Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Καθε τεταρτη, ακομα δεν μου εχει βαλει σκουατς κλπ.

Πλατη 5 ασκησεις ουσιαστηκα μου εχει βαλει ο γυμναστης.

Και δεν μου εχει βαλει ακομα αρσεις θανατου, ποδια λογω σωματος και γενικοτερα εχω πολυ δυνατα το υπολοιπο προσπαθω να συμαζεψω απο τον κατσιο που λενε και οι καρδιτσιωτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε τεταρτη, ακομα δεν μου εχει βαλει σκουατς κλπ.

Πλατη 5 ασκησεις ουσιαστηκα μου εχει βαλει ο γυμναστης.

Και δεν μου εχει βαλει ακομα αρσεις θανατου, ποδια λογω σωματος και γενικοτερα εχω πολυ δυνατα το υπολοιπο προσπαθω να συμαζεψω απο τον κατσιο που λενε και οι καρδιτσιωτες

Αυτο το τελευταιο αν πας καμια εκατο σελιδες πισω το χουμε αναλυσει.

 

Τι θα πει εχω δυνατα ποδια, αν ειχες χερια μεγαλα θα τα αφηνες;

 

Δηλαδη εχεις προγραμμα φωτοτυπια σε εκανε;

Ο γυμναστης βαζει ασκησεις εσυ βλεπεις οτι σε βοηθανε; αλλιως δοκιμαζε κι αλλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απλα δεν ανελυσα το προγραμμα για τα ποδια γιατι εκει οι διαφορες δεν ειναι διακριτες, διακριτες περιμενα στο υπολοιπο σωμα.

 

Του το εχω πει οτι δεν βλεπω διαφορα πλεον και μου λεει πρεπει να το γυρισεις σε personal training για να δεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου φαει λεφτα δηλαδη θελει..

 

Χα χαχ ..

 

Ωραιος πες του.

 

Κατσε να ερθουν οι γηραιοτεροι να σε δωσουν τα τιπ τους...

 

Παντως τα ποδια μην τα αφηνεις φιλικη συμβουλη...

 

Ολα απο κει ξεκινανε.

 

Ακομα οταν εχεις ποδια και ωμουν καλοσχηματισμενα ολα τα αλλα φαινονται τελεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω, γιαυτο ρωταω εδω..

Οκ κλασσικο το προγραμμα δεν λεω αλλα παραμενει ασκηση.

Καλη διατροφη.

Τυπικος στις προπονησεις μου

 

Και οσο να ναι μια απογοητευση απο την στασιμοτητα σε παιρνει απο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να παρεξηγηθω,οι personal trainers βοηθαμε, αλλα πχ δεν νομιζω να λενε ολοι αυτα ειναι μεχρι εδω αλλιως πανε σε τετοια προπονηση, η δουκεια του δεν ειναι και να σε συμβουλευει, να σου δειξει κατι αλλο;

 

Οπως σου ειπε ο Μανος καντες τεσσερης τις προπονησεις ξεκουρασου πιο πολυ, ελευθερα κιλα, ποδια να φανταστω κανεις μηχανηματα μονο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα να γυμναστω απο την σχολη, πανε 10 χρονια απο τοτες~.

Ισως αν αλλαξω το προγραμμα..

Δευτερα:

-Στηθος

Πιεσεις παγκου, 4 σετ αναλογα τα κιλα σε επαναληψεις 8 εως 12 (75-80 κιλα)

Επικληνης, 4χ10 (20ρια αλτηρακια)

Πεκ ντεκ, 4χ10 (82 κιλα)

Πουλ οβερ, 4χ10 (71 κιλα - μηχανημα)

-Ωμους

Πιεσεις στο μηχανημα, 4χ10 (35ρια)

Ορθια κοπηλατικη, 4χ12 (20ρια)

εκτασεις, 4χ12 (12,5ρια)

προτασεις, 4χ12 (12,5ρια)

-Δικεφαλοι

ελξεις με αλτηρες 4χ12

ελξεις με στραβομπαρα 4χ12

ελξεις στη τροχαλια 4χ12

αυτοσυγκεντρωσης 4χ12

 

Τρίτη

-Πλατη

Dorsal-εμπροσθολαιμιες 4χ10

Κωπηλατικη μηχανημα - κωπηλατικη με αλτηρες 4χ10

Ελξεις στο μονοζυγο ανοιχτη λαβη 4χ5ρια

Κοιλιακοι

 

Τεταρτη

Αεροβια/ποδια/κοιλιακοι

 

 

Πεμπτη το ιδιο με Δευτερα

 

Παρασκευη το ιδιο με Τριτη

 

Και καθε μερα 15-20 λεπτα διαδρομο.

