Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανε διατασεις!! Ξαπλωσε , λυγισε τα γονατα σου και φερτα στο στηθος σου. Παρτα αγκαλια και ανασηκωσε λιγο και κεφαλι-στερνο ωστε να ερθουν κοντα τους. Μεινε ετσι για καποια δευτερολεπτα! Κανε το ιδιο επισης με ενα ενα ποδι.

 

( αυτο http://www.ostium.gr/images/askiseis-images/P1070658.jpg )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Όχι, απλά μου είπε να τα παίρνω με γεμάτο στομάχι, μετά το πρωϊνό/βραδινό δλδ. Πήρα χτες και σήμερα και δεν έχω κάποιο θέμα μέχρι στιγμής.

 

Για την μέση, υπάρχει κάποια καλή άσκηση ενδυνάμωσης πέραν απ'τους κλασσικούς ραχιαίους;

 

To ότι δεν έχεις κάποιο θέμα μέχρι στιγμής, δεν σημαίνει ότι δεν θα έχεις και τελικώς κάποιο θέμα.

 

Κάνε ό,τι νομίζεις σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, απλά μου είπε να τα παίρνω με γεμάτο στομάχι, μετά το πρωϊνό/βραδινό δλδ. Πήρα χτες και σήμερα και δεν έχω κάποιο θέμα μέχρι στιγμής.

 

Για την μέση, υπάρχει κάποια καλή άσκηση ενδυνάμωσης πέραν απ'τους κλασσικούς ραχιαίους;

 

M' άρεσαν οι ασκήσεις σε αυτό το βίντεο. Καλά, το μηχανικό χαμόγελο του μαύρου όλα τα λεφτά  :-D

 

Οι τραυματισμοί από το τρέξιμο είναι μικροί που αν δεν τους προσέξει ο αθλητής μπορεί να επιβαρυνθούν πολύ.

 

Από τα βάρη, ειδικά αν μιλάμε για μεγάλα βάρη, μια στραβοτιμονιά και σου μένει η μέση στο χέρι.

 

Σε γενικές γραμμές, οι μαλακίες στον αθλητισμό πληρώνονται. Χωρίς σύνεση κανείς δεν πάει μακριά.

 

---------------------------

Pr σε plank σήμερα. 1 λεπτό. Γιεα!  :-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M' άρεσαν οι ασκήσεις σε αυτό το βίντεο. Καλά, το μηχανικό χαμόγελο του μαύρου όλα τα λεφτά  :-D

 

Οι τραυματισμοί από το τρέξιμο είναι μικροί που αν δεν τους προσέξει ο αθλητής μπορεί να επιβαρυνθούν πολύ.

 

Από τα βάρη, ειδικά αν μιλάμε για μεγάλα βάρη, μια στραβοτιμονιά και σου μένει η μέση στο χέρι.

 

Σε γενικές γραμμές, οι μαλακίες στον αθλητισμό πληρώνονται. Χωρίς σύνεση κανείς δεν πάει μακριά.

 

---------------------------

Pr σε plank σήμερα. 1 λεπτό. Γιεα!  :-)

 

 

φρέσκο σήμερα

 

http://www.reddit.com/r/swoleacceptance/comments/2k488l/herniated_disc_from_deadlifting_pray_for_me/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κλαίω

 

"Don't think of it as a disc "herniation". It is merely the gainz have now spread to the innermost core of your being and even the discs are so swole they are bursting."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με ενόχλησε στα squat και σε όλα τα άλλα πουθενά. Πρεσουλα και χαλαρά Ήρθε η ώρα της ζώνης. Όσο για το τρέξιμο, οι γιατροί περιμένουν στη γωνία. Οι βιομηχανισμοι τοσων εκατομμυρίων που τρέχουν και είναι για κλάματα, εγγυονται σε βάθος χρόνου, τρελά έσοδα για ορθοπεδικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα θέμα με την μέση όταν ξεκίνησα το 6 ήμερο - από squat γιατί κάνω με το bro τώρα και πιέζομαι πιο πολύ να ανέβω. Το τελευταίο ρεπ βγαίνει πάντα με λίγο παραπάνω μέση. Δεν το θεωρώ επικίνδυνο αυτό. 

