Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μικρο δαχτυλο ή ο δεικτης?

 

Εισαι σιγουρη οτι ειναι μυικος ο πονος? Ειναι "σφυξιμο", τσιμπημα ή καψιμο?

 

back-muscles.jpg

Οπως το βλεπω σ αυτη την εικονα που εβαλες,πρεπει να ναι εκει που λεει internal oblique muscle , ή λιγο πιο αριστερα προς τη σπονδυλικη. Ειναι χαμηλα παντως, και τοτε στη φυσικοθεραπεια μου χαν πει οτι ειναι απο το γλουτο. Τι να σου πω σιγουρη για το μυικο δεν ειμαι, αλλα τοτε ετσι μου χε πει ο φυσικοθεραπευτης , κι ετσι πιστευει και η γυμναστρια.. Ο γιατρος που χα παει για το γονατο, και του πα να το δει, δε βρηκε να εχω τιποτα . Και δε πολυεδωσε σημασια κιολας, στη φαση τι λες αφου δεν εχεις κατι

 

Τωρα δε ξερω, εχω λιγο σκολιωση που χε δειξει η ακτινα, κατα τ αλλα δεν εχει βρεθει κατι..

 

Παει καπου το μυαλο σου?

 

Δεν ειναι καψιμο. Ειναι ενας ελαφρυς πονος, σα να νιωθω πιο εντονα το σημειο εκεινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 πάνω κάτω ξέρετε φαντάζομαι πόσο μένει όταν ψήνεις το κρέας μετά απο τόσο καιρό , τώρα να μετράς τα γραμμάρια μπας κ φας 50+- άψητου κοτόπουλου δεν καταλαβαίνω το λόγο . Μου φαίνεται τρελό να μετράει κάποιος με ζυγαριές μετά απο 1 χρόνο ζυγίσματος +

σε ευχαριστώ που με λες τρελή ..... 

 

 

στα μάκρος την πρωτεϊνη την υπολογίζουμε ολική ή ζωική μόνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

 

Τωρα για το ζυγισμα καταλαβα οταν αρχισα να μετραω, οτι πριν που τα εβαζα με την συνήθεια, βρισκομουν στα ιδια

ε είχες συνηθίσει να τρως λάθος ^^
 

 

σε ευχαριστώ που με λες τρελή ..... 


στα μάκρος την πρωτεϊνη την υπολογίζουμε ολική ή ζωική μόνο; 

τι δεν έχεις μάθει ακόμα τις ποσότητες με το μάτι ? χαρά στην υπομονή σου  :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ε είχες συνηθίσει να τρως λάθος ^^

 

 

τι δεν έχεις μάθει ακόμα τις ποσότητες με το μάτι ? χαρά στην υπομονή σου  :-D

 

εδώ δεν έχω μάθει να υπολογίζω το "στα 500μετρα στρίβεις δεξιά" 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πει αρκετές φορές για τη σωστή και λάθος χρήση αναβολικών και το θέμα του bodybuilding γενικότερα στα κιλά κλπ
 
εδώ ένα ωραίο παράδειγμα , αριστερά Kevin levrone , δεξιά Ronnie coleman και οι δυο απο την ίδια bodybuilding era και οι δύο 51 χρονών σήμερα με δυο διαφορετικές οπτικές του θέματος προπόνησης και αναβολικών , με δυο άκρως διαφορετικές καταστάσεις υγείας (το σημαντικότερο) αλλα και σώματος και φυσικής κατάστασης.
Ο Kevin σήμερα είναι τούμπανος και φαίνεται κατα πολύ νεότερος απότι είναι(για 30-35χρονών τον κάνω) και ο Ronnie παρουσιάζει μια θλιβερή εικόνα που προσωπικά με τρομάζει γιατι αν και τον σέβομαι γιαυτά που κατάφερε θεωρώ πως το τίμημα ήταν μεγάλο τελικά αν και ο ίδιος δηλώνει πως αν μπορούσε να πάει πίσω στο χρόνο θα έκανε ακόμα περισσότερα. 

Πριν καμια εβδομάδα ο Ronnie έκανε ένα ακόμα χειρουργείο και είδα ένα βίντεο που τον βοηθούσαν να αρχίσει να περπατάει ξανά. Ο ένας ζει τη ζωή του και συνεχίζει εκτός αγωνιστικού bodybuilding κ ο άλλος ναι μεν "θρύλος" 8 x Olympia όμως.... σακατεμένος και είναι μόλις 51 χρονών , μπορεί να ζήσει 40-50 χρόνια ακόμα .?(μπορεί??? )? ? ? ? ?
 
