Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ανεξάρτητα απο το τι βλέπω στον καθρέπτη, όσο αυξάνω επιδόσεις σημαίνει ότι υπάρχει και αύξηση μυικης μάζας;

 

Ερώτηση 2. Η αύξηση ειναι γραμμική ´η μπορεί μια βδομάδα να βάλω ελάχιστα και την άλλη πολύ; Η προπόνηση/φαΐ παραμένουν σταθερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες εκανα πισινα μετα απο καιρο, γυρω στα 350-400μ ελευθερο και ποδια με σανιδα. Μεση κ γονατα ευτυχως οκ.. Μου μενουνε 5 μαθηματα περσοναλ που δεν ειχα κανει το καλοκαιρι οποτε μολις επανελθω σε ανασες θα τα κανω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ερώτηση Γιάννη. Και ναι και όχι. Από την μία αύξηση επιδόσεων μπορεί να οφείλεται σε αύξηση μάζας αλλά και από neural adaptations (γίνεσαι πιο efficient στη κίνηση). Για την άλλη ερώτηση μάλλον γίνεται και λιγο διάσπαρτα. Το λέω επειδή είχα διαβάσει στο fb ένα post ενός ερευνητή που σχολιάζε μια έρευνα που έδειξε ότι στις 4 εβδομάδες υπήρχε meaningful αύξηση στις 8 όχι και στις 12 πάλι meaningful (τα διαστήματα παίζει να μην ήταν ακριβώς αυτα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που λες από πάνω φυσικά (neural adaptation), αλλά όσο πιο πολύ καιρό γυμνάζεται κάποιος και σε κάποια συγκεκριμένη άσκηση τόσο πιο απίθανο. 

 

Δηλαδή αν μέσα σε ένα χρόνο πας από τα 75 στα 85 κιλά στην τροχαλία μετά από 2-3 χρόνια που κάνεις την άσκηση, δεν είναι neural adaptation.

 

Αν ασχολείσαι με βάρη 6-12 μήνες ή αν μιλάμε για καινούρια άσκηση στο ασκησιολόγιο, πολύ πιθανό να είναι. Πάντως John για να αυξηθεί η μυική μάζα ενώ είσαι στα ίδια κιλά πρέπει να πεσει η περιφέρια της μέσης (με την μεζούρα). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαιν... αν κανεις δικεφαλλα και νιωθεις το τσιμπιμα απο κονουπι ...ζορισου κι αλλο

Χαχαχα σημερα βγηκε καποιος απο ενα γυμναστηριο φορουσε κατι γαντια λες και επαιζε στην ταινια stars wars πιανοντας το φωτοσπαθο.

 

Το βλεπω γελαω, λεω αυτοι νομιζουν οτι τα γαντια θα τους κανουν τουμπανο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαιν... αν κανεις δικεφαλλα και νιωθεις το τσιμπιμα απο κονουπι ...ζορισου κι αλλο

Χαχαχα σημερα βγηκε καποιος απο ενα γυμναστηριο φορουσε κατι γαντια λες και επαιζε στην ταινια stars wars πιανοντας το φωτοσπαθο.

 

Το βλεπω γελαω, λεω αυτοι νομιζουν οτι τα γαντια θα τους κανουν τουμπανο

Δε ξερω σε τι γαντια αναφερεσαι ακριβως παντως εγω που ειμαι 7 μηνες χωρις γαντια τα εχω εκτιμησει :P

 

Οσο να'ναι οι καλλοι ενοχλουν στις ασκησεις, ιδιαιτερα της πλατης.Και εχουν γεμισει τα χερια μου απο τις μπαρες και το ποδηλατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαιν... αν κανεις δικεφαλλα και νιωθεις το τσιμπιμα απο κονουπι ...ζορισου κι αλλο

Χαχαχα σημερα βγηκε καποιος απο ενα γυμναστηριο φορουσε κατι γαντια λες και επαιζε στην ταινια stars wars πιανοντας το φωτοσπαθο.

 

Το βλεπω γελαω, λεω αυτοι νομιζουν οτι τα γαντια θα τους κανουν τουμπανο

και γω φοράω γαντάκι  :unsure:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαιν... αν κανεις δικεφαλλα και νιωθεις το τσιμπιμα απο κονουπι ...ζορισου κι αλλο

Χαχαχα σημερα βγηκε καποιος απο ενα γυμναστηριο φορουσε κατι γαντια λες και επαιζε στην ταινια stars wars πιανοντας το φωτοσπαθο.

 

Το βλεπω γελαω, λεω αυτοι νομιζουν οτι τα γαντια θα τους κανουν τουμπανο

Τι ειμαστε ρε οικοδομοι να μην φοραμε γαντια?

Εκτος οτι  προστατευουν ειναι και θεμα υγιεινης  πιανεις τις μπαρες  που δεν ξερω τι εχουν , μονο εγω λειπω απο εκει πανω ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δήμητρα ναι, δεν ξέρω τι νιώθεις αλλά δουλεύουν. Και μην κάνεις το -για μένα- λάθος να αλλάξεις την εκτέλεση της άσκησης γιατί μετά χάνεις το πλεονέκτημα των compound που είναι το overload.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...