Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω βαρεθει να βαζω παγο δυο μηνες τωρα , μπαφιασα :P αλλα τι να κανω.. Προσεχω και γιατι τρεμω μη τυχον ποναω τη μερα του αγωνα.. Βεβαια και να ποναω δε παιζει να μη τερματιςω..ακομα και μπουσουλωντας που λεει ο λογος.

 

Ε φοβασαι οχι οτι έχεις θεμα. Εγω μετα απο μια εβδομαδα φουλ τρεξιματος .... εκανα 3 φορές μεσα στην εβδομαδα 10 χιλιομετρα κατι τσιμπηματα στο αριστερο τα νιωθω να σου πω την αληθεια κυριως οταν καθομαι ωρα και σηκωνομαι απο την καρεκλα σημερα εβαλα παγο θα δειξει. 

Ε, έχει να διαβάσει καιρό τότε.

 

Εσυ απο που το έμαθες αυτο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Παραπήγες ? Πόσα κιλά και ύψος είσαι ?

 

αποτι δειχνει πηρα ~5κιλα. 

Επισης εχω κοψει την ζαχαρη.

Φανταζομαι οτι ισχυει αυτο που λενε οτι fatigue can increse weight...

 

Προβληματίστηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φοβαμαι και εχω θεμα ρε. Παρασκ και Κυριακη εκανα τη προπονηση μου χωρις καμια ενοχληση, απο Δευτερα απογευμα αρχισε να με ποναει και να με καιει που και που. Και καψιμο και τρεξιμο μαζι δε πανε... Γι αυτο λεω οτι δε θα θελα να με πιασει τοτε.

 

Θα το ξεκουρασεις καθολου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φοβαμαι και εχω θεμα ρε. Παρασκ και Κυριακη εκανα τη προπονηση μου χωρις καμια ενοχληση, απο Δευτερα απογευμα αρχισε να με ποναει και να με καιει που και που. Και καψιμο και τρεξιμο μαζι δε πανε... Γι αυτο λεω οτι δε θα θελα να με πιασει τοτε.

 

Θα το ξεκουρασεις καθολου;

 

Σημερα δεν έκανα ουτε χθές. Αλλα την Δευτερα πηγα και έτρεξα ενα 6αρακι. Και τη Κυριακη έτρεξα. Ειχα τα θέματα μου δεν ξυπνησα καλα και ηθελα να ξεσπάσω κάπου. ;)

 

Παρασκευη θα ξαναπάω μάλλον. Μέχρι τοτε εδω χαλαρα σπιτι κάμψεις - κοιλιακους κανα μονοζυγο. H γυμναστικη σε ηρεμει και εκτονώνεσαι για αυτο κάνω ακομα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εσυ απο που το έμαθες αυτο? 

Πως αποθηκεύουμε λίπος ? Με το πλεόνασμα θερμίδων οπότε ότι και να φας αν στο τέλος τις ημέρας κινείσαι υπερθερμιδικά βάζεις λίπος...δεν έχει να κάνει με τον υδατάνθρακα αυτό αλλά με όλα τα μακροσυστατικά.

 

Επίσης είναι διαδεδομένο αυτό επειδή υποτίθεται ότι ο μεταβολισμός μας πέφτει το βράδυ άρα μην φας υδ/ακα αλλά και αυτό μύθος είναι γιατί δεν πέφτει ο μεταβολισμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως αποθηκεύουμε λίπος ? Με το πλεόνασμα θερμίδων οπότε ότι και να φας αν στο τέλος τις ημέρας κινείσαι υπερθερμιδικά βάζεις λίπος...δεν έχει να κάνει με τον υδατάνθρακα αυτό αλλά με όλα τα μακροσυστατικά.

 

Επίσης είναι διαδεδομένο αυτό επειδή υποτίθεται ότι ο μεταβολισμός μας πέφτει το βράδυ άρα μην φας υδ/ακα αλλά και αυτό μύθος είναι γιατί δεν πέφτει ο μεταβολισμός.

 

Πέρα απο αυτο που λές. Δηλαδη αν εγώ φάω 2500 θερμιδες μέσα στην μέρα και αυτες ειναι που επρεπε να πάρω αλλα ηταν ολες σαβουρες φαγητα δεν θα πάρω λιπος? θα το κάψει δηλαδη? εγω προσωπικα δεν μετραω τις θερμιδες απλα προσπαθω να μη τρωω σαβουρες να τρωω ποιοτικο φαγητο οχι κατσαρολες βεβαια αλλα μια μεριδα κανονικη. Αμα βλεπω οτι χάνω αυξάνω την μεριδα.

 

οσο για το βραδυ επειδη ο οργανισμος δεν έχει που να δώσει τον υδατάνθρακα θα τον αποθηκεύσει σαν λιπος δεν πέφτει ο μεταβολισμος αλλα δεν χρειάζεσαι ενεργεια πέφτεις και κοιμάσαι ολα υπολειτουργουν. Το βραδακι θες μερικα καλά λιπαρά και ύπνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο αυτο που λές. Δηλαδη αν εγώ φάω 2500 θερμιδες μέσα στην μέρα και αυτες ειναι που επρεπε να πάρω αλλα ηταν ολες σαβουρες φαγητα δεν θα πάρω λιπος? θα το κάψει δηλαδη? 

