Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μειώνω την ημερήσια διατροφική πρόληψη διατροφικών σακχάρων και έχω αρχίσει να βλέπω βελτίωση ... 

όντως, ο οργανισμός μου επιβεβαιώνει την αποθήκευση του υδατάνθρακα με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη. 

Τώρα για την πρόπονηση, για να μου βγαίνει καλύτερο press στην ένταση δεν κάνω μεγάλα διαλείμματα (πολύ καλό αυτό)

βέβαια, στο αερόβιο μετά είμαι λίγο κομμένη ... θα την παλέψουμε 

 

Εγω παντως σου εχω ξαναπει πως δεν κανεις σωστη διατροφη  για τον στοχο σου .Καταβαλεις μεγαλη προσπαθεια στο gym  και  παει "χαμενη" με την εννοια οτι καθυστερεις να πετυχεις αυτο που θες διοτι εκτος των αλλων  η διατροφη σου  ειναι φτωχη σε πρωτεινη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγω παντως σου εχω ξαναπει πως δεν κανεις σωστη διατροφη  για τον στοχο σου .Καταβαλεις μεγαλη προσπαθεια στο gym  και  παει "χαμενη" με την εννοια οτι καθυστερεις να πετυχεις αυτο που θες διοτι εκτος των αλλων  η διατροφη σου  ειναι φτωχη σε πρωτεινη .

ναι είδα και πέρσι με 175γρμ πρωτεϊνη και συνολικές θερμίδες κοντά 1500 τι κατάφερα ... 

τουλ τώρα θέλω να κρατήσω ό,τι έχω χτίσει. τι να κάνουμε, δεν γεννηθήκαμε με φουλ τέστο...

αυτό μου φαίνεται υπερβολή , δεν σε αμφισβητώ βέβαια , αλλα έχεις ρωτήσει κάποιον έμπειρο που βλέπει τις αλλαγές βάση των διατροφών που έχεις δοκιμάσει και στο έχει επιβεβαιώσει? το ξέρω οτι βλέπεις κ μόνη σου αλλα καμια φορά μπορούμε να κρίνουμε άψογα έναν άλλο και να τον βοηθήσουμε αλλα δεν μπορούμε να κρίνουμε σωστά τον εαυτό μας. (γιαυτό κ οι pro έχουν προπονητές ,δεν είναι πως δεν ξέρουν).

ναι, μου πρότεινε αυτό που κάνω τώρα, μείωση σακχάρων (όχι εξάλειψη βεβαίως) και κυρίως στο πρωινό. Για παραπάνω χρειάζεται να πληρώσεις. Εδώ λεφτά δεν έχουμε για το γυμ, ο προπονητής μας έλειπε. 

 

την αλλαγή αυτή μπορώ και την προσδιορίζω από τα ρούχα και τον καθρέπτη μου... 

προφανώς και οι bb θα έχουν προπονητή, αφού είναι λεπτό το θέμα με την απογλυκογόνιση και την υδατανθράκωση σε συγκεκριμένο διάστημα. Εκεί παίζουν και θέσεις και αξιολόγηση από κριτική επιτροπή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι είδα και πέρσι με 175γρμ πρωτεϊνη και συνολικές θερμίδες κοντά 1500 τι κατάφερα ... 

τουλ τώρα θέλω να κρατήσω ό,τι έχω χτίσει. τι να κάνουμε, δεν γεννηθήκαμε με φουλ τέστο...

οκ γραψε μου τι τρως αυτη την περιοδο αναλυτικα,την αληθεια ομως ε  ?

τι πραγματικα τρως οχι τι θα ηθελες να τρως αν μπορουσες να το φας σε ποσοτητα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ γραψε μου τι τρως αυτη την περιοδο αναλυτικα,την αληθεια ομως ε  ?

τι πραγματικα τρως οχι τι θα ηθελες να τρως αν μπορουσες να το φας σε ποσοτητα .

info inbox 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταξιδιαρικα πουλια, προτεινετε καμια ψησταρια σε Καλαβρυτα, Καλαματα και Ναυπλιο.

 

Αν δεν πας Scuola Pizza-bar για πίτσα γύρο τότε πήγαινε 2 μαγαζιά δίπλα στην ψησταριά που την έχει ο ίδιος.

