Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γινεται repair απ το δισκακι των 7? Πως?

Νομιζα οτι δεν γινεται.

 

Οταν λες την εξεταση δισκου, εννοεις το εργαλειο που ειναι στην ιδια καρτελα με το defrag?

Και για αυτο το εργαλειο λες οτι χρειαζεται να παρω αντιγραφα? Αντιγραφα δεν ειναι ευκολο να παρω γιατι μιλαμε για 100δες giga αρχειων video.

Επεξ/σία από insomnian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά, εγώ σε προειδοποίησα, για την περίπτωση που ο δίσκος τραβάει ζόρι (να κάνεις αντίγραφα).

 

Από 'κει και πέρα, δικιά σου η επιλογή.

 

Αυτό πάλι ->

 

Και για αυτο το εργαλειο λες οτι χρειαζεται να παρω αντιγραφα?

 

does not compute.

 

Kαι ναι, για το εν λόγω εργαλείο "μαζί με το defrag" λέω.

 

Όσο για την επιδιόρθωση των Win, try it (ναι, γίνεται - το πώς, ήδη στο είπα : ξεκίνα απ΄' το δισκάκι τους, και θα στο πουν τα ίδια τα 7)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο μεταξυ εκανα το error scanning, μολις τελειωσε μου ειπε

 

"Your device or disk was succesfully scanned.

 

Νο problems were found on the device or disk. It is ready to use.

 

If you removed the device or dιsk before all files were fully written to it, part of some files might be missing. If so, go back to the source and recopy those files to your device or disk"

 

Δεν καταλαβα τι λεει η 4η φραση αλλά υποθετω οτι ειναι κατι τυπικο που λεει παντα χωρις σημασια?

 

Μετα επεστρεψα τον δισκο στο συστημα του αλλα δεν υπαρχει αποτελεσμα, φαινεται οτι εκκινει κανονικα, ακουγεται και το μπιπ, αλλα γινεται συνεχως μια ανακυκλωση του POST χωρις να μπαινει μεσα...

 

Θα βαλω τωρα και το dvd των 7 επιλεγοντας repair, αλλα ελπιζω να μην κινδυνευσουν να σβηστουν αρχεια απ τη στιγμη που αυτα τα εχω σιγουρα!

 

Τι εννοεις "does not compute"? Δεν με βοηθας αν μιλας με γριφους.

Επεξ/σία από insomnian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oπως το ειπα τελικα, repair μεσα απ το δισκακι των 7 δεν γινεται.

Το δισκακι σου εχει 2 επιλογες, clean instal και upgrade, το upgrade ομως αυτο σου λεει οτι θα γινει μεσα απ τα win, στα οποια ομως εγω δεν εχω προσβαση...

 

Καποια αλλη λυση?

 

Ο Νbestgirl που επισης χρησιμοποιησε επιτυχως το TD, μετα μπουταρησε κανονικα απ τον δισκο?

Επεξ/σία από insomnian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο μεταξυ εκανα το error scanning, μολις τελειωσε μου ειπε

"Your device or disk was succesfully scanned.

Νο problems were found on the device or disk. It is ready to use.

If you removed the device or dιsk before all files were fully written to it, part of some files might be missing. If so, go back to the source and recopy those files to your device or disk"

Δεν καταλαβα τι λεει η 4η φραση αλλά υποθετω οτι ειναι κατι τυπικο που λεει παντα χωρις σημασια?

 

...παπαριές της MS. Το 90φεύγα των οδηγιών της είναι για να κάνεις κεφάλι.

 

 

 

 

 

Μετα επεστρεψα τον δισκο στο συστημα του αλλα δεν υπαρχει αποτελεσμα, φαινεται οτι εκκινει κανονικα, ακουγεται και το μπιπ, αλλα γινεται συνεχως μια ανακυκλωση του POST χωρις να μπαινει μεσα...

...τα έχουμε πει :  ή σκάλωμα του δίσκου, ή -αν είσαι τυχερός- απλά των Win.