 

οσο για το βραδυ επειδη ο οργανισμος δεν έχει που να δώσει τον υδατάνθρακα θα τον αποθηκεύσει σαν λιπος δεν πέφτει ο μεταβολισμος αλλα δεν χρειάζεσαι ενεργεια πέφτεις και κοιμάσαι ολα υπολειτουργουν. Το βραδακι θες μερικα καλά λιπαρά και ύπνο.

Το πας αλλού εσύ τώρα. Αν αυτό το σαβούριασμα που δεν έχει ένα πλάνο, δηλαδή να χτυπάς έναν καλό αριθμό φυτικών ινών, αρκετή/ιδανική ποσότητα πρωτεΐνης σε κάθε γεύμα, σωστός μοιρασμός των μάκρος μέσα στην ημέρα κτλπ τότε ναι θα βάλεις λίπος. 

 

Δικιά σου υπόθεση είναι ότι θα χρησιμοποιηθεί έτσι ο υδ/ακας. Ανεξαρτήτου ώρας (εκτός ίσως μετά από την προπόνηση) είναι ψιλοστάνταρ ο κύκλος του υδατάνθρακα που πάει τι και πόσο. Αν θες σου δίνω και το full paper αντίστοιχης έρευνας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@star αν δε φυγει το τσιμπημα, γνωμη

Μου μην επιχειρησεις τρεξιμο. Αστο να φυγει να σαι κομπλε.

Οσο για την επιγονατιδα δουλεια της ειναι να κραταει σταθερο το γονατο, και το δικο μου σταθεροτητα δεν εχει.. Κακο δε κανει σιγουρα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@bosei προς το παρον δεν ψηνομαι να το ψάξω τοσο πολυ το θέμα. Εμενα πανω κατω το προγραμμα ειναι αυτο πρωι κουακερ με ταχινι μελι ή ξηρους καρπους δεκατιανο  φρουτακι μπανάνα , αχλαδι κτλπ και λιγο σοκολάτα γεμιστή πάντα :P μεσημεράκι θα φάω οσπρια χωρις ψωμι ή κρεατικο με σαλατα ή ρυζι ή πατατες. Απογευμα κανα τοστάκι ή τιποτα ριζογκοφρέτες και το βραδυ γιαουρτι αλλα επειδη με τον μεταβολισμο που έχω παιζει να χανω με αυτη τη διατροφη αν δω σε ενα μηνα οτι έπεσα 1-2 κιλά θα αυξησω ποσοτητες φαγητου ή θα αντικαταστησω το βραδινο γιαουρτι με το μεσημεριανο φαγητο σε λιγοτερη ποσοτητα ισως ή ακομα και ιδια. 

 

Επισης μια μέρα την εβδομάδα ολοκληρη τρωω σαβουρες. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αϊ μωρέ που γίνεται η ζωή σου δύσκολη επειδή λιπώνεις. Εμεις τις θέλουμε τις γυναίκες να έχουν το λιπάκι τους, να υπάρχει πράμα για χούφτωμα. Πας να αγκαλιάσεις την κοκκάλα και νομίζεις ότι ξάπλωσες με το κομοδίνο... :P

 

@nicoc: Μλκ, κλαίω, κόντεψα να πέσω από την καρέκλα όταν άρχισε να χτυπιέται  :-D

Δεν θα χω κόκκαλα καλέ, μύες θα χω με δείγμα από λίπος για συντήρηση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@star αν δε φυγει το τσιμπημα, γνωμη

Μου μην επιχειρησεις τρεξιμο. Αστο να φυγει να σαι κομπλε.

Οσο για την επιγονατιδα δουλεια της ειναι να κραταει σταθερο το γονατο, και το δικο μου σταθεροτητα δεν εχει.. Κακο δε κανει σιγουρα. :)

 

Ναι έχεις δικιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρα μου θυμιζεις μια συνταγη που χες δωσει εδω μεσα, με κεικ νομιζω απο σκοοπ πρωτεινης και κατι αλλα ειχες γραψει. Πως πηγαινε γιατι δε θυμαμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο ακομα??? δεν θα βρισκεις μπλούζα να μπεις μεσα :/ 

Μια χαρά θα βρίσκει, όπως βρίσκουν και άλλοι με κοιλούμπα εγκυμονούσας 

Δημητρα μου θυμιζεις μια συνταγη που χες δωσει εδω μεσα, με κεικ νομιζω απο σκοοπ πρωτεινης και κατι αλλα ειχες γραψει. Πως πηγαινε γιατι δε θυμαμαι...

αυγά (ασπράδι και κρόκο- τις αναλογίες τις ορίζεις μόνος σου..), πίτουρο/νιφάδες/αλεύρι βρώμης, μπέικι πάουντερ. 

Προαιρετικά: whey, κανέλα, γλυκαντικό, ξύσμα πορτοκολιού, σταφίδες, μπανάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο διαφορετικά βγάζεις τις προπονήσεις όταν έχεις ξεκάθαρο διατροφικό πλάνο (ξέρεις τα μάκρος σου επακριβώς)
Καμιά σχέση η σημερινή διπλή (πρωί βάρη - βράδυ ΗΙΙΤ) με αυτές τους παρελθόντος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...