(Πάλι καλά που μόλις έφαγα και δεν τρελάθηκα ίσα-ίσα που την θυμήθηκα!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είχα ώμους και πρώτη φορά ένιωθα τρομερή αδυναμία ειδικά όταν έκανα όρθιος στρατιωτικές πιέσεις. Το παίδεψα όμως και βγήκε το πρόγραμμα. Θα το παρατηρήσω και την επόμενη φορά. 

Χθεσινή φώτο που έκανα πόδια, πιο πολύ στο upper body χωλαίνω...  :P  :shock:

post-300762-0-90227200-1464723746_thumb.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13310343_1137142672989637_87726600044754


Ενδιαφέρον άρθρο για μείωση υδατανθράκων = απώλεια βάρους.

 

Πάντως εμπειρικά (οχι ότι ειμαι έμπειρος, εννοω απο το τι βλεπω σε μενα), ποτε δεν μπορω να νιωσω σκασμένος απο πρωτεινικη διατροφή. Μονο όταν μπει ο υδατανθρακας θα νιωσω οτι κάτι έγινε..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ετσι ακριβώς ειναι !

Αν φας 8 ασπράδια είσαι στο μαξ απο πρωτεΐνη και μετα απο μιση ωρα Θα πεινάς σαν λύκος θα θες να φας οτι βρεις μπροστά σου θα νιώθεις το στομάχι σου άδειο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν υπάρχει και νόημα έρευνες έχουν δείξει πως άμα κάνεις μια δίαιτα χαμηλή σε υδατάνθρακα κετο για παράδειγμα δεν θα έχεις καμιά παραπάνω διάφορα από το να κάνεις μια δίαιτα με υδατάνθρακα

 

Προσωπικά πιστεύω,χωρίς να το έχω ακούσει κάπου ότι βλέπετε διάφορα γτ υπάρχει έλλειμμα θερμίδων

 

 

 

 

Άμα πάω τρεις φορές την εβδομάδα γυμναστήριο να κάνω κάποιο πρόγραμμα τύπου powerliftng,να συνεχίσω το Σπλίτ η να κάνω κυκλική ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πάντως εμπειρικά (οχι ότι ειμαι έμπειρος, εννοω απο το τι βλεπω σε μενα), ποτε δεν μπορω να νιωσω σκασμένος απο πρωτεινικη διατροφή. Μονο όταν μπει ο υδατανθρακας θα νιωσω οτι κάτι έγινε..

εγώ χωρίς υδατάνθρακα ξεπρήζομαι πλέον , όταν δεν είχα μάζες που το είχα κάνει τελευταία φορά δεν το καταλάβαινα , τώρα το κατάλαβα απ τη δεύτερη μέρα , ιδικά με αερόβια , πριν δεν έκανα  

 

Μα ετσι ακριβώς ειναι !

Αν φας 8 ασπράδια είσαι στο μαξ απο πρωτεΐνη και μετα απο μιση ωρα Θα πεινάς σαν λύκος θα θες να φας οτι βρεις μπροστά σου θα νιώθεις το στομάχι σου άδειο !

καλά με ασπράδια κ ολόκληρα αυγά γενικότερα (κ ας έχουν λιπαρά) σκέτα ποτέ δεν χόρτασα.

8 ασπράδια βέβαια είναι καμια 120-130 θερμίδες κ σκέτα τα χωνεύεις γρήγορα οπότε λογικό. Παίζει μεγάλο ρόλο η επιλογή των τροφών , προσωπικά ο μόνος υδατάνθρακας που με χορταίνει είναι το αλεύρι ολικής για παράδειγμα (το άσπρο όχι). Μπορώ να φάω 300 θερμίδες αλεύρι ολικής και να χορτάσω, μπορώ να φάω 500-600 ρύζι μπασμάτι και να μη καταλάβω κ πολλά. Οπότε δεν είναι μόνο θέμα θερμίδας.  

