Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο που δεν μου άρεσε στο βίντεο (που πιστεύω ότι δεν έχει πολύ σημασία και είναι λόγω low bar) είναι ότι όταν είσαι τελείως όρθιος παίζει λίγο μπρος-πίσω ο κορμός /λεμός σου (από στήθος και πάνω). Εγώ προσπαθώ να είναι το σώμα από την μέση και πάνω τελείως άκαμπτο.

Ξέρεις τι γίνεται ? Παίρνω διαφραμγατική αναπνοή, κάνω valsava maneuver (γι αυτό και η κίνηση στο κεφάλι) και παράλληλα πατάω και τους γλουτούς (γι αυτό και ένα μικρό, εμφανές thrust της λεκάνης). Οπότε γι αυτό να φαίνεται σαν να μην είμαι τελείως άκαμπτος...ενώ στην πραγματικότητα γίνονται όλα αυτά για να έχω και γαμώ το tightness.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Διακοπή ρεύματος πάνω από μια ώρα εν έτη 2015 στο κέντρο της Αθήνας Οκ δεν υπάρχει αυτό γ@μώ την μπανάνια που ζούμε γ@μώ μέσα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Διακοπή ρεύματος πάνω από μια ώρα εν έτη 2015 στο κέντρο της Αθήνας Οκ δεν υπάρχει αυτό γ@μώ την μπανάνια που ζούμε γ@μώ μέσα!

εγω το καλοκαιρι απο καποια ωρα το βραδυ 8-9 μεχρι το πρωι δεν εχω νερο (οπως παρα πολλοι αλλοι) πως σου φαινεται?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασικά κ εγώ κάπως έτσι ... αφου μέχρι κ το ρεύμα πέφτει στην περιοχή μου και σκέψου να μην έχεις ούτε ρεύμα ούτε νερό , να πεθάνεις απ τη ζέστη καλοκαιριάτικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην τελική. Με τέτοια γάμπα δεν πας πουθενά. Οι γκόμενες ενθουσιάζονται περισσότερο με τα γυμνασμένα πόδια και μετά με τον άνω κορμό. Deal with it  B)

Oι γκόμενες σε κοιτάνε στα μάτια και μετά κατεβαίνουν. Άρα άτοπο. Μακάρι να 'χαν πολλοί τις γνώσεις και το σώμα του bosei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν ειμαι καν στα καλα μου! :P 3-4 μηνες αγυμναστα τα ποδια χωρις τρεξιμο,χωρις βαρη χωρις τιποτα!! ατιμη ζωη :P

https://www.dropbox.com/s/pujsvzobowcdpwb/G0017197.JPG?dl=0

https://www.dropbox.com/s/52j69sis9wu8tgv/G0017210.JPG?dl=0

 

ΥΓ: αυτο με το bb το χω πει οτι με εκνευριζει ε? ΒΒ κανει μονο αυτος που παει για αγωνες? και αυτος που κανει ενοργανη BB κανει πρεπει να σταματησει αυτη η διακριση απλα ο καθενας χτιζει το σωμα του για συμφωνα με τις αναγκες αυτου που κανει.

Εσύ δεν εχεις στήθος όμως.Ο καθένας έχει τα καλά και τα κακά του σημεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωωωωωωω το τι τον είπεεεεεεεε ^^

 

Oι γκόμενες σε κοιτάνε στα μάτια και μετά κατεβαίνουν. Άρα άτοπο. Μακάρι να 'χαν πολλοί τις γνώσεις και το σώμα του bosei

Όπως καινα χει το βρίσκω πολύ κάπως να σας αρέσουν άντρες με πόδια οδοντογλύφίδες, όσο ωραίο άνω κορμό και να έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή μου κέντρισε την περιέργεια η όλη φάση με τα squats, γιατί εκ πρώτης όψεως φαίνεται αρκετά βάρβαρη για τα γόνατα άσκηση, έκανα ένα μικρό σερτς και διάβασα ολίγον. Δεν βρήκα τίποτα σχετικό με το τι συμβαίνει στα γόνατα σε βάθος χρόνου (δεν περίμενα κιόλας να βρω :) ).  Το καλύτερο και κατατοπιστικότερο από όσα βρήκα είναι τούτο δω, που τα λέει γενικά πάρα πολύ ωραία.

