Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183


 

Μιας και μιλατε για φακες. Οσπρια (φακες/ρεβυθια) πως τα μαγειρευουμε με φιτνες προδιαγραφες? Ειναι διατροφικα σωστα να τα τρωμε με σπιτικες συνταγες, οπως τα κανουν οι μαναδες με σαλτσες και λαδια?

Ένας εύκολος , πολύ υγιεινός και ωραίος τρόπος είναι να τα καταναλώσεις ....αφού έχουν βγάλει φύτρα! Δηλαδή τα τρως ωμά ουσιαστικά, κάτι που νομίζω είναι ό,τι καλύτερο γιατί έτσι δεν χάνεις πολύτιμα συστατικά τα οποία καταστρέφονται με το βρασμό. Να μία συνταγούλα που κάνω  συνήθως: 

 

Υλικά
Φακή
Σιτάρι Ζέα/μαυραγάνη/ ή κάτι ντόπιο τελοσπάντων
Αγριοσπάραγγα
Άνηθο ( ή κ κόλιαντρο φρέσκο),ντομάτα (εγώ βάζω μαύρα & κίτρινα ντοματάκια ), κρεμμυδάκι φρέσκο, πιπεριές,
λεμόνι πολύ, ρίγανη,θυμάρι, λίγο κουρκουμά ,πιπέρι, σιναπόσπορο, λίγο αβοκάντο ή λίγο ελαιόλαδο.

Εκτέλεση

Βρέχουμε σε κρύο νερό τις φακές και το σιτάρι (ξεχωριστά) για δυο-τρεις μέρες . Αλλάζουμε το νερό κάθε μέρα, τα διατηρούμε σε δροσερό και σκιερό μέρος καλυμμένα με τούλι (ή κ στο ψυγείο γιατί δεν θέλουμε να "βουρκιάσει" και να τρέχουμε...)Όταν βγάλουν φύτρα (μόνο λευκό φυτράκι πριν να πρασινίσει) τα κάνουμε σαλατούλα με τα παραπάνω ενδεικτικά υλικά.

 

 

Maus ωραίο avatar!!! :-D

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>μαλλον γυμναστηκες σοβαρα και δε το καταλαβες ...</p>

χαχα λες?

να προσέχω να μην μου ξανασυμβεί :P

μπα μάλλον χρειάζομαι παραπάνω ώρα stretching.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαργαρίτα, η συνταγή πιο κάτω (από εδώ):

 

Βρώμη 100γρ (Κουάκερ), 3 ασπράδια αυγού σκέτα, 1 ολόκληρο αυγό, μερικές σταφίδες (20γρ) ή αποξηραμένα βατόμουρα ή 2-3 ξερά δαμάσκηνα σε κομματάκια, λίγη κανέλα. 
 
Βάζετε στο μίξερ την βρώμη, μαζί με τα ασπράδια, το αυγό, τις σταφίδες, την κανέλα και τα ανακατεύετε. Προθερμαίνετε το φούρνο στους 170οC. Βάζετε μια λαδόκολα σε ένα pyrex και απλώνετε το μείγμα. Με ένα κουτάλι (ελαφρώς βρεγμένο) μπορείτε να το κάνετε ομοιόμορφο σε όλο το μήκος του.  Το αφήνετε να ψηθεί μέχρι να γίνεται ροδοκόκκινο (ή σχεδόν καφέ). Το βγάζετε από το φούρνο και το αφήνετε να κρυώσει λίγο. Κατόπιν, μπορείτε να το κόψετε σε φέτες (κομμάτια) και
 
α) σερβίρετε με μπόλικο μέλι από πάνω ή μαρμελάδα ή/και μια κομμένη μπανάνα σε φέτες. Αν θέλετε προσθέτετε και λίγη ακόμα κανέλλα. Εναλλακτικά, μπορείτε να προσθέσετε και άλλα φρούτα, όπως πχ. φράουλες, σταφύλι κτλ. για περισσότερη γεύση και θρεπτικά συστατικά​
 
β) επειδή δεν είναι ανάγκη να φάτε όλη την "παραγωγή" μονοκοπανιά (θυμηθείτε, πρωινό κάνετε!), μπορείτε να το φυλάξετε σε ένα τάπερ στο ψυγείο και να το φάτε αργότερα (την επόμενη μέρα κτλ). Καλό θα ήταν, φυλαχθεί στο ψυγείο, πριν το φάτε, να το ζεστάνετε λίγο (π.χ. στην τοστιέρα) για να εξατμιστεί η όποια υγρασία μπορεί να έχει εισχωρήσει στις φέτες.
 
Εάν κάποιος θέλει να κάνει περισσότερο, να ξέρει ότι οι ποσότητες είναι ανάλογες. Π.χ. για 200γρ βρώμη, χρησιμοποιήστε 6 ασπράδια αυγού, 40γρ σταφίδες κτλ. Το μόνο που δεν αλλάζει είναι το αυγό (1 αυγό).
 
Όσες φορές το έκανα, δεν βγήκε όμορφο, αλλά δεν με ενδιέφερε, αρκεί που είναι νόστιμο και θρεπτικό.

 

 

Βαρέθηκα βασικά να φτιάχνω το πιτάκι με τηγανι και είπα να δοκιμάσω αυτό. Αντί για σταφίδες έβαλα λίγη μπανάνα... Πόση ώρα περίπου θέλει στο φούρνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικη απορια. Κανω γυμναστηριο μεσημερι αντε το πολυ απογευμα. Μετα το γυμναστηριο η ενεργεια πεφτει κατακορυφα. Αμα ειμαι σπιτι αυτο δεν με πολυνοιαζει γιατι χαλαρωνω και ολα κομπλε. Αν ομως θελω να βγαινω δε μπορω να ειμαι σαν κοιμισμενος ή σα δυστυχισμενος. Τι κανετε για να γεμισετε ενεργεια μετα το γυμναστηριο?

