Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Το jeanακι ειναι ωραίο. Αλλά αποτί φαίνεται πρέπει να επισκεφθώ μοδιστρα. Λολ. Για β-αλανινη τι έχετε να πείτε?Β αλανινη και χάπι κεφεινης πριν την προπονα κσι είσαι jet(τουλάχιστον εγω).

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το jeanακι ειναι ωραίο. Αλλά αποτί φαίνεται πρέπει να επισκεφθώ μοδιστρα. Λολ. Για β-αλανινη τι έχετε να πείτε?

καλυτερα δωστα στην μοδιστρα τα λεφτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στα jean δεν έχω θέμα στους μηρούς στον κώλο. Ειδικά ένα jean δεν το φοράω καθόλου πιά γιατί μου είναι τσίτα στον κώλο

 

Έχεις τούμπανο κώλο μπράβο..

 

 

..που θα' λεγε κι ο Λίβε χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φακες με ρυζι ρε παιδια που λετε, πως γινεται? Το βραζεις και το ριχνεις μεσα? Για ζωικη πρωτεινη τι αλλο να βαλω? Συνηθως φακες τις τρωω με σολωμο.

 

Χώρια τα ετοιμάζεις τα φαγητά και τα τρως μαζί. Αν θες ζωική πρωτείνη, συνοδεύεις με τυρί. Μειονέκτημα -->. χάνεις όλο το σίδηρο. Προσωπικά, μια και οι φακές με ρύζι δίνουν πλήρη πρωτείνη, αποφεύγω το τυρί και συνοδεύω με χυμό λεμονιού για να απορροφήσω όλο το σίδηρο.

καποιος εχει ενα α% ποσοστο σωματικου λιπους (λογικα 18-20%) , παρολαυτα τον λες κανονικο προς αδυνατο. (τονιζω οτι ειναι παει προς το αδυνατος , πραγμα που σημαινει οτι λογικα δεν εχει και πολυ μυικη μαζα πανω του)

 

Ξεκιναει να γυμναζεται. Πως λειτουργει το σωμα του αν τρωει υποθερμιδικα ΑΛΛΑ με σωστες ποσοτητες σε πρωτεινες ?

 

θα φαει τους ηδη υπαρχοντες μυες επειδη δεν εχει ενεργεια? θα στραφει και στο υπαρχον λιπος του για να βρει ενεργεια? θα υπαρχει απωλεια μυικης μαζας η μπορει να παιρνει κιολας ελαχιστα?

 

εκανα τον αυτακια σημερα και καποιος του ελεγε πανω κατω οτι εγραψα στην δευτερη προταση και βρεθηκα με την απορια.

 

Αναλόγως πόσο σκληρά γυμνάζεται. Αν γυμνάζεται τόσο σκληρά ώστε το σώμα να νιώσει την ανάγκη να δημιουργήσει νέους μυς, θα κάψει το λίπος και θα δημιουργήσει νέους μυς. ΑΛΛΑ. οφείλει να γυμνάζει ΟΛΟΥΣ τους μυς του σώματος του. Αν δεν το κάνει, το σώμα θα κάψει τους μυς που δεν χρησιμοποιούνται οποτε θα χάσει και μυικό ιστό.

 

Είναι κρίμα και ανόητο για έναν αδύνατο που γυμνάζεται να κάνει υποθερμιδική διατροφή. 

----------------------------------

Είχα ξεχάσει πόσες ώρες είμαι όρθιος στη δουλειά, κι ένιωσα τσιμπήματα στη μέση. Ποιες ασκήσεις προτείνεται για ενδυνάμωση μέσης; Σκέφτομαι για ραχιαίους φυσικά. Να κάνω κάθε μέρα κανα 5λεπτο; Άλλες;

 

--------------------------------

Του wizzy τη συνταγη την είδα στην προηγούμενη σελίδα. Σπεκτ, δώσε ξανά τη δικιά σου για να κάνω κι εγώ σύγκριση των 2 σας :)

 

--------------------

Μαους, γκόμενα έχεις καταντήσει με τις τόσες αλλαγές άβαταρ :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

--------------------

Μαους, γκόμενα έχεις καταντήσει με τις τόσες αλλαγές άβαταρ :P

Καλα σου λεει ρε μλκ ,σαν κατι τρελες γκομενες  που αλλαζουν ολη την ωρα τα μαλλια τους...Βαλε λιγο σταθεροτητα στην ζωη σου :P

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έβαλα κανέλα-σταφίδες αλλά μισή μπανάνα και έγινε πολύ νόστιμο, σαν κεικ ένα πράγμα απλά όχι τόσο φουσκωτο! Σε 20 λεπτα είχε γίνει. Το τηγάνισμα είναι πιο γρήγορο αλλά χάνει σε γεύση. Αυτό ήταν σαν να ετρωγα γλυκό.

 

Άρπα την Spect~! Σου είπα ότι εγώ και η πίτα μου θα επιστρέψουμε δριμύτεροι! Το score είναι 1-1! B)

 

 

Χαχα στον κώλο ναι...

