Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hamurabi, θα ανέβει θέλει δεν θέλει. Τα άλλα 3 Lifts Με ενδιαφέρουν που είναι λίγο πιο τεχνικά.

 

Θέλω να καταλήξω στο ότι οι στόχοι δεν χρειάζεται πάντα να είναι το σώμα που όλοι έχουμε δει στο mens health αλλά και οι επιδόσεις. Αμέσως τότε το γυμναστήριο γίνεται πιο μερακλίδικο. Ας φτάσω εκεί που θέλω με νορμάλ διατροφή και το σώμα εμφανισιακά θα ακολουθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Θέλω να καταλήξω στο ότι οι στόχοι δεν χρειάζεται πάντα να είναι το σώμα που όλοι έχουμε δει στο mens health αλλά και οι επιδόσεις. Αμέσως τότε το γυμναστήριο γίνεται πιο μερακλίδικο. Ας φτάσω εκεί που θέλω με νορμάλ διατροφή και το σώμα εμφανισιακά θα ακολουθήσει.

 

Μα αυτοί που έχουν ως στόχο το να κάνουν απλά σώμα και δεν τους αρέσει η όλη διαδικασία είναι εποχιακοί...λίγοι πηγαίνουν πια γυμναστήριο για την καύλα τους και έρχεται σε δεύτερη μοίρα η εμφάνιση.

 

Μου έλεγε πριν κανά μήνα ο κολλητός μου ότι άντε να συνεχίσει μέχρι 25 γυμναστήριο γιατί δεν του αρέσει καθόλου και τότε οι γκόμενες κοιτάνε πιό πολύ άλλα πράγματα :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα σκοινάκι (jump/skipping rope). Το ύψος μου είναι 1.72. Πόσο πρέπει να είναι το μήκος του σκοινιού;

 

Δεν ήξερα ότι πάει με το ύψος...εγώ συνήθως αν δεν μου κάνει από την αρχή ένα σχοινάκι ή πιάνω πιό μέσα τα χέρια μου ή άμα θέλω να πιάνομαι από την λαβή ανοίγω πιό πολύ τα χέρια μου την ώρα που κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι πάει με το ύψος...εγώ συνήθως αν δεν μου κάνει από την αρχή ένα σχοινάκι ή πιάνω πιό μέσα τα χέρια μου ή άμα θέλω να πιάνομαι από την λαβή ανοίγω πιό πολύ τα χέρια μου την ώρα που κάνω.

 

Ούτε εγώ ήξερα ότι πάει με το ύψος, υπόθεση έκανα. Απλά, το σκοινάκι έχει μήκος 3 μέτρα και φαντάστηκα ότι κάποια λογική θα υπάρχει πίσω από το μήκος του. Ε, θεωρώντας ότι πρέπει να κάνει μια πλήρη περιστροφή γύρω από τον εαυτό μου - και να έχει και έναν "αέρα" - υπέθεσα ότι θα έχει κάποια σχέση με το ύψος μου. Δεν το θέλω να "κρέμεται" αλλά ούτε και να πρέπει να πηδάω στο φεγγάρι για να κάνει την περιστροφή.

 

το σχοινακι το κανετε τυπου αεροβια ασκηση η' για ζεσταμα?

 

Ακόμα δεν ξέρω. Το πήρα γιατί υπάρχουν κάποια διαστήματα μέσα στην ημέρα που έχω 30-45 λεπτά στα οποία δεν κάνω απολύτως τίποτα. Ε, όταν δεν μπορώ να βγω για ποδήλατο και βαριέμαι να τρέξω στον διάδρομο, το σκοινάκι φαντάζει καλή εναλλακτική. Μάλλον για αερόβια άσκηση το κόβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

σκέφτομαι να αγοράσω resistance bands, έχω δει και μερικές σελίδες με ασκήσεις (1, 2, 3), έχετε να προτείνετε καμιά άλλη σελίδα (εάν έχουν και την πλήρη άσκηση σε gif/video θα ήταν ιδανικό)

 

Επίσης μπορείτε να προτείνετε κάποιο καλό & φθηνό exercise mat?

 

Disclaimers:

1) Γυμναστήριο πήγαινα για 2 χρόνια αλλά τελείωσε η συνδρομή και για διάφορους λόγους δεν θέλω να ανανεώσω ακόμα, τα bands τα θέλω για να συντηρούμαι όσο μπορώ και μην λαπαδιάσω (χάνω και συνέχεια κιλά λόγο διατροφής).

2) Λόγο προβλημάτων υγείας (Σύνδρομο Υπερκινητικών Αρθρώσεων, χονδροπάθεια και κακώσεις στα γόνατα, κήλες στην οσφυική χώρα) δεν έχω την πολυτέλεια να κάνω διάφορες ασκήσεις άρα μην μου προτείνετε τίποτα περίεργα καθίσματα/squat και διαλύσω περισσότερο τα γόνατα μου =p

 

ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

σκέφτομαι να αγοράσω resistance bands, έχω δει και μερικές σελίδες με ασκήσεις (1, 2, 3), έχετε να προτείνετε καμιά άλλη σελίδα (εάν έχουν και την πλήρη άσκηση σε gif/video θα ήταν ιδανικό)

 

Επίσης μπορείτε να προτείνετε κάποιο καλό & φθηνό exercise mat?

 

Disclaimers:

1) Γυμναστήριο πήγαινα για 2 χρόνια αλλά τελείωσε η συνδρομή και για διάφορους λόγους δεν θέλω να ανανεώσω ακόμα, τα bands τα θέλω για να συντηρούμαι όσο μπορώ και μην λαπαδιάσω (χάνω και συνέχεια κιλά λόγο διατροφής).

