Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό μάλλον είναι και το πιο ιδανικό αλλά δεν μπορώ με τπτ να έχω σούπα πχ ή τπτ όσπρια και να μη βουτάω ψωμάκι στο ζουμάκι τους, έστω 2 μπουκιές... Γι αυτό και θέλω να βρω ένα αξιόλογο ψωμί να έχω στην τροφιμοθήκη μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προσωπικά τρώω ψωμάκι του τοστ ολικής άλεσης απλά για να βάζω μέσα cottage και γαλοπούλα επειδή δεν μπορώ να τα φάω σκέτα.

 

Το κακό με τα ψωμιά των φούρνων είναι ότι δεν ξέρεις ακριβώς τα μάκρος του κάθε ψωμιού (αναλογία πρωτεϊνης/υδατάνθρακα/λιπαρών) άρα δεν θα μπορείς να υπολογίσεις πόσα γραμμάρια πρέπει να φας.

 

Πάντως γενικά όσο μεγαλώνουν οι απαιτήσεις για το σώμα τόσο πρωτιμόνται τροφές με την λιγότερη δυνατή επεξεργασία...

Επεξ/σία από bosei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τι προτεινεται για πρωτεινες?

[μαρκα, ποιοτητα, δοσολογια etc]

 

T.HANKS

Για να θες να πάρεις πρωτεϊνη θα έχεις φτιάξει και το υπόλοιπο διατροφικό σου πλάνο ε ?

 

Τι πρωτεϊνη θες ? Τις απλές ορού γάλακτος ? Αν ναι τότε μου άρεσε η τελευταία που πήρα της ON η GOLD STANDARD 100% WHEY σε γεύση σοκολάτα...από γεύση ωραία από διαλυτότητα έτσι κι έτσι...μερικές μπορεί να βρεις κάτι μικρά κομματάκια πρωτεϊνης που δεν έχουν διαλυθεί καλά με το νερό.

 

Κάθε πότε θα την παίρνεις είναι δικό σου θέμα αλλά οι πιό πολλοί την παίρνουν σίγουρα ένα σκουπ μετά την προπόνηση μέχρι μετά από 30 λεπτά και αν αντέχει η τσέπη σου δεύτερη δόση μέσα στην ημέρα πίνε και στο πρωινό σου αν και καλό θα ήταν όπου έχεις την δυνατότητα στερεών γευμάτων να τα προτιμάς έναντι της πρωτεϊνης σε σκόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα

δεν το κοβω να παιρνω πρωτεινη στις 23:00 την νυχτα

οποτε σκεφτομαι να παιρνω πρωτεινη λιγο πριν απο την προπονηση...

 

so what do i do...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω θέμα.Τρώω από όλα αλλά οι πρωτείνες κυρίως πολλοί τόνοι και το μοσχάρι αποτελούν καθημερινό κομμάτι της διατροφής μου.Το θέμα είναι ότι από όταν άρχισα να γυμνάζομαι πιο εντατικά άρχισα να φουσκώνω επικίνδυνα και να μην γραμμώνω.Το πρόβλημα είναι στις ασκήσεις? ή στο ότι δεν προσέχω την διατροφή μου?.Το πρόγραμμα μου είναι καθημερινό(ναι το ξέρω ότι πρέπει να το εκτελώ ανά 1 μέρα για βελτιστοποιημένη αύξηση των μυών αλλά θέλω να καίω όσο περισσότερες θερμίδες μπορώ) και αποτελείται από squats 4 σετ των 5 επαναλήψεων με διατήρηση στην κάτω θέση για 10 δευτερόλεπτα σε κάθε επανάληψη,4 σετ push ups των 10 επαναλήψεων με διατήρηση στην κάτω θέση για 10 δευτερόλεπτα σε κάθε επανάληψη,4 σετ εκτάσεις ώμων 20 επαναλήψεις 12κιλα βάρη και τέλος τα κλασσικά βάρη για  τους τρικέφαλους όπου κάνω 4 σετ των 20 επαναλήψεων με 12κιλα. Τώρα, μια βδομάδα έχω αρχίσει και κοιλιακούς  4 σετ των 10 επαναλήψεων.Αεροβική έκανα το καλοκαίρι αλλά την σταμάτησα λόγω έλλειψης χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε και κανένα μονόζυγο και ναι είναι η διατροφή. Πάντα η διατροφή είναι. Επίσης να φανταστώ για γράμμωση γυμνάζεσαι 3-4 χρόνια έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυμναζόμουν σχεδόν το διπλάσιο από ότι τώρα +1 ώρα ποδόσφαιρο την μέρα από τα 13 έως τα 16 μου(έτρωγα τα τριπλάσια άπο ότι τρώω τώρα και ήμουν όλος μύες(68 κιλά και 1,78 ύψος τότε).Μετά τα παράτησα λόγω διαβασμάτων και συνέχισα πριν 2 χρόνια.Τώρα είμαι 78 και 1.80 με πολύ μεγαλύτερο όγκο όμως......μου φαίνεται πως είναι ώρα να αρχίσω τις βραστές πατάτες και τα κουνουπίδια  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα 13-16 δεν λέει τίποτα. Αυτά τα παιδικά ξέχασέ τα. Τότε το σώμα σου ακόμα άλλαζε και θα ήσουν φέτες . Τώρα που κατέβηκαν οι μπάλες σου (πάντα ήθελα να χρησιμοποιήσω την έκφραση , ναι είναι λίγο τραγική) πρέπει να αλλάξεις και διατροφή. 