Προσωπικά μου άρεσε κατα πολύ περισσότερο ο Kevin Levrone , τον Ronnie δεν τον θεωρώ πρότυπο σαν μορφή, ποτέ δεν μου άρεσε η physique του ούτε το "καβούκι χελώνας" που μετά απο αυτών το εμφανίζουν αγωνιστικοί ακόμα και της κολοπετινίτσας εδώ στην Ελλάδα
 
τέλος πάντων ,για να μην μακρηγορώ ορίστε και μια φωτογραφία πως είναι σήμερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το βλεπω σ αυτη την εικονα που εβαλες,πρεπει να ναι εκει που λεει internal oblique muscle , ή λιγο πιο αριστερα προς τη σπονδυλικη. Ειναι χαμηλα παντως, και τοτε στη φυσικοθεραπεια μου χαν πει οτι ειναι απο το γλουτο. Τι να σου πω σιγουρη για το μυικο δεν ειμαι, αλλα τοτε ετσι μου χε πει ο φυσικοθεραπευτης , κι ετσι πιστευει και η γυμναστρια.. Ο γιατρος που χα παει για το γονατο, και του πα να το δει, δε βρηκε να εχω τιποτα . Και δε πολυεδωσε σημασια κιολας, στη φαση τι λες αφου δεν εχεις κατι

 

Τωρα δε ξερω, εχω λιγο σκολιωση που χε δειξει η ακτινα, κατα τ αλλα δεν εχει βρεθει κατι..

 

Παει καπου το μυαλο σου?

 

Δεν ειναι καψιμο. Ειναι ενας ελαφρυς πονος, σα να νιωθω πιο εντονα το σημειο εκεινο

 

Οτι και να πω υποθεση ειναι οποτε μην βασιστεις τρελα στα λεγομενα μου. Κατ εμε, λογικα ειτε εχεις καποια ανισορροπια στην μεση η οποια φορτιζει καποιον μυ περισσοτερο/διαφορετικα από οτι εχει συνηθισει ή ειναι καθαρα θεμα οτι καποιος μυς κλαταρει υστερα απο πολυωρη γυμναστικη.

 

Ποση ωρα απο την εναρξη της προπονησης σου σε πιανει ο πονος? Ποση ωρα κραταει?

 

Για μενα δοκιμασε να κανεις μερικες διατασεις, ας πουμε 3 φορες την βδομαδα, και βλεπεις πως θα παει. Επισης, διατασεις μην κανεις οποιες να ειναι, για μενα ξεκινα με bird dog και wall sits προς το παρον και βλεπεις. Απεφυγε toe touches και οτιδηποτε αλλο μπορει να κανει overstretch τους μυες σου. 

 

Λογικα θα τα εχεις διαβασει 15 φορες αλλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυαλο μου κ εμενα, και της γυμνάστριας μου παει στο πρωτο σεναριο. Εχω μια μικρή σκολιωση + μια ανισοροπια στα δύο ισχυα , οπως μου χε πει ο φυσικοθεραπευτης, κατι που δημιουργει και το θεμα στα γονατα.

 

Δε συμβαινει σε καθε προπονηση, αλλα οταν γινει 9/10 φορες ειναι προς το τελος ή λιγα λεπτα αφότου τελειωσω. Ο πονος συνηθως διαρκεί λεπτά και περναει, οταν φτανω σπίτι δηλαδη που περναει στανταρντ μιση ωρα , τις περισσοτερες φορες εχει φυγει.

 

Bird dog δε κανω, θα κοιταξω να τις εντάξω.

 

Εν τω μεταξυ toes touches ορθια μου χαν δειξει στη φυσικοθεραπεια να κανω, κατεβαινα αργα αργα και ανεβαινα αργα αργα. Τι να πω θα κοιταξω να τ αφησω για ενα διαστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπροκολο σε τρια τεσσερα λεπτα.

 

Κοβουμε την μεριδα(μικρες μπουκιες)που θελουμε, βαζουμε τρεις τέσσερις κουταλιες της σουπας νερο στο μπολ, μετα στα μικροκύματα γιατρια τεσσερα λεπτα, αλλα πρεπει να το σκεπασουμε με ενα πιατο απο πανω.

 

Ετοιμο και σπεσιαλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυαλο μου κ εμενα, και της γυμνάστριας μου παει στο πρωτο σεναριο. Εχω μια μικρή σκολιωση + μια ανισοροπια στα δύο ισχυα , οπως μου χε πει ο φυσικοθεραπευτης, κατι που δημιουργει και το θεμα στα γονατα.

