Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει νόημα να σου στείλω ένα let me google that for you που λέει τα bands στην μακραίνουν 3 πόντους ? Και να απαντήσεις με ένα bing in your face τα bands σου βγάζουν βυζιά ?

 

Κάποιοι (including me απο προσωπική χρήση) πιστεύουν αυτό που είπα, άλλοι το αντίθετο. κάποιοι πιστεύουν τον πάτερ Παίσιο μεγάλη ή χάρη του να μας κόβει ο θεός % λίπους να του δίνει μέρες άλλοι όχι.

 

Προσωπικά και ειδικά για πιο στοχευμένη τόνωση μυών θεωρώ τα bands καλύτερα. Ένα μεγάλο + είναι ότι δεν βασίζεσαι στην βαρύτητα άρα έχεις μεγαλύτερο πλήθος ασκήσεων και στάσεων κάτι που χρειάζεται ο φίλος που ρώτησε. Ένα ακόμα μεγαλύτερο + είναι ότι πρέπει να κάνεις κάτι πραγματικά αεροπλανικό για να έχεις τραυματισμό (και άρα downtime) με αυτά, πάλι κάτι που χρησιμεύει στο φίλο που ρώτησε.

 

Παρόλαυτά έχω και αλτήρες και μπάρες και στραβόμπαρες και kettlebells και πολυόργανα. πισίνα όχι ακόμα ευελπιστώ όταν ξανάρθει η Πασοκάρα στα πράγματα.

 

Πες μας πως ανέβασες την δύναμή σου με λάστιχα δηλαδή τον πάγκο σου , το squat, το Deadlift και το Overhead press. Καλά τα λάστιχα αλλά In the long run δεν αντικαθιστούν τα βάρη. Και όσο για τους τραυματισμούς, αν ενδιαφέρεσαι για κάτι και το διαβάζεις και γίνεις ο προπονητής του εαυτού σου , δεν τραυματίζεσαι εύκολα. Και έλεος με τους τραυματισμούς. Να μην ανεβαίνουμε και τις σκάλες δηλαδή μήπως και πέσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Έχει νόημα να σου στείλω ένα let me google that for you που λέει τα bands στην μακραίνουν 3 πόντους ? Και να απαντήσεις με ένα bing in your face τα bands σου βγάζουν βυζιά ?

 

Κάποιοι (including me απο προσωπική χρήση) πιστεύουν αυτό που είπα, άλλοι το αντίθετο. κάποιοι πιστεύουν τον πάτερ Παίσιο μεγάλη ή χάρη του να μας κόβει ο θεός % λίπους να του δίνει μέρες άλλοι όχι.

 

Προσωπικά και ειδικά για πιο στοχευμένη τόνωση μυών θεωρώ τα bands καλύτερα. Ένα μεγάλο + είναι ότι δεν βασίζεσαι στην βαρύτητα άρα έχεις μεγαλύτερο πλήθος ασκήσεων και στάσεων κάτι που χρειάζεται ο φίλος που ρώτησε. Ένα ακόμα μεγαλύτερο + είναι ότι πρέπει να κάνεις κάτι πραγματικά αεροπλανικό για να έχεις τραυματισμό (και άρα downtime) με αυτά, πάλι κάτι που χρησιμεύει στο φίλο που ρώτησε.

 

Παρόλαυτά έχω και αλτήρες και μπάρες και στραβόμπαρες και kettlebells και πολυόργανα. πισίνα όχι ακόμα ευελπιστώ όταν ξανάρθει η Πασοκάρα στα πράγματα.

 

Κάθεσαι και λες τα λάστιχα είναι καλύτερα από τα βαράκια...άλλο το τι πιστεύεις και άλλο τι ισχύει...εσύ το παρουσιάζεις σαν δεδομένο...

 

Για τα υπόλοιπα +1 στον Dakonblackblade...

 

Α επίσης αν θες πες γιατί θεωρείς τα λάστιχα καλύτερα για "στοχευμένη τόνοση μυών"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν είπα ότι αντικαθιστούν όλα τα βάρη αλλά , and i quote my fabulous sexy self, "τα βαράκια".

Ξανά λέω ότι απάντησα σε κάποιον που ήδη είχε αποφασίσει τι θα αγοράσει και τον επαίνεσα για την καλή επιλογή. Δεν βλέπω τι νόημα θα είχε να του πω "ναι αλλά αν αγοράσεις 1 πάγκο, 1 μπάρα, 10 βάρη,1 σάουνα, 4 ταιλανδέζες και 8 λάστιχα νταλίκας μπορείς να κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά" .

 

and secondly i cant hear you over the sound of my enormous throbbing flexed muscles brah

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν είπα ότι αντικαθιστούν όλα τα βάρη αλλά , and i quote my fabulous sexy self, "τα βαράκια".