Γνωμη μου παντως πρεπει να κοψεις τις διπλες προπονησεις μεσα στη βδομαδα.Το εκανε και ενας φιλος μου και μετα απο 1-2 μηνες το στηθος του ειχε βγει οφφ και το εκανε ακριβως οπως εσυ.Δευτερα στηθος/ωμους και Πεμπτη το ιδιο.Απο κει που εκανε 120χ6 επεσε στα 100χ8 επειδη δεν ξεκουραζοταν αρκετα.Η ειρωνεια ειναι οτι το κανε για αυξηση δυναμης.

Επισης, γιατι κανεις τοσα πολλα σε 1 μερα και μαλιστα σε μερα που παιζεις μεγαλη μυϊκη ομαδα? Εφοσον μπορεις να πηγαινεις καθημερινα, χωρισε τα και επικεντρωσου καλυτερα στο στηθος.Απορω πως σου βγαινει η πλατη την τριτη μετα απο φουλ δικεφαλο/ελξεις τη δευτερα.Δεν ειναι sore οι δικεφαλοι σου? :P

Δοκιμασε να κανεις εναλλαγες στο στηθος, καθε βδομαδα ξεκινα με διαφορετικο παγκο.Εγω πανω μου ειδα διαφορα οταν εδωσα πολυ βαση στον επικλινη και αρχισα να δυναμωνω εκει, τοτε αρχισα να δυναμωνω και στον ισιο.Τωρα καθε βδομαδα ξεκιναω διαφορετικα.Ανα 5-6 βδομαδες προσπαθω να αλλαζω και το προγραμμα για να βρισκω τι δουλευει καλυτερα σε μενα, μπορεις να το κανεις κ εσυ αυτο.Μη μενεις στασιμος γιατι το σωμα προσαρμοζεται και συνηθιζει.

Αυτο το καιρο π.χ κανω παγκο (επικλινη->ισιο η και το αντιστροφο), ανοιγματα (αναλογα με το τι παγκο ξεκινησα), crossover super sets (κανω π.χ ενα σετ στα 28 κιλα και καπακι σετ στα 23, συνολο 8 σετ) και αναλογως με το πως νιωθω θα κανω η pullovers και βυθισεις στο διζυγο η βυθισεις με καμψεις super set.

Επισης, για να δεις διαφορα στη δυναμη πιασε μπαρα και ασε τους αλτηρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώστε γι' αυτό έφυγες απ' τη δουλειά... έγινες personal trainer λίβε! χαχαχαχαχ

Δεν εφυγα, με εδιωξαν. Απλα ξεκαθαρα.

 

Λογω περικοπων προσωπικου αν και αυτο ενδιφερει μερικους. Οτι αλλο θες εδω ειμαι να το πω.

 

Εγω το ειπα γιατι εχουμε ατομα εδω που ειναι personal trainers αλλα πανω απ ολα ειναι προθυμοι να βοηθησουν απλοχερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου παντως πρεπει να κοψεις τις διπλες προπονησεις μεσα στη βδομαδα.Το εκανε και ενας φιλος μου και μετα απο 1-2 μηνες το στηθος του ειχε βγει οφφ και το εκανε ακριβως οπως εσυ.Δευτερα στηθος/ωμους και Πεμπτη το ιδιο.Απο κει που εκανε 120χ6 επεσε στα 100χ8 επειδη δεν ξεκουραζοταν αρκετα.Η ειρωνεια ειναι οτι το κανε για αυξηση δυναμης.

Επισης, γιατι κανεις τοσα πολλα σε 1 μερα και μαλιστα σε μερα που παιζεις μεγαλη μυϊκη ομαδα? Εφοσον μπορεις να πηγαινεις καθημερινα, χωρισε τα και επικεντρωσου καλυτερα στο στηθος.Απορω πως σου βγαινει η πλατη την τριτη μετα απο φουλ δικεφαλο/ελξεις τη δευτερα.Δεν ειναι sore οι δικεφαλοι σου? :P

Δοκιμασε να κανεις εναλλαγες στο στηθος, καθε βδομαδα ξεκινα με διαφορετικο παγκο.Εγω πανω μου ειδα διαφορα οταν εδωσα πολυ βαση στον επικλινη και αρχισα να δυναμωνω εκει, τοτε αρχισα να δυναμωνω και στον ισιο.Τωρα καθε βδομαδα ξεκιναω διαφορετικα.Ανα 5-6 βδομαδες προσπαθω να αλλαζω και το προγραμμα για να βρισκω τι δουλευει καλυτερα σε μενα, μπορεις να το κανεις κ εσυ αυτο.Μη μενεις στασιμος γιατι το σωμα προσαρμοζεται και συνηθιζει.

Αυτο το καιρο π.χ κανω παγκο (επικλινη->ισιο η και το αντιστροφο), ανοιγματα (αναλογα με το τι παγκο ξεκινησα), crossover super sets (κανω π.χ ενα σετ στα 28 κιλα και καπακι σετ στα 23, συνολο 8 σετ) και αναλογως με το πως νιωθω θα κανω η pullovers και βυθισεις στο διζυγο η βυθισεις με καμψεις super set.

