Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μέσα σε ένα μήνα να χάσεις 5 κιλάκια; NOT ... αργά και σταθερά, δεν σε βιάζει κανείς... 

άλλαξε το διατροφολόγιο σου και ασκήσου, το αποτέλεσμα αυτό θα το δεις να εγγράφεται επάνω σου 

χαλλλλλάρωσε, υιοθέτησε τον υγιεινό τρόπο ζωής, θα σε βοηθήσει τόσο ψυχικά όσο και σωματικά 

 

ειδάλλως, ξεκίνα το κάπνισμα, το αλκοόλ, κτλ 

 

Ας μην τα χάσω μέχρι τότε, υπολογισμούς κάνω αλλά δεν με καίει ντε και καλά το χρονικό περιθώριο που θέλω να τα χάσω, ας χαθούν και ως το καλοκαίρι δηλαδή. Ούτε θερμίδες κάθομαι να μετρήσω, απλά να πετάξω από τη διατροφή μου αυτά που ξέρω de facto ότι μου δημιουργούν θέματα (τηγανιτές πατάτες από έξω παράδειγμα) και να συμπληρώσω κάποιες τροφές/snack που αφαιρέθηκαν κατά τη διάρκεια των εορτών (μια χούφτα ξηροί καρποί παράδειγμα) που και αυτό πρέπει να γίνει σιγά σιγά για να μην βρεθώ με στερητικό σύνδρομο. Δεν είμαι καλός με τις απότομες αλλαγές σε ότι αφορά το σώμα μου. 

 

μη κλέβεις με το φαΐ  :-)

 

 Δύσκολο δεδομένου ότι δεν καπνίζω και δεν πίνω. Το φαγητό (και ειδικά το γλυκό) είναι η δική μου εξάρτηση. Εξ΄ου και η αναγκαιότητα να αλλάξω τρόπο σιγά σιγά. Φυσικά αν με πιάσει στερητικό (υπάρχουν μέρες που μπορεί να συμβεί) δεν το καταπιέζω, απλά προσπαθώ να φάω κάτι trash που να είναι όμως ταυτόχρονα και θρεπτικό. Θα αποφύγω δηλαδή γαριδάκια και λοιπές αηδίες αλλά με άνεση θα φάω έναν κορμό ας πούμε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγω οταν ξυπναω παντως ειμαι οπως το ειπες, σαν τον θανατο.Οπως μερικοι λενε οτι χρειαζονται καφε για να ανοιξει το ματι τους, εμενα δε με πιανει τιποτα αλλο παρα το φαγητο.Ισως ειναι επειδη τρωω πολυ και ο οργανισμος ειναι συνηθισμενος στο φαγητο και αν το μειωσω θα αλλαξει.Θα δουμε σε λιγους μηνες.

 

Παντως η πεινα που με πιανει αν δεν φαω τιποτα το πρωι ειναι σκοτωμα.

βρε κ εγώ αμα ξυπνήσω μπορώ να φάω 1000-2000 θερμίδες, όρεξη έχω,  το θέμα είναι οτι κάτω απο 1000 δεν με πιάνουν ,μετά απο 30 λεπτά με μια ώρα θα πεινάω το ίδιο, τι τις έφαγα τι δεν τις έφαγα το ίδιο κ το αυτό κ σε cut δεν με παίρνει να φάω τόσο εκτός οτι δεν χωνεύω μέχρι να πάω για προπόνηση κ αυτό τον καιρό δεν με παίρνει να αλλάξω κ τις ώρες.

εμένα πάει ανάποδα, αν φάω το πρωί κ μάλιστα καλά πεινάω τρελά όλη μέρα κ όταν πεινάω μπορώ να δώσω μπουνιές στον άλλο για μαλακία λόγο , κάτι που δεν είναι του χαρακτήρα μου , σε bulk είμαι cool & chill 

 

αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ αν πάω μεσημέρι για προπόνηση , με τις πρωινές δεν παίζει για κανένα λόγο. Δηλαδή ότι και να φάω αμα πάω πρωί είναι το ίδιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, δεν εχω κανει ποτε πρωινη προπονηση, ισως ειναι αυτο που το αλλαζει οπως ειπες.Το πιο νωρις μου ειναι 1 το μεσημερι και ειχα ξυπνησει στις 11 ξερω γω αλλα και παλι εφαγα.

