Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλά χρησιμοποιείς και το δικέφαλο για να τραβήξεις παραπάνω κιλά. Δεν είναι σταθεροποιητικός ο ρόλος στο μηχάνημα. Αν μιλάμε για την κίνηση δε χρειάζεται να βάλεις και άλλους μυς για να τραβήξεις παραπάνω (πχ. μέση ή πόδια)

Μα αυτή είναι ολη ή συζήτηση αν χρησιμοποιείται ο δικέφαλος στα rows και ποσο. Η απάντηση είναι ναι και πολύ (ως δευτερεύων μυς στην άσκηση). Ακόμα και pump παίρνει ο δικέφαλος από rows ή έλξεις.

 

Εσύ ελεγες καθόλου ή σταθεροποιητικά (όσο ο τρικέφαλος). Λάθος :)

 

-----

 

Για το "κοντά" σου που είπες με edit η άσκηση έχει συγκεκριμένη τεχνική και range of motion. Χωρίς δικέφαλο με τα "σχοινιά" θα κουνήσεις τα κιλά πολύ λίγο, οι αγκώνες σου δεν θα φτάσουν σε καμία περίπτωση πίσω από τα lats με βαριά κιλά (η σωστή εκτέλεση της άσκησης), οπότε δεν γίνεται η άσκηση στα ίδια κιλά χωρίς δικέφαλο και αυτό ισχύει γιατί ο δικέφαλος συμμετέχει πολύ. 

 

τζάμπα το συζητάμε όπου και να βάλεις rows θα λέει ότι ο δικέφαλος δουλεύει σαν δευτερεύων μυς

 

http://www.bodybuilding.com/exercises/detail/view/name/seated-cable-rows

http://stronglifts.com/barbell-row/

 

Ας έρθουν με το καλό οι διακοπές Χριστουγέννων και θα ψήσω το διοικητή να μου δώσει άδεια για προπόνηση και μπύρες μετά (με τον Άλεξ βέβαια δεν ξέρω ποιο θα είναι πιο εξοντωτικό, μάλλον το 2ο γιατί προπόνηση κάνω κάθε μέρα αλλά αλκοόλ δεν πολυπίνω κι αυτός έχει εκπαιδευτεί σε nights out με ρώσους, άντε πιάστον...)

Μπα από την μέρα που βγηκα μαζί τους και κατέληξα στο νοσοκομείο τέρμα αυτά. Την ευδομαδα των Χριστουγέννων θα είμαι σαλονικα οπότε θες παμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Έχεις λάθος. Το range of motion καθορίζεται από την άρθρωση όχι από τα κιλά. Αν τα κιλά είναι πολλά και χρειάζεσαι δικέφαλο για να τα τραβήξεις κοντά σου , προφανώς έχεις βάλει πολλά κιλά εκτός και αν σκοπός σου είναι απλά να βάλεις πολλά κιλά.

 

Ειδικά για τους δικεφάλους στα rows είναι λάθος να κουράζονται γιατί αυτό σημαίνει πως υπερλειτουργούν , εις βάρος του τραπεζοειδούς , σπαταλώντας υπερβολική ενέργεια για αποτέλεσμα που θα έρχονταν με λιγότερα κιλά και καλύτερη τεχνικη και νευρομυική συναρμογή (εκούσια τραβώντας με τους αγκώνες σου μόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις λάθος. Το range of motion καθορίζεται από την άρθρωση όχι από τα κιλά. Αν τα κιλά είναι πολλά και χρειάζεσαι δικέφαλο για να τα τραβήξεις κοντά σου , προφανώς έχεις βάλει πολλά κιλά εκτός και αν σκοπός σου είναι απλά να βάλεις πολλά κιλά.

 

Ειδικά για τους δικεφάλους στα rows είναι λάθος να κουράζονται γιατί αυτό σημαίνει πως υπερλειτουργούν , εις βάρος του τραπεζοειδούς , σπαταλώντας υπερβολική ενέργεια για αποτέλεσμα που θα έρχονταν με λιγότερα κιλά και καλύτερη τεχνικη και νευρομυική συναρμογή (εκούσια τραβώντας τους αγκώνες σου μόνο)

για σένα τεχνικά είναι λάθος η υπερένταση των 2φαλων στα rows? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι σημάδι λάθους ή υπερβολής. Αν θέλεις να είμαστε τεχνικά σωστοί , είναι λάθος, ορθά κοφτά.

η ώθηση της ενέργειας του pull κατά τα row με ποιον μυ ουσιαστικά πρέπει να γίνεται; δλδ που πρέπει να δίνεις έμφαση την ώρα του pull κατά την άποψή σου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φέρεις τον αγκώνα όσο το δυνατόν πιο πίσω.

