Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα μου φερνουν αποστροφη αυτες οι φωτο..... Απεχουν πολυ και απο το υγιες και απο το ωραιο.

 

 

Χαχαχχα δημητρα αμα κατεβεις αθηνα θα σου κανω κονε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εχω διαβάσει οτι το μεταπροπονητικο ρόφημα (πρωτεινη + δεξτροζη) πρεπει να το πινω 15-30 λεπτα αφου τελειωσω την προπονηση με βαρη.
Αυτο ειναι εφικτο τις ημερες που δεν κανω (αερόβια) διαδρομο. Τις ημερες που θα κανω διαδρομο ομως το μεταπροπονητικο ρόφημα θα το παρω αφου τελειωσω και το διαδρομο δηλαδη καπου μια ωρα μετα το τελευταιο σετ με βαρη.
Υπαρχει προβλημα σε αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβάσει οτι το μεταπροπονητικο ρόφημα (πρωτεινη + δεξτροζη) πρεπει να το πινω 15-30 λεπτα αφου τελειωσω την προπονηση με βαρη.

Αυτο ειναι εφικτο τις ημερες που δεν κανω (αερόβια) διαδρομο. Τις ημερες που θα κανω διαδρομο ομως το μεταπροπονητικο ρόφημα θα το παρω αφου τελειωσω και το διαδρομο δηλαδη καπου μια ωρα μετα το τελευταιο σετ με βαρη.

Υπαρχει προβλημα σε αυτο?

όχι , κανένα πρόβλημα , αλλα στη θέση σου θα περιόριζα την αερόβια στα 30 λεπτά και αν χρειαζόταν θα ανέβαζα την ένταση της  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κανα 2μηνο θα τελειώσω το cut , όπως είχα πει το πάω πολύ αργά γιατι δεν έχω σκοπό να ξανακάνω όγκο , ότι μάζα έχω αυτή θα δουλέψω 

 

2μηνο; και ήδη είσαι με ~30υδατ/μερα + εβδομαδιαίο refeed;

 

------------------------------------------------------------------------------------------|

------------------------------------------------------------------------------------------|

 

Όλο το χρόνο ήμουν με 4+ αυγά ολόκληρα ημερησίως,πιο κάτω την (κακή) χοληστερίνη δεν την έχω ξαναδεί[-20 από το κατώτερο].Άμα μετράς(ή έστω ξέρεις πάνω-κάτω) τι προσλαμβάνεις δεν θα βρεθείς με χοληστερίνη,εκτός αν έχεις θεματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2μηνο; και ήδη είσαι με ~30υδατ/μερα + εβδομαδιαίο refeed;

 

 

με παρεξήγησες , αυτό το σταμάτησα τη δεύτερη μέρα χαχα , οταν έγραφα πως ρίχνω υδατάνθρακα και θερμίδες είχα ξεκινήσει απ τα 500γρ carbs κ έριχνα 

δεν κάνω κάτι τέτοιο , όταν το είχα δοκιμάσει δεν είχα καθόλου μάζα κ νόμιζα πως το μόνο που μ προκαλούσε ήταν brain lag , τώρα με φλάταρε , δεν παίζει τέτοια φάση , το καλό είναι οτι πλέον προσαρμόζομαι γρήγορα κ δεν επιμένω σε παπαριές, αν δω κάτι οτι δεν πάει καλά το σταματάω αμέσως  

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη χοληστερίνη μην τη φοβάστε. Ακόμα και ανεβασμένη είναι σχεδόν αδιάφορος δείκτης. Γίνεται επικίνδυνη μονάχα αν συνοδεύεται από άλλους παράγοντες όπως καθιστική ζωή, κάπνισμα, παχυσαρκία, κτλ.

 

Σε έρευνες που αφαιρέθηκαν όλα αυτά δε βρέθηκε καμία συσχέτιση με αυξημένο κίνδυνο καρδιαγγειακου νοσήματος.

 

Εγώ τρώω 3 ολόκληρα αυγά καθημερινά (+ 6 ασπράδια). Από κοτέτσι φίλου οπότε είναι καλής ποιότητας, χωρίς φάρμακα και άλλες ουσίες. 3 αυγά + 250ml ασπράδια + 50γρ τριμμένη γραβιέρα + 50γρ γαλοπούλα χωρίς συντηρητικά + 1 ντομάτα + αλάτι/πιπέρι/σκόνη μουστάρδας - λάδι (το αντικολλητικό τηγάνι είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει) = απίθανη ομελέτα.