Η χειροτερη προπονηση μακραν :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνω το Born to Run. Δεν είναι ότι ενστερνίστηκα ότι λέει εκεί μέσα αλλά σαν βιβλίο είναι πολύ καλό και σου δίνει έξτρα κίνητρο για να ασχοληθείς με το τρέξιμο. Thanks Wizzy για την πρόταση.

Απο κει την πατησα κι εγω. Ο τυπος σε κανει να νιωθεις πως για πλακα σηκωνεσαι οπως εισαι απο την καρεκλα και βγαζεις ενα μαραθωνιο.

 

Επισης με εψησε γερα στην ιδεα του ξυπολητου τρεξιμου κι εχω προχωρησει αρκετα σταδια ηδη. Ενδιαφερουσα κατασταση και ιδανικο συμπληρωμα στα βαρη. Αντι να με κουραζει μου δινει πιο πολυ ενεργεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κει την πατησα κι εγω. Ο τυπος σε κανει να νιωθεις πως για πλακα σηκωνεσαι οπως εισαι απο την καρεκλα και βγαζεις ενα μαραθωνιο.

 

Επισης με εψησε γερα στην ιδεα του ξυπολητου τρεξιμου κι εχω προχωρησει αρκετα σταδια ηδη. Ενδιαφερουσα κατασταση και ιδανικο συμπληρωμα στα βαρη. Αντι να με κουραζει μου δινει πιο πολυ ενεργεια.

Κοίτα, σαν λογική πρέπει να στέκει αυτό περί ξυπόλητου τρεξίματος κτλ. Είναι όλα αυτά που λέει ότι προερχόμαστε από ανθρώπους δρομείς. Απλά επειδή ζούμε στο 2016 και τις ζωικές μας ανάγκες τις καλύπτουμε με άλλα μέσα και όχι με το τρέξιμο, δεν είναι ότι το έχουμε τόσο ανάγκη να υοθετήσουμε αυτό το στυλ. Παρόλα αυτά ίσως και να είναι καλύτερο, δεν το έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυσκολο μετα απο 30-40 χρονια περπατημα τρεξιμο με παπουτσια να το γυρισεις στο γυμνο ποδι....

Οι προγονοι μας εμαθαν απο την αρχη να περπατανε ετσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

που να αρχίζατε πολεμικές τέχνες εκεί να δείτε σοφία και συζητήσεις..

 

Ενδιαφέρον. Για πες τι γίνεται εκεί ;

Επισης με εψησε γερα στην ιδεα του ξυπολητου τρεξιμου κι εχω προχωρησει αρκετα σταδια ηδη. Ενδιαφερουσα κατασταση και ιδανικο συμπληρωμα στα βαρη. Αντι να με κουραζει μου δινει πιο πολυ ενεργεια.

Καλή δύναμη. Θα ξέρουμε και από πρώτο χέρι αυτά που λέγονται για τους τραυματισμούς των ξυπόλυτων αν ισχύουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα με κάνετε να πιστέψω πως όντως είμαι μεταλλαγμένος τελικά , χτυπάω 2 σημεία τη μέρα 4-5 ασκήσεις το καθένα χ 5 σετ και έσπασα κ personal record και όλα αυτά σε cut και χωρίς πρωινό δεν είδα κάτι λιγότερο.

δευτερόλεπτα με καθόλου διάλυμα ανάμεσα στα σετ κ τις ασκήσεις max kg rep range 6-8 και 8-10 ανάλογα την άσκηση 

το μόνο που μου κάνει διαφορά άδειος vs φαγητό είναι αυτό που είπε ο spect, μια μπανάνα , ότι άλλο και να φάω 0 διαφορές , όμως η μπανάνα μου κάνει διαφορά γενικά μέσα στη μέρα μου , αν δεν φάω μια μπανάνα την ημέρα αισθάνομαι διαφορετικά (άσχετα πόσες θερμίδες θα φάω) . 

