Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. δεν κατηγορω καμμια ασκηση , τωρα διαφωνεις  -  μεγαλωνοντας θα συμφωνησεις μαζι μου

2, λιγες ειναι :)

 

οπως και να χει , ωραιος !

1: Οκ...και σου ξαναλέω...κατά πάσα πιθανότητα ναι, θα έχω προβλήματα (ή να το θέσω καλύτερα abdormalities) κι εσύ θα έχεις κ.ο.κ. (θα έβαζα και ποσοστά πιθανοτήτων ανάλογα τις ηλικίες αλλά δεν είμαι στον desktop). Επίσης πολλοί από αυτούς που έχουν τα abnormalities είναι ασυμπτωματικοί οπότε έχουν προβλήματα στα χαρτιά...δεν έχουν κλινικά συμπτώματα. Τα λέω αυτά για να καταλήξω στο ότι πολύ εύκολα και εσύ και γενικότερα ο κόσμος δίνεται την αιτιότητα όπου να 'ναι χωρίς τις περισσότερες φορές στοιχεία.

 

2: Για τους στόχους μου είναι μιά χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Όταν τις γυμναζα σχεδόν κάθε μέρα πήραν κομματάκι τα πάνω τους, τώρα έχω μείνει στις 2 απλά για συντήρηση γιατί δεν προλαβαινω και θα ξαναπάω σε καθημερινή εκγυμνάση το καλοκαίρι που θα υπάρχει χρόνος. Είναι μαλακία η πολύ αδύνατη γάμπα, χαλάει την εικόνα σε παντελονάκι ας πούμε. 

 

Με τα βαριά σκουοτ ανεβαίνει η τεστοστερόνη, ε; Τώρα ξηγούνται όλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1: Οκ...και σου ξαναλέω...κατά πάσα πιθανότητα ναι, θα έχω προβλήματα (ή να το θέσω καλύτερα abdormalities) κι εσύ θα έχεις κ.ο.κ. (θα έβαζα και ποσοστά πιθανοτήτων ανάλογα τις ηλικίες αλλά δεν είμαι στον desktop). Επίσης πολλοί από αυτούς που έχουν τα abnormalities είναι ασυμπτωματικοί οπότε έχουν προβλήματα στα χαρτιά...δεν έχουν κλινικά συμπτώματα. Τα λέω αυτά για να καταλήξω στο ότι πολύ εύκολα και εσύ και γενικότερα ο κόσμος δίνεται την αιτιότητα όπου να 'ναι χωρίς τις περισσότερες φορές στοιχεία.

 

2: Για τους στόχους μου είναι μιά χαρά

μεγα φαουλ εγω προσωπικα το 'χω σπουδασει το θεμα

μιλαμε για πολλα χειρουργια στα γονατα εχουν δει τα ματια μου και για πολλες προσωπικες εμπειριες στον κυκλο μου ! 

τελος παντων εσυ που εισαι 20 χρ και τα διαβαζεις ισως ξερεις καλυτερα , ολα οκ φιλοςςςςςς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγα φαουλ εγω προσωπικα το 'χω σπουδασει το θεμα

μιλαμε για πολλα χειρουργια στα γονατα εχουν δει τα ματια μου και για πολλες προσωπικες εμπειριες στον κυκλο μου ! 

τελος παντων εσυ που εισαι 20 χρ και τα διαβαζεις ισως ξερεις καλυτερα , ολα οκ φιλοςςςςςς :)

Υπάρχει και το concept του "Continuing Professional Development". Δόξα τον θεό δεν είναι τόσο αργή η εξέλιξη πλέον και βγαίνουν συνεχώς καινούργιες πληροφορίες. 

 

Και δεν αμφισβητώ τι έχεις δει...κι εγώ ακόμη έχω δει τέρατα. Απλά αντί να κατηγορήσουμε τον άνθρωπο που εκτελεί την άσκηση (ή και αυτός που τον επιβλέπει) κατηγορούμε την άσκηση.

 

Όλα οκ εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ειπα και πριν τα δεδομενα αλλαζουν πολυ οταν ανεβει πολυ ο ογκος της προπονησης οσο τεχνικα και να κανεις την ασκηση υπαρχει φθορα παντου.Αμα περασουν καμια δεκαρια χρονια και κανεις ακομα βαρη θα καταλαβεις τι εστι φθορα σε τενοντες αρθρωσεις και γενικα πανω στο κορμι σου.Κουβαλας κοπωση και η κοπωση φερνει τραυματισμους συνηθως.Εκει μετραει απο την γαμπα μεχρι τον τελευταιο σου τενοντα.Μην πιστευεις τοσο πολυ στις ερευνες που διαβαζεις στο ιντερνετ ελαχιστες ειναι αξιοπιστες να πιστευεις ανθρωπους που εχουν λυωσει το κορμι τους στα βαρη και εχουν βιωσει τραυματισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην τελική. Με τέτοια γάμπα δεν πας πουθενά. Οι γκόμενες ενθουσιάζονται περισσότερο με τα γυμνασμένα πόδια και μετά με τον άνω κορμό. Deal with it  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην πιστευεις τοσο πολυ στις ερευνες που διαβαζεις στο ιντερνετ ελαχιστες ειναι αξιοπιστες να πιστευεις ανθρωπους που εχουν λυωσει το κορμι τους στα βαρη και εχουν βιωσει τραυματισμους.

Και κάπου εδώ λέω αντίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω το ιδιο αμα πιστευεις οτι διαβαζεις στο ιντερνετ καληνυχτα απλα.