 

Όχι γιατί μας τη λέει ο Φώτης ό,τι δεν έχουμε γούστο στο μαγείρεμα. Έλα ρε στη θέση μου να ικανοποιείς 3 θηλυκά καθημερινά, να δεις τι μάστορας γίνεσαι!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω κι εγω για ενα διαστημα 3 μηνων που δεν ειχα whey δεν ειδα καμια διαφορα και σηκωνα μια χαρα

Φίλε μου αν ήταν να βλέπαμε διαφορά με λίγα σκουπ whey τότε θα ήμασταν ο Αρλοντ εγώ και ο Λου Φερινιο εσύ!!

Επίσης η πρωτεΐνη είναι από τελευταία συμπληρώματα που θα δεις διάφορα στις επιδόσεις, το πρώτο συμπλήρωμα που θα δεις άμεσα βελτίωση είναι η κρεατινη, γι αυτό λέω και ξαναλέω όχι την πρωτεΐνη μπορεί να μην πάρει ο καθένας (σε 50άρα που γυμνάζω τώρα έχω βάλει ένα σκουπ την μέρα που έχει προπόνηση) ενώ την κρεατινη όχι!!

Σορυ που σου απάντησα εγώ ενώ δεν είμαι αθλητής lol και καπάκι lol

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη θέση σου θα περιόριζα την αερόβια στα 30 λεπτά και αν χρειαζόταν θα ανέβαζα την ένταση της  

 

Θελω να καψω λιγο λιπος που εχει μεινει στο κατω μερος της κοιλιας.

Συνηθως κανω 40-45 λεπτα διαδρομο με 6 κλίση και 6 ταχύτητα.

 

Το προγραμμα διατροφης μου ειναι:

 

1ο γευμα 7:30

40 γρ βρωμη

35γρ πρωτεΐνη

 

2ο γευμα    9:00-10:00 ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ (3 φορες την εβδομαδα κανω + 45 λεπτα διαδρομο)

45γρ Γουέι

30γρ δεξτροζη

 

γεύμα 3ο - 1 ωρα μετα το γυμναστηριο

6 ασπραδια + 1 κροκο

1 μηλο πρασινο με φλουδα ή 10 φράουλες + 1 κουταλακι μελι

 

γεύμα 4ο - 15:00

120γρ-150γρ τονο η φιλετο στήθος κοτόπουλο

80γρ πατάτα ή 80γρ ρύζι

σαλάτα μαρούλι με λιγη σως (1 κουταλια ελαιολαδο + λιγο ξυδι + λιγο μελι)  

 

γεύμα 5ο - 18:30

6 ασπραδια + 1 κροκο + 1 κουταλακι μελι

1 μηλο πρασινο με φλουδα ή 10 φράουλες

 

γεύμα 6ο - 21:30 με 22:00

250γρ γιαούρτι στραγγιστό 2% με 10 αμύγδαλα + 5 δαμασκηνα

 

23:30 υπνος

 

Τι αλλαγες πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι αλλαγες πρεπει να κανω?

 για αρχή ξεφορτώσου τα μέλια , αυτό που κάνεις έχοντας μέλια σε τόσα γεύματα είναι να ανεβάζεις την ινσουλίνη σου με τις ζάχαρες (μέλι = ζάχαρη) είναι counter productive γιαυτό που θες να κάνεις 

επίσης όχι δαμάσκηνα πριν τον ύπνο (30gr ζάχαρη στο περίπου) και γενικά φρούτα , το γιαούρτι με τους ξυρούς καρπούς είναι οκ

επίσης μπορείς να διώξεις και την δεξτροζη μετά την προπόνηση , η whey αρκεί . 

 

εκεί που λες 80γρ πατάτα ή 80γρ ρύζι φαντάζομαι αναφέρεσαι σε άβραστα/άψητα 

οπότε βάζεις ή 80γρ πατάτα (62 θερμίδες) ή 80γρ ρύζι (300 θερμίδες) ενώ για να τρως ίδιες θερμίδες θα έπρεπε να τρως ή 400γρ πατάτα ή 80 ρύζι. 

κάτι έχεις υπολογίσει λάθος στην διατροφή σου , επειδή βαριέμαι τρελά να κάτσω να ψάξω μια μια τις τροφές (κ για τη δική μου βαριέμαι dont worry ) μπες εδώ και checkαρε μια να δεις αν οι ποσότητες είναι σωστές. 

