Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιες αρθρώσεις κινούνται και ποιοι μυς τις κινουν κυρίως, στην συγκεντρη φάση της άσκησης?

 

Δήμητρα τότε με το να κάθεσαι όρθια και να κάνεις shrugs γυμναζεις γαμπες σταθεροποιητικα. Αν πιάνονται οι τρικεφαλοι στα shrugs τότε κάνεις κάτι λάθος, όπως και στις ασκήσεις πλάτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ποιες αρθρώσεις κινούνται και ποιοι μυς τις κινουν κυρίως, στην συγκεντρη φάση της άσκησης?

κάνε μια παράθεση σε ποιόν απευθύνεσαι για να είναι πιο ξεκάθαρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες αρθρώσεις κινούνται και ποιοι μυς τις κινουν κυρίως, στην συγκεντρη φάση της άσκησης?

 

Δήμητρα τότε με το να κάθεσαι όρθια και να κάνεις shrugs γυμναζεις γαμπες σταθεροποιητικα

να σου πω εγώ νιώθω στο nr seated lever row ακόμα και το στέρνο μου να δουλεύει. Πλάτη από τραπεζοειδή, φτερά, οπίσθιο δελτοειδή. και νιώθω και δικέφαλο τρικέφαλο. ίσως από το κράτημα που κάνω στη μετάβαση αρνητικής/θετικής. δεν ξέρω. Το αν κατέχω την τεχνική της άσκησης πρέπει να το πει τρίτος όχι εγώ 

αααα και πήχεις... ακόμα και οι πήχεις μου κοκκινίζουν στην άσκηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες αρθρώσεις κινούνται και ποιοι μυς τις κινουν κυρίως, στην συγκεντρη φάση της άσκησης?

Για τραπεζοειδή, χέρια κουνάμε. Άρα θεωρούνται χέρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το πολυπαιδεύεται. Όπως είπε ο Άλεξ, Στις push από χέρι δουλεύει ο τρικέφαλος και στις pull ο δικέφαλος. Ανατομικά αν μιλήσουμε έχουν οι δικέφαλοι και οι τρικέφαλοι μία μικρή συμμετοχή στην κάμψη και έκταση του βραχιονίου αντίστοιχα αλλά είναι πραγματικά αμελητέα. Δεν έχει νόημα να λέμε ότι τους γυμνάζομουμε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να σου πω εγώ νιώθω στο nr seated lever row ακόμα και το στέρνο μου να δουλεύει. Πλάτη από τραπεζοειδή, φτερά, οπίσθιο δελτοειδή. και νιώθω και δικέφαλο τρικέφαλο. ίσως από το κράτημα που κάνω στη μετάβαση αρνητικής/θετικής. δεν ξέρω. Το αν κατέχω την τεχνική της άσκησης πρέπει να το πει τρίτος όχι εγώ 


αααα και πήχεις... ακόμα και οι πήχεις μου κοκκινίζουν στην άσκηση 

 

 

Οι πήχεις φυσικά δουλεύουν γιατί από τον πήχη σφίγγει η γροθιά. Και σακούλες από το supermarket να κουβαλάς ο πήχης τις κρατάει να μην φύγουνε.

 

Δεν υπάρχει αρνητική για τρικέφαλο στο seated lever row γιατί δεν υπάρχει αντίσταση. Και η αρνητική δικέφαλο θα πιάνει. Τρικέφαλος θα έπιανε αν υπήρχε αντίσταση στο τράβηγμα και μετά (με κάποιο περίεργο τρόπο) στο σπρώξιμο (σαν bench press). 

 

 

Για τραπεζοειδή, χέρια κουνάμε. Άρα θεωρούνται χέρια;

 

 

Δεν κουνιούνται τα χέρια σου (δηλαδή δεν κάνουν σύσπαση και έκταση ο δικέφαλος και ο τρικέφαλος), μόνο οι ώμοι σου και οι τραπεζοειδείς σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως κουραζονται τα χερια μου στις πιεσεις στηθους με αλτηρες

 

Ειναι νορμαλ αυτο;

αι μένα, είμαστε μάλλον ελαττωματικές. Ειδικά οι πήχεις μου πρήζονται πάρα πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηχεις λογικο λόγω λαβης, δικέφαλος λογικά πάλι λόγω λαβης (τον ενεργοποιείς) τα υπόλοιπα μάλλον υπερενταση και υπερβολικό βάρος. Λάθος τεχνική όλα αυτά. Έχεις αποτέλεσμα εννοείται αλλά ξοδευεις πολύ ενέργεια για αυτά. Στη συγκεκριμένη άσκηση πλάτης

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηχεις λογικο λόγω λαβης, δικέφαλος λογικά πάλι λόγω λαβης (τον ενεργοποιείς) τα υπόλοιπα μάλλον υπερενταση και υπερβολικό βάρος. Λάθος τεχνική όλα αυτά. Έχεις αποτέλεσμα εννοείται αλλά ξοδευεις πολύ ενέργεια για αυτά. Στη συγκεκριμένη άσκηση πλάτης

μπορεί να βάζω την ένταση περισσότερο στον βραχίονα από ότι στην πλάτη, θα το δουλέψω λίγο καλύτερα. 

για το standing pull down έχω σίγουρη αμφιβολία ως προς την τεχνική (νέα άσκηση την παλεύω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηχεις λογικο λόγω λαβης, δικέφαλος λογικά πάλι λόγω λαβης (τον ενεργοποιείς) τα υπόλοιπα μάλλον υπερενταση και υπερβολικό βάρος. Λάθος τεχνική όλα αυτά. Έχεις αποτέλεσμα εννοείται αλλά ξοδευεις πολύ ενέργεια για αυτά. Στη συγκεκριμένη άσκηση πλάτης

 

ο δικέφαλος δουλεύει κανονικά (όχι λόγω λαβής) στο seated lever row και σε όλα τα rows γιατί αυτός είναι που κλείνει το χέρι για να έρθει ο αγκώνας πίσω από τον lat όταν κάνουμε την κίνηση (το ίδιο πράμα όπως κάνουμε bicep curl). Δεν τραβάμε στο row μόνο με τα lats. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο δικέφαλος δουλεύει κανονικά (όχι λόγω λαβής) στο seated lever row και σε όλα τα rows γιατί αυτός είναι που κλείνει το χέρι για να έρθει ο αγκώνας πίσω από τον lat όταν κάνουμε την κίνηση (το ίδιο πράμα όπως κάνουμε bicep curl). Δεν τραβάμε στο row μόνο με τα lats. 

θέλω ιδιαίτερα εν τη πράξη μεσιε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...