Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τουλάχιστον φίλε μου το ψάρι/κοτόπουλο/αυγό κτλ είναι κάτι φυσικό και οχι κάτι τεχνιτό.

 

Αυτό που προσπαθώ να σου πω, είναι οτι και εγω έτσι πίστευα, αλλα μετά μου την βάρεσε και είπα " Γιατί να παίρνω πρωτείνη και να μην κάνω απλα σωστή διατροφή; Δεν μπορώ μόνος μου; Γιατι να δίνω χημικά στον οργανισμό μου;; "

 

Στην τελική ρε φίλε για σένα δεν το κάνεις;; Γιατι να χρειάζεται να πάρεις extra πρωτεινη; Είσαι fitness model?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τουλάχιστον φίλε μου το ψάρι/κοτόπουλο/αυγό κτλ είναι κάτι φυσικό και οχι κάτι τεχνιτό.

 

Αυτό που προσπαθώ να σου πω, είναι οτι και εγω έτσι πίστευα, αλλα μετά μου την βάρεσε και είπα " Γιατί να παίρνω πρωτείνη και να μην κάνω απλα σωστή διατροφή; Δεν μπορώ μόνος μου; Γιατι να δίνω χημικά στον οργανισμό μου;; "

 

Στην τελική ρε φίλε για σένα δεν το κάνεις;; Γιατι να χρειάζεται να πάρεις extra πρωτεινη; Είσαι fitness model?

Ποιός σου είπε ότι δεν κάνω σωστή διατροφή...λες να παίρνω την ημέρα 170 γραμμάρια πρωτεϊνης μόνο από την σκόνη...?Η σκόνη μου δίνει 24 gr. και σου ξαναλέω την παίρνω επειδή αν φάω έστω ένα αυγό παραπάνω την ημέρα θα κάνω εμετό.

 

Το κάνω για μένα καθαρά απο περιέργεια...γυμνάζομαι 3 χρόνια και θέλω να δω μέ τέλεια διατροφή που μπορώ να πάω...δεν χρειάζεται να είσαι μοντέλο για να έχεις ωραίο σώμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το μοντέλο έχει εναν λόγο να παίρνει χημικά. Εσυ και εγω που το κάνουμε για την πλάκα μας δεν έχουμε!

 

Anyway, καλη επιτυχία με την προσπάθεια σου.

 

Απλά μην ξεχνάμε οτι δεν γίνονται θαύματα με μαγικές σκόνες. Όλα θέλουν υπομονη και επιμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να είπε κανείς το αντίθετο εδώ μέσα. Ίσα ίσα αποθαρρύνουμε και τους λιποδιαλύτες που μερικοί τους θεωρούν το μαγικό χαπάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν θες να παίρνεις μία φορά την ημέρα τότε να παίρνεις μετά την προπόνηση μέχρι και μετά από μισή ώρα μετά το τέλος της.

Πριν δεν έχει τόσο νόημα να παίρνεις...καλύτερα μπανάνα αλλά και αυτό ανάλογα με το τελευταίο σου γεύμα

 

Φίλε πιό άσχετος πεθαίνεις...ρίξε λίγο διάβασσμα αν θες τόσο πολύ να πεις κάτι.

 

Πρώτον η πρωτεϊνη από μόνη της δεν παχαίνει...το μόνο που παχαίνει είναι το σύνολο μία διατροφής...

 

Επίσης τρώνε το φαγητό τους μετά από μισή ώρα αφού έχουν πιεί την πρωτεϊνη τους επειδή απορροφάται μέσα σε μισή ώρα και χρειάζομαστε και άλλη πρωτεϊνη για να συνεχιστεί η διάσπαση των αμινοξέων.

 

και αμα δεν παιζει μπανανα...?

επαναδιατυπωση:

παιζει καποιο σκευασμα που να δινει ενεργεια για πριν απο την προπονηση...?

 

Ναι αλλα το μοντέλο έχει εναν λόγο να παίρνει χημικά. Εσυ και εγω που το κάνουμε για την πλάκα μας δεν έχουμε!

