Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κατάλαβα. Τρως γάλα με δημητριακά, τοστ άψητο, μεσημεριανό και μερικά φρούτα; 30 κιλά έπρεπε να ήσουν κι όχι 106!!

 

 

Γράψε αναλυτικά τι τρως Ντίνο.

Για πρωινό, γάλα με δημητριακά, για δεκατιανό όταν έχω ξυπνήσει νωρίς τρώω μια μπάρα δημητριακών αλλιώς δεκατιανό και πρωινό είναι ένα. Για μεσημέρι τρώω ότι να ναι. Αν έχω μάθημα όλη μέρα, τρώω από το κυλικείο μια αραβική πίτα με κοτόπουλο και τυρί αλλιώς αν είμαι σπίτι τρώω κανονικό φαγητό. Μέχρι το βράδυ τρώω κανένα τοστ ή φρούτο ή γιαούρτι και για βραδινό τίποτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ντίνο, με αυτά είσαι 105 κιλά; Είσαι σίγουρος ρε φίλε; 

 

Τζον, στην προηγούμενη σελίδα έγραψε ότι ασκήσεις push δουλεύει ο τρικέφαλος και pull ο δικέφαλος. Στην τροχαλία που κάνουμε τρικέφαλο -και γω κάνω με λάστιχα- άσκηση pull δε θεωρείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντίνο, με αυτά είσαι 105 κιλά; Είσαι σίγουρος ρε φίλε; 

 

Τζον, στην προηγούμενη σελίδα έγραψε ότι ασκήσεις push δουλεύει ο τρικέφαλος και pull ο δικέφαλος. Στην τροχαλία που κάνουμε τρικέφαλο -και γω κάνω με λάστιχα- άσκηση pull δε θεωρείτε;

Αυτήν εννοούσες πριν?

 

220_2.jpg

 

Αν ναι push είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντίνο, με αυτά είσαι 105 κιλά; Είσαι σίγουρος ρε φίλε; 

 

Τζον, στην προηγούμενη σελίδα έγραψε ότι ασκήσεις push δουλεύει ο τρικέφαλος και pull ο δικέφαλος. Στην τροχαλία που κάνουμε τρικέφαλο -και γω κάνω με λάστιχα- άσκηση pull δε θεωρείτε;

 

Όταν το χέρι συσπάται για να αναδιπλωθεί (με αντίσταση η χωρίς), αυτό είναι κύριο μέρος της γενικότερης κίνησης τραβήγματος προς στο σώμα και δουλεύει δικέφαλος. (Προσπάθησε να σκεφτείς αν γίνεται να τραβήξεις κάτι κοντά σου χωρίς να διπλώσεις το χέρι σου)

 

Όταν το χέρι εκτείνεται για να "ισιώσει" (με αντίσταση η χωρίς), αυτό είναι κύριο μέρος της γενικότερης κίνησης σπρωξίματος μακρυά από το σώμα και δουλεύει τρικέφαλος. (Προσπάθησε να σκεφτείς αν γίνεται να σπρώξεις κάτι μακρυά σου χωρίς να "ισιώσεις" (εκτείνεις) το χέρι σου)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

wizzy  πόσο είχες στην έκθεση στο σχολείο ρε φίλε ????

ωραίος !!

 

Στην έκθεση πάντα "έπαιζα" ψηλά, 17-18-18,5. Μου αρέσει ο γραπτός λόγος και να γράφω κείμενα, γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δικέφαλος δουλεύει κανονικά (όχι λόγω λαβής) στο seated lever row και σε όλα τα rows γιατί αυτός είναι που κλείνει το χέρι για να έρθει ο αγκώνας πίσω από τον lat όταν κάνουμε την κίνηση (το ίδιο πράμα όπως κάνουμε bicep curl). Δεν τραβάμε στο row μόνο με τα lats. 

 

Δε δουλεύει κανονικά καθώς την ίδια ακριβώς κίνηση θα μπορούσες να κάνεις , γυμνάζοντας την πλάτη σου , απλά δένοντας ένα σχοινί στον αγκώνα και στη λαβή του μηχανήματος. Στην περίπτωσή μας το σχοινί είναι το χέρι από τον αγκώνα μέχρι τη λαβή. Γενικότερα στις κωπηλατικές , περισσότερο στη σύγκεντρη φάση της άσκησης παρότι στην έκκεντρη , ο δικέφαλος μπορεί να λειτουργεί στο ρελαντί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντίνο, με αυτά είσαι 105 κιλά; Είσαι σίγουρος ρε φίλε;

 

Τζον, στην προηγούμενη σελίδα έγραψε ότι ασκήσεις push δουλεύει ο τρικέφαλος και pull ο δικέφαλος. Στην τροχαλία που κάνουμε τρικέφαλο -και γω κάνω με λάστιχα- άσκηση pull δε θεωρείτε;