 

Για να προσαρμοστώ στο volume άρχισα μετά από κάθε προπόνηση (ανεξάρτητα αν είναι πόδια κτλ) να κάνω πάντα αποθεραπεία στην μέση με το foam roller (ενώ πριν έκανα μια φορά ανα week). Αυτό έφτιαξε τα πάντα, η μέση είναι οκ τώρα. Πριν ρολλαρα μια φορά την εβδομάδα.. δεν είναι αρκετό.

 

Από deadliift σε κάποια φάση η μέση μου είχε πιαστεί πολύ άσχημα και μάλιστα σε κιλά warmup (100).. αυτό είχε κάνει να μου περάσει κάνα μήνα, εκεί αποφάσισα να το γυρίσω σε romanian γιατί το deadlift δεν κάθεται καλά με τον όγκο προπόνησης που κάνω. Στο romanian όσο βαριά και να κάνω δεν έχω θέμα (μέχρι τα 100x10 που κάνω)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και ναι με άφησε το γόνατο στην προπόνηση σήμερα από το πουθενά. Ευτυχώς κοντά στο σπίτι. Εκεί ου πήγαινα απλά ένοιωσα τσίμπημα στο γόνατο από την έξω μεριά και δεν μπορούσα να το πατήσω.. ήρθα σπίτι έκανα διατάσεις έβαλα πάγο πάω να ανέβω τις σκάλες και με έπιανε πάλι.. χριστους και Παναγιές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σιδερας μου εδωσε τιμη 200 ευρω για ενα power rack, Που του πα να φτιαξει. Καλα ειναι? Με 500 ας πουμε παιρνεις εμποριου κια με τροχαλια...

 

http://www.mekma.gr/product/1116/home-power-rack-combo-%28f-hpr%29

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10 κιλά σήμερα στις πιέσεις στήθους και βγήκαν κομπλέ στην επικλινή. 

Με τι ρυθμό περίπου να ανεβάζω κιλά; 

 

Γνώμη μου είναι αρχικά να ανεβάζεις με μικρό ρυθμό...τόσο ώστε να έχεις πρόοδο σε κάθε προπόνηση αλλά να έχεις και χρόνο να μάθεις καλά την τεχνική. Να μην ανεβάζεις π.χ. 10 κιλά σε κάθε προπόνηση γιατί μετά από 1-2 ανεβάσματα θα αρχίσει το grinding και bye-bye τεχνική.

Ο Σιδερας μου εδωσε τιμη 200 ευρω για ενα power rack, Που του πα να φτιαξει. Καλα ειναι? Με 500 ας πουμε παιρνεις εμποριου κια με τροχαλια...

 

http://www.mekma.gr/product/1116/home-power-rack-combo-%28f-hpr%29

Μιά χαρά τιμή είναι.

 

----------------------------------------

 

In other news προπόνηση squat με το καινούργιο παπουτσάκι (3 * 5 @ 112,5). Έκανα ήδη καιρό με τις φτέρνες υπερυψομένες οπότε δεν είχα αυτό το "wow πιάνω βάθος πιό εύκολα". Αυτό που μου έμεινε είναι η σταθερότητα και το ότι όταν είναι να βγω από το hole η δύναμη φεύγει από τις φτέρνες...ειδικά στα pause squat είναι ακόμη πιό έντονο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν άντεξε να περιμένει το σάββατο :D

 

μα το να βγαίνει η δύναμη από την φτέρνα είναι όλο το νόημα για αυτά τα παπούτσια. Με τον καιρό θα αλλάξει η τεχνική σου τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν άντεξε να περιμένει το σάββατο :D

 

μα το να βγαίνει η δύναμη από την φτέρνα είναι όλο το νόημα για αυτά τα παπούτσια. Με τον καιρό θα αλλάξει η τεχνική σου τώρα.

Έκανες προπόνηση με τα καινούργια ? Πως ήταν ?

 

Ναι ρε συ...το ήξερα αλλά άλλο να το διαβάζω και άλλο όντως να το βλέπω. Βασικά στην επόμενη προπόνηση πρέπει να στήσω το κινητό πιό ψηλά για να δω τι παίζει με το bar path και αν χρειάζεται να αλλάξω τίποτα.

 

Α εντωμεταξύ γίνεται περίεργα το unracking με αυτά τα παπούτσια. Δεν είμαι σε rack και άρα δεν μπορώ να πάω τελείως κάθετα κάτω από την μπάρα για να κάνω unrack και γέρνω λίγο μπροστά έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...