Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρεπει να ρωτησα και πιο πισω σελιδες αλλα επανερχομαι γιατι υπαρχει μια αλλαγη στα δεδομενα.

Λοιπον ειμαι γυρω στο 1.83 αδυνατος, ειχα 5-6 χρονια να ασχοληθω με οτιδηποτε εχει σχεση με γυμναστικη (ουτε μπανιο στη θαλασσα δεν ειχα κανει αυτα τα χρονια) και φετος ειπα να αλλαξει αυτο. Εχω κανα 3μηνο κανω μονοζυγο, στην αρχη εκανα εντατικα και δυσκολευομουν να βγαλω 2 σετ των 2 ελξεων, πλεον βγαζω ανετα 6-7 σετ των 6+ ελξεων, ενω εχω παρατηρησει ηδη διαφορα στο πανω μερος του σωματος μου (σε φαση να μην μου κανουν μερικες στενες μπλουζες σιγα σιγα). Στην αρχη εκανα και μερικες καμψεις αλλα στην πορεια τις βαρεθηκα και αρκεστηκα στο μονοζυγο το οποιο εντωμεταξυ εχω ψιλομειωσει (πλεον κανω 2 εως 3 φορες τη βδομαδα αυτα τα 6-7 σετ των 6+ ελξεων). Παντως κατι που με προβληματιζει, ειναι οτι κατα τη διαρκεια των ελξεων νιωθω ενοχλησεις στην μεση που καποιες φορες ειναι εντονες. Δηλαδη η πλατη μου τραβαει κι αλλο, αλλα η μεση μου με αναγκαζει να σταματησω. Και δεν ξερω τι μπορει να σημαινει αυτο.

 

Το αλλο προβλημα που πιθανως συνδυαζεται με το παραπανω, ειναι πως παροτι αδυνατος παρατηρω εδω και 1 χρονο πως σχηματιζω σωσιβιο και κατι σαν κοιλια (πριν η κοιλια μου δεν ειχε ιχνος λιπους). Και οσο κανω μονοζυγο δεν εχει αλλαξει απολυτως τιποτα, μην πω οτι χειροτερευω. Η διατροφη μου ειναι κακη και προς το παρον αδυνατον να αλλαξει, αρα αυτο που ψαχνω ειναι πως μπορω να αντισταθμισω την κακη διατροφη και την καθιστικη ζωη στο θεμα του σχηματισμου μπακας. Προτιμω ασκησεις για το σκοπο αυτο κατα προτιμηση στο σπιτι. Γυμναστηριο δεν εχω σκοπο να παω για την ωρα (θα το σκεφτω οταν πιασω μια γενικη καλη φυσικη κατασταση για να παω ενα βημα παρακατω με το γυμναστηριο), οσο για τρεξιμο εξω ειμαι 50-50 γιατι ζω σε πολη που ειναι απο επικινδυνη εως θανατηφορα για πεζους και σιγουρα καθολου φιλικη για να βγεις να κανεις τη βολτα σου ή το τρεξιμο σου.

 

Επισης, ολα καλα με το πανω μερος του σωματος, για το κατω μερος ομως καμια αποτελεσματικη ασκηση (αντιστοιχη της αποτελεσματικοτητας που βλεπω στο μονοζυγο) για το σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Πρεπει να ρωτησα και πιο πισω σελιδες αλλα επανερχομαι γιατι υπαρχει μια αλλαγη στα δεδομενα.

Λοιπον ειμαι γυρω στο 1.83 αδυνατος, ειχα 5-6 χρονια να ασχοληθω με οτιδηποτε εχει σχεση με γυμναστικη (ουτε μπανιο στη θαλασσα δεν ειχα κανει αυτα τα χρονια) και φετος ειπα να αλλαξει αυτο. Εχω κανα 3μηνο κανω μονοζυγο, στην αρχη εκανα εντατικα και δυσκολευομουν να βγαλω 2 σετ των 2 ελξεων, πλεον βγαζω ανετα 6-7 σετ των 6+ ελξεων, ενω εχω παρατηρησει ηδη διαφορα στο πανω μερος του σωματος μου (σε φαση να μην μου κανουν μερικες στενες μπλουζες σιγα σιγα). Στην αρχη εκανα και μερικες καμψεις αλλα στην πορεια τις βαρεθηκα και αρκεστηκα στο μονοζυγο το οποιο εντωμεταξυ εχω ψιλομειωσει (πλεον κανω 2 εως 3 φορες τη βδομαδα αυτα τα 6-7 σετ των 6+ ελξεων). Παντως κατι που με προβληματιζει, ειναι οτι κατα τη διαρκεια των ελξεων νιωθω ενοχλησεις στην μεση που καποιες φορες ειναι εντονες. Δηλαδη η πλατη μου τραβαει κι αλλο, αλλα η μεση μου με αναγκαζει να σταματησω. Και δεν ξερω τι μπορει να σημαινει αυτο.