Ξανά λέω ότι απάντησα σε κάποιον που ήδη είχε αποφασίσει τι θα αγοράσει και τον επαίνεσα για την καλή επιλογή. Δεν βλέπω τι νόημα θα είχε να του πω "ναι αλλά αν αγοράσεις 1 πάγκο, 1 μπάρα, 10 βάρη,1 σάουνα, 4 ταιλανδέζες και 8 λάστιχα νταλίκας μπορείς να κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά" .

 

and secondly i cant hear you over the sound of my enormous throbbing flexed muscles brah

 

Δηλαδή είναι καλύτερα τα βάρη με μπάρες και τα συναφή ΑΛΛΑ είναι χειρότερα τα βαράκια...χμμμμμμμμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπαθώ να ανεβάσω το Squat μου, το ΟΗΡ μου είμαι χαρούμενος που ανεβαίνει αργά μαζί με τον πάγκο και έχω δυνατό Deadlift 5x140 και θέλω να δυναμώσω τα traps+biceps πριν το ανεβάσω. Τώρα τι κιλά μου λέτε, υγιέστατα 114 κιλά ούτε 105 δεν με κάνεις. Και έχω καιρό ακόμα . Στόχος? 200άρια Deadlifts, 140+ Squat, 70+OHP , 100Bench press, 100 Pendlay rows. Και να μείνω στα 110.Και λίγο πιο κάτω αλλά θα είναι δύσκολο.

 

Ωραίος man. Και εγώ δίνω βάση στις επιδόσεις παρά στην εμφάνιση. Τα δικά μου νούμερα είναι 95 deadlift, 60 back squat, 35 OHP. Bench press δεν κάνω τώρα τελαυταία λόγω κούρασης από τις ελιές που μαζεύουμε στα χωράφια :-D . Θα ήθελα να φτάσω κάποια στιγμή 3xBW deadlift, 2.5xBW back squat, 2xBW bench press 1.5xBW OHP. Επίσης θέλω να μάθω clean & jerk και snatch αν και λίγο δύσκολο γιατί γυμνάζομαι μόνος μου στο σπίτι. Να σε ρωτήσω ακολουθείς κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα όπως starting strength, 5x5 ή 5/3/1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3x5 κλασικά , αλλά μετά το άλλαξα όταν κουράστηκα με τα squats. Εντάξει αυτά τα νούμερα είναι όντως πολύ δύσκολα να τα βγάλεις αλλά η διαδρομή είναι το θέμα. Αν δεν έχεις πρόγραμμα, απέκτησε αμέσως. Το 3χ5 ή 5χ5 είναι άριστα για αρχάριους σαν και σένα και μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τα site & τις πληροφορίες, θεωρώ ότι θα με καλύψουν για το range των ασκήσεων που μπορώ να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος man. Και εγώ δίνω βάση στις επιδόσεις παρά στην εμφάνιση. Τα δικά μου νούμερα είναι 95 deadlift, 60 back squat, 35 OHP. Bench press δεν κάνω τώρα τελαυταία λόγω κούρασης από τις ελιές που μαζεύουμε στα χωράφια :-D . Θα ήθελα να φτάσω κάποια στιγμή 3xBW deadlift, 2.5xBW back squat, 2xBW bench press 1.5xBW OHP. Επίσης θέλω να μάθω clean & jerk και snatch αν και λίγο δύσκολο γιατί γυμνάζομαι μόνος μου στο σπίτι. Να σε ρωτήσω ακολουθείς κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα όπως starting strength, 5x5 ή 5/3/1;

Oι στόχοι σου είναι τρελά νούμερα, σε βάζουν στην κατηγορία elite αθλητών.

---> 15 χρόνια προπόνηση http://www.youtube.com/watch?v=jA93p29-oU4

 

 

Εγώ ( 92kg, 1.93m) είμαι στα:

120kg squat ( 180)

60kg ohp ( 80)

135kg dl ( 220)

85kg bench press ( 120)

και έχω βάλει ως στόχο τα των παρενθέσεων.

Είμαι περίεργος πότε θα τα καταφέρω :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ανεβάσεις OHP και Bench press σου προτείνω Bench press με κλειστή λαβή και βυθίσεις και επικλινή. Δυναμώνουν πολύ οι τρικέφαλοι. Εμένα με ξεκόλλησαν αυτές οι ασκήσεις. Το Dl θα ανέβει αλλά το θέμα είναι πάντα το Squat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλους τροπους και προγραμματα θα βρεις στα γνωστα μερη για την πολυποθητη αυξηση της δυναμης αλλα αν δεν τηρεις σωστη διατροφη και πολυ καλη ξεκουραση δυσκολα τα πραγματα.

Επισης ενας παραγοντας που δεν αναφερεται συχνα εινα η ψυχολογια-διαθεση ναι κακα τα ψεματα παιζει ρολο στην δυναμη.

Σαφως χρειαζεται και ενας καλο spotter να πειραματιστεις με κιλα τεχνικες κλπ αλλα αυτο ειναι λιγο τυχη αν θα το βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...