Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

οταν λεω οχι πολλες, οσες επαιρνα παντα δεν αλλαξα κατι στην διατροφη μου με πριν και μετα το ξεκινημα, ουτε οταν πηγαινα γυμναστηριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιδεα μου οτι ο οργανισμος μου καει μυες για να παρει ενεργεια ειναι λαθος ;  αυτο θελω να μαθω


αα λιγοτερες θερμιδες παιρνω, απλα εκοψα το πολυ ψωμι που ετρωγα μια φρατζολα πανω κατω, και τα πολλα γλυκα ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλέ για ενέργεια ο οργανισμός σου χρησιμοποιεί το φαγητό που τρως. Πρωτίστως υδατάνθρακες, αλλά οποιοδήποτε μικροστοιχείο χρησιμοποιείται σαν ενέργεια αν χρειαστεί. 

 

Οταν η ενέργεια από το φαγητό δεν επαρκεί το σώμα καίει λίπος. Όταν η πρωτεΐνη που τρως (η οποία συντηρεί και χτίζει μυικό ιστό) είναι χαμηλή το σώμα μειώνει την μυική μάζα σαν φυσιολογική αντίδραση. (γιαυτό το σώμα παρόλο που έχεις λίπος να κάψεις θα μειώνει και τον μυικό ιστό αν δεν τρώς αρκετή πρωτεΐνη όταν είσαι σε δίαιτα)

 

Αυτά πολύ απλά. 

 

Οποιοσδήποτε θέλει να κάνει σώμα πρέπει να τρώει πολύ πρωτεΐνη είτε είναι σε δίαιτα είτε όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νηστικός το πρωί εννοείς ?

 

Έχουν δείξει ότι παρά το γεγονός ότι υπάρχει μεγαλύτερη οξείδωση λίπους, σε σχέση με το αν έκανες φαγωμένος, στο τέλος της ημέρας δεν έχει διαφορά μιάς και ο οργανισμός κάνει compensate με τις θερμίδες που θα φας αργότερα.

 

Ίσως το HIIT να έχει διαφορά στις καυσεις μετά τη διάρκεια της προπόνησης. Αυτό υποστηρίζουν κάποιοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το HIIT να έχει διαφορά στις καυσεις μετά τη διάρκεια της προπόνησης. Αυτό υποστηρίζουν κάποιοι..

Για Low Intensity Steady State λέω. 

 

Θεωρώ τελείως αντιπαραγωγικό την HIIT όντας νηστικός αλλά ναι, γενικά υπάρχει μεγάλο afterburn που ουσιαστικά από κει καις λίπος μιάς και είναι πολύ ψηλά το ποσοστό χρησιμοποίησης γλυκογόνου κατά την διάρκεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κάνεις κάτι σαν all out sprint 90-100 % για λίγα second και λίγο διάλειμμα και ξανά μανά ? Δεν νομίζω...αν το έκανες δεν θα άντεχες 1 ώρα. Το ότι διακόπτεις και συνεχίζεις το τρέξιμο δεν το κάνει HIIT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εκανα 3 λεπτα στο 8 στο διαδρομο ενα λεπτο στο 9 πισω στο 8 ενα στο 10 πισω 8 1 στο 11 μεχρι το 12 και μετα παλι απο την αρχη.Το εκανα για 45 λεπτα με μια ωρα μετα τα βαρη και ναι ειχε αποτελεσμα και δεν εχανα και πολυ μυικο ιστο και φυσικος τοτε.Ετσι η αεροβια δεν γινοταν ποτε αναεροβια που εινα οτι χειροτερο για τους μυς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τρομερό το HIIT αν το αντέχεις. Έκανα παλιά 20-30 λεπτά με αλλαγές στο 45''αλλα πλέον που το αριστερό γόνατο φαίνεται να μας αφήνει χρόνους το έχω παρατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...