Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη; Πως σου φαινεται το προγραμμα; Να το κανω 3χ10; Υποψιν πως θα τις κανω κυκλικα, δηλαδη για να ξανακανω το σετ της πρωτης ασκησης, θα πρεπει να εχω κανει τις αλλες 14.

 

5 σετ είναι πολλά. Καν'τα 3 και επαναλήψεις 8-10. Επίσης είναι αρκετά μεγάλος ο αριθμός των ασκήσεων. 15 ασκήσεις είναι πάρα πολλές. Μέχρι να τελειώσεις τον κύκλο θα έχει "κρυώσει" ο μυς που δούλεψες στη πρώτη άσκηση και δεν θα κάνεις τόσο καλή δουλειά. Υπολόγιζε ότι το καλύτερο είναι 1:30 με 3 λεπτά διάλειμμα ανάμεσα στα σετ για κάθε μυική ομάδα. Προσπάθησε να βάλεις 7-8 ασκήσεις που πιάνουν τις περισσότερες μυικές ομάδες και κάνουν πιο καλή δουλειά. Επίσης καλύτερα θα ήταν να κάνεις τα 3 σετ και μετά να πηγαίνεις στην επόμενη άσκηση ή να κάνεις ζευγάρια 2-2 και μετά να πηγαίνεις στο επόμενο ζευγάρι ασκήσεων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

29

 

αρα αν τα κανω ζευγαρακια, τοτε θελω ενα rest ανα δυο σετ. 

 

To rest σε κάθε σετ πρέπει να το κάνεις. Για αυτό σου είπα ότι είναι και πάρα πολλές οι ασκήσεις. Επίσης θα βόλευε να κάνεις split. Δηλαδή τη Δευτέρα ας πούμε να κάνεις upper body και τη Τρίτη lower body, Τετάρτη off, μετά ξανά upper και lower και δυο μέρες off. Άμα κάνεις full body πρέπει να πηγαίνεις μια μέρα πρόγραμμα την άλλη off. Είναι πολύ σημαντικό να αφήνεις τη κάθε μυική ομάδα να ξεκουραστεί ένα 48ωρο. f

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω αυριο αν μπορω να τις κανω ολες. Μια ωρα μαξ δεν πρεπει να γυμαζομαι;

 

Αυτό πάει ανάλογα το πόσο εξαντλητικό είναι το πρόγραμμα και κατά πόσο έχει συνηθίσει κάποιος να γυμνάζεται περισσότερο ή λιγότερο. Μερικοί και με 1:30 ώρα προπόνηση είναι κομπλέ και βλέπουν αποτελέσματα αλλά γενικά 40 με 45 λεπτά θεωρείτε το ιδανικό για βάρη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που έπιασα και γω τους στόχους μου ας βάλω μια φώτο

 

 

Για 40+ μες τους στόχους μου είμαι  :-D Χρόνια πολλά τεντιμπόηδεςκαι  ~ και του χρόνου με νέους στόχους 

 

 

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κάνει πολυ γελοία φατσε ρε φιλε , γλώσσα έξω μάτια γουρλωμένα κτλ δεν έλεγε να την ανεβάσω έτσι μιλάμε για ρεζίλη !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maus είχες πει πως κάνεις TRX. Εμένα με ενδιαφέρει και αυτό το είδος εκγύμνασης, αλλά κλείνω περισσότερο σε κρίκους.

 

Έτσι όπως το φαντάζομαι, με TRX μπορεί κανείς να κάνει αρκετές ασκησούλες και για πόδια που με κρίκους είναι λίγο δύσκολο, αλλά με κρίκους μπορεί κανείς να έχει μεγαλύτερη ποικιλία ασκήσεων άνω κορμού.

 

Καλά το φαντάζομαι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τρχ και με κρίκους υπάρχει ποικιλία ασκήσεων το θέμα ειναι να ξέρει κάποιος να σου δείξει πολλές !

πάντως απο προσωπική εμπειρία μιας και αυτόν τον καιρό τα κανω και τα δυο , βρίσκω τους κρίκους πολύ πιο δύσκολους

για μενα τουλάχιστον ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάποιον να μου δείξει. Αλλά έχω βρει κάποια βίντεο από άτομα που για μένα τα δείχνουν σωστά.

 

Πχ dominikSKY:

 

@1:19 Δείχνει μαζί και τις λάθη που πρέπει να αποφεύγονται:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω αυριο αν μπορω να τις κανω ολες. Μια ωρα μαξ δεν πρεπει να γυμαζομαι;

Μία ώρα και 10 λεπτά μαζί με το ζεσταμα και την ρύθμιση στα βαρακια. Τα έκανα ζευγαρακια 10 επαναλήψεις επί 3 σετ.

 

Μεθαύριο πάλι.

 

 

Ααααα κάτι εναλλακτικό των pull ups; Με το ζόρι έκανα 4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...