 

Αλλά στα 22 σου πάλι σφαίρα θα χάνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με αυτούς που ρωτάνε και ενδιαφέρονται για πρωτεινες. ΜΗΝ παίρνετε μαλακίες ρε!!

Τις ίδιες βλακείες έκανα και εγω και πάλι καλά που τα σταμάτησα! Νομίζετε οτι ο οργανισμός σας το έχει ανάγκη;;;

 

Δηλαδή πριν αρχίσει να βγαίνει αυτο το χημικό σκεύασμα, δεν υπήρχαν γραμμωμένοι αθλητές;; Κόψτε τις χαζομάρες νωρίς, πριν την ακούσει ο οργανισμός σας!!

 

Και για όσους θα πουν οτι η πρωτεινή είναι light και δεν είναι κάτι φοβερό κτλ..Θα σας πω οτι φίλος δουλεύει σε πασί-γνωστο μαγαζί με τέτοια σκευάσματα ( Κυριολεκτικά πασίγνωστο! )  και μου λέει οτι αγοράζουν κινέζικες πρωτείνες και τις βαφτίζουν ολλανδικές!!

 

ΥΓ: Όποιος θέλει με pm το όνομα του μαγαζιού!



Γυμναζόμουν σχεδόν το διπλάσιο από ότι τώρα +1 ώρα ποδόσφαιρο την μέρα από τα 13 έως τα 16 μου(έτρωγα τα τριπλάσια άπο ότι τρώω τώρα και ήμουν όλος μύες(68 κιλά και 1,78 ύψος τότε).Μετά τα παράτησα λόγω διαβασμάτων και συνέχισα πριν 2 χρόνια.Τώρα είμαι 78 και 1.80 με πολύ μεγαλύτερο όγκο όμως......μου φαίνεται πως είναι ώρα να αρχίσω τις βραστές πατάτες και τα κουνουπίδια   :)

 

Φίλε για να γραμμώσεις πρέπει να ρίξεις το ποσοστό λίπους στον οργανισμό σου. Σταμάτα τις πρωτεινες και ξεκίνα τα μαρούλια και τις σαλάτες. Η πρωτεινη παχαίνει!

 

Το πιο τραγικό λάθος που κάνουν όλοι, είναι με το που τελειώνουν το γυμναστήριο, πίνουν μια πρωτείνη και μετα απο μιση ώρα τρώνε φαγητό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα

δεν το κοβω να παιρνω πρωτεινη στις 23:00 την νυχτα

οποτε σκεφτομαι να παιρνω πρωτεινη λιγο πριν απο την προπονηση...

 

so what do i do...?

 

Αν θες να παίρνεις μία φορά την ημέρα τότε να παίρνεις μετά την προπόνηση μέχρι και μετά από μισή ώρα μετά το τέλος της.

Πριν δεν έχει τόσο νόημα να παίρνεις...καλύτερα μπανάνα αλλά και αυτό ανάλογα με το τελευταίο σου γεύμα

 

Σχετικά με αυτούς που ρωτάνε και ενδιαφέρονται για πρωτεινες. ΜΗΝ παίρνετε μαλακίες ρε!!

Τις ίδιες βλακείες έκανα και εγω και πάλι καλά που τα σταμάτησα! Νομίζετε οτι ο οργανισμός σας το έχει ανάγκη;;;

 

Δηλαδή πριν αρχίσει να βγαίνει αυτο το χημικό σκεύασμα, δεν υπήρχαν γραμμωμένοι αθλητές;; Κόψτε τις χαζομάρες νωρίς, πριν την ακούσει ο οργανισμός σας!!

 

Και για όσους θα πουν οτι η πρωτεινή είναι light και δεν είναι κάτι φοβερό κτλ..Θα σας πω οτι φίλος δουλεύει σε πασί-γνωστο μαγαζί με τέτοια σκευάσματα ( Κυριολεκτικά πασίγνωστο! )  και μου λέει οτι αγοράζουν κινέζικες πρωτείνες και τις βαφτίζουν ολλανδικές!!

 

ΥΓ: Όποιος θέλει με pm το όνομα του μαγαζιού!

 

 

 

Φίλε για να γραμμώσεις πρέπει να ρίξεις το ποσοστό λίπους στον οργανισμό σου. Σταμάτα τις πρωτεινες και ξεκίνα τα μαρούλια και τις σαλάτες. Η πρωτεινη παχαίνει!

