Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει πεσει ψηλοσκοτωμα τον τελευταιο καιρο και λογικα θα πεσει και στο επομενο διμηνο...με αρκετη HIIT , συγκεκριμενες ασκησεις (pull-lift) με βαρη κλπ για κανα 5αρι φορες την εβδομαδα.

 

ΑΣ ΠΟΥΜΕ οτι η προπονηση που κανω αυτη την περιοδο πλησιαζει προπονηση '''crossfit'''.

 

γενικα νομιζω (δεν εχω μετρησει τι καιω σε μια προπο ακομη) οτι πρεπει να αυξησω τις θερμιδες μου δεδομενης της εντασης και της συχνοτητας...το θεμα ειναι οτι απλα ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΦΑΩ. - (+θεμα χρονου)

 

βρηκα λοιπον κατι συνταγες shakes με πρωτεινη , γνωστα θα σας ειναι που ειναι ~1000 θερμιδες (sth like http://muscleandbrawn.com/1000-calorie-homemade-weight-gainer-shake/) , τι γνωμη εχετε?

 

ειναι more like weight gain shakes ,βεβαια οκ μπορω να κανω adjust τις ποσοτητες και πχ να χωσω λιγα macros ακομα , πχ βρωμη ξερωγω.

δε με πειραζει να παρω βαρος κατι που δυσκολα θα παιξει γενικα εφοσον θα ειναι μετρημενο...απλα πως το βλεπετε σαν ιδεα.

 

και που το χωνω? Κοντα στο workout , αλλα πριν η μετα? αν δεν εχω ετοιμο μαμ για μετα το χωνω μετα? αλλιως πριν και μετα κανονικο φαγακι?

 

θανξ :)

Εγώ δεν έχω καταλάβει τις θες να κάνεις. Θες να βάλεις κιλά ή να μείνεις σε αυτά που είσαι ?

 

Όπως και να έχει γιατί να κάνεις αυτό το shake ? 1000 θερμίδες στις ήδη υπάρχουσες που έχεις και σε διατηρούνε σε αυτό το βάρος είναι χαζό να τις βάλεις. Αν θες να βάλεις λίγα κιλά ακόμη και αφού δεν μετράς θερμίδες απλά αύξησε σε ό,τι τρως λίγο τις ποσότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

δεν ειπα οτι δεν μετραω θερμιδες , απλα δεν ξερω ποσες παραπανω χρειαζομαι τωρα...

το διατροφικο πλανο που ακολουθω τωρα βασιζεται σε αλλου τυπου προπονηση (η οποια πλεον αλλαξε)

 

δλδ ειναι χαζο ας πουμε τωρα να εχω (λ.χ) ~3000 , να χρειαζομαι +400 και να παρω +600 απο το μισο σεικ? (δεν με πειραζει να βαλω 2 κιλα πχ - μπορει και να το επιδιωξω)

 

οι ποσοτητες ειναι η λυση , συμφωνω ,  αλλα τωρα ειναι δυσκολο να τις αναπροσαρμοσω , τουλαχιστον καθημερινα , για τον Α-Β λογο.

 

αν μιλαμε για σαπια ιδεα πασο , αλλα μπορω να κρατησω ιδιες ποσοτητες και να παρω ο,τι εξτρα χρειαζομαι απο αυτο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι δεν μετραω θερμιδες , απλα δεν ξερω ποσες παραπανω χρειαζομαι τωρα...

το διατροφικο πλανο που ακολουθω τωρα βασιζεται σε αλλου τυπου προπονηση (η οποια πλεον αλλαξε)

 

δλδ ειναι χαζο ας πουμε τωρα να εχω (λ.χ) ~3000 , να χρειαζομαι +400 και να παρω +600 απο το μισο σεικ? (δεν με πειραζει να βαλω 2 κιλα πχ - μπορει και να το επιδιωξω)

 

οι ποσοτητες ειναι η λυση , συμφωνω ,  αλλα τωρα ειναι δυσκολο να τις αναπροσαρμοσω , τουλαχιστον καθημερινα , για τον Α-Β λογο.

 

αν μιλαμε για σαπια ιδεα πασο , αλλα μπορω να κρατησω ιδιες ποσοτητες και να παρω ο,τι εξτρα χρειαζομαι απο αυτο? 

