (το να παρακάμπτεις τα Γουίντοουζ, είναι πάντα καλό).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά με τα πολλά τελείωσε το full scan. Βρήκε γύρω στα 2700 αρχεία (με ονομασία filename0000xxx.mp3/avi/pdf κλπ), οπότε είμαστε σε καλό ποσοστό ανάκτησης.

 

Και τώρα τι;

 

1. "Αντιγράφω" (δε ξέρω πως) αυτά που βρέθηκαν σε άλλο σκληρό;

 

2. Τα επαναφέρω (δε ξέρω πάλι πως) στον ίδιο σκληρό.

 

3. Δοκιμάζω και με κανένα άλλο πρόγραμμα (Scavenger πχ.) για να βρεθούν τα αρχεία και με τις ονομασίες τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως "κατάφερες" και δεν έχεις ούτε ένα ( ; ) αρχείο με το original file name χρησιμοποιώντας το AFR - πάντως "καλύτερο δεν έχει" (ΚΑΙ γι' αυτή τη δουλειά) (..άρα μην παιδεύεσαι με άλλα προγράμματα).

 

Τα αρχεία που βρέθηκαν, πού είναι; Σε υποφακέλους του φακέλου "Lost and found" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδια..

εσβησα κατι αρχεια πριν κανα 6μηνο και η ερωτηση μου ειναι η εξης:

μπρορω με τα προγραμματα που αναφερετε στο θεμα αυτο να κανω ανακτηση των δεδομενων χωρις να χρειαστει να βαλω αλλο σκληρο ή να βγαλω τον σκληρο του λαπτοπ και να το περασω σαν slave σε αλλον υπολογιστη?μπορει η ανακτηση να γινει κατευθειαν?ευχαριστω!

!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά κάνε τον κόπο και διάβασε το άλλη μια.

 

Σε γενικές γραμμές όχι δεν μπορείς. Πρέπει να τον έχεις είτε σαν slave πάνω σε άλλον υπολογιστή είτε να έχεις έναν 2ο σκληρό (εξωτερικό ας πούμε) για να αποθηκεύσεις τα αρχεία που θα βρεις από τον δικό σου, αν παίξεις με κάποιο live cd.

 

Edit:

 

Τώρα είδα το 6μηνο που λες!!

 

Στον σκληρό αυτό ήταν/είναι και το λειτουργικό σου σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι! απλα το θεμα ειναι οτι γενικα δεν εχω γραψει πανω του μεγαλα αρχεια απο τοτε μονο να εχει περαστει καμια φωτο οποτε ελπιζω να εχουν ψιλομεινει ανεπαφα. το προβλημα ειναι οτι δε μιλαμε για δικο μου υπολογιστη γι αυτο δε θελω να βγαλω το σκληρο, δλδ αν βαλω εξωτερικο σκληρο σαν usb θα γινει η δουλεια??

 

σορυ απλα ειδα οτι γενικα ειναι πιο πιθανο να γινει σωστα η ανακτηση αν εχεις αλλον σκληρο να τα εγγραψεις, οχι οτι δε γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι! απλα το θεμα ειναι οτι γενικα δεν εχω γραψει πανω του μεγαλα αρχεια απο τοτε μονο να εχει περαστει καμια φωτο οποτε ελπιζω να εχουν ψιλομεινει ανεπαφα. το προβλημα ειναι οτι δε μιλαμε για δικο μου υπολογιστη γι αυτο δε θελω να βγαλω το σκληρο, δλδ αν βαλω εξωτερικο σκληρο σαν usb θα γινει η δουλεια??

 

σορυ απλα ειδα οτι γενικα ειναι πιο πιθανο να γινει σωστα η ανακτηση αν εχεις αλλον σκληρο να τα εγγραψεις, οχι οτι δε γινεται...

Το λειτουργικό όμως γράφει της κακομοίρας σε προσωρινά αρχεία και γενικά γράφει πολύ στον δίσκο από ενημερώσεις συστήματος ,από ελέγχους αντί ιότικών και ότι άλλο μπορείς να σκεφτείς οπότε μετά από 6μηνο όχι ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως πιθανότητα,αλλά είναι εξαιρετικά μικρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...