Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ζωαρα θα κανεις στο νησι.Πες και σε τι ταγμα θα σε στειλουν κλπ οταν μαθεις! (δηλαδη οταν κατεβεις, στην πρωτη εξοδο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά, έχω πρόβλημα και θέλω την βοήθεια σας.

εδώ και μια βδομάδα μου άλλαξαν το πρόγραμμα στο γυμναστήριο. Την φορά που έκανα το νέο πρόγραμμα(αυτή την Τρίτη) έφτασα στο σημείο των κοιλιακών. Οι ασκήσεις ήταν 2, κοιλιακοί πάνω σε μια μεγάλη μπάλα και μετά στο μηχάνημα, τελειώνω τα προβλεπόμενα σετ, κάνω την αποθεραπεία μου και μετά αμέσως ζεστό ντουζ για χαλάρωση. Μέχρι εδώ όλα καλά ώσπου την επόμενη το πρωί δεν μπορούσα να σηκωθώ απο το κρεβάτι!! Νιώθω να με πονάνε-τραβάνε παρα πολύ έντονα οι κοιλιακοί σε σημείο να μην μπορώ να τεντωθώ/κάτσω ίσια τον κορμό μου ακόμα και να μην μπορώ να πάρω βαθειά ανάσα γιατί πονάω.

Αυτή η κατάσταση συνεχίζει μέχρι σήμερα!

Τι να κάνω? πως μπορώ να βελτιώσω την κατάσταση και να "χαλαρώσω" τους μυς ? Έκανα κάτι λάθος και τραυματίστηκα?

Βήχω και πονάω και δεν βλέπω βελτίωση 3 μέρες τώρα. Προφανώς δεν ξαναπήγα ακόμα γυμναστήριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ο γυμναστής που πας ειναι μεγάλος μαλάκας ειναι για κλωτσιές

δεν εχεις γυμναστεί ποτε στην ζωη σου και σε εβαλε απ ευθείας πανω στην μπαλα η οποια τους πιανει παρα πολυ τους κοιλιακούς και είναι για προχωρημένους  γι αυτο πονάς,  μην φοβάσαι λογικά δεν ειναι τίποτα θα περάσει , συνέχισε να πήγαινες άπλα κανε τους πολυ χαλαρά οχι στην μπαλα ουτε στο μηχανημα , αλλα ξάπλωσε σε εναν πάγκο κοιλιακών .. Μακριά απο τον βλάκα που σου βγάζει προγράμματα θα σε καταστρέψει αυτος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ο γυμναστής που πας ειναι μεγάλος μαλάκας ειναι για κλωτσιές

δεν εχεις γυμναστεί ποτε στην ζωη σου και σε εβαλε απ ευθείας πανω στην μπαλα η οποια τους πιανει παρα πολυ τους κοιλιακούς και είναι για προχωρημένους  γι αυτο πονάς,  μην φοβάσαι λογικά δεν ειναι τίποτα θα περάσει , συνέχισε να πήγαινες άπλα κανε τους πολυ χαλαρά οχι στην μπαλα ουτε στο μηχανημα , αλλα ξάπλωσε σε εναν πάγκο κοιλιακών .. Μακριά απο τον βλάκα που σου βγάζει προγράμματα θα σε καταστρέψει αυτος , ελεος  χάθηκαν ενα εκατομμύριο  διαφορετικές ασκήσεις κοιλιακών , στην μπάλα πηγε και σε έβαλε απο την πρώτη βδομάδα ο απιθανος..

να πάω αύριο προπόνηση δηλαδή? Δεν θέλω να το κάνω χειρότερο γιαυτό ξαναρωτάω.

επίσης του είπα οτι θα πηγαίνω 4 φορές την εβδομάδα και ουσιαστικά το πρόγραμμα είναι χωρισμένο σε 2 μέρη Α+Β. μια μέρα το Α μια μέρα το Β κλπ , αν καποιες φορές δεν προλαβαίνω να βγάζω 4 προπονησεις την εβδομαδα να του πω να μου το αλλαξει ή μπορει να δουλέψει το ιδιο πρόγραμμα?

επίσης έχω παρατηρήσει και εγώ οτι δεν με προσέχουν ιδιαιέτερα και αναγκάζομαι να τους κυνηγάω εγώ στο γυμναστήριο για να τους ρωτάω για τις ασκήσεις κλπ καθώς δεν ξέρω τις τεχνικές και μια φορά που μου τις έδειξαν δεν αρκεί προφανώς, το θέμα είναι οτι φαίνεται να "δυσανασχετούν" σαν να ενοχλούνται κάθε φορά που τους ρωτάω με αποτέλεσμα να έχω αποθαρυνθεί τώρα.(για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι κανας πρίξας να ρωτάω και να τους απασχολώ συνεχώς, πχ προχθές που έκανα το νέο πρόγραμμα τους ρώτησα 2-3 φορές για κάποιες ασκήσεις )

ενώ το γυμναστήριο είναι απο τα καλύτερα εδώ μάλλον λόγο κόσμου δεν δίνουν την απαραίτητη προσοχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας ναι , το πιάσιμο αυτο που αισθανεσαι περνάει οσο τους γυμνάζεις οχι οσο τους αφήνεις !