 

Δε συμβαινει σε καθε προπονηση, αλλα οταν γινει 9/10 φορες ειναι προς το τελος ή λιγα λεπτα αφότου τελειωσω. Ο πονος συνηθως διαρκεί λεπτά και περναει, οταν φτανω σπίτι δηλαδη που περναει στανταρντ μιση ωρα , τις περισσοτερες φορες εχει φυγει.

 

Bird dog δε κανω, θα κοιταξω να τις εντάξω.

 

Εν τω μεταξυ toes touches ορθια μου χαν δειξει στη φυσικοθεραπεια να κανω, κατεβαινα αργα αργα και ανεβαινα αργα αργα. Τι να πω θα κοιταξω να τ αφησω για ενα διαστημα

 

Bird dog οπωσδηποτε. Ειναι και ενδυναμωσης και ισορροπιας και αμα την κανεις σωστα πιανει ολη την περιοχη + γλουτους. Αμα μπορεις να βρεις και κανα κολυμβητηριο εκει τριγυρω θα γινεις τουμπανη. Μην αγχωνεσαι γενικα απλα κανε τις διατασεις ευλαβικα.

 

Μπροκολο σε τρια τεσσερα λεπτα.

 

Κοβουμε την μεριδα(μικρες μπουκιες)που θελουμε, βαζουμε τρεις τέσσερις κουταλιες της σουπας νερο στο μπολ, μετα στα μικροκύματα γιατρια τεσσερα λεπτα, αλλα πρεπει να το σκεπασουμε με ενα πιατο απο πανω.

 

Ετοιμο και σπεσιαλ.

 

Εγω το πεταω στο γουοκ με ελαχιστο λαδακι και πιπερι λεμονιου και γινεται αρρωστο (οσο αρρωστο μπορει να ειναι ενα μπροκολο). 

 

**

Ειδα ηλιο και βγηκα εξω για ποδηλατο στην λιμνη. 15 λεπτα εκανα και γυρισα σπιτι. Μετα ειδα οτι ειχε -14 κελσιου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα ηλιο και βγηκα εξω για ποδηλατο στην λιμνη. 15 λεπτα εκανα και γυρισα σπιτι. Μετα ειδα οτι ειχε -14 κελσιου.

 

Με -14 φαντάζομαι θα μπορούσες να κανεις ποδήλατο και πανω στην λίμνη! 

Εδω(νότια Κρητη) σήμερα 18 βαθμούς και βλέπω τις επόμενες ήμερες ανεβαίνει 19-20 ,αλλα δυστυχώς εχω ακομα πολυ δουλεια για να κάνω ποδήλατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Run,run,run  :-)

 

Running gives your brain a work out, say scientists

 

http://www.telegraph.co.uk/news/health/news/12148466/Running-gives-your-brain-a-work-out-say-scientists.html

 

running_is_cheaper_than_therapy_quote_qu

 

 

Μαργαρίτα στο λέω όσο πιο καθαρά μπορώ και χωρίς να με ενδιαφέρει το κράξιμο που θα ακούσω από τους άλλους εδώ μέσα. Το μυαλό σου πρέπει να δουλέψεις, όχι το σώμα σου. Έχεις αυτό το πράγμα που μου το είχε πει ο Μάους για μένα και είχε δίκιο, ότι φοβάσαι με το παραμικρό πως κάτι έχεις. Θα ζήσεις 50-60-70 χρόνια. Αν ψαχνωμαστε με τον παραμικρό πόνο που νιώθουμε ζήτω που καήκαμε, εγώ έπρεπε να είχα πεθάνει ήδη. Συμβουλή ένα. Παράτα το γυμναστήριο και όλον αυτόν τον ψυχαναγκασμό που δεν σε γεμίζει (γιατί δεν σε γεμίζει και το ξέρω - και κράξτε οι άλλοι όσο θέλετε για το ξερολίκι μου). Συμβουλή δύο. Παράτα γιατρούς, φυσικοθεραπευτές και όλες αυτές τις αυθεντίες που επισκέπτεσαι ευλαβικά. Συμβουλή τρία. Ξεκίνα τρέξιμο ή τουλάχιστον οπωσδήποτε αερόβια άσκηση και μόνο. Άσε τα βάρη, δεν είναι για όλους ή για όλες τις περιόδους της ζωής μας. Αυτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με -14 φαντάζομαι θα μπορούσες να κανεις ποδήλατο και πανω στην λίμνη! 

