Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι η αεροβια δεν γινοταν ποτε αναεροβια που εινα οτι χειροτερο για τους μυς

Ρε συ είναι μεγάλη κουβέντα αυτό. Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις όλα γίνονται. Προσέχεις την διάρκεια, να υπάρχει καλό pre, post meal κτλπ. Με αυτή την λογική και τα βάρη κακά είναι αλλά με τα σωστά εργαλεία τα εκμεταλλευόμαστε.

 

Είναι τρομερό το HIIT αν το αντέχεις. Έκανα παλιά 20-30 λεπτά με αλλαγές στο 45''αλλα πλέον που το αριστερό γόνατο φαίνεται να μας αφήνει χρόνους το έχω παρατήσει.

Κι εμένα με αρέσει πολύ η HIIT. Εγώ την κάνω 10-15 sec all out (100%) sprint και ανάλογα πόσο έκανα sprint, διάλειμμα μέχρι να συμπληρωθεί ένα λεπτό για να ξανακάνω. Αυτό για τουλάχιστον 10 sprint. 45 sec δεν την παλεύω όμως με τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

post-42823-0-28754400-1438146753_thumb.jpg

 

Μια φώτο από τους αλτήρες και kettlebell που διαθέτω. Όπου:

 

Α. Ένα κανονικό kettlebell.

B. Χειροποίητοι αλτήρες, προσαρμοζόμενοι στο επιθυμητό βάρος με την προσθήκη/αφαιρεση δίσκων.

Γ. Χειροποίητο kettlebell, συνήθως φορτωμένο 20κιλά για swing (για τις άλλες ασκήσεις χρησιμοποιώ το 8άρι στο Α).

Δ. Φρέσκο πράμα! Χειροποίητοι αλτήρες σταθερού βάρους, 15 κιλά έκαστος.

 

Θέλω να φτιάξω άλλο ένα ζεύγος σταθερών αλτήρων στα 10 κιλά έκαστος και θα είμαι καλυμμένος για 1 χρόνο (τουλάχιστον). Σίδερο, τσιμέντο και πολύ όρεξη να υπάρχει κι ολοένα αυξάνεται ο στόλος :)

---------------------------------------

 

Η ζέστη είναι ανυπόφορη πια και δεν την παλεύω να προπονούμαι έξω με περισσότερους βαθμούς από τα χρόνια μου. Μην πάθω καμιά υπερθερμία και τρέχουμε καλοκαιριάτικα. Ζώστηκα αλτηρες και kettlebell και γυμνάζομαι σ' ένα δωμάτιο με αρκουδίσιον. Να και μια πρόταση που δεν πίστευα ότι θα πω ποτέ:

Μου λείπει το 3*5 squat. :(

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο 9 μήνες στο γυμναστήριο, έκανα πρώτη φορά deadlifts σήμερα. Κράτησα χαμηλά τα reps κι έφτασα μέχρι 75kgx3.

Προφανώς πρέπει να μάθω καλά την κίνηση και την τεχνική για να ανέβω και να μην έχω θέμα. 

Αυτό που με προβλημάτισε είναι πως αυτούς τους 9 μήνες δεν με είχε ενοχλήσει ποτέ η μέση, κάτι που συνέβη σήμερα. 

Μήπως κάνοντας κάποιο διαφορετικό variation θα την επιβαρύνω λιγότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μετά απο 9 μήνες στο γυμναστήριο, έκανα πρώτη φορά deadlifts σήμερα. Κράτησα χαμηλά τα reps κι έφτασα μέχρι 75kgx3.

Προφανώς πρέπει να μάθω καλά την κίνηση και την τεχνική για να ανέβω και να μην έχω θέμα. 

Αυτό που με προβλημάτισε είναι πως αυτούς τους 9 μήνες δεν με είχε ενοχλήσει ποτέ η μέση, κάτι που συνέβη σήμερα. 

Μήπως κάνοντας κάποιο διαφορετικό variation θα την επιβαρύνω λιγότερο;

αν κανεις πρωτη φορα και πηγες στα 75 κιλα λογικο να σε ενοχλησε η μεση!! την επομενη φορα λιγοτερα κιλα και βιντεο μεχρι να βρεις την τεχνικη

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα εκεί με βάση οτι προφανώς δεν ήμουν τελείως πρωτάρης κι οτι είχα γυμνασμένες τις μυικές ομάδες ξεχωριστά στο βαθμό του να μπορώ να σηκώσω τόσα κιλά.

Φυσικά έχετε δίκιο καθώς είναι κίνηση που το σώμα μου δεν την έχει συνηθίσει. Απο τεχνική, δεν μπορώ να πώ πως ήταν άθλια αλλά πραγματικά κι ένα μικρό λάθος μπορεί να μου κάνει κακό.

Επίσης, ξεκίνησα με μπάρα, πήγα στα 40 κι ανέβηκα σταδιακά. Φόρεσα και ζώνη.Τα 60 έβγαιναν πολύ ωραία κι είπα να ανέβω κι άλλο. Βλακεία μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πήγα εκεί με βάση οτι προφανώς δεν ήμουν τελείως πρωτάρης κι οτι είχα γυμνασμένες τις μυικές ομάδες ξεχωριστά στο βαθμό του να μπορώ να σηκώσω τόσα κιλά.

Φυσικά έχετε δίκιο καθώς είναι κίνηση που το σώμα μου δεν την έχει συνηθίσει. Απο τεχνική, δεν μπορώ να πώ πως ήταν άθλια αλλά πραγματικά κι ένα μικρό λάθος μπορεί να μου κάνει κακό.

Επίσης, ξεκίνησα με μπάρα, πήγα στα 40 κι ανέβηκα σταδιακά. Φόρεσα και ζώνη.Τα 60 έβγαιναν πολύ ωραία κι είπα να ανέβω κι άλλο. Βλακεία μου. 

γνωμη μου παιξε σε πολυ λιγα κιλα δηλαδη για αρχη μονο μπαρα και μετα αντε να βαλει 5+5/10+10 μαξ

και χωρις ζωνη ωστε να δυναμωσει η μεση.

 

Αυτο το πραγμα με τη ζωνη στα λιγα κιλα δεν θα το καταλαβω. Μια μερα εβλεπα τον αλλον να εχει βαλει ζωνη στην κωπηλατικα καθιστος στην τροχαλια και στον παγκο που εκανε στηθος (και οχι τιποτα κιλα απλα ηταν μικρος)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...