Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην κολλάς στα guide τα έχω διαβάσει όλα και τα έχω δοκιμάσει όλα. Συγκεκριμένα πράματα έχουν σημασία για ένα σωστό cut με IF.

 

-το μεγαλύτερο μέρος των θερμίδων (75%) μετά την προπόνηση.

-επαρκής ποσότητα θερμίδων ώστε να μην χάνεις μυϊκή μάζα, είναι εύκολο να παρασυρθείς και να λιωσεις.

-φαγητό μια δυο ώρες πριν τον ύπνο.

-Απέφυγε την προπόνηση με άδειο στομάχι, δεν υπάρχει λόγος παρόλο που πολλοί στα guide το προτείνουν

-16 ώρες νηστείας 8 ώρες φαγητού.

-κατά τα άλλα ισχύει ότι ισχύει γενικά για μάκρος τροφές κτλ.

 

ένα παράδειγμα πολύ καλού if προγράμματος πχ είναι

-1 μικρό γεύμα 2 με 3

-προπόνηση μεταξύ 5 με 8

-φαγητό μέχρι τις 10-11

-ύπνος στις 12:30

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μην κολλάς στα guide τα έχω διαβάσει όλα και τα έχω δοκιμάσει όλα. Συγκεκριμένα πράματα έχουν σημασία για ένα σωστό cut με IF.

 

-το μεγαλύτερο μέρος των θερμίδων (75%) μετά την προπόνηση.

-επαρκής ποσότητα θερμίδων ώστε να μην χάνεις μυϊκή μάζα, είναι εύκολο να παρασυρθείς και να λιωσεις.

-φαγητό μια δυο ώρες πριν τον ύπνο.

-Απέφυγε την προπόνηση με άδειο στομάχι, δεν υπάρχει λόγος παρόλο που πολλοί στα guide το προτείνουν

-16 ώρες νηστείας 8 ώρες φαγητού.

-κατά τα άλλα ισχύει ότι ισχύει γενικά για μάκρος τροφές κτλ.

 

ένα παράδειγμα πολύ καλού if προγράμματος πχ είναι

-1 μικρό γεύμα 2 με 3

-προπόνηση μεταξύ 5 με 8

-φαγητό μέχρι τις 10-11

-ύπνος στις 12:30

με έφτιαξες !! 

το παράδειγμα που έδωσες ταιριάζει 100% με το καινούρια μου καθημερινότητα λόγο δουλειάς :P!

 

αυτό που θα με βόλευε τέρμα θα ηταν να τρώω καμια μπανάνα για πρώτο γευμα γιατι με βοηθάνε σε κάποια έλλειψη που έχω (ακόμα το ψάχνω) και βγάζω καλύτερες προπονήσεις. Αν δεν φάω μπανάνες πχ μια μέρα το νιώθω , ίσως ειναι το κάλιο ? dunno , σε κανα μήνα με δυο θα πάω για τις εξετάσεις του 6μηνου και θα δω

 

Θα σχολάω κατα τις 2 με 3ης απο τη δουλειά οπότε μετά απο κανα μισάωρο θα πηγαίνω για προπόνηση γιατι ειναι πολύ μακριά να γυρίσω σπίτι μου κ να ξαναφύγω (μέχρι να τσιμπήσω moto) οπότε έτσι λέω να το κάνω

απλά θέλω να μου πείτε οι γνώστες δυο πράγματα μόνο

 

1) κατα το fasting δεν τρώμε εννοείται , αλλα απαγορεύονται και οι τσίχλες χωρίς ζάχαρη για κάποιο λόγο ? 

και σχετικά με ροφήματα , τσάι - καφές (χωρίς ζάχαρη) επιτρέπεται ?

κάπως κουλαμάρες αυτά που ρωτάω i know αλλα στην keto (άσχετο το ένα με το άλλο , just saying) αν θυμάμαι καλά μια χ δόση γλυκαντικών 0 cal μπορούσε να σε kickάρει απο κέτοση (κάτι έπαιζε με τον οργανισμό , οτι μπερδεύεται νομίζοντας οτι έφαγες ζάχαρη κ βαράει insuline spike , dont remember πάει καιρός ).

και 2) σχετικά με τις θερμίδες ξεκινάω ισοθερμιδική και ρίχνω πχ ανα 2-3 εβδομάδες 200-250cal αν κολλάω ή πάει αλλιώς το πράγμα ? το σίγουρο ειναι πως δεν θέλω να το μαμήσω κ να βγω φλούδα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Επιτρέπονται όλα χωρίς ζάχαρη, η με στέβία πχ. Τσίχλες, καφέδες, αναψυκτικά, νερό. Μπανάνα σαν πρώτο γεύμα ή φρούτο με κάνα γιαούρτι πχ είναι ότι πρέπει. Δεν βαρενει στομάχι και δίνει υδατάνθρακες για προπόνηση.