 

Να σε δω να φοράς ποδηλατικό κολάν και τίποτ' άλλο! :-D  :-D

 

--------------------------------

Του wizzy τη συνταγη την είδα στην προηγούμενη σελίδα. Σπεκτ, δώσε ξανά τη δικιά σου για να κάνω κι εγώ σύγκριση των 2 σας :)

-------------------------------

 

Να και ο yannis27gr στον "πόλεμο της πίτας"! Περιμένουμε αποτελέσματα!

 

 

καμιά βιταμίνη C έχετε να προτείνετε; 

 

 

Ναι, είναι 2 φοβερές μάρκες. Η μία λέγεται "2 πορτοκάλια την ημέρα", η άλλη "1 ακτινίδιο την ημέρα".

 

Γιάννη, δεν παίζεσαι ρε, φοβερή απάντηση! :-D  :-D  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

γιαννη η συνταγη ειναι ΑΠΛΗ και ΓΡΗΓΟΡΗ :P

 

εγω βαζω 150μλ ασπραδι αυγου (μπορεις και νερο) + 50γρ αλευρι δικοκο(ή βρωμης) 

και το ριχνω σε αντικολλητικο τηγανι το οποιο καλυπτω με ενα καπακι απο κατσαρολα για να ψηθει και απο πανω

οταν ειναι ετοιμο απο τη μια μερια το γυριζω και απο την αλλη και ειναι ετοιμο!

 

σημερα που την εκανα μετα απλωσα λιγο φυστικοβουτυρο και εβαλα μια μπανανα και το τυλιξα και ηταν μπομπα!!

 

ΥΓ: γουιζι το ειχα πει απο την αρχη οτι γευστικα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα ειναι γρηγορο,ευκολο και εχει πολλα να δωσει (πρωτεινες,υδατανθρακα κτλ). Ουσιαστικα ειναι σαν να τρως μια υγιεινη κρεπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κρίμα και ανόητο για έναν αδύνατο που γυμνάζεται να κάνει υποθερμιδική

Αδύνατος με υψηλό όμως ποσοστό λίπους. Κανά 20αρι οπτικά.

Ισχύει το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η άποψη σας για το μέλι σχετικά με την αποφυγή ζάχαρης?

Μερικά πρωινά που δε προλαβαίνω να φτιάξω πιτάκια βρώμης (η συνταγή μου είναι βρώμη-λιναρόσπορο-ασπράδια-μπανάνα), τρώω 2 φέτες τοστ με ταχίνι και μέλι (σκέτο ταχίνι δε κατεβαίνει!!).

Θρεπτικό το μέλι αλλά θέλω να αποφεύγω ότι ανεβάζει επίπεδα ινσουλίνης (δεν έχω ζάχαρο ευτυχώς αλλά προληπτικά πάντα).

Επίσης, έχετε να προτείνετε υποκατάστατα σοκολάτας όταν με πιάνουν υπογλυκαιμίες? Πέρα από το μέλι τρώω και αποξηραμένα σύκα μερικές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μέλι είναι θρεπτικό όταν είναι ωμό. Αλλά μην περιμένεις καμιά τρελή διαφορά στον οργανισμό σου, τα θρεπτικά του στοιχεία είναι σε πολύ πολύ μικρό βαθμό. Σε σχέση με τη ζάχαρη βέβαια που έχει 0 θρεπτικά στοιχεία, ε, σαφώς είναι καλύτερο.

Αν θες να αποφεύγεις να ανεβαίνει η ινσουλίνη, όταν τρως γλυκό να το συνδιάζεις με κάτι που έχει φυτικές ίνες οι οποίες καθυστερούν την πέψη. Στο τοστ σου ας πούμε, να χρησιμοποιείς φέτες με αλεύρι ολικής. Άμα βάλεις και καμια πιπεριά μέσα, είσαι μια χαρά.


Αδύνατος με υψηλό όμως ποσοστό λίπους. Κανά 20αρι οπτικά.
Ισχύει το ίδιο?

 

Σιγά το πολύ το 20αρι. Εγώ όταν ξεκίνησα γυμναστική είχα φτάσει κανα 35αρι :)

 

Ναι, φυσικά ισχύει το ίδιο. Δεν έχει να κάνει με το ποσοστό λίπους αλλά με τους βασικούς μηχανισμούς επιβίωσης που χρησιμοποιεί το σώμα, και οι οποίοι καταλήγουν σε μια και μόνο πρόταση: Όταν το άτομο κινδυνεύει με λιμό -αυτή την εικόνα δίνουμε στο σώμα μας όταν κινούμαστε υποθερμιδικά- πέτα ότι δε χρειάζεται. Προφανώς λίπος αλλά και μυς που δε χρησιμοποιούνται. Και, δυστυχώς, επειδή το λίπος είναι αποθηκευμένη ενέργεια και το σώμα τη χρειάζεται τώρα που κινδυνεύει με αφανισμό, οι μυς θα γίνουν άμεση τροφή.

 

Όπως ξέρουν όλοι όσοι ασχολούνται με βάρη, οι μυς δημιουργούνται δύσκολα κι είναι κρίμα και ανόητο να τους χάσει κάποιος -ειδικά αδύνατος πουυ σημαίνει ότι δεν του περισσεύουν κιόλας. Ο Μαους να χάσει και καναδυο, κλαιν, έχει πράμα  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...