Ναι, γιατί όλος ο κόσμος ξέρει ότι peer-reviewed έρευνες από περιοδικά με καλό Impact factor είναι ό,τι να 'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να πετας πεντε εξι ορολογιες δεν με εντυπωσιαζεις αν αυτο προσπαθεις.Το να διαβαζω οτι υπαρχει στο ιντερνετ για αυτα τα θεματα το κανα 5-6 χρονια απο δυο ωρες το λιγοτερο την μερα και το επαιζα εξυπνος στους παλιους οι οποιοι απλα γελαγανε και μου λεγανε θα μαθεις αργα η γρηγορα.Ειχανε απολυτο δικιο.Σε ολα.Την εμπειρια δεν την κερδιζει καμια ερευνα και ξεχνας οτι καθε οργανισμος ειναι πολυ πολυ διαφορετικος.Και εγω ενοιωθα ατρωτος μεχρι πριν 6 χρονια μεχρι που παθα χοντρη ζημια και απο τοτε γενικα προσπαθω να προφυλαξω οποιον μπορω.Ξερω οτι δεν θα με ακουσεις και ουτε με ενοχλει αυτο απλα στα λεω.Και εγω ειχα να κανω και με βιομηχικες διαδικασιες οχι μονο με προπονητικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να πετας πεντε εξι ορολογιες δεν με εντυπωσιαζεις αν αυτο προσπαθεις.Το να διαβαζω οτι υπαρχει στο ιντερνετ για αυτα τα θεματα το κανα 5-6 χρονια απο δυο ωρες το λιγοτερο την μερα και το επαιζα εξυπνος στους παλιους οι οποιοι απλα γελαγανε και μου λεγανε θα μαθεις αργα η γρηγορα.Ειχανε απολυτο δικιο.Σε ολα.Την εμπειρια δεν την κερδιζει καμια ερευνα και ξεχνας οτι καθε οργανισμος ειναι πολυ πολυ διαφορετικος.Και εγω ενοιωθα ατρωτος μεχρι πριν 6 χρονια μεχρι που παθα χοντρη ζημια και απο τοτε γενικα προσπαθω να προφυλαξω οποιον μπορω.Ξερω οτι δεν θα με ακουσεις και ουτε με ενοχλει αυτο απλα στα λεω.Και εγω ειχα να κανω και με βιομηχικες διαδικασιες οχι μονο με προπονητικες

Ναι, να σε εντυπωσιάσω με καίει. Απλά υποθέτω έχεις συγχωνεύσει πληροφορίες από site και γενικά το internet με original έρευνες. Δεν είναι κακό φυσικά, αρκεί βέβαια να μην λέει κάποιος "μην πιστεύεις τις έρευνες" επειδή δεν ξέρει/μπορεί/κάθησε να διαβάσει μία original έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο διευκρινισα ειπα οι περισοτερες οχι ολες.Μια χαρα της διαβαζα μεχρι που ειδα οτι η μια ακυρωνει την αλλη και δεν εβγαζε πουθενα ολο αυτο το πραγμα.Τελοσπαντων δεν με ενδιαφερει να σε πεισω για κατι απλα σου λεω πως το βιωσα εγω το ολο θεμα.Οταν γνωρισεις καποιον που το χει σπουδασει το θεμα κυριολεκτικα και γινει και μεντορας σου οπως συναντησα εγω ατομα που ειχαν ζησει αμερικη και ειχαν ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα και το ειχανε σπουδασει ουσιαστικα(μιλαμε για ατομα που πληρωνονται τρελα λεφτα για περσοναλ και δεν μιλαω για κατι περσοναλ της κακιας ωρας που βλεπεις στα γυμναστηρια)  και σου βγαζει και τα προγραματα και τα παντα θα καταλαβεις τι εστι εμπειρια και θα τον ακους απολυτα γιατι θα καταλαβεις οτι ξερει πολυ απλα.Οσον αφορα τις γαμπες σου εγω θα επιμενω οτι θα ειναι τροχοπεδη στην εξελιξη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα επιτέλους και βιντεάκι στα squat μετά από πολύ καιρό.

Ορίστε το 3ο σετ στα 120.

 

 

πολυ δυνατός με ωραία τεχνική μπράβο! Το εκρηκτικό ανέβασμα δεν με βόλεψε ποτέ στο squat, αν και θα το ηθελα,

 

γιατι low bar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ δυνατός με ωραία τεχνική μπράβο! Το εκρηκτικό ανέβασμα δεν με βόλεψε ποτέ στο squat, αν και θα το ηθελα,

 

γιατι low bar?

Μερσί Άλεξ. Θέλει εξάσκηση κι αυτό...να βρεις κάποια cues ίσως αν χρειάζεται και θα βελτιωθεί.

 

Low bar γιατί:

1: powerlifting. Οπότε κάνω την εκτέλεση που βγάζω περισσότερη δύναμη. Γενικότερα παίζει αρκετούτσικη διαφορά στην δύναμη μεταξύ posterior και anterior chain και προσπαθώ να το εκμεταλλευτώ.

2: Μετά από κάποια κιλά δεν παλεύεται να έχω τα κιλά πάνω στους traps. + περιορίζεσαι όταν έχεις grinding όταν είσαι σε high bar λόγω της θέσης της μπάρας γιατί αναγκαστηκά πρέπει να είσαι πολύ upright

3: Γενικότερα με βολεύει πολύ παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που δεν μου άρεσε στο βίντεο (που πιστεύω ότι δεν έχει πολύ σημασία και είναι λόγω low bar) είναι ότι όταν είσαι τελείως όρθιος παίζει λίγο μπρος-πίσω ο κορμός /λεμός σου (από στήθος και πάνω). Εγώ προσπαθώ να είναι το σώμα από την μέση και πάνω τελείως άκαμπτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...