 

 

Μα δεν υπάρχει και νόημα έρευνες έχουν δείξει πως άμα κάνεις μια δίαιτα χαμηλή σε υδατάνθρακα κετο για παράδειγμα δεν θα έχεις καμιά παραπάνω διάφορα από το να κάνεις μια δίαιτα με υδατάνθρακα

 

Προσωπικά πιστεύω,χωρίς να το έχω ακούσει κάπου ότι βλέπετε διάφορα γτ υπάρχει έλλειμμα θερμίδων

 

 

 

 

Άμα πάω τρεις φορές την εβδομάδα γυμναστήριο να κάνω κάποιο πρόγραμμα τύπου powerliftng,να συνεχίσω το Σπλίτ η να κάνω κυκλική ?

 

Υπάρχει νόημα αν θες να πας 8% bf ή πολύ χαμηλό και να μη γίνεις σαν ρέγκα , για να ρίξεις τόσο το λίπος σου θα κόψεις πολλές θερμίδες και σίγουρα δε θα σε παίρνει να κόψεις απο πρωτεΐνη αφού είναι το μόνο που πρέπει να κρατήσεις ψηλά πάση θυσία. Φυσικά δεν μιλάμε για άτομα που κάνουν χρήση αναβολικών έτσι , εκει ξέρω κ εγώ κάποιον 100kg περίπου προ-αγωνιστικός(τον ξέρω χρόνια κ το κάνει χρόνια) ο οποίος τρώει 1600 θερμίδες περίπου για rapid loss και οι βασικές του τροφές είναι υδατάνθρακες για να κρατιέται full. Η πρωτεΐνη που τρώει είναι λιγότερη και απο αυτή που τρώνε οι γυναίκες του thread. 

 

Πάντως παίζουν πολλά ρόλο , εγώ πχ δοκίμασα 2 μέρες low carb και είδα πως ήταν γτπ , όταν είχα ξαναδοκιμάσει δεν υπήρχε σοβαρό πρόβλημα πέρα του brain lag/fog, τώρα όμως βλέπω πως δεν τραβιέται γιατι κάνω κ αερόβια

Επίσης αν δουλεύεις , δεν παίζει να παραμείνεις παραγωγικός με low carb , γενικά όλα τα low , ακόμα και low bf απο ένα σημείο κ μετά γίνονται ανθυγιεινά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω χωρις υδατανθρακα νιωθω οτι δεν εχω φαει τιποτα  παλι μετα απο λιγο πειναω ας εχω φαει και 2 μοσχαριες πριν...

Βεβαια γενικοτερα επειδη τρωω  αρκετα υγιεινα πλεον οταν ειμαι σε φαση διατροφης  παλι εχω εντονα την αισθηση του ακορεστου.

Αν δεν πλακωσεις  μια pizzα μεγαλη τι να καταλαβεις τα αλλα αφρος ειναι :P

Anyway ειναι αυτο που ειναι  εμεις το επιλεξαμε  οποτε θα σκασουμε και θα κολυμπησουμε .

Απλα θα ηθελα πολυ να ειχα τους ανυπαρκτους γευστικους καλυκες του Μαου η' του Γιαννη η' της Δημητρας muhahahha.

Θα γινοταν  ολη η διαδικασια πολυ πιο ευκολη για μενα  αφου ειναι το χειροτερο μου αυτη η περιοδος που πρεπει να φαω φυκια . 

 

 

 

 

 

EDIT: kai tou spect τους καλυκες !

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμπειρικά (οχι ότι ειμαι έμπειρος, εννοω απο το τι βλεπω σε μενα), ποτε δεν μπορω να νιωσω σκασμένος απο πρωτεινικη διατροφή. Μονο όταν μπει ο υδατανθρακας θα νιωσω οτι κάτι έγινε..

Αυτό συμβαίνει επειδή έχεις συνηθίσει να χορταίνεις με υψηλές σε υδατανθρακα τροφές. Εκεί που ήσουν ήμουνα, ξέρω το αίσθημα.

 

Ειναι ανόητο πάντως να περιμένει κανεις να χορτάσει μόνο με πρωτεΐνη. Στο παράδειγμα που έφερε ο Μαους με τα ασπράδια, αν τα συμπληρώσει κανεις με μια σαλαταρα χωρίς λάδι αλλα με ξύδι/λεμόνι θα προσθέσει άλλες 100 θερμίδες μα αρκετές φυτικές ίνες για να τον κρατήσουν χορτάτο για αρκετές ώρες.

 

Αυτό τουλάχιστον δουλευει σε μένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...