 

Anyway, καλη επιτυχία με την προσπάθεια σου.

 

Απλά μην ξεχνάμε οτι δεν γίνονται θαύματα με μαγικές σκόνες. Όλα θέλουν υπομονη και επιμονή.

 

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο συνηθισμένο είναι γιαούρτι με μέλι και καρύδια η αλλιωσ μπανάνα!

 

Σίγουρα παίζει ρόλο τι ώρα κανείς προπόνηση και τι έχεις φάει πριν!

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αμα δεν παιζει μπανανα...?

επαναδιατυπωση:

παιζει καποιο σκευασμα που να δινει ενεργεια για πριν απο την προπονηση...?

 

 

...

Υπάρχει δεξτρόζη που έχει μέσα μόνο υδατάνθρακα αλλά με 1+1/2 μπανάνα βγάζεις τα γραμμάρια υδατάνθρακα που θα έπαιρνες από την μία δόση της δεξτρόζης.

 

Γενικά βρες κάτι που να έχει μπόλικο υδατάνθρακα με ελάχιστα λιπαρά...θα μπορούσες αν η προπόνησή σου απέχει 2-2:30 ώρες από το τελευταίο γεύμα να έτρωγες στο τελευταίο γεύμα είτε βραστή πατάτα είτε ρύζι (+να τα συνδήαζες με μία πηγή πρωτεϊνης (κοτόπουλο/ψάρι κτλπ))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πώς τρώτε βρώμι για πρωί όσοι την τρώτε; Εγώ σε ένα μικρό μπολάκι με λίγο γάλα την τρώω. Αλλά κάπου είδα ότι μπορείς να βάλεις και λίγο κακάο  στο γάλα και νοστιμεύει πολύ η γεύση. Ισχύει; Ποιο κακάο προτείνετε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από κάθε προπόνηση, οι τραπεζοειδείς μου "καταστρέφονται" και προσπαθώ να τους κάνω κάποια διάταση για να μη σφίγγουν και μου σηκώνουν/ μαζεύουν τις ωμοπλάτες, αλλά η κλασσική ( φέρνεις τον αγκώνα να ακουμπήσει στο αντίθετο στήθος από μπροστά) δεν αρκεί· καμία ιδέα;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα δε λένε πάντα την αλήθεια. Με 1,83 ύψος και 79 κιλά, κάποιος μπορεί να πει ότι έχω καλά νούμερα. Αλλά με διάμετρο μέσης μεγαλύτερη απ' αυτή του στήθους, μοιάζω με οδοντογλυφίδα που κατάπιε στραγάλι...

 

Διαβάζοντας στο νετ είδα ότι η καλύτερη γυμναστική για να χάσεις λίπος είναι η πρωινή, πριν το πρωινό, αεροβική. Έχει κανείς σχετική εμπειρία; Θα γίνει πράγματι δουλειά; 

 

Επειδή είναι εξωφρενικό να πάω 7 το πρωί στο γυμναστήριο, χρησιμοποιώ το βίντεο από εδώ για να μην κάνω κουτουράδες. Τι λέτε; Είναι καλός αυτός ο συνδυασμός αεροβικών/δυναμικών ασκήσεων ή το κλασσικό τρέξιμο είναι πιο αποδοτικό;

 

Τέλος, επειδή θέλω να χάσω την κοιλιά αλλά δε θέλω να αδυνατίσω, είναι αυτό εφικτό; Ταυτόχρονα δηλαδή να χάνω λίπος κυρίως από την κοιλιά αλλά να βάζω μυικό ιστό σε άλλα μέρη του σώματος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=OT_MQGQ-Yrw Εγώ έκανα αυτό για cardio και μαζί με διατροφή είχα χάσει 12 κιλά σε 2.5 μήνες.Αλλά  σου φεύγει ο πάτος.Φυσικά μαζί έκανα και Push ups όπως και βάρη,squats και τα λοιπά.Πάντως το πρόγραμμα που μας έδειξες μου φαίνεται καλό αρκεί για ακολουθείς τον 2ο ή 3ο κύκλο γιατί αλλιώς δεν θα κάψεις.Και να κάνεις και επιπλέον βάρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πώς τρώτε βρώμι για πρωί όσοι την τρώτε; Εγώ σε ένα μικρό μπολάκι με λίγο γάλα την τρώω. Αλλά κάπου είδα ότι μπορείς να βάλεις και λίγο κακάο  στο γάλα και νοστιμεύει πολύ η γεύση. Ισχύει; Ποιο κακάο προτείνετε εσείς;