 

 

Θα βαλω τωρα και το dvd των 7 επιλεγοντας repair, αλλα ελπιζω να μην κινδυνευσουν να σβηστουν αρχεια απ τη στιγμη που αυτα τα εχω σιγουρα!

...εκτός κι αν προσωρήσεις σε κανονική εγκατάσταση, τ' αρχεία δεν κινδυνεύουν.

 

 

Τι εννοεις "does not compute"? Δεν με βοηθας αν μιλας με γριφους.

 

...αυτό ακριβώς έκανες κι εσύ, στο κομμάτι που είχα παραθέσει : μίλησες "γριφοδώς" (αυτό σημαίνει το "does not compute"=δε βγαίνει συμπέρασμα. "Στη γλώσσα του υπολογιστή").

 

 

 

 

 

 

Oπως το ειπα τελικα, repair μεσα απ το δισκακι των 7 δεν γινεται.

Το δισκακι σου εχει 2 επιλογες, clean instal και upgrade, το upgrade ομως αυτο σου λεει οτι θα γινει μεσα απ τα win, στα οποια ομως εγω δεν εχω προσβαση...

Καποια αλλη λυση?

...δεν ξέρω τί γίνεται με το δισκάκι που έχεις - εγώ σε δσικάκι Ούλτιμετ είχα την επιλογή επιδιόρθωσης.Το όπερ και σημαίνει πως βγαίνουμε οφτόπικ σιγά-σιγά (και δε λέει - είναι που είναι επιβαρυμένο το παρόν) : άνοιξε νέο θέμα στην ενότητα "Windows για σχετικά περαιτέρω..

 

 

 

 

 

Ο Νbestgirl που επισης χρησιμοποιησε επιτυχως το TD, μετα μπουταρησε κανονικα απ τον δισκο?

 

H Νbestgirl δεν είχε δίσκο με Win απ' όσο θυμάμαι. Αλλά θα έπερεπε να θυμάμαι; Δεν θα έπρεπε να διαβάσεις τα υπόλοιπά της ποστ στο θέμα- να επικοινωνήσεις στη χειρότερη μαζί της;

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοεις "η nbestgirl δεν ειχε δισκο με τα win", και που τα ειχε εγκατεστημενα τα win, σε floppy? :)

 

Αν δε καταλαβες τη φραση "Και για αυτο το εργαλειο λες οτι χρειαζεται να παρω αντιγραφα?", το εργαλειο ειναι το "error scanning" που μου προτεινες. Τη λεξη "εργαλειο" την ειχα αναφερει και στη προηγουμενη φραση, οποτε δεν περιμενα οτι δεν θα την καταλαβαινες!

 

Οσο αφορα το θεμα μου τωρα, πιθανοτατα προκειται για σκαλωμα των win, οχι του δισκου. Τα περιεχομενα του δισκου μετατραπηκαν σε raw μετα απο καποιες κινησεις μου(δε χρειαζεται τωρα να περιγραφουν) και μετα με τη βοηθεια του TD τα περιεχομενα αποκατασταθηκαν, αλλα δεν bootαρει.

 

Οσο για τα Win 7, να σου ξαναπω οτι υπαρχει επιλογη repair(upgrade λεγεται, βασικα)την οποια ομως μπορεις να τη δουλεψεις μόνο μεσα απ τα 7. Repair οπως κανουν τα ΧP, τα 7 δεν κανουν απ οτι βλεπω, και καλο ειναι καποιος που ξερει καλυτερα να μας ενημερωσει.

Επεξ/σία από insomnian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις "η nbestgirl δεν ειχε δισκο με τα win", και που τα ειχε εγκατεστημενα τα win, σε floppy?  :)

 

 

...κάνουμε και χιούμορ, Αγγέλα;  :ρ

 

Κατ' αρχάς δεν είπα "με ΤΑ Win", είπα "με Win" - κι εννοείται πως εννοούσα τον δίσκο για τον οποίο άνοιξε το thread. Ο οποίος δεν ήταν απαραίτητο να έχει Windows πάνω του - κι αν θυμάμαι καλά ήταν εξωτερικός μάλιστα (άρα δεν έπαιζε να έχει ΓΟΥΙΝΝΝΝΝ, νο μάτερ γουάτ). Υπάρχουν και δίσκοι για χρήση "αποθήκης", απλά.