Επισης, για να δεις διαφορα στη δυναμη πιασε μπαρα και ασε τους αλτηρες :)

Του λεω του γυμναστη να με βγαλει καινουργιο προγραμμα αλλα μου λεει οχι ακομα και οχι ακομα.

 

Εγω ξενερωνω οταν βλεπω οτι ειμαι σε τελμα με αυτο και δεν θελω να κανω του κεφαλιου μου...

Οχι αντοχες εχω, δεν μπορω να πω απλα δεν βλεπω αλλο transformation και αναρωτιέμαι..οχι να με δω μπομπα, απλα εστω ενα κλικ του κλικ διαφορα ανα μηνα.

 

Και θελω να κανω και αρσεις θανατου και σκουατς, πολυμυικες ασκησεις ειναι τζετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του λεω του γυμναστη να με βγαλει καινουργιο προγραμμα αλλα μου λεει οχι ακομα και οχι ακομα.

 

Εγω ξενερωνω οταν βλεπω οτι ειμαι σε τελμα με αυτο και δεν θελω να κανω του κεφαλιου μου...

Οχι αντοχες εχω, δεν μπορω να πω απλα δεν βλεπω αλλο transformation και αναρωτιέμαι..οχι να με δω μπομπα, απλα εστω ενα κλικ του κλικ διαφορα ανα μηνα.

 

Και θελω να κανω και αρσεις θανατου και σκουατς, πολυμυικες ασκησεις ειναι τζετ

Οι γυμναστες φοβουνται για να μην εχουν την ευθυνη αν παθεις κατι αλλα αν εσυ νιωθεις οτι εχεις βαλτωσει και οτι μπορεις να κανει κιαλλα γιατι δε δοκιμαζεις να ψαχτεις στο ιντερνετ και να βγαλεις ενα δικο σου προγραμμα?

Εννοειται να μαθεις πρωτα τελεια εκτελεση και να μην το παρακανεις με τα κιλα.Αλλωστε ο,τι καινουριο δοκιμασεις θα δεις αν σε πιανει και ποσο καλα απο τις πρωτες φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γυμναστες φοβουνται για να μην εχουν την ευθυνη αν παθεις κατι αλλα αν εσυ νιωθεις οτι εχεις βαλτωσει και οτι μπορεις να κανει κιαλλα γιατι δε δοκιμαζεις να ψαχτεις στο ιντερνετ και να βγαλεις ενα δικο σου προγραμμα?

Εννοειται να μαθεις πρωτα τελεια εκτελεση και να μην το παρακανεις με τα κιλα.Αλλωστε ο,τι καινουριο δοκιμασεις θα δεις αν σε πιανει και ποσο καλα απο τις πρωτες φορες.

Το σκεφτηκα αλλα φοβαμαι μην χασω απλα τον χρονο μου γιατι δεν ξερω σε τι σειρα κλπ κλπ να τα βαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτηκα αλλα φοβαμαι μην χασω απλα τον χρονο μου γιατι δεν ξερω σε τι σειρα κλπ κλπ να τα βαλω

Θα πειραματιστεις.Κοιταζοντας προγραμματα αλλων και τροποποιοντας τα αναλογα με τις δυνατοτητες σου και το τι δουλευει καλυτερα στο σωμα σου.Ουτως η αλλως τα περισσοτερα ειναι κλασσικα (πιεσεις, ανοιγματα πουλ-οβερς τροχαλιες σκουοτς κλπ)

Θα δεις οτι μολις το αρχισεις και μαθεις ασκησεις και βγαζεις δικο σου προγραμμα θα εχεις καλυτερα αποτελεσματα γιατι οι γυμναστες δινουν τα πολυ κλασσικα για τους αρχαριους και φοβουνται μη τραυματιστεις κλπ.

Απο γυμναστη παντως δεν εχω ακουσει ποτε να δινει προγραμμα για υπερτροφια π.χ (αν κ θα μου πεις αυτο εχει να κανει με τη διατροφη κυριως) Ολοι λενε τα στανταρ, λιγο παγκο διαδρομο κανα pec deck και σκοινια.

 

Εχω μια φιλη που παμε μαζι γυμναστηριο η οποια εκανε για 4-5 μηνες το προγραμμα της γυμναστριας και δεν εβλεπε καμια διαφορα, παρα μονο ελιωνε στο διαδρομο και στο ελλειπτικο.Απο τη στιγμη που ξεκινησε τα deadlifts/squats και γενικα επιασε βαρη στα χερια της και αφησε τις μαλακιες που της προτεινε η γυμναστρια ειδε αλλαγη στο σωμα της και στα σημεια που ηθελε.Απορω γιατι δεν της τα εμαθε η γυμναστρια απο την αρχη να τα κανει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...