επικεντρώνομαι ουσιαστικά στην ώθηση (τράβηγμα στην προκειμένη) κυρίως με τον αγκώνα; 

 

και κάτι ακόμα αν γνωρίζεις, στα standing front lat pull down στο τράβηγμα που επικεντρώνομαι να δώσω ώθηση; 

(σόρρυ αν δεν τα περιγράφω σωστά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ώθηση. Μη το βλέπεις σαν ώθηση. Να φέρεις τους αγκώνες , κλειστούς, όσο πιο κάτω δίπλα στα φτερά γίνεται. Αν κοιτάξεις από τους αγκώνες και κάτω δε μοιάζει πολύ με μονόζυγο κλειστή πρηνή λαβή? Την ίδια κίνηση κάνεις απλα΄αναγκαστικά στο μονόζυγο χρησιμοποιείς και δικέφαλους για κάμψη στον αγκώνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε ρε σεις καμιά φωτό ποιες θεωρείται καλύτερες ασκήσεις για τρικεφάλους. Με τόσες ορολογίες το έχασα ( noobie alert)

Btw η άσκηση με τα δικέφαλα και τις μισές του Maus απλά μαμάει.

Την έκανα και σε παραλλαγή όρθιος σε ίσια μπάρα κολλητά σε τοίχο για να μην φεύγει προς τα πίσω ο αγκώνας και το πίσω μέρος του χεριού για υποβοήθηση. Κάηκανε λέμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dakon είσαι λάθος και το θέμα είναι και πολύ απλό, δεν καταλαβαίνω που το χάνεις και για πιο λόγο, αλλά τα λες πολύ μπερδεμένα. 

 

Έχεις λάθος. Το range of motion καθορίζεται από την άρθρωση όχι από τα κιλά. Αν τα κιλά είναι πολλά και χρειάζεσαι δικέφαλο για να τα τραβήξεις κοντά σου , προφανώς έχεις βάλει πολλά κιλά εκτός και αν σκοπός σου είναι απλά να βάλεις πολλά κιλά.

 

 

ο λόγος που δεν μπορείς να εκτελέσεις σωστά την άσκηση στα Χ κιλά με "σχοινιά", ενώ μπορείς να την εκτελέσεις σωστά στα Χ κιλά με χέρια είναι η συμμετοχή του δικεφάλου. Απλό?

 

 

 

Ειδικά για τους δικεφάλους στα rows είναι λάθος να κουράζονται γιατί αυτό σημαίνει πως υπερλειτουργούν , εις βάρος του τραπεζοειδούς , σπαταλώντας υπερβολική ενέργεια για αποτέλεσμα που θα έρχονταν με λιγότερα κιλά και καλύτερη τεχνικη και νευρομυική συναρμογή (εκούσια τραβώντας με τους αγκώνες σου μόνο)

 

Σκοπός όλης της ιστορίας του bodybuilding η powerlifting κτλ είναι να κάνουμε όσο περισσότερα κιλά μπορούμε στις ίδιες επαναλήψεις με σωστή τεχνική. Απλό και ξεκάθαρο. Μη μου πεις ότι διαφωνείς και με αυτό τώρα και με τρελάνεις. Δεν είναι λάθος να συμμετέχουν οι δευτερεύοντες μυς στις ασκήσεις φυσικά, εκτός αν μου πεις ότι πρέπει να κάνεις bech press μέχρι 30 κιλά για να μην συμμετέχει ο τρικέφαλος και κουράζεται, η deadlift με 50 για να μην συμμετέχουν τα πόδια και κουράζονται.. τι είναι αυτά που λες, προσπαθείς μου πεις ότι μια πολυαρθρική άσκηση είναι ουσιαστικά, η πρέπει να γίνεται σαν, isolation (!!)

 

Υπάρχουν ασκήσεις για πλάτη χωρίς να συμμετέχουν οι δικέφαλοι εφόσον το θες, μην κάνεις rows, αλλά όχι, δεν πρέπει να τα κάνουμε rows λάθος (χωρίς δικέφαλο) η με ψόφια κιλά όπως προτείνεις για να μην κουράζονται οι δικέφαλοι (!)

 

straight_arm_pull_down.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουράζω πολύ και το ξέρω, αλλά μου μπήκαν φιτιλιές:

 

Ωμους, τρικέφαλα γυμνάζει αυτή η άσκηση (και στήθος αν είσαι σε γωνία). όχι πλάτη. Εκτός αν upper back θεωρείς τραπεζοειδείς (που δεν είναι)

 

Εγώ ήξερα πως θεωρείται πλάτη, όπως φαίνεται και στο σχήμα που έδωσε ο bosei.

 

Μήπως εννοούσες δεν είναι upper back; Και πάλι.. Κάπου κάι χάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dakon είσαι λάθος και το θέμα είναι και πολύ απλό, δεν καταλαβαίνω που το χάνεις και για πιο λόγο, αλλά τα λες πολύ μπερδεμένα. 

 

 

ο λόγος που δεν μπορείς να εκτελέσεις σωστά την άσκηση στα Χ κιλά με "σχοινιά", ενώ μπορείς να την εκτελέσεις σωστά στα Χ κιλά με χέρια είναι η συμμετοχή του δικεφάλου. Απλό?