 

(...Άσε που μπορείς να έχεις τα Windows και σε Οptical Disc/USB stick/LAN δίκτυo)

 

 

Αν δε καταλαβες τη φραση "Και για αυτο το εργαλειο λες οτι χρειαζεται να παρω αντιγραφα?", το εργαλειο ειναι το "error scanning" που μου προτεινες. Τη λεξη "εργαλειο" την ειχα αναφερει και στη προηγουμενη φραση, οποτε δεν περιμενα οτι δεν θα την καταλαβαινες!

 

...ναι αλλά έλα που παρ' όλες τις διευεκρινήσεις σου, ιτ στλ νταζ νοτ κομπιούτ...;

 

Τεσπα, ελπίζω τουλάχιστον εσύ να ξεκαθάρισες ότι εγώ με το "αντίγραφα", εννοούσα αντίγραφα των αρχείων σου (φώτος, βίντεοζζζ, κλπ) που δε θες τυχόν να χαθούν.

 

 

Οσο αφορα το θεμα μου τωρα, πιθανοτατα προκειται για σκαλωμα των win, οχι του δισκου. Τα περιεχομενα του δισκου μετατραπηκαν σε raw μετα απο καποιες κινησεις μου(δε χρειαζεται τωρα να περιγραφουν) και μετα με τη βοηθεια του TD τα περιεχομενα αποκατασταθηκαν, αλλα δεν bootαρει.

 

...το έχεις ήδη πει πως συμπεριφέρεται. Περί της "μη αναγκαιότητας", κανονικά θα διαφωνούσα, αλλά είπαμε πως ήδη οφτοπικίζουμε σ' ένα ήδη πονεμένο από παλιά θρεντ. Και ναι, το TD έκανε τη δουλειά που ήταν να κάνει (επαναφορά του partition), και τέλος από αυτό. Τα Winnnnn (και το πρόβλημα με το loading τους) είναι άλλο καπέλο. ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΘΡΕΝΤ. (...επιφυλάσσομαι πάντως ακόμα, εγώ, για το αν τελικά είναι σκάλωμα του λειτουργικού, του δίσκου, ή και των δυο. Έστω κι αν όντως το πιθανότερο είναι το πρώτο)

 

 

Οσο για τα Win 7, να σου ξαναπω οτι υπαρχει επιλογη repair(upgrade λεγεται, βασικα)την οποια ομως μπορεις να τη δουλεψεις μόνο μεσα απ τα 7. Repair οπως κανουν τα ΧP, τα 7 δεν κανουν απ οτι βλεπω, και καλο ειναι καποιος που ξερει καλυτερα να μας ενημερωσει.

 

...Για πολλοστή φορά, ελπίζω ν' άνοιξες ήδη άλλο thread για τα περαιτέρω. Παρ' ολ' αυτά, όχι, δε μιλάω για "upgrade". Μιλάω για επιδιόρθωση. Και μιλάω γι' αυτό που έκανε το δισκάκι που εγώ είχα, και δεν επιμένω ότι είχαμε το ίδιο. Και όχι, δεν είχε σχέση με τη διαδικασία που ακολουθείται μέσα από δισκάκι Εξπιών.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι βλεπω δεν υπαρχει κατι που θα μπορουσες να με βοηθησεις στο προβλημα, στο μεταξυ σκεφτηκα μια ιδεα για δημιουργια νεου partition και μεσω αυτου να αποφυγω την φορματ.

Δες το thread "Partition στα 7" εδω, λιγο πιο κατω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα κύριοι και κυρίες.

 

Δυστυχώς είμαι ένας από τους παθόντες απώλειας δεδομένων.