τελικά με αυτά κ με αυτά spect με έβαλες σε σκέψη .. ίσως τελικά έτρωγα πολύ και δεν προλάβαινα να χωνέψω κ γιαυτό με χάλαγε το πρωινό κ απ την άλλη ο mau μου έδωσε την άλλη ιδέα, οτι μετά απο μέρες ίσως με χαλάσει το no breakfast οπότε θα δοκιμάσω με μια μπανάνα να δω πως είναι κ βλέπω 

πάντως τρελή διαφορά ο ύπνος , μέχρι τώρα τους τελευταίους μήνες είχα τρελό θέμα με τον ύπνο , τώρα που κοιμάμαι 6-7 ώρες κάθε βράδυ τις καθημερινές και 8-10 τα Σ/Κ ξυπνάω πολύ κομπλέ κ νιώθω πολύ ποιο υγειής 

Ενδιαφέρον. Για πες τι γίνεται εκεί ;

Καλή δύναμη. Θα ξέρουμε και από πρώτο χέρι αυτά που λέγονται για τους τραυματισμούς των ξυπόλυτων αν ισχύουν :P

επειδή έχω άτομα στο γυμναστήριο που ήταν ή είναι αθλητές πυγμαχίας , πάλης κλπ μου κάνει εντύπωση ένα πράγμα σε όλους , περιφανευονται για τσαμπουκάδες κ έτσι , κάτι που δεν το είχα σαν στάνταρ, άτομα και 40+ χρονών , όχι μόνο πιτσιρικάδες. Μου δίνουν την εντύπωση πως υπερβάλουν πολύ στις ιστορίες τους. Απ ότι θυμάμαι είσαι του χώρου , ποια η γνώμη σου ? έτυχε ή όντως υπάρχουν πολλοί σε αυτή τη φάση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα νικ θα κανεις αντε το πολυ ενα μηνα μετα θα κλαταρεις γερα.

 

Δεν ειναι βλακες οσοι τρωνε το πρωινο τους κανουν γευματα και μετα παμε προπονηση.

 

Το σωμα θελει καυσιμο. Μια μπανανα τι να κλασει, αν δεν εχεις φαει κατι αλλο.

 

Εξωγιηνος ή μη, καπου θα βρεις ταβανι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάνει προπόνηση 1 ώρα βάρη 1 ώρα αερόβια με 800-1000 θερμίδες τη μέρα για μήνες απο τα 130kg στα 85 και δεν κλάταρα οπότε έχω αντοχές μη φοβάσαι , οι 300 θερμίδες δε θα με στείλουν στο νοσοκομείο χαχαχα
μια μπανάνα είναι υπερ αρκετή , ίσως επειδή ποτέ δεν έτρωγα πρωινό απο πιτσιρίκι μέχρι 20-21 χρονών κ τρώω τα τελευταία χρόνια γιαυτό να μη μου κάνει τόση αίσθηση 

εντομεταξύ μου κάνει εντύπωση που πολλοί λέτε οτι δεν λειτουργείται καν χωρίς πρωινό , να το καταλάβω να δείτε διαφορά αλλα όχι κ έτσι. Θα πρότεινα να τσεκάρετε τις διατροφές σας γιατι κάτι δεν πάει καλά , θα έπρεπε να έχετε κάποιο γλυκογόνο αν όχι για ρεκόρ τουλάχιστον για τα βασικά, εκτός αν είστε 6-8% bf ξέρω γω χμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λειτουργω και χωρις να φαω. Πχ αν οαω στην δουλεια εξι η εφτα η ωρα δςν θα φαω τοτε, θα φαω οταν πρεπει, αλλα αυτο δεν θα με κανει να μην μπορω να δουλεψω.