θα το δεις κ συ στην πράξη αν πας αύριο πως όσο τους γυμνάζεις  τόσο θα σου περνάει ο πόνος , απλά πολύ χαλαρά και σε καμιά περίπτωση ουτε στην μπάλα ουτε στο μηχάνημα !

Δυσανασχετούν άλλα οταν τους διώχνουν και ψάχνουν για δουλειά και δεν τους παίρνει κανείς, μετά κλαίνε και βρίζουν το γαμημένο το αφεντικό ! ρε ουστ !!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας ναι , το πιάσιμο αυτο που αισθανεσαι περνάει οσο τους γυμνάζεις οχι οσο τους αφήνεις !

θα το δεις κ συ στην πράξη αν πας αύριο πως όσο τους γυμνάζεις  τόσο θα σου περνάει ο πόνος , απλά πολύ χαλαρά και σε καμιά περίπτωση ουτε στην μπάλα ουτε στο μηχάνημα !

Δυσανασχετούν άλλα οταν τους διώχνουν και ψάχνουν για δουλειά και δεν τους παίρνει κανείς, μετά κλαίνε και βρίζουν το γαμημένο το αφεντικό ! ρε ουστ !!!

ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και την βοήθεια!

θα σας πω εντυπώσεις αύριο :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ειδα ενα παλικαρι στο γυμναστηριο που μιλαμε, να κανει με τους 10κιλους αλτηρες επικλινη και εκανε 12-14 επαναληψεις, μετα παραπονιοταν οτι επεσε και δεν εχει δυναμη κλπ.Ετσι και γω τον ειπα να πιασει τους 20κιλους και να παιξει 8αρες και αμα χρειαζοταν βοηθεια ημουν εγω πισω.Εκανε τελικα 3χ8 και εμεινε λιγο μαλακας στο τελος, λογικα υποτιμουσε πολυ τον εαυτο του.

Μετα ομως σκεφτηκα μηπως δεν πρεπει να παροτρυνω γενικα ατομα στο να δοκιμαζουν πιο πολλα κιλα κλπ γιατι αν γινοταν καμια μαλακια θα εβγαινα εγω φταιχτης.

 

Μαους εσυ σαν περσοναλ τοσα χρονια τι κανεις σε τετοιες περιπτωσεις? Οταν δηλαδη βλεπεις οτι ο αλλος μπορει να σηκωσει πιο πολλα και απλα του λειπει η εμπιστοσυνη στον εαυτο του? Τον παροτρυνεις η οχι? :)

 

(δε λεω οτι ειμαι περσοναλ η οτι το παιζω, απλα δε μπορουσα να τον βλεπω να παιζει με τοσα λιγα κιλα γιαυτον) :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ μεγαλο πραγμα η παρότρυνση!!!!

 

Εμενα ποσες φορες η δικια μου μου λεγε να κανω κατι κι εγω της ελεγα "ελα δε παιζει, δε το χω" κλπ . Κι ομως αφου επέμενε το εκανα και μετα με κοιταγε και το βούλωνα

 

Σημερα δε πηγα προπονηση, θα παω αυριο και μετα ξανα λογικα τη τριτη αφου γραφω δευτερα και τριτη οποτε δε θα προλαβω κυριακη-δευτερα. Φαινεται να ξανα βρισκω το ρυθμο μου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται τον πας στο max αλλά να είσαι από πάνω όμως να τον προσέχεις ..

ενας  μπορεί να εχει βαλει 100 κιλα στον πάγκο , μονος του να μην μπορει να τα σηκώσει αλλα αν εχει ενα ατομο απο πισω του να βγάλει 2 επαναλήψεις καθαρές, χωρίς να του ακουμπήσει καν ο άλλος την μπάρα  ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται τον πας στο max αλλά να είσαι από πάνω όμως να τον προσέχεις ..

ενας  μπορεί να εχει βαλει 100 κιλα στον πάγκο , μονος του να μην μπορει να τα σηκώσει αλλα αν εχει ενα ατομο απο πισω του να βγάλει 2 επαναλήψεις καθαρές, χωρίς να του ακουμπήσει καν ο άλλος την μπάρα  ..

Σωστά Maus αλλά λαμβάνοντας υπόψιν ότι  οι τένοντες και οι σύνδεσμοι δεν αναπτύσσονται τόσο γρήγορα όπως η αντοχή και η μυϊκή δύναμη, η αύξηση της επιβάρυνσης θα πρέπει να γίνεται αργά, καθώς κλιμακώνεται το πρόγραμμα των ασκήσεων  και πάντα σε βάθος χρόνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...