+θυροειδή αυξητικό ο οποίος δεν είναι το πρόβλημα αφού η ορμόνη ελέγχεται με Χάπι κάθε μέρα. Ναι με αυτά είμαι τόσο. Βέβαια κάθομαι πολύ γιατί το απαιτεί η σχολή. Το καλό είναι ότι από τον Αύγουστο είμαι στα ίδια κιλά, και το καλό επίσης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

+θυροειδή αυξητικό ο οποίος δεν είναι το πρόβλημα αφού η ορμόνη ελέγχεται με Χάπι κάθε μέρα. Ναι με αυτά είμαι τόσο. Βέβαια κάθομαι πολύ γιατί το απαιτεί η σχολή. Το καλό είναι ότι από τον Αύγουστο είμαι στα ίδια κιλά, και το καλό επίσης

ο θυρεοειδης δεν ειναι προβλημα. Η καλυτερα ειναι πραγματικο προβλημα 1 στους 1000 απο οσους λενε οτι ειναι υπερβαροι λογο θυρεοειδους.

 

Τα φαγητα που λες μπορει να μην φαινονται πολλα αλλα μπορει να ναι μεγαλες οι ποσοτητες οποτε ανετα να φτανεις και να ξεπερνας τις θερμιδες σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε δουλεύει κανονικά καθώς την ίδια ακριβώς κίνηση θα μπορούσες να κάνεις , γυμνάζοντας την πλάτη σου , απλά δένοντας ένα σχοινί στον αγκώνα και στη λαβή του μηχανήματος. Στην περίπτωσή μας το σχοινί είναι το χέρι από τον αγκώνα μέχρι τη λαβή. Γενικότερα στις κωπηλατικές , περισσότερο στη σύγκεντρη φάση της άσκησης παρότι στην έκκεντρη , ο δικέφαλος μπορεί να λειτουργεί στο ρελαντί.

Αυτο που λες δεν είναι relevant, γιατί ή άσκηση δεν γίνεται με σχοινί στον αγκώνα αλλά τραβοντας με το χέρι. Για να καταλάβεις το λάθος σου χωρίς πολύ εξήγηση μπορείς να τραβήξεις τα ίδια κιλά με σχοινί δεμένο στον αγκώνα όπως με να κανείς την άσκηση χρησιμοποιώντας τα χέρια?

 

Αν όχι (φυσικά και όχι καμία σχέση τα κιλά που θα Τράβας έτσι?) σκέψου το γιατι. Μιλάμε για συγκεκριμένη άσκηση (rows σε μηχάνημα, τροχαλία η με μπάρα)

 

Αν κανείς apply το παράδειγμα σου στα shrugs πχ που ο δικέφαλος λειτουργεί σταθεροποιητικά θα σηκωνεις τα ίδια κιλά και με σχοινιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ναι καλός διδάσκαλος, σκέψου το και ψήσου για ομαδική 

 

Ας έρθουν με το καλό οι διακοπές Χριστουγέννων και θα ψήσω το διοικητή να μου δώσει άδεια για προπόνηση και μπύρες μετά (με τον Άλεξ βέβαια δεν ξέρω ποιο θα είναι πιο εξοντωτικό, μάλλον το 2ο γιατί προπόνηση κάνω κάθε μέρα αλλά αλκοόλ δεν πολυπίνω κι αυτός έχει εκπαιδευτεί σε nights out με ρώσους, άντε πιάστον...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες δεν είναι relevant, γιατί ή άσκηση δεν γίνεται με σχοινί στον αγκώνα αλλά τραβοντας με το χέρι. Για να καταλάβεις το λάθος σου χωρίς πολύ εξήγηση μπορείς να τραβήξεις τα ίδια κιλά με σχοινί δεμένο στον αγκώνα όπως με να κανείς την άσκηση χρησιμοποιώντας τα χέρια?

 

Αν όχι (φυσικά και όχι καμία σχέση τα κιλά που θα Τράβας έτσι?) σκέψου το γιατι. Μιλάμε για συγκεκριμένη άσκηση (rows σε μηχάνημα, τροχαλία η με μπάρα)

 

Αν κανείς apply το παράδειγμα σου στα shrugs πχ που ο δικέφαλος λειτουργεί σταθεροποιητικά θα σηκωνεις τα ίδια κιλά και με σχοινιά.

 

Απλά χρησιμοποιείς και το δικέφαλο για να τραβήξεις παραπάνω κιλά ΚΟΝΤΑ σου. Δεν είναι σταθεροποιητικός ο ρόλος στο μηχάνημα. Αν μιλάμε για την κίνηση δε χρειάζεται να βάλεις και άλλους μυς για να τραβήξεις παραπάνω (πχ. μέση ή πόδια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...