Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν έχεις ξανακάνει ΗΙΙΤ, μην ελπίζεις να το βγάλεις. Θα έχεις ξεράσει τα άντερα σου προτού φτάσεις καν στη μέση, είναι πολύ απαιτητικό πρόγραμμα. Δεν ξέρω τι παρελθόν έχεις αλλά αν τώρα ξεκινάς με ασκήσεις αντοχής, ξεκινάς σε πολύ λάθος βάση. 

 

Δεν είναι ανάγκη να βγάλει όλο το πρόγραμμα απο τη πρώτη μέρα. Σιγά σιγά θα ξεκινήσει κάνοντας λιγότερες επαναλήψεις στην αρχή και όσο περνάει ο καιρός και βλέπει ότι δυναμώνει θα αυξάνει συνέχεια. Σε λίγο καιρό θα μπορεί να το βγάλει ολόκληρο. Δεν είναι κακό να ξεκινάς απο κάποιο δύσκολο πρόγραμμα, φτάνει να ξέρεις τις αντοχές σου και να μην πιέζεις πολύ παραπάνω απο ότι μπορείς, γιατί υπάρχει ο κίνδυνος τραυματισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

Είδα σήμερα την γελοιότητα προσωποποιημένη. Push ups με τα χέρια πάνω σε αλτήρες, και μετά από κάθε επανάληψη κωπηλατική με τον αλτήρα που ισορροπούσε πάνω και για αποκορύφωμα, παράλληλα ο training partner να του έχει σηκωμένα τα πόδια στον αέρα. Νοσταλγία με έπιασε.

το εχω δει αυτο!! αλλα χωρις τα ποδια στον αερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

graps pop corn .... ωραίο θέαμα !!! 

Ναι...πηγαίνω και σε συγκεκριμένο πάγκο στο gym και τους είχα φάτσα κάρτα. 

το εχω δει αυτο!! αλλα χωρις τα ποδια στον αερα!

Α δεν κάναν την καινούργια μόδα με "functional training"...ότι κι αν σημαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη να βγάλει όλο το πρόγραμμα απο τη πρώτη μέρα. Σιγά σιγά θα ξεκινήσει κάνοντας λιγότερες επαναλήψεις στην αρχή και όσο περνάει ο καιρός και βλέπει ότι δυναμώνει θα αυξάνει συνέχεια. Σε λίγο καιρό θα μπορεί να το βγάλει ολόκληρο. Δεν είναι κακό να ξεκινάς απο κάποιο δύσκολο πρόγραμμα, φτάνει να ξέρεις τις αντοχές σου και να μην πιέζεις πολύ παραπάνω απο ότι μπορείς, γιατί υπάρχει ο κίνδυνος τραυματισμού.

 

Είναι κι αυτό μια άποψη. Κάποιος άλλος θα έλεγε να ξεκινήσει με πιο εύκολο πρόγραμμα κι αφού το βγάλει να προχωρήσει σε πιο δύσκολο κι όχι να ξεκινά με το δύσκολο το οποίο θα βγάλει κατά 20% στην αρχή και σταδιακά θα ανεβαίνει.

 

Αλά δεν είναι αυτό το δικό μου θέμα. Εγώ απλά αναρωτιέμαι αν το παιδί έχει εμπειρία έντονης προπόνησης γιατί πόσταρε 1η φορά ότι θέλει να ξεκινήσει πρόγραμμα ΗΙΙΤ μισής ώρας κι αναρωτιέμαι αν ξέρει τι σημαίνει αυτό το πράμα... ε, γι αυτό είμαστε εδώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ψαρικο τι προτεινετε? Εκτος απο μπακαλιαρο που τον ακουω συνεχεια
Σμρ πηρα σαρδελιτσα για ψησιμο  με σαλατα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ψαρικο τι προτεινετε? Εκτος απο μπακαλιαρο που τον ακουω συνεχεια

Σμρ πηρα σαρδελιτσα για ψησιμο  με σαλατα . 

Δεν με παρακολουθείτε όμως.

ποστ 26408

http://www.doctorvasiliadis.gr/trofes-proteines.html

Τόνο....με μέτρο 1-2 φορές την βδομάδα γιατί έχει βαρέα μέταλλα.

Γαρίδες

Χταπόδι

αυτά καταναλώνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απο ψαρικο τι προτεινετε? Εκτος απο μπακαλιαρο που τον ακουω συνεχεια

Σμρ πηρα σαρδελιτσα για ψησιμο  με σαλατα . 

περκα,παγκασιους,σολωμος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα επαφή με εντονη γυμναστική/προπόνηση πριν κανα 4αρι χρονια, και απο τοτε που βρήκα δουλεια κοπηκαν αυτα. Αυτο με τα βαριδια που προτάθηκε πριν με εψησε, ειχα δοκιμασει κατι παρομοιο στα πόδια παλια, και μολις τα βγαζεις νοιωθεις οτι... πετας! Θα το δοκιμάσω οσο μπορω να δω μεχρι ποσο θα αντέξω και θα σας πω.