Μπορείς να την φας με γιαούρτι...εγώ βάζω σε ένα μπολ ένα γιαούρτι 2% και βάζω μέσα βρώμη (συνήθως 60 γραμμάρια...αν βάλω πιό πολύ ανακατεύεται δύσκολα)...αν θέλεις να απαλύνεις λίγο την γεύση μπορείς να βάζεις μία κουταλιά μέλι.

 

Μετά από κάθε προπόνηση, οι τραπεζοειδείς μου "καταστρέφονται" και προσπαθώ να τους κάνω κάποια διάταση για να μη σφίγγουν και μου σηκώνουν/ μαζεύουν τις ωμοπλάτες, αλλά η κλασσική ( φέρνεις τον αγκώνα να ακουμπήσει στο αντίθετο στήθος από μπροστά) δεν αρκεί· καμία ιδέα;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Όταν λες κάθε προπόνηση εννοείς οποιασδήποτε μυικής ομάδας ή μόνο όταν προπονείς και τραπεζοειδείς ?

 

Δοκίμασε αυτές τις δύο διατάσεις πάντα μετά το τέλος της προπόνησης...μην κάνεις διατάσεις στην αρχή: 

6uback.gif & MH0406_FITNESS_02-ex.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα δε λένε πάντα την αλήθεια. Με 1,83 ύψος και 79 κιλά, κάποιος μπορεί να πει ότι έχω καλά νούμερα. Αλλά με διάμετρο μέσης μεγαλύτερη απ' αυτή του στήθους, μοιάζω με οδοντογλυφίδα που κατάπιε στραγάλι...

 

Διαβάζοντας στο νετ είδα ότι η καλύτερη γυμναστική για να χάσεις λίπος είναι η πρωινή, πριν το πρωινό, αεροβική. Έχει κανείς σχετική εμπειρία; Θα γίνει πράγματι δουλειά; 

 

Επειδή είναι εξωφρενικό να πάω 7 το πρωί στο γυμναστήριο, χρησιμοποιώ το βίντεο από εδώ για να μην κάνω κουτουράδες. Τι λέτε; Είναι καλός αυτός ο συνδυασμός αεροβικών/δυναμικών ασκήσεων ή το κλασσικό τρέξιμο είναι πιο αποδοτικό;

 

Τέλος, επειδή θέλω να χάσω την κοιλιά αλλά δε θέλω να αδυνατίσω, είναι αυτό εφικτό; Ταυτόχρονα δηλαδή να χάνω λίπος κυρίως από την κοιλιά αλλά να βάζω μυικό ιστό σε άλλα μέρη του σώματος; 

 

Για το bold, το επιβεβαιώνω από προσωπική πείρα. Είμαι αρκετά τυχερός ώστε να έχω διάδρομο στο σπίτι, οπότε ένα τρέξιμο 20-25 λεπτών τα πρωινά (όχι κάθε μέρα όμως), πριν φάω ή πιω οτιδήποτε δεν ήταν κάτι δύσκολο. Το έβαλα στο πρόγραμμα και δούλεψε. Δεν μπορώ να το συγκρίνω με το video που παραθέτεις, δεν έχω ούτε την εμπειρία ούτε τις γνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα δε λένε πάντα την αλήθεια. Με 1,83 ύψος και 79 κιλά, κάποιος μπορεί να πει ότι έχω καλά νούμερα. Αλλά με διάμετρο μέσης μεγαλύτερη απ' αυτή του στήθους, μοιάζω με οδοντογλυφίδα που κατάπιε στραγάλι...