 

2) αυτό που λες είναι ιδανικό για να δεις πως θα κάτσει σε εσένα σιγά σιγά, αλλά δεν είναι απαραιτητο μπορεις να ξεκινήσεις και υπό, εφόσον δεν κάνεις κάτι πολύ extreme ΠΧ 1700 Θερμίδες. Τα κολλήματα τα αντιμετοπιζεις όπως γνωρίζεις, δεν έχει σημασία αν κάνεις if η 5 γεύματα. ΙΜΟ Ξεκινά μείον 200 θερμίδες από συντήρηση και πάρτε ετσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος thanks!!! :P!
κ κάτι που ξέχασα, για να αρχίσεις fasting παίζει 24ώρες νηστεία την πρώτη φορά ή θυμάμαι λάθος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάσαι λάθος, έλεος 24 ώρες νηστεία. φάε το βράδυ και ξεκινά από αύριο στο πρόγραμμα μετά από 16 ώρες. Ίσως θα θες δύο τρεις μέρες να συνηθησεις πάντως, και να μην πείνας το πρωί, είναι φυσιολογικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το αρχίσω απο Παρασκευή να πέσουν οι δύο πρώτες μέρες σε off να προσαρμοστώ αλλα κ γιατι τώρα για 2-3 μέρες θα χρειαστεί να πηγαίνω πρωί για προπόνηση οπότε δε λέει να το αρχίσω έτσι  
απορώ γιατί δεν το είχα δοκιμάσει μέχρι τώρα  :P
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες αυτο το τριημερο επεσε πολυ μασα...

 

Λεω να παω λιγο δυνατα.. κανω ανω και κατω κορμο σπλιτ τεσσαρων ημερων.. κανονικα ειχε σημερα αλλα δεν παω γιατι νιωθω κουρασμενος θα παω αυριο.

 

Ομαδες που θα δουλεψω αυριο ειναι στηθος πλατης ωμοι χερια .

 

Λεω να γραφω τι θελω να κανω και να κανετε καμια διορθωση.

 

Στηθος θα κανω μαζι με πλατη: πιεσεις στηθους με μπαρα μαζι με latpull down 4*6

 

Κωπηλατικη με μπαρα μαζι με ανοιγματα με αλτηρες 4*6/3*12 ενα απο τα δυο

 

Ωμοι πιεσεις αλτηρων με shrung 3*8/3*20

 

χερια δισετ 3*12

Αυτα για αυριο μονο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον ενω ειχα χασει 3 κιλα με το ταξιδι  τα 2 τα πηρα παλι πισω μετα το τριημερο στο Πηλιο παρολο που ειχε ενα πενταωρο εντονης σωματικης ασκησης καθημερινα,  στις ψαροταβερνες  και στις ψησταριες εγιναν οργια...

Κυρησσω   απο σημερα  γιατι ολες οι  σημαντικες αποφασεις  παιρνονται Δευτερα την εναρξη της αυστηρης διατροφης  χωρις καμμια παρεκληση εκτος συγκλονιστικου απροοπτου γιατι δεν ξερω τι θα παιχτει στις διακοπες 

Παρολο που θελω οπως οι χοντρες το κολαν να φαω ενα παγωτο  δεν θα ενδωσω.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ενω ειχα χασει 3 κιλα με το ταξιδι  τα 2 τα πηρα παλι πισω μετα το τριημερο στο Πηλιο παρολο που ειχε ενα πενταωρο εντονης σωματικης ασκησης καθημερινα,  στις ψαροταβερνες  και στις ψησταριες εγιναν οργια...

Κυρησσω   απο σημερα  γιατι ολες οι  σημαντικες αποφασεις  παιρνονται Δευτερα την εναρξη της αυστηρης διατροφης  χωρις καμμια παρεκληση εκτος συγκλονιστικου απροοπτου γιατι δεν ξερω τι θα παιχτει στις διακοπες 

Παρολο που θελω οπως οι χοντρες το κολαν να φαω ενα παγωτο  δεν θα ενδωσω.

βγάλε φώτο να δεις πόσο χοντρός έγινες μετά το τριήμερο ακολασίας και βάλτο φώτο φόντου οθόνης σε κινητά, pc, tablet...να δεις πως θα σου κοπεί η πείνα ... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνθολ εχει βαλει αυτος στην φωτο κοινως ενα λαδι που βαζουν οι αγωνιστικοι με ενεση για να δωσουν κορυφωση στους μυς τους.Δυστυχως το χει παρει καθε πικραμενος και γινετε καρτουν.Δεν ειναι καν πραγματικος μυς αυτο που φαινετε ειναι φουσκωμενος με λαδι.Αυτος που χει κανει την μεταφραση πρεπει να χει κανει κοπι πειστ δεν βγαζουν νοημα καποια πραγματα που γραφει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...