 

και περίμενε να σου πουν κ οι υπόλοιποι  

 

Σορυ που σου απάντησα εγώ ενώ δεν είμαι αθλητής lol και καπάκι lol

δεν πειράζει ρε εμείς δεν είμαστε αθλητές για να αξίζουμε σεβασμό , τουλάχιστον έχουμε τα νεφρά μας κάτι είναι κ αυτό  :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να καψω λιγο λιπος που εχει μεινει στο κατω μερος της κοιλιας.

Συνηθως κανω 40-45 λεπτα διαδρομο με 6 κλίση και 6 ταχύτητα.

 

Το προγραμμα διατροφης μου ειναι:

 

1ο γευμα 7:30

40 γρ βρωμη

35γρ πρωτεΐνη

 

2ο γευμα    9:00-10:00 ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ (3 φορες την εβδομαδα κανω + 45 λεπτα διαδρομο)

45γρ Γουέι

30γρ δεξτροζη

 

γεύμα 3ο - 1 ωρα μετα το γυμναστηριο

6 ασπραδια + 1 κροκο

1 μηλο πρασινο με φλουδα ή 10 φράουλες + 1 κουταλακι μελι

 

γεύμα 4ο - 15:00

120γρ-150γρ τονο η φιλετο στήθος κοτόπουλο

80γρ πατάτα ή 80γρ ρύζι

σαλάτα μαρούλι με λιγη σως (1 κουταλια ελαιολαδο + λιγο ξυδι + λιγο μελι)  

 

γεύμα 5ο - 18:30

6 ασπραδια + 1 κροκο + 1 κουταλακι μελι

1 μηλο πρασινο με φλουδα ή 10 φράουλες

 

γεύμα 6ο - 21:30 με 22:00

250γρ γιαούρτι στραγγιστό 2% με 10 αμύγδαλα + 5 δαμασκηνα

 

23:30 υπνος

 

Τι αλλαγες πρεπει να κανω?

Καλησπέρα από μένα, το ότι είμαι θηλυκού γένους ελπίζω να μην σε αποθαρρύνει από τις παρατηρήσεις ως προς τη διατροφή 

 

το 3ο γεύμα σου που είναι και το 1ο μεταπροπονητικό στέρεο γεύμα σου είναι το σημαντικότερο όλων 

στη θέση σου θα το άλλαζα με το 4ο γεύμα που έχεις (βγάζοντας το μέλι-βέβαια δεν ξέρω τίποτα για σένα, τη σωματοδομή σου, τους στόχους σου κτλ) το μήλο που έχεις στο 3ο γεύμα μετέφερε το στο 1ο

βάλε και από ψάρια και άλλα, μην παίζεις μόνο με τον κονσερβοποιημένο τόνο, υπάρχουν οι βακαλάοι, τα σολωμάκια τα λαυράκια, η σαρδέλα 

πρόσθεσε τις μέρες του off σου και κάνα όσπριο  

 

και στο 5ο γεύμα, βρες άλλη πηγή υδατάνθρακα ... από πατάτα, ρύζι, πλιγούρι, μακαρόνι ολικής 

 

αυτά, καλή δύναμη και καλή επιτυχία στους στόχους σου 

 

δεν πειράζει ρε εμείς δεν είμαστε αθλητές για να αξίζουμε σεβασμό , τουλάχιστον έχουμε τα νεφρά μας κάτι είναι κ αυτό  :-D

εγώ είμαι αθλήτρια με @@, δεν είμαι ? :D 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο μπηκα να ποσταρω.

 

Btw, τι εννοεις με το ''αύξησε την ένταση της αερόβιας''? Αν αυξησεις την ενταση θα αυξηθουν και οι σφυγμοι και θα σταματήσει να ειναι αερόβια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο μπηκα να ποσταρω.

 

Btw, τι εννοεις με το ''αύξησε την ένταση της αερόβιας''? Αν αυξησεις την ενταση θα αυξηθουν και οι σφυγμοι και θα σταματήσει να ειναι αερόβια.

εξαρτάται , διάβασα 1 ώρα αερόβια μετά τα βάρη κ πήγε το μυαλό μου σε ορισμένους που περπατάνε στο 3 για καμια ώρα  , μπορείς να το βάλεις στο 6 κ να είσαι κομπλέ με μισή ώρα πχ.

Γενικά η αερόβια στα 30 λεπτά κάθε δυο μέρες είναι υπέρ αρκετή , απο εκεί κ πέρα την χρησιμοποιείς στους χ παλμούς ανάλογα με αυτό που θες να πετύχεις . 

Για εμένα όταν το παρακάνεις με την αερόβια καταντάει counterproductive 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...