Εδω(νότια Κρητη) σήμερα 18 βαθμούς και βλέπω τις επόμενες ήμερες ανεβαίνει 19-20 ,αλλα δυστυχώς εχω ακομα πολυ δουλεια για να κάνω ποδήλατο.

 

Ρε κοπελι ιντα μου τα λες αυτα να με τρελανεις?  :-D  :-D

 

Νταξει, μας εχει παει "χαλαρα" ο χειμωνας μεχρι στιγμης, δεν παραπονιεμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

running_is_cheaper_than_therapy_quote_qu

 

 

Μαργαρίτα στο λέω όσο πιο καθαρά μπορώ και χωρίς να με ενδιαφέρει το κράξιμο που θα ακούσω από τους άλλους εδώ μέσα. Το μυαλό σου πρέπει να δουλέψεις, όχι το σώμα σου. Έχεις αυτό το πράγμα που μου το είχε πει ο Μάους για μένα και είχε δίκιο, ότι φοβάσαι με το παραμικρό πως κάτι έχεις. Θα ζήσεις 50-60-70 χρόνια. Αν ψαχνωμαστε με τον παραμικρό πόνο που νιώθουμε ζήτω που καήκαμε, εγώ έπρεπε να είχα πεθάνει ήδη. Συμβουλή ένα. Παράτα το γυμναστήριο και όλον αυτόν τον ψυχαναγκασμό που δεν σε γεμίζει (γιατί δεν σε γεμίζει και το ξέρω - και κράξτε οι άλλοι όσο θέλετε για το ξερολίκι μου). Συμβουλή δύο. Παράτα γιατρούς, φυσικοθεραπευτές και όλες αυτές τις αυθεντίες που επισκέπτεσαι ευλαβικά. Συμβουλή τρία. Ξεκίνα τρέξιμο ή τουλάχιστον οπωσδήποτε αερόβια άσκηση και μόνο. Άσε τα βάρη, δεν είναι για όλους ή για όλες τις περιόδους της ζωής μας. Αυτά.

Μιλησε η εμπειρια της ζωης και της γυμναστικης  οχι αστεια ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλημέρες.

 

Συγνώμμη που επεμβαίνω Φώτη, αλλά γιατί κάνεις επίθεση στο πρόσωπο; Είπε κάτι βγαλμένο από τη δικιά του εμπειρία. Αυτό που θα μπορούσε κανείς να κάνει, είναι πολιτισμένα να αντικρούσει αυτό που είπε. Όχι έτσι όμως.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα βαρη θελουν και λιγο πιστη και θεληση ειναι αν διατιθεσαι να σου φευγει το κλαπετο ή οχι, και αν κρινω απτα διαφορα gym που εχω περασει λιγοι πανε μετα τον διαδρομο-ποδηλατο ή οπως θελετε πειτε το, για βαρη. Με το αεροβιο κουραζεσαι, με τα βαρη εγω προσωπικα κουραζομαι σε ενα next level που σαυτο το level οταν τελειωσεις και πονας ολοκληρος κατι πηγε καλα. Και δεν ειναι η απλη κουραση δουλειας-τρεξιματος, ειναι ενα ειδος κουρασης που δεν μπορω να περιγραψω. Ισως ειναι και λιγο ψυχοφθορο για μερικους.

 

Απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι καταλαβαινω μερικα παιδια που δεν θελουν τα βαρη ή βαριουνται ή δεν τους αρεσει ή το θεωρουν βλαβερο. Ναι μεν ειναι πολυ καλο για την υγεια, φτιαχνεις το σωμα σου οπως πρεπει να ειναι απλα καταλαβαινω και την αλλη πλευρα που ειναι εναντια.

 

Εγω ξεκινησα 140 κιλα και σημερα ειμαι 96, ξεκινησα τα βαρη μονο και μονο γτ δν εβλεπα αποτελεσμα μονο με το αεροβιο(2-3 κιλα μηνας) και αντιληφθηκα μονος μου οτι χρειαζομαι και βαρη για να παει πιο γρηγορα το πραγμα(4-5 κιλα μηνα). Τωρα πως εκανα τετοιες ασκησεις ενω εγω ο ιδιος ημουν το βαρος αυτο μονο εγω το ξερω(επανερχομαστε στο μ φευγει το κλαπετο).

 

Με λιγα λογια για να μην το κουραζω 3 πραγματα ειναι απαραιτητα. Στοχος, σχεδιο και υπομονη.

 

Και δεν ειναι αναγκη να κανετε ασκησεις commando ξεκινηστε με τα απλα και πατε και συνθετα μετα δεν σας πιεζει κανεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...