 

 

 

Σκοπός όλης της ιστορίας του bodybuilding η powerlifting κτλ είναι να κάνουμε όσο περισσότερα κιλά μπορούμε στις ίδιες επαναλήψεις με σωστή τεχνική. Απλό και ξεκάθαρο. Μη μου πεις ότι διαφωνείς και με αυτό τώρα και με τρελάνεις. Δεν είναι λάθος να συμμετέχουν οι δευτερεύοντες μυς στις ασκήσεις φυσικά, εκτός αν μου πεις ότι πρέπει να κάνεις bech press μέχρι 30 κιλά για να μην συμμετέχει ο τρικέφαλος και κουράζεται, η deadlift με 50 για να μην συμμετέχουν τα πόδια και κουράζονται.. τι είναι αυτά που λες, προσπαθείς μου πεις ότι μια πολυαρθρική άσκηση είναι ουσιαστικά, η πρέπει να γίνεται σαν, isolation (!!)

 

Υπάρχουν ασκήσεις για πλάτη χωρίς να συμμετέχουν οι δικέφαλοι εφόσον το θες, μην κάνεις rows, αλλά όχι, δεν πρέπει να τα κάνουμε rows λάθος (χωρίς δικέφαλο) η με ψόφια κιλά όπως προτείνεις για να μην κουράζονται οι δικέφαλοι (!)

 

straight_arm_pull_down.jpg

 

 

Σε διορθώνω εκεί που διαφωνώ . Στο Bodybuilding στόχος είναι να πετύχουμε το καλύτερο αισθητικά σε εμάς και τους κριτές (αν αγωνιζόμαστε) σώμα. Σε διορθώνω και εκεί. Στα παρακάτω διαφωνώ στα παραδείγματα καθώς στο bench press η έκταση του αγκώνα (τρικέφαλος ) είναι βασικός της άσκησης και στο deadlift , οι εκτείνοντες του γόνατος και του ισχύου είναι και prime movers. Στα rows με το δικέφαλο απλά δεν ισχύει, ή για να είμαι σωστός , δε χρειάζεται να ισχύει όταν στόχος σου είναι το bodybuilding

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτε ρε σεις καμιά φωτό ποιες θεωρείται καλύτερες ασκήσεις για τρικεφάλους. Με τόσες ορολογίες το έχασα ( noobie alert)

Btw η άσκηση με τα δικέφαλα και τις μισές του Maus απλά μαμάει.

Την έκανα και σε παραλλαγή όρθιος σε ίσια μπάρα κολλητά σε τοίχο για να μην φεύγει προς τα πίσω ο αγκώνας και το πίσω μέρος του χεριού για υποβοήθηση. Κάηκανε λέμε!

απλά φιλε στα δικέφαλα όρθιος με μπάρα πρόσεχε ΠΟΛΥ την μέση !

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε διορθώνω εκεί που διαφωνώ . Στο Bodybuilding στόχος είναι να πετύχουμε το καλύτερο αισθητικά σε εμάς και τους κριτές (αν αγωνιζόμαστε) σώμα. Σε διορθώνω και εκεί. Στα παρακάτω διαφωνώ στα παραδείγματα καθώς στο bench press η έκταση του αγκώνα (τρικέφαλος ) είναι βασικός της άσκησης και στο deadlift , οι εκτείνοντες του γόνατος και του ισχύου είναι και prime movers. Στα rows με το δικέφαλο απλά δεν ισχύει, ή για να είμαι σωστός , δε χρειάζεται να ισχύει όταν στόχος σου είναι το bodybuilding

 

 

Μην πάμε την συζήτηση στα ψιλά γράμματα χωρίς λόγο. Η προπόνηση στο bodybuilding την ίδια φιλοσοφία έχει (max κιλά στα ίδια reps με σωστή τεχνική) απλά τα reps είναι παραπάνω, αυτονόητο νομίζω ότι αναφέρομαι στην προπόνηση με τον όρο "στόχο", κακώς δεν το πιάνεις.

 

Για τα υπόλοιπα απλά αναρωτήσου αν το πλήθος πηγών στο το internet έχει άδικο που έχει τους δικέφαλους σαν δευτερεύοντες μύες στην άσκηση. Επίσης σκέψου πόσο ψηλά θα φτάσεις αν κάνεις pull ups με κλειστή λαβή (που είναι επίσης είδος row) χωρίς να καούν οι δικέφαλοι σου.

 

Μήπως να μην κάνουμε ούτε pullups? Μήπως να κάνουμε χωρίς να συμμετέχουν οι δικέφαλοι (αδύνατο). Μήπως είναι για εσένα σωστό να κάνουμε pullups με δικέφαλο αλλά λάθος να κάνουμε rows με δικέφαλο ενώ είναι η ίδια σχεδόν κίνηση? (παράδοξο)

 

5057.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...