 

Διαβάζοντας στο νετ είδα ότι η καλύτερη γυμναστική για να χάσεις λίπος είναι η πρωινή, πριν το πρωινό, αεροβική. Έχει κανείς σχετική εμπειρία; Θα γίνει πράγματι δουλειά; 

 

Επειδή είναι εξωφρενικό να πάω 7 το πρωί στο γυμναστήριο, χρησιμοποιώ το βίντεο από εδώ για να μην κάνω κουτουράδες. Τι λέτε; Είναι καλός αυτός ο συνδυασμός αεροβικών/δυναμικών ασκήσεων ή το κλασσικό τρέξιμο είναι πιο αποδοτικό;

 

Τέλος, επειδή θέλω να χάσω την κοιλιά αλλά δε θέλω να αδυνατίσω, είναι αυτό εφικτό; Ταυτόχρονα δηλαδή να χάνω λίπος κυρίως από την κοιλιά αλλά να βάζω μυικό ιστό σε άλλα μέρη του σώματος; 

 

Για μένα το καλύτερο για χάσιμο λίπους είναι το τρέξιμο...αν το συνδυάσεις με γυμναστήριο ή έστω ασκήσεις στο σπίτι κομπλέ...

 

Το τρέξιμο πρωί πρωί με άδειο στομάχι είναι το καλύτερο για χάσιμο λίπους αλλά είναι επίσης και λίγο ρίσκο γιατί είναι πολύ έυκολο για έναν αρχάριο πέρα από το λίπος που καίει να αρχίσει να καταβολίζει και μυϊκή μάζα αν δεν τρέχει για την σωστή ώρα ή ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε και σε μένα μια βοήθεια, ειμαι 190 και κατάφερα να βαλω 4-5 κιλα στις γιορτες με αποτέλεσμα να παω στα 89... Θελω να χάσω 4-5 κιλά λίπους, μετα απο μια περιπέτεια με τη μέση ξεκινησα πάλι γυμναστήριο σε χαλαρους για την ώρα ρυθμους..

Κάνω αερόβιο 3 φορές τη βδομάδα, για την ώρα τρέχω 25 λεπτά με στόχο να το αυξησω σταδιακά. Θέλω να μου προτείνετε καταρχην ασκησουλες για τη μέση και μετά ενα πρόγραμμα διατροφής.

 

Σχετικά με το θέμα της μέσης νομιζω πως το ελέγχω, αποφευγω ασκήσεις που την επιβαρύνουν αλλά θέλω σιγά σιγά να ενισχύσω τους συγκεκριμένους μυς.

 

Στο θέμα της διατροφής τώρα, ξεκίνησα απο σήμερα και το σκέφτομαι ως εξής:

11:00 Ομελέτα με 2 ασπράδια και 1 κρόκο το πρωι + βρόμη (εντάξει αηδία αλλά τι να κανουμε; ).

13:00 Μια μπανάνα πριν το γυμναστήριο.

γυμναστήριο.

15:00 Μετά το γυμναστηριο αν κατάλαβα καλά θέλω προτείνη, εδώ τι κανουμε; Ειναι καλές οι μπάρες πρωτείνης;

16:00 Μεσημεριανό (συνήθως όσπρια ή ψαρι ή κατι λαδερο) + 1-2 σοκολατακια παυλιδης (δεν μπορώ χωρίς γλυκο :P)

18:00 φρούτο

21:00 Ελαφρύ βραδινό ή 1 σαντουιτς με τυρι, ντομάτα κ μουστάρδα ή σαλάτα με κόκκινα φασόλια, τόνο/πεστροφα, ντομάτα, ελιές, κρεμμύδι κ λίγο λάδι.

 

Καποια παρατήρηση στο θέμα της διατροφής; Ακόμα και αφου χασω τα κιλά που θελω σκέφτομαι να τη διατηρήσω με πιο μεγαλες ποσότητες φαγητού γιατι θα ήθελα σιγά-σιγά να χτίσω λίγους μυς παραπάνω, κυρίως στα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...