 

Το αλλο προβλημα που πιθανως συνδυαζεται με το παραπανω, ειναι πως παροτι αδυνατος παρατηρω εδω και 1 χρονο πως σχηματιζω σωσιβιο και κατι σαν κοιλια (πριν η κοιλια μου δεν ειχε ιχνος λιπους). Και οσο κανω μονοζυγο δεν εχει αλλαξει απολυτως τιποτα, μην πω οτι χειροτερευω. Η διατροφη μου ειναι κακη και προς το παρον αδυνατον να αλλαξει, αρα αυτο που ψαχνω ειναι πως μπορω να αντισταθμισω την κακη διατροφη και την καθιστικη ζωη στο θεμα του σχηματισμου μπακας. Προτιμω ασκησεις για το σκοπο αυτο κατα προτιμηση στο σπιτι. Γυμναστηριο δεν εχω σκοπο να παω για την ωρα (θα το σκεφτω οταν πιασω μια γενικη καλη φυσικη κατασταση για να παω ενα βημα παρακατω με το γυμναστηριο), οσο για τρεξιμο εξω ειμαι 50-50 γιατι ζω σε πολη που ειναι απο επικινδυνη εως θανατηφορα για πεζους και σιγουρα καθολου φιλικη για να βγεις να κανεις τη βολτα σου ή το τρεξιμο σου.

 

Επισης, ολα καλα με το πανω μερος του σωματος, για το κατω μερος ομως καμια αποτελεσματικη ασκηση (αντιστοιχη της αποτελεσματικοτητας που βλεπω στο μονοζυγο) για το σπιτι?

 

Για τους πόνους στην μέση δες καταρχάς την τεχνική σου...δεν κάνεις ταρζανιές ε ?

 

Η λύση για το σωσίβιο είναι διατροφή σε συνδυασμό με το αερόβιο...αν δεν μπορείς να κάνεις διατροφή όπως λες τουλάχιστον κράτα τα προσχήματα...μην τρως απ'έξω και αν δεν σου κάνει κόπο πριν φας κάτι τσέκαρε από πίσω στην ετικέτα τι παίζει με τα ποσοστά λιπάρων...αν δεις πολλά ας τα...βρες κάτι άλλο "καθαρότερο" να φας.

 

Τώρα για το τρέξιμο...αν θες να πας να τρέξεις θα πας...και να βρέχει αν θες να πας πηγαίνεις, οπότε απλά ψήσου να αρχίσεις τρέξιμο και σιγά σιγά θα πάρεις μπρος...Αν δεν πας για τρέξιμο τελικά δοκίμασε αυτά τα προγράμματα 20-30 λεπτών στο youtube που κάνουν αερόβιο μέσα στο σπίτι αλλά προσωπικά πιστεύω το τρέξιμο είναι ανώτερο.

 

Για το κάτω σώμα υπάρχουν πολλές ασκήσεις...για αρχή κάνε καθίσματα μόνο με το βάρος του σώματός σου (http://www.exerciseg...ight-squats.jpg)...μπορείς επίσης να ανεβοκατεβαίνεις πάνω σε μία καρέκλα ενναλάξ τα πόδια (http://d3vs5ss8iow0r...ep_1.max.v1.png)

Επίσης αυτή την άσκηση (χωρίς τους αλτήρες) (https://www.youtube.com/watch?v=UoH2Kutrfw0) και τέλος κάνε αυτή την άσκηση σε κανά σκαλοπάτι (https://www.youtube.com/watch?v=pEl7PP9MHMg)

 

Υ.Γ. σόρι αλλά βγήκε λίγο άθλιο το ποστ με τα βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους πόνους στην μέση δες καταρχάς την τεχνική σου...δεν κάνεις ταρζανιές ε ?