 

Συνοπτικά:

 

1. Πτώση εξωτερικού σκληρού WD 1TB My Passport από μικρό ύψος.

2. Τα Win7 το βλέπουν στο My Computer, αλλά ζητάνε διαμόρφωση.

3. Διάβασα όλο το τόπικ και έχω ήδη στην κατοχή μου τα περισσότερα από τα βοηθητικά προγράμματα ανάκτησης που αναφέρονται.

 

Οι ερωτήσεις μου:

 

Α. Ποια από τα προαναφερθέντα προγράμματα στο τόπικ κάνουν επαναφορά των (όσων μπορέσουν να ανακτήσουν) αρχείων στον ίδιο σκληρό και πόσα ανάκτησή τους σε άλλους δίσκους. Ερωτώ για να ξέρω τι θα χρειαστώ εκτός από τον χαλασμένο εξωτερικό και τα προαναφερθέντα προγράμματα.

Β. Επειδή το 70% των αρχείων υπάρχει και αλλού αποθηκευμένο, με ενδιαφέρει η δυνατότητα να μπορώ να συνεχίσω να χρησιμοποιώ τον εν λόγω εξωτερικό (εφόσον αυτό είναι δυνατό).

 

Ελπίζω εντός της ημέρας ή αύριο να έχω τις πρώτες αναφορές από την μάχη με την ανάκτηση δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου "απλα" ζητανε διαμορφωση, πριν κανεις οτιδηποτε, δεν κατεβαζεις ενα linux live cd να δεις αν μπορεις να παρεις τα αρχεια σου απο εκει;

 

Και πες μας τι εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ανάκτηση αρχείων στον ίδιο δίσκο", δεν παίζει (δεν είναι "θέμα προγράμματος", είναι το ότι "ανάκτηση"=εξεύρεση των αρχείων/αντιγραφή κάπου αλλού, πράγμα που σημαίνει ότι αν αντιγραφεί κάποιο αρχείο σε άλλο σημείο του ίδιου μέσου, θα "καταστρέψει" κάποιο άλλο). Το μόνο που "παίζει", είναι πρόγραμμα ανάκτησης του partition (το Test Disk οδηγός του οποίου περιγράφεται από την NBestgirl στις αρχικές σελίδες του thread).

 

...αλλά με τα γεγονότα που μας λες, παίζει ο σκληρός να έχει πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά. Δοκίμασε πρώτα με το Test disk AN γίνεται ανάκτηση του partition, για να μπορείς να ξαναδείς στα Windows τ' αρχεία, και βλέπουμε για παρακάτω (δε χρειάζεται να "μπλέξεις" με Linux live CD).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά, ο σκληρός του αδερφού μου μάλλον τα έφτυσε.

πήγε σήμερα να ανοίξει το pc και τα windows κόλλαγαν στην αρχή.

έβαλε τον σκληρό σε ένα άλλο pc και δε τον αναγνώριζε (ούτε στο disk management)

στο bios φαίνεται κανονικά.

τώρα δοκιμάζει με linux livecd για να πάρει τουλάχιστον τα αρχεία του.

τι επόμενη λύση έχουμε. ποιο πρόγραμμα να βάλει για ανακτήσει των αρχείων του?

έχει και την διπλωματική εκεί και όσο να είναι θέλω να εξαντλήσω κάθε δυνατή επιλογή.

 

edit: ευτυχώς είδε τον σκληρό με τα linux και παίρνει τώρα τα αρχεία του.

θα του πω να δοκιμάσει με το testdisk μπας και αποφεύγει το format.

 

edit2: έκανε το testdisk το θαύμα του και ηρέμησε και εμένα και τον αδερφό μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για...;

 

 

 

 

 

 

 

edit : α, οκ, άκυρο, το 'πιασα : οι τηλ. συμβουλές είναι ΓΙΑ τον δίσκο - προς τον αδερφό σου....

 

(...μη μας βάζεις γρίφους, και κάνει και λιλόκρυο βρε)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...