Αφού μετράς θερμίδες πας κατευθείαν στην καλύτερη λύση. Αφού έχεις βρει τις θερμίδες που μένει σταθερό το βάρος σου (θερμίδες συντήρησης) τότε ανάλογα με τον ρυθμό που θες να πάρεις κιλά αυξάνεις με τις θερμίδες. Για παράδειγμα αν θες να παίρνεις 1 κιλό/μήνα προσθέτεις στις 200-250 θερμίδες. Αν θες 2 κιλά 400-500. Χοντρικά αυτά τα νούμερα...με τον καιρό θα δεις ακριβώς το σώμα σου πόσο θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι βέλτιστο να μην έχεις αυτή την αύξηση σταθερά καθε μέρα αλλά να παίρνεις παραπάνω τις μέρες προπόνησης και να είσαι σε συντήρηση τις μέρες ξεκούρασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες είμαι στον όγκο , να κάνω ένα ψιλο update. Πήρα 3 κιλά τους τελευταίους 2.5 μήνες και νομίζω πάω καλά από σχέση μυικής μάζας-λίπους. 

 

1. Για πρόγραμμα ακολουθώ το εκπληκτικό split που έκραζε ο maus τόσο καιρό και τον έγραφα. 6 φορές την εβδομάδα gym. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχό που έχω κάνει εγώ αλλά ότι άλλο έχω κάνει δεν συγκρίνεται με την καμία

2. Για να βάλω κιλά κινούμαι με φάση GOMAD. Δεν πείραξα την στερεή διατροφή μου σχεδόν καθόλου, απλά πίνω έξτρα γάλα (χωρίς λακτόζη). Τώρα είμαι +1.5 λίτρο την μέρα περίπου. (καλά τα έλεγε ο Dakon).

 

όποιος θέλει συμβουλές για το πρόγραμμα να βοηθήσω αν και είναι εδώ και ο παιχταράς ο maus. Απλά θέλει κάποιες ισορροπίες και λίγο προσοχή (για να μην εχουμε τραυματισμους η υπερπροπονηση).  Αριστερά 81.5 κιλά (το πιο αδύνατο που είχα φτάσει δεξιά σήμερα 84.5. Θα το πάω έτσι όσο πάει χωρίς όριο. Οταν δω ότι παίζει πολύ λίπος θα κάνω 1 μήνα recomp και μετά θα κόψω. Στόχος είναι next summer κάπου 84 κιλά αλλά με πολύ λιγότερο λίπος φυσικά. 

 

 

 

Q34nOrs.png

 

 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι βέλτιστο να μην έχεις αυτή την αύξηση σταθερά καθε μέρα αλλά να παίρνεις παραπάνω τις μέρες προπόνησης και να είσαι σε συντήρηση τις μέρες ξεκούρασης.

Kuzko και αυτό μπορείς να κάνεις...κι εγώ έτσι το πάω, απλά θα πρέπει τις μέρες με βάρη να παίζεις με λίγο πιό ψηλά τα νούμερα από αυτά που σου είπα.

 

Alex τρελέ ωραίος...έχει κάτσει και το μαύρισμα ωραία πάνω σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως εγινες ετσι ρε αραπη   :P  ?

 πολυ καλος μπραβο εχεις σχηματιστει για τα καλα παντου !

 

οσο αναφορα το προγραμμα στο 'πα σου ταιριαζει , θα το ερωτευτεις κ δε θα το αλλαζεις με τιποτα και σκεψου οτι το κανεις λιγο καιρο τα πολυ καλα αποτελεσματα τωρα ερχονται ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες είμαι στον όγκο , να κάνω ένα ψιλο update. Πήρα 3 κιλά τους τελευταίους 2.5 μήνες και νομίζω πάω καλά από σχέση μυικής μάζας-λίπους. 

 

1. Για πρόγραμμα ακολουθώ το εκπληκτικό split που έκραζε ο maus τόσο καιρό και τον έγραφα. 6 φορές την εβδομάδα gym. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχό που έχω κάνει εγώ αλλά ότι άλλο έχω κάνει δεν συγκρίνεται με την καμία

2. Για να βάλω κιλά κινούμαι με φάση GOMAD. Δεν πείραξα την στερεή διατροφή μου σχεδόν καθόλου, απλά πίνω έξτρα γάλα (χωρίς λακτόζη). Τώρα είμαι +1.5 λίτρο την μέρα περίπου. (καλά τα έλεγε ο Dakon).