 

αυτά που συμπέρανα είναι ότι:

-τα squats είναι σαν την πυρηνική ενέργεια ξερωγώ: κάνει θαύματα αλλά αν δεν της φερθείς σωστά θα σε σκοτώσει

-νομίζω πολλοί θα μάθαιναν πιο εύκολα να παίζουν πιάνο παρά να κάνουν σωστά squats :)

-θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι το αντίθετο: μένω στο κάμπινγκ πάνω από 60 μέρες κάθε χρόνο, χωρίς ίντερνετ, χωρίς υπολογιστή, χωρίς τηλεόραση, χωρίς νερό, τις περισσότερες χωρίς καν ρεύμα. Το μόνο μόνο μόνο φάκιν πράγμα που μου λείπει από τον πολιτισμό είναι να να αράξω απολαυστικά στον θρόνο και να αυτοσυγκεντρωθώ  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλα επιτέλους και βιντεάκι στα squat μετά από πολύ καιρό.

Ορίστε το 3ο σετ στα 120.

 

 

 

Κάνω copy paste τις παρατηρήσεις μου από το forum που log-άρω τις προπονήσεις μου γιατί βαριέμαι πάλι να γράφω.

 

1: Το walk out φαίνεται καλό και ούτε παίρνει πολύ χρόνο ούτε το κάνω βιαστικά.

2: Core bracing καλό κι αυτό. Όταν έχω να κάνω λιγότερες reps είναι λίγο πιό extensive. Επίσης αν παρατήρησε κανείς όταν παίρνω την ανάσα για να κάνω την διαφραγματική, κάνω και μία καθυστερημένη εκδοχή του valsava maneuver.

3: Η ταχύτητα του decent μου φαίνεται καλή και παίρνω καλό stretch-reflex. Μόνο η 6η rep βγήκε πιό αργά.

4: Το βάθος φαίνεται on point και είναι εκεί που θέλω και χρειάζεται. 

5: Μετά την αλλαγή σε thumbless grip οι καρποί-αγκώνες είναι στην ίδια ευθεία και έχουν εξαφανιστεί οι ενοχλήσεις.

6: Δεν είναι καλή η γωνία λήψης αλλά σε σχέση με παλαιότερα το bar path έχει βελτιωθεί πάρα, πάρα πολύ. Ειδικά όταν βγαίνω από το hole. Εννοείται θέλει και πάλι βελτίωση αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μόνο η 5η rep ήταν περίεργη και φαίνεται να έχασα το groove μου.

7: Όποιος αναρωτιέται για τις θηριώδεις γάμπες μου με PM μόνο λέω το μυστικό. icon_smile_big.gif

8: Τουλάχιστον στο gym παίζει μουσική που σου κάνει psych up και δεν είναι σαν κάτι άλλα φλώρικα γυμναστήρια laughs.gif.

 

Υ.Γ. η μαλακία το youtube έκανε downgrade τα 1080p που είναι το orignal video.

 

 

Ωραίος, αλλά ρε πούστη μου , το τηλέφωνο γύρνα το πλάγια. 

 

Επίσης ρε Γιάννη, ο τύπος με τα kettlebell μια χαρούλα. Να έβαζε και κανένα Pushup και τέλειος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωραίος, αλλά ρε πούστη μου , το τηλέφωνο γύρνα το πλάγια. 

 

Ε δεν το σκέφτηκα ρε ψηλέ...αν ξαναβγάλω θα το κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, αλλά ρε πούστη μου , το τηλέφωνο γύρνα το πλάγια. 

 

Επίσης ρε Γιάννη, ο τύπος με τα kettlebell μια χαρούλα. Να έβαζε και κανένα Pushup και τέλειος.

Οι ασκήσεις ναι. Το 5 κιλά μυς σε 12 εβδομάδες μου φαίνεται too much. Επίσης, 5000 θερμίδες; Με καθαρό φαΐ δεν πιάνονται με τιποτις εκτός κι αν είσαι 2 μέτρα και 120 κιλά ξέρωγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...