 

Το πιο τραγικό λάθος που κάνουν όλοι, είναι με το που τελειώνουν το γυμναστήριο, πίνουν μια πρωτείνη και μετα απο μιση ώρα τρώνε φαγητό!

Φίλε πιό άσχετος πεθαίνεις...ρίξε λίγο διάβασσμα αν θες τόσο πολύ να πεις κάτι.

 

Πρώτον η πρωτεϊνη από μόνη της δεν παχαίνει...το μόνο που παχαίνει είναι το σύνολο μία διατροφής...

 

Επίσης τρώνε το φαγητό τους μετά από μισή ώρα αφού έχουν πιεί την πρωτεϊνη τους επειδή απορροφάται μέσα σε μισή ώρα και χρειάζομαστε και άλλη πρωτεϊνη για να συνεχιστεί η διάσπαση των αμινοξέων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν θες να παίρνεις μία φορά την ημέρα τότε να παίρνεις μετά την προπόνηση μέχρι και μετά από μισή ώρα μετά το τέλος της.

Πριν δεν έχει τόσο νόημα να παίρνεις...καλύτερα μπανάνα αλλά και αυτό ανάλογα με το τελευταίο σου γεύμα

 

Φίλε πιό άσχετος πεθαίνεις...ρίξε λίγο διάβασσμα αν θες τόσο πολύ να πεις κάτι.

 

Πρώτον η πρωτεϊνη από μόνη της δεν παχαίνει...το μόνο που παχαίνει είναι το σύνολο μία διατροφής...

 

Επίσης τρώνε το φαγητό τους μετά από μισή ώρα αφού έχουν πιεί την πρωτεϊνη τους επειδή απορροφάται μέσα σε μισή ώρα και χρειάζομαστε και άλλη πρωτεϊνη για να συνεχιστεί η διάσπαση των αμινοξέων.

 

Ναι ρε μαν οκ οτι πεις...Κοίτα και καμια φορά πίσω απο το κουτι της πρωτεινης τι λέει και τα λέμε!

Μάλλον εσυ πρέπει να ρίξεις διάβασμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε μαν οκ οτι πεις...Κοίτα και καμια φορά πίσω απο το κουτι της πρωτεινης τι λέει και τα λέμε!

Μάλλον εσυ πρέπει να ρίξεις διάβασμα!

Να κοιτάξω τί? Από που είναι? Χέστηκα από που είναι...τα συστατικά με ενδιαφέρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κοιτάξω τί? Από που είναι? Χέστηκα από που είναι...τα συστατικά με ενδιαφέρουν...

 

Δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει που το 90% των πρωτεινών της πουλάνε σαν αμερικάνικες και ολλανδικές και είναι κινέζικες ε? Οκ πάσο.

 

Επίσης δεν σε ενδιαφέρει που δίνεις κατι έξτρα στον οργανισμό σου ετσι; Δεν σε ενδιαφέρει όλα τα χημικά που του ρίχνεις εσυ μέσα του, σωστά;;

 

Φίλε τις ίδιες χαζομάρες με εσένα έλεγα και εγω. " Έλα μωρε πρωτείνη είναι, όχι κρεατίνη" και το χειρότερο, " Έλα μωρε, όλοι την παίρνουν!"

 

Είτε σ'αρεσει, είτε οχι δίνεις στον οργανισμό σου κάτι χημικό - τεχνιτό. Τέλος. Αν είσαι οκ μ'αυτο πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει που το 90% των πρωτεινών της πουλάνε σαν αμερικάνικες και ολλανδικές και είναι κινέζικες ε? Οκ πάσο.

 

Επίσης δεν σε ενδιαφέρει που δίνεις κατι έξτρα στον οργανισμό σου ετσι; Δεν σε ενδιαφέρει όλα τα χημικά που του ρίχνεις εσυ μέσα του, σωστά;;

 

Φίλε τις ίδιες χαζομάρες με εσένα έλεγα και εγω. " Έλα μωρε πρωτείνη είναι, όχι κρεατίνη" και το χειρότερο, " Έλα μωρε, όλοι την παίρνουν!"

 

Είτε σ'αρεσει, είτε οχι δίνεις στον οργανισμό σου κάτι χημικό - τεχνιτό. Τέλος. Αν είσαι οκ μ'αυτο πάω πάσο.

1: Γιατί να με ενδιαφέρει από που είναι...σου ξαναλέω τα συστατικά με ενδιαφέρουν

 

2: Δεν σου είπα ότι δεν με ενδιαφέρει...που το είδες? Με έχει διευκολύνει πάρα πολύ απλά...από το να τρώω 8 ασπράδια από αυγά μετά από την προπόνηση και να κοντεύω να ξεράσω προτιμώ την πρωτεϊνη

 

3: Φίλε όντως όμως είναι απλά πρωτεϊνη...οκ είναι χημικά επεξεργασμένη αλλά δεν παύει να είναι πρωτεϊνη...αν ήταν έτσι να αρχίσω να σκέφτομαι για ό,τι κοτόπουλο/ψάρι/αυγά και πολλά άλλα τρώω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...