 

όποιος θέλει συμβουλές για το πρόγραμμα να βοηθήσω αν και είναι εδώ και ο παιχταράς ο maus. Απλά θέλει κάποιες ισορροπίες και λίγο προσοχή (για να μην εχουμε τραυματισμους η υπερπροπονηση).  Αριστερά 81.5 κιλά (το πιο αδύνατο που είχα φτάσει δεξιά σήμερα 84.5. Θα το πάω έτσι όσο πάει χωρίς όριο. Οταν δω ότι παίζει πολύ λίπος θα κάνω 1 μήνα recomp και μετά θα κόψω. Στόχος είναι next summer κάπου 84 κιλά αλλά με πολύ λιγότερο λίπος φυσικά. 

 

 

 

Q34nOrs.png

 

 

Τεραστια διαφορα καταρχην εχεις καθαρα σχηματα πλεον και ογκο .Για το μαυρισμα ειναι ντροπη να το αναφερουμε οταν υπαρχει ο maus στο τοπικ ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως εγινες ετσι ρε αραπη   :P  ?

 πολυ καλος μπραβο εχεις σχηματιστει για τα καλα παντου !

 

οσο αναφορα το προγραμμα στο 'πα σου ταιριαζει , θα το ερωτευτεις κ δε θα το αλλαζεις με τιποτα και σκεψου οτι το κανεις λιγο καιρο τα πολυ καλα αποτελεσματα τωρα ερχονται ..

 

1000% σωστός.. μόλις 2 μήνες το κάνω και είναι σαν να κάνω πρώτη φορά γυμναστική. Περιμένω πολλά ακόμα. 

 

 

Alex τρελέ ωραίος...έχει κάτσει και το μαύρισμα ωραία πάνω σου.

 
 

Τεραστια διαφορα καταρχην εχεις καθαρα σχηματα πλεον και ογκο .Για το μαυρισμα ειναι ντροπη να το αναφερουμε οταν υπαρχει ο maus στο τοπικ ...

 

όπως είπαμε καθόμουνα 4 ώρες την μέρα στον ήλιο για 15 μέρες. Πήρα το 1/3 από το χρώμα που παίρνει ο maus την πρώτη φορά που βγαίνει για καφέ στο μπαλκόνι το καλοκαίρι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ευχαριστώ παιδια

 

 

 

1000% σωστός.. μόλις 2 μήνες το κάνω και είναι σαν να κάνω πρώτη φορά γυμναστική. Περιμένω πολλά ακόμα. 

 

 

 

όπως είπαμε καθόμουνα 4 ώρες την μέρα στον ήλιο για 15 μέρες. Πήρα το 1/3 από το χρώμα που παίρνει ο maus την πρώτη φορά που βγαίνει για καφέ στο μπαλκόνι το καλοκαίρι

 

Ναι πως τον ζηλευω για αυτο ,ξεροψηνομαστε σαν μαλακες και σε 10 μερες off παλι ασπριζουμε χαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αφηστε το δουλεμα  την κωλοχαραμαδα του σπεκτ την ειδατε ??

  χχαχαχαχα    πλακα κανω φιλοςςςςς :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά πηγα για τρέξιμο σημερα δεν άντεξα ..... 5 γυρους χαλαρά γυρω στα 2 λεπτά εκανα τον γυρο μετα καμψεις κοιλιακους ραχιαιους κτλπ αλλα μετα ξανασηκώθηκα και έκανα αλλους 3 σπριντάρισμα :P :P περιπου 1:30 λεπτο τον γυρο. Το γονατο προς το παρον δεν ενοχλει εκανα και κανα 10λεπτο διατάσεις πριν ξεκινησω και στο ενδιάμεσο. Εφαγα ενα γιαουρτι τωρα και παω να φαω και τιποτα φρουτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

χα μαους δεν χρειαζεται να το λες (σε μενα τουλαχιστον) καταλαβαινω και γενικα δεν παρεξηγω οποτε φιλ φρι και σχολιασε το κωλαρακι μο οσο θες :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...