2) Λόγο προβλημάτων υγείας (Σύνδρομο Υπερκινητικών Αρθρώσεων, χονδροπάθεια και κακώσεις στα γόνατα, κήλες στην οσφυική χώρα) δεν έχω την πολυτέλεια να κάνω διάφορες ασκήσεις άρα μην μου προτείνετε τίποτα περίεργα καθίσματα/squat και διαλύσω περισσότερο τα γόνατα μου =p

 

ευχαριστώ πολύ!

 

Να μία σελίδα με 5 δευτερόλεπτα ψάξιμο (Link.png Site: κλικ'>http://www.teachpe.c...s.php']κλικ )...για περισσότερα ψάξε στο google "list of exercises with resistance bands".

 

Για το στρώμα εγώ θα πήγαινα σε καμία intersport ή extreme sports.

 

το σχοινακι το κανετε τυπου αεροβια ασκηση η' για ζεσταμα?

 

Το σχοινάκι για τους περισσότερους είναι για ζέσταμα...λίγοι μπορούν και το βγάζουν σαν πρόγραμμα για αερόβιο (π.χ. φίλος μου κάνει 2-3 σετ 10λεπτα σχοινάκι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησε Link.png Site: αυτό για να βρεις τι άσκήσεις μπορείς να κάνεις ανάλογα τι όργανα έχεις διαθέσιμα και τι θες να γυμνάσεις.

PS. τα bands είναι εκπληκτική γυμναστική. Πολύ καλύτερο απο βάράκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Χρησιμοποίησε αυτό για να βρεις τι άσκήσεις μπορείς να κάνεις ανάλογα τι όργανα έχεις διαθέσιμα και τι θες να γυμνάσεις.

PS. τα bands είναι εκπληκτική γυμναστική. Πολύ καλύτερο απο βάράκια

 

Υπερβολες, απλα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες για μυικους τραυματισμους σε σχεση με τα βαρη.Οπως η γυμναστικη στην πισινα λογω απουσιας κραδασμων-ανωση κτλπ.

 

Sent from my iPhone5 using Insomnia

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησε Link.png Site: αυτό'>http://www.bodybuild...nder/']αυτό για να βρεις τι άσκήσεις μπορείς να κάνεις ανάλογα τι όργανα έχεις διαθέσιμα και τι θες να γυμνάσεις.

PS. τα bands είναι εκπληκτική γυμναστική. Πολύ καλύτερο απο βάράκια

 

Το βασίζεις κάπου ή επειδή απλά κάνεις λάστιχα είπες να τα υποστηρίξεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερβολες απλα εχεις λιγοτερες πιθανοτητες για μυικους τραυματισμους σε σχεση με τα βαρη.Οπως η γυμαστικη στην πισινα λογω απουσιας κραδασμων-ανωση κτλπ.

 

Το βασίζεις κάπου ή επειδή απλά κάνεις λάστιχα είπες να τα υποστηρίξεις ?

 

Έχει νόημα να σου στείλω ένα let me google that for you που λέει τα bands στην μακραίνουν 3 πόντους ? Και να απαντήσεις με ένα bing in your face τα bands σου βγάζουν βυζιά ?

 

Κάποιοι (including me απο προσωπική χρήση) πιστεύουν αυτό που είπα, άλλοι το αντίθετο. κάποιοι πιστεύουν τον πάτερ Παίσιο μεγάλη ή χάρη του να μας κόβει ο θεός % λίπους να του δίνει μέρες άλλοι όχι.

 

Προσωπικά και ειδικά για πιο στοχευμένη τόνωση μυών θεωρώ τα bands καλύτερα. Ένα μεγάλο + είναι ότι δεν βασίζεσαι στην βαρύτητα άρα έχεις μεγαλύτερο πλήθος ασκήσεων και στάσεων κάτι που χρειάζεται ο φίλος που ρώτησε. Ένα ακόμα μεγαλύτερο + είναι ότι πρέπει να κάνεις κάτι πραγματικά αεροπλανικό για να έχεις τραυματισμό (και άρα downtime) με αυτά, πάλι κάτι που χρησιμεύει στο φίλο που ρώτησε.

 

Παρόλαυτά έχω και αλτήρες και μπάρες και στραβόμπαρες και kettlebells και πολυόργανα. πισίνα όχι ακόμα ευελπιστώ όταν ξανάρθει η Πασοκάρα στα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτοί που έχουν ως στόχο το να κάνουν απλά σώμα και δεν τους αρέσει η όλη διαδικασία είναι εποχιακοί...λίγοι πηγαίνουν πια γυμναστήριο για την καύλα τους και έρχεται σε δεύτερη μοίρα η εμφάνιση.

 

Πολύ λογικό να γίνεται αυτό. Και εγώ κάποτε ήμουν 85 κιλά και στο γυμναστήριο έλιωνα στο διάδρομο. Δεν μου άρεσε καθόλου στις αρχές είχα σκεφτεί να το παρατήσω και να γυρίσω στα πιτόγυρα αλλά αναγκαστικά το έκανα για να διώξω βάρος και λίπος και τελικά βελτιώνοντας και τη διατροφή μου έπεσα στα 70 κιλά σε 2,5 μήνες..

Θέλω να πω ότι ο καθένας έχει διαφορετικούς στόχους . Το αν του αρέσει η γυμναστική ή όχι είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...