Σταυρωνω τα ποδια μου στους αστραγαλους και τα σηκωνω ελαφρως πισω και τα κρατω εκει, ωστε να μην ακουμπουν στο δαπεδο. Οι επαναληψεις ειναι σε χαλαρους ρυθμους, δεν τις κανω βιαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midi, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Κοιλιακούς, ραχιαίους, μονόζυγο, pushups ,burpees, σχοινάκι, planks . Αυτό με το τράβηγμα της μέσης είναι το κλασικό πρόβλημα αδύνατου κορμού. Κάνε τα παραπάνω που είναι τέλεια για το σπίτι.

 

Γρήγορο και εύκολο πρόγραμμα

1 Λεπτό Σχοινάκι 45 δευτ Ξεκούραση

1 Λεπτό κοιλιακούς 45 δευτ ξεκούραση

1 Λετπό Ραχιαίους 45 δευτ ξεκούραση

1 Λεπτό Burpees 45 δευτ ξεκούραση

1 Λεπτό Μονόζυο 45 δευτ ξεκούραση

1 Λεπτό Pushups 45 δευτ ξεκούραση

1 Λεπτό Planks 45 δευτ ξεκούραση

 

Αυτός είναι ένας κύκλος.Κάνε 2-3 όσο αντέξεις , ο ρυθμός δικός σου αλλά δεν κάθεσε στις ασκήσεις. Τις παλεύεις όσο μπορείς. Κάνεις όσες επαναλήψεις αντέχεις και συνεχώς προσπαθείς ΔΕΝ ΞΕΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΛΕΠΤΟ.

 

Δεν έχει σημασία η σειρά αλλά στα γράφω έτσι για να ξεκινήσεις με τις πιο απλές και να σε ζεστάνουν. Αυτός ο κύκλος είναι από προπόνηση μποξ με παραλαγή. Καλό λιώσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι στόχοι σου είναι τρελά νούμερα, σε βάζουν στην κατηγορία elite αθλητών.

---> 15 χρόνια προπόνηση http://www.youtube.com/watch?v=jA93p29-oU4

 

 

Εγώ ( 92kg, 1.93m) είμαι στα:

120kg squat ( 180)

60kg ohp ( 80)

135kg dl ( 220)

85kg bench press ( 120)

και έχω βάλει ως στόχο τα των παρενθέσεων.

Είμαι περίεργος πότε θα τα καταφέρω :mellow:

Οι στόχοι που έχω θέσει είναι μακροχρόνιοι. Δεν έχω απαίτηση από τον εαυτό μου σε 2-3 χρόνια να μπορώ να συκώνω τέτοια κιλά. Δεν έχω σκοπό να σταματήσω την γυμναστική έτσι και αλλιώς. Τα κιλά μου είναι γύρω στα 80-82 και ασχολούμε σοβαρά 6-7 μήνες με την γυμναστική. Προσέχω την τεχνική μου οπότε πιστεύω ότι σαν αρχάριος μπορώ να αναίβω στα κιλά σχετικά άνετα για κάποιο χρονικό διάστημα. Μετά βλέπουμε τι αλλαγές θα χρειαστεί να κάνω.

 

Επισης, ολα καλα με το πανω μερος του σωματος, για το κατω μερος ομως καμια αποτελεσματικη ασκηση (αντιστοιχη της αποτελεσματικοτητας που βλεπω στο μονοζυγο) για το σπιτι?