 

Και για να μην λετε οτι κλανουμε τοση ωρα, πηγα επίσκεψη στο family, για καλη μου τύχη επαιζε κοτόπουλο με ρυζι, σαλατες σκηνικά ξερετε, ώσπου σκαει φρεσκο ζεστο ψωμί..! Τρωω το φαΐ σιγά σιγά και να εχω το ψωμι να με κοιταει καταματα, "Φαε με, με αγαπας και το ξερεις", κανω την απελπιστικη κινηση να το ακουμπησω οταν ξαφνικά σκαει το HoloLen του Spect και μου λέει "Seriously τωρα??" Αφήνω το ψωμι, τελειώνω το φαΐ και έφυγα καθαρος :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τοσο απλο , γινεται και στο σπιτι και κανει τους κατω κοιλιακους πετρα ! αντε κοριτσα για παμεεε

https://www.facebook.com/ozfitnessworld/videos/vb.298167463600272/833373563412990/?type=2&theater

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντροπή ρε! :P

 

Μαους, και λοιποί, κλασικές ασκήσεις για κοιλιακούς δε γουστάρω. Προτιμώ τις έμμεσες όπως swings, μια άλλη που κάθεσαι και κάνεις κουπί με το kettlebell και την κλασική σανίδα όπου πλέον κρατάω ένα λεπτό και βάλε. Θα σφίξουν οι κοιλιακοί ή όχι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και θα σφιξουν ! οσο περισσοτερο σε πιανει η ασκηση τοσο περισσοτερα αποτελεσματα εχεις !

ειναι μερικες που πιανουν τουμπανο οποτε καλο ειναι να τις κανες ! για μενα μια απ τις καλυτερες ειναι να ξαπλωσεις σε εναν παγκο ανασκελα με τα ποδια να εξεχουν να τα σηκωνεις ψηλα ελαχιστα λυγισμενα και να εχεις την γυναικα απο πανω σου να στα κατεβαζει με δυναμη κατω ! πανω εσυ - κατω αυτη .. οσο μπορεις ! η καλυτερη για τους κατω κοιλιακους ..

 

-----------

σκεψου το σωμα σου καπως ετσι (με κανονικη κληση ο παγκος) εσυ να σηκωνεις τα ποδια ψηλα οπως αυτη στην φωτο , και σε αυτο το υψος  η γυναικα να στα ριχνει απο τα παπουτσοα με δυναμη κατω εστε να βαζεις κοντρα ! εσυ παλι πανω αυτη παί κατω κτλ ! καψιμο ..

 

lineo_anadiplwseis_podion.jpg?itok=Bg9wV

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και θα σφιξουν ! οσο περισσοτερο σε πιανει η ασκηση τοσο περισσοτερα αποτελεσματα εχεις !

ειναι μερικες που πιανουν τουμπανο οποτε καλο ειναι να τις κανες ! για μενα μια απ τις καλυτερες ειναι να ξαπλωσεις σε εναν παγκο ανασκελα με τα ποδια να εξεχουν να τα σηκωνεις ψηλα ελαχιστα λυγισμενα και να εχεις την γυναικα απο πανω σου να στα κατεβαζει με δυναμη κατω ! πανω εσυ - κατω αυτη .. οσο μπορεις ! η καλυτερη για τους κατω κοιλιακους ..

 

-----------

σκεψου το σωμα σου καπως ετσι (με κανονικη κληση ο παγκος) εσυ να σηκωνεις τα ποδια ψηλα οπως αυτη στην φωτο , και σε αυτο το υψος  η γυναικα να στα ριχνει απο τα παπουτσοα με δυναμη κατω εστε να βαζεις κοντρα ! εσυ παλι πανω αυτη παί κατω κτλ ! καψιμο ..

 

lineo_anadiplwseis_podion.jpg?itok=Bg9wV

kama sutra abs θα κυκλοφορήσεις σε λίγο καλέ 

θα πω και γω την "αμαρτία" μου με τα abs μου και θα πω ένα top3 ασκήσεων που έχω δει τουλ να δουλεύουν σε μένα 

 

καταρχήν πέρα από τις πολυαρθρικές που συμμετέχουν με την θωράκιση του κορμού είναι και οι παρακάτω

 

-abcoaster μηχάνημα που μπορείς να βάλεις και επιπρόσθετο βάρος 

-Sit ups σε κατακλινή με επιπρόσθετο βάρος δίσκου

-leg raises στη ρωμαϊκή καρέκλα με τεντωμένα πόδια έως ότου βγεις fail

 

μια που δεν την έχω δοκιμάσει αλλά έχω δρομολογήσει να την εντάξω στο πρόγραμμά μου είναι: 

-κοιλιακοί με σχοινί στη τροχαλία 

 

 

και φυσικά οι κοιλιακοί δεν είναι μόνο αυτοί, αλλά πάνε πακέτο με τον ανταγωνιστή ραχιαίου, σημαντικό εξίσου μυ.

-κορυφερότερη όλων hyperextesion με επιπρόσθετο βάρος (εδώ εφαρμόζω την τεχνική squeeze) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια άκυρη φωτο απο γάμπα xD το πρωί που ξύπνησα κ μια μια ποδιού σαν αυτή π έβαλα τις προάλλες κ ηταν ,μονοκόμματο , μάλλον αρχίζει κ γραμμώνει 

post-212651-0-44398700-1430583420_thumb.jpg 

post-212651-0-04900900-1430584303_thumb.jpg

ακόμα βέβαια δεν έριξα αερόβια και τις θερμίδες μου τις κρατάω maintenance γιατι είμαι σε πολύ περίεργη φάση (άσχετο απο τη γυμναστική) και ξέρω οτι δεν θα μου πάει καλά να κάνω τέτοιες αλλαγές right now. Συνεχίζω έτσι για καμια εβδομάδα και μετά θα έρθει calorie drop και αερόβια κάθε 2 μέρες 

σχετικά με τους κοιλιακούς σχεδιάζω εκτός των δυο φορών την εβδομάδα να κάνω και τις Κυριακές κάτι σε φάση πρόγραμμα με 2-3-4 ασκήσεις κοιλιακών (θα πάρω και ρόδα  :P) και αερόβια έξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...