 

Ομως αν εχω επιλογη να φαω πριν πααω για προπονηση, αυτο θα κανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα με κάνετε να πιστέψω πως όντως είμαι μεταλλαγμένος τελικά , χτυπάω 2 σημεία τη μέρα 4-5 ασκήσεις το καθένα χ 5 σετ και έσπασα κ personal record και όλα αυτά σε cut και χωρίς πρωινό δεν είδα κάτι λιγότερο.

δευτερόλεπτα με καθόλου διάλυμα ανάμεσα στα σετ κ τις ασκήσεις max kg rep range 6-8 και 8-10 ανάλογα την άσκηση 

το μόνο που μου κάνει διαφορά άδειος vs φαγητό είναι αυτό που είπε ο spect, μια μπανάνα , ότι άλλο και να φάω 0 διαφορές , όμως η μπανάνα μου κάνει διαφορά γενικά μέσα στη μέρα μου , αν δεν φάω μια μπανάνα την ημέρα αισθάνομαι διαφορετικά (άσχετα πόσες θερμίδες θα φάω) . 

τελικά με αυτά κ με αυτά spect με έβαλες σε σκέψη .. ίσως τελικά έτρωγα πολύ και δεν προλάβαινα να χωνέψω κ γιαυτό με χάλαγε το πρωινό κ απ την άλλη ο mau μου έδωσε την άλλη ιδέα, οτι μετά απο μέρες ίσως με χαλάσει το no breakfast οπότε θα δοκιμάσω με μια μπανάνα να δω πως είναι κ βλέπω 

πάντως τρελή διαφορά ο ύπνος , μέχρι τώρα τους τελευταίους μήνες είχα τρελό θέμα με τον ύπνο , τώρα που κοιμάμαι 6-7 ώρες κάθε βράδυ τις καθημερινές και 8-10 τα Σ/Κ ξυπνάω πολύ κομπλέ κ νιώθω πολύ ποιο υγειής 

 

επειδή έχω άτομα στο γυμναστήριο που ήταν ή είναι αθλητές πυγμαχίας , πάλης κλπ μου κάνει εντύπωση ένα πράγμα σε όλους , περιφανευονται για τσαμπουκάδες κ έτσι , κάτι που δεν το είχα σαν στάνταρ, άτομα και 40+ χρονών , όχι μόνο πιτσιρικάδες. Μου δίνουν την εντύπωση πως υπερβάλουν πολύ στις ιστορίες τους. Απ ότι θυμάμαι είσαι του χώρου , ποια η γνώμη σου ? έτυχε ή όντως υπάρχουν πολλοί σε αυτή τη φάση ?

Οι πολεμικές τέχνες και τα μαχητικά αθλήματα είναι ένας ολόκληρος κόσμος. Εκει ισχύει το " με όποιον δάσκαλο καθήσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις"

Για παράδειγμα και από την δικιά μου μικρή εμπειρία θα αναφέρθω π.χ στο wado και τους δασκάλους Γκόργκα και Κανέλη (προπονητή εθνικής ομάδας)

Η σχολή τους τσαμπουκάδες και τους τυπάδες με υπέρμετρο εγωισμό τους ξέρναγε στα γρήγορα. Δεν άντεχαν ούτε ένα μήνα.

Απλά ο τούμπανος 40αρης είχε απεριόριστο σεβασμό στο 20αρη με μεγαλύτερη ζώνη. Για το πως γινότανε αυτό πρέπει να γράφω κατεβατά. Απλά να αναφέρω ότι στη προπόνηση 15χρονα και 60χρονοι συνηπάρχαμε και είμασταν όλοι φίλοι εκει μέσα.

 

Από την αντίθετη πλευρά σε σχολή kick boxing στο τέλος της προπόνησης βγαίναμε και σκεφτόμασταν ότι την άλλη φορά στο σπάρινγκ " θα του σακατέψω το γόνατο στο αρχ..ι "

Άστα να πάνε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...