 

Έχεις σκεφτεί καθόλου να αγοράσεις καμια μπάρα ή έστω αλτήρες με δίσκους για να κάνεις προπόνηση για όλο το σώμα; Καλές ασκήσεις όπως back squat, lunges, deadlift μετά από κάποιο διάστημα δεν έχουν κανένα νόημα γιατί προσαρμόζεται πολύ γρήγορα το σώμα. Επίσης άποψη μου είναι να κάνεις πιο ολοκληρωμένη προπόνηση παρά να στοχεύεις σε συγκεκριμένα σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και το γυμναστηριο ειναι αρκετα ακριβο εδω που ειμαι σκεφτηκα να αγορασω βαρη για να κανω στο σπιτι. μονοζυγο δεν μπορω να βαλω στο σπιτι αν και θα ηθελα. οποτε μπορω να αρκεστω μονο στα βαρη (που ΘΑ αγορασω), κοιλιακους, ραχιαιους, push ups κλπ. απο βαρακια σκεφτομαι να παρω συνολο 20 κιλα και να αρχισω σε καθε χερι με 2-3 κιλα, και να φτασω τα 10 σε καθε χερι. ειμαι 1.74 και 56 κιλα (αν και αυτο παιζει πανω κατω 3 κιλα). περσυ εκανα διατροφη, εφτασα μεχρι τα 59, δεν επερνα για 3 μηνες βαρος οποτε σταματησα. ειναι σωστη η λογικη μου ή θα καταστραφω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και το γυμναστηριο ειναι αρκετα ακριβο εδω που ειμαι σκεφτηκα να αγορασω βαρη για να κανω στο σπιτι. μονοζυγο δεν μπορω να βαλω στο σπιτι αν και θα ηθελα. οποτε μπορω να αρκεστω μονο στα βαρη (που ΘΑ αγορασω), κοιλιακους, ραχιαιους, push ups κλπ. απο βαρακια σκεφτομαι να παρω συνολο 20 κιλα και να αρχισω σε καθε χερι με 2-3 κιλα, και να φτασω τα 10 σε καθε χερι. ειμαι 1.74 και 56 κιλα (αν και αυτο παιζει πανω κατω 3 κιλα). περσυ εκανα διατροφη, εφτασα μεχρι τα 59, δεν επερνα για 3 μηνες βαρος οποτε σταματησα. ειναι σωστη η λογικη μου ή θα καταστραφω;

 

Καταρχάς δες αν σε συμφέρει να πάρεις βάρη από το να πας σε γυμναστήριο...αν πάρεις πάγκο μπάρες και κιλά και τίποτε έξτρα τότε δεν συμφέρει (εκτός και αν σκέφτεσαι να το κάνεις για πολλά χρόνια)...Αν πάρεις μόνο βαράκια θα σου έρθουν κανά 50άρικο από αυτά τα βαλιτσάκια που βάζεις όσα κιλά θες.

 

Τώρα αυτό με την διατροφή είναι απλό...υπολόγισε πόσες θερμίδες καταναλώνεις ημερησίως (αν θες πές με να σου πω έναν τύπο) και άυξησε ημερησίως τις θερμίδες ανάλογα με τα πόσα κιλά θες να παίρνεις ανά μήνα...

 

Αν σκοπεύεις πιό σόβαρα να πάρεις κιλά και να μην το αφήσεις σκέψου να πας και σε κάποιον διατροφολόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δες αν σε συμφέρει να πάρεις βάρη από το να πας σε γυμναστήριο...αν πάρεις πάγκο μπάρες και κιλά και τίποτε έξτρα τότε δεν συμφέρει (εκτός και αν σκέφτεσαι να το κάνεις για πολλά χρόνια)...Αν πάρεις μόνο βαράκια θα σου έρθουν κανά 50άρικο από αυτά τα βαλιτσάκια που βάζεις όσα κιλά θες.

 

Τώρα αυτό με την διατροφή είναι απλό...υπολόγισε πόσες θερμίδες καταναλώνεις ημερησίως (αν θες πές με να σου πω έναν τύπο) και άυξησε ημερησίως τις θερμίδες ανάλογα με τα πόσα κιλά θες να παίρνεις ανά μήνα...

 

Αν σκοπεύεις πιό σόβαρα να πάρεις κιλά και να μην το αφήσεις σκέψου να πας και σε κάποιον διατροφολόγο.

 

σε διατροφολογο πηγαινα. δεν περνω ευκολα κιλα. νομιζω οτι με την γυμναστικη θα φτιαξω καπως και θα μου ανοιξει και η ορεξη. οταν εφτασα περσυ 59 κιλα για τους επομενους 3-4 μηνες μεχρι τις εξετασεις (πανελληνιες) επερνα και εχανα καθε εβδομαδα. σταματησα στα 58 κιλα νομιζω.