 

Εστω οτι τελειωνεις γυμναστηριο 8, και 10 εισαι σα ζομπι και 11 θες να βγεις. Κοιμασαι στο ενδιαμεσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιος εχει ενα α% ποσοστο σωματικου λιπους (λογικα 18-20%) , παρολαυτα τον λες κανονικο προς αδυνατο. (τονιζω οτι ειναι παει προς το αδυνατος , πραγμα που σημαινει οτι λογικα δεν εχει και πολυ μυικη μαζα πανω του)

 

Ξεκιναει να γυμναζεται. Πως λειτουργει το σωμα του αν τρωει υποθερμιδικα ΑΛΛΑ με σωστες ποσοτητες σε πρωτεινες ?

 

θα φαει τους ηδη υπαρχοντες μυες επειδη δεν εχει ενεργεια? θα στραφει και στο υπαρχον λιπος του για να βρει ενεργεια? θα υπαρχει απωλεια μυικης μαζας η μπορει να παιρνει κιολας ελαχιστα?

 

εκανα τον αυτακια σημερα και καποιος του ελεγε πανω κατω οτι εγραψα στην δευτερη προταση και βρεθηκα με την απορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρέθηκα βασικά να φτιάχνω το πιτάκι με τηγανι και είπα να δοκιμάσω αυτό. Αντί για σταφίδες έβαλα λίγη μπανάνα... Πόση ώρα περίπου θέλει στο φούρνο;

 

Περίπου 30 λεπτά - βασικά, την ελέγχω να πάρει το χρώμα που θέλω, την τρυπάω με ένα μαχαίρι και αν το μαχαίρι βγαίνει χωρίς "υπολείμματα" είναι ΟΚ. Μπορεί και τα 30 λεπτά να είναι πολλά, έχε το νου σου.

 

@Spect~: The "pie war" rages on! :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

30 λεπτα vs 5 λεπτα (ολη η διαδικασια 5λεπτα οχι μονο το "τηγανισμα) και θες να κερδισες? :P

 

Σκεφτομαι να τρεξω στον κλασσικο αλλα σκεφτομαι μην γαμησω τα ποδια μου γιατι ενα μηνα μετα εχω τον Ολυμπο..

Να παω η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτα vs 5 λεπτα (ολη η διαδικασια 5λεπτα οχι μονο το "τηγανισμα) και θες να κερδισες? :P

 

Σκεφτομαι να τρεξω στον κλασσικο αλλα σκεφτομαι μην γαμησω τα ποδια μου γιατι ενα μηνα μετα εχω τον Ολυμπο..

Να παω η οχι?

 

Να πας! Οι προκλήσεις είναι για να απαντώνται (copyright: wizzy)

 

Επίσης, η δικιά μου έχει διάρκεια, η δικιά σου είναι της στιγμής...! :devil:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπεεεεκτ πηρα τα boston ρε!! Νταααξει πουπουλο το παπουτσι, λες και δε φορας ειναι.

 

Εγω Rock απλα δε βγαινω! Αν μπορεις να κοιμηθεις μια ωριτσα κοιμησου αλλα αν οχι η γνωμη μου ειναι ν ακουσεις το σωμα σου και να ξεκουραστεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικη απορια. Κανω γυμναστηριο μεσημερι αντε το πολυ απογευμα. Μετα το γυμναστηριο η ενεργεια πεφτει κατακορυφα. Αμα ειμαι σπιτι αυτο δεν με πολυνοιαζει γιατι χαλαρωνω και ολα κομπλε. Αν ομως θελω να βγαινω δε μπορω να ειμαι σαν κοιμισμενος ή σα δυστυχισμενος. Τι κανετε για να γεμισετε ενεργεια μετα το γυμναστηριο?

 

Εστω οτι τελειωνεις γυμναστηριο 8, και 10 εισαι σα ζομπι και 11 θες να βγεις. Κοιμασαι στο ενδιαμεσο?

 

 

Και εγώ αν δεν εχω κοιμηθεί τουλ ένα 7ωρο το βράδυ δεν αντέχω την επόμενη μέρα και η πριν η μετα το γυμναστηριο ξεκουραζομαι  μια ώρα όμως.

Ακούω το σώμα μου και δεν εξαντλω τον οργανισμό μου ειδικά αν νιώσω κουρασμένος πριν πάω για προπόνηση πέφτω μια ώρα για ύπνο το μεσημέρι και όλα κομπλέ.

 

 

Περίπου 30 λεπτά - βασικά, την ελέγχω να πάρει το χρώμα που θέλω, την τρυπάω με ένα μαχαίρι και αν το μαχαίρι βγαίνει χωρίς "υπολείμματα" είναι ΟΚ. Μπορεί και τα 30 λεπτά να είναι πολλά, έχε το νου σου.

 

Δεν έβαλα κανέλα-σταφίδες αλλά μισή μπανάνα και  έγινε πολύ νόστιμο, σαν κεικ ένα πράγμα απλά όχι τόσο φουσκωτο! Σε 20 λεπτα είχε γίνει. Το τηγάνισμα είναι πιο γρήγορο αλλά χάνει σε γεύση. Αυτό ήταν σαν να ετρωγα γλυκό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια με τα jean τι κανετε?Δηλαδη πηρα σημερα απο νετ ενα jean,μια χαρα στην μεση[ισως και μεγαλο]και στα ποδια απλα δεν την παλευω.Δηλαδη η μεση μου ειναι για 32-33 αλλα τα ποδια μου για 36.Τι να κανω?? :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...