τα βαλιτσακια αυτα απο που τα περνουμε; το intersport ξερω οτι εχει αλλα δεν ειμαι σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε διατροφολογο πηγαινα. δεν περνω ευκολα κιλα. νομιζω οτι με την γυμναστικη θα φτιαξω καπως και θα μου ανοιξει και η ορεξη. οταν εφτασα περσυ 59 κιλα για τους επομενους 3-4 μηνες μεχρι τις εξετασεις (πανελληνιες) επερνα και εχανα καθε εβδομαδα. σταματησα στα 58 κιλα νομιζω.

τα βαλιτσακια αυτα απο που τα περνουμε; το intersport ξερω οτι εχει αλλα δεν ειμαι σιγουρος

 

Τα βαλιτσάκια τα βρίσκεις σε κανά extreme sports και intersport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταζα πρόσφατα από περιέργεια τα διατροφικά στοιχεία των oats και μου έκανε εντύπωση ότι στα 50g τα 4.1 είναι fat (6% του guideline daily amount). Δεν είναι λίγο υψηλό, και που βρέθηκε τόσο fat στα oats?

 

Επίσης μετά από αρκετό καιρό διάδρομο, αποφάσισα να κάνω κάποιο άλλο αερόβιο για εναλλαγή. Προσπάθησα αυτό που είναι σαν stepper και που έχει δυο ματζαφλάρια (επιστημονική ονομασία) για τα χέρια και μετά από 1,5 (ενάμιση) λεπτό με πέθαιναν οι τετρακέφαλοι σε σημείο που δεν μπορούσα να συνεχίσω.

 

Εφόσον διάδρομο το πάω τρεχαλητός το μισάωρο, γιατί αυτό? Ούτε με τις ασκήσεις ποδιών έχω ιδιαίτερο πρόβλημα και τις έχω συμπεριλάβει στο πρόγραμμα μου. Είναι απλά θέμα συνήθειας? Γιατί έχω ακούσει το stepper φθείρει τα γόνατα, οπότε αν και αυτό είναι μια από τα ίδια, γυρίζω μόνιμα στο διάδρομο αν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή απ' όσο διάβασα έχουν τεθεί και ζητήματα διαττροφής σε αυτό το thread... Θέλω να ρωτήσω όσους ασχολούνται με το άθλημα τι είδους ψωμί τρώνε και από που το προμηθεύονται...

 

Ναι οκ ξέρω ότι το ολικής άλεσης ή και τοσικάλεως είναι πολύ πιο υγιεινά από το άσπρο, αλλά ρε παιδιά  λένε ότι ουσιαστικά οι φούρνοι το ίδιο αλεύρι με το άσπρο χρησιμοποιούν και απλά βάζουν χρωστική και τους δίνει το χαρακτηριστικό καφετί χρώμα και γίνεται "ολικής".

 

Επίσης κάπου είχα διαβάσει ότι όσο πιο μαλακό είναι το ψωμί τόσο πιο ακατάλληλο για fitness είναι... Όσα ψωμιά και αν έχω δοκιμάσει από φούρνους εδώ τριγύρω πράγματι όλα το ίδιο αφράτα δείχνουν.

 

Πριν μερικές μέρες προμηθεύτηκα από ένα σουπερ μαρκετ στη Λαμία ένα ψωμί βιολογικό με πίτουρο! Μπορεί να γελάσετε αλλά πρώτον όσο και να έφαγα δεν ένιωθα εκείνο το φούσκωμα με το απλό σωμί και δεύτερον ήταν πέτρα!!! Καθόλου μαλακό με το ζόρι μπόρεσα να το κόψω....

 

Από γεύση πάντως δεν έλεγε και πολλά.

 

Ακόμα ένας φίλος μου που ασχολείται με διατροφολογία (βιοχημεία δλδ περισσότερο αλλά το μεταπτυχιακό του είχε θέμα με ψωμιά και τρόφιμα)  μου είπε να μη βγάλω από τη διατροφή μου το ψωμί γιατί έχει πολλά θρεπτικά συστατικά αλλά κατανάλωση με μέτρο...

 

ποια η γνωμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...