Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση

Πότε δεν χρειαζόμαστε σε καμιά / μα καμία περίπτωση την κρεατίνη?

Απάντηση

1. Αν ο ασκούμενος δεν τρέφεται σωστά

2. Ερασιτέχνες αθλητές που δεν έχουν αγωνιστικούς στόχους

 

 

Όποιος στοιχειωδώς ασχολείται με το αντικείμενο ξέρει ότι αυτά δεν είναι συμβουλές, είναι κανόνες αποδεκτές από όλους, ακόμη και από τον φαρμακοποιό στο βίντεο και ισχύουν !

 

 

Οπότε καταλαβαίνεις Νίκο γιατί λέω κ ξαναλέω αν ποτέ πάρει κανείς από εδώ να την πάρει μόνο με διαλείμματα.

Τόσο απλό.

καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ , απαραίτητη δεν ειναι για πολλούς και αρκετοί την χρησιμοποιούν όπως κ άλλα συμπληρώματα χωρίς να έχουν καλύψει σωστά τα βασικά , διατροφή κ άθληση....

  

 

Αυτό είναι σωστό, μεγάλα παιδιά είμαστε, αλλά να ακούμε και αυτό που είναι παγκοσμίως αποδεκτό και να μη μένουμε σε αντιλήψεις προ δεκαετιών. Δεν μπορώ να ανεχτώ να λογίζονται και να υποστηρίζονται μέχρι θανάτου θεωρίες "συνομωσίας" απ' τη στιγμή που αγαπώ αυτό το (ας το πούμε) άθλημα και θέλω να δώσω ό,τι καλύτερο θα μπορούσα.

έχω γράψει παλιότερα πως έπινα 20γρ κρεατίνη τη μέρα για 6+ μήνες και δεν είχα το παραμικρό θέμα , πήγα και για εξετάσεις και ο γιατρός μου είπε τα νεφρά σου ειναι σαν μωρού παιδιού(δεν πίνω οπότε παίζει κ αυτό το ρόλο του). Οπότε καταλαβαίνεις πως έχω πειραματιστεί για να δω αν δίνει κάτι παραπάνω απο την κλασική δοσολογία πέρα του φορτώματος αλλα είδα κ στο τσεκάπ για αρνητικές επιπτώσεις. 

 

Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τις έρευνες , αλλα αν ήμουν κάποιος που το ψάχνει το θέμα ασφάλεια μέχρι τέρμα θα ακολουθούσα την οπτική του mau "better safe than sorry" και εδώ που τα λέμε δεν θα έχανα κ κάτι , όπως είπα θα ήθελα να είχα το κεφάλι μου ήσυχο πρώτα απόλα . 

Πάντα στο σκεπτικό μου λαμβάνω υπόψιν το παρακάτω

 

1) πόσοι κάνουν τακτικά check up και ξέρουν οτι είναι υγιείς αθλούμενοι ?  

2) πόσοι γνωρίζουν για κληρονομικές παθήσεις? 

 

Γιατι καλά λένε οι έρευνες "υγιείς αθλούμενοι" , είναι όλοι? η άλλη πρόσφατα πέθανε απο whey αν ειναι δυνατόν δηλαδή ... το ποιο άκακο συμπλήρωμα για υγιείς αθλούμενους , νόμιζε οτι είναι υγιής αλλα δεν ήταν

 

γιαυτό σας λέω μεγάλα παιδιά είμαστε, ο καθένας έχει την οπτική του 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Το παρόν thread έχει τόση επιτυχία γιατί οι συμμετέχοντες είναι καθημερινοί άνθρωποι που καταθέτουν με τα post τους τις "ποταπές" τους εμπειρίες.

Kατά καιρούς περνάνε κάποιοι μούφα τούμπανοι,κάποιοι επιστήμονες και κάποιοι φαρμακοποιοί που σε λίγο καιρό την κάνουν..

Site για fitness και διατροφή υπάρχουν χιλιάδες στο διαδίκτυο με έρευνες,στατιστικές, επιστημονικά άρθρα που πολλές φορές το ένα αναιρεί το άλλο.

Αν θέλει κανείς να ενημερωθεί τα επισκέπτεται και βγάζει συμπεράσματα

 

=

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν λέμε το ιδιο πριν κάνα μήνα που εκανα εξετάσεις ειχα πολύ χαμηλή κρεάτινη παρολου που είμαι χοντρός ο γιατρός μου ειπε οτι ειναι θετικό που ειναι χαμηλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν λέμε το ιδιο πριν κάνα μήνα που εκανα εξετάσεις ειχα πολύ χαμηλή κρεάτινη παρολου που είμαι χοντρός ο γιατρός μου ειπε οτι ειναι θετικό που ειναι χαμηλή.

οχι , εσύ λες για κρεατινίνη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες βράδυ, έφτασε το πλήρωμα του χρόνου κι απέτυχα σε μία προπόνηση. Ή, για να το θέσω καλύτερα, έφτασα σε "αποτυχία" (failure), καθώς δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω την προπόνηση.

 

Ήταν προπόνηση "attack & recovery", διάρκειας μίας (1) ώρας. Κάπου στα 32 λεπτά κι αφού είχα μπει στο δεύτερο interval, ένιωσα σφιξίματα τη δεξιά γάμπα, προμηνύοντας την επερχόμενη κράμπα. Διέκοψα την προπόνηση, αν και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και να μην με έπιανε κράμπα, πάλι δεν θα κατάφερα να την ολοκληρώσω. Στο διάστημα των τεσσάρων λεπτών που μεσολάβησε μεταξύ του πρώτου interval και του δεύτερου, δεν μπόρεσα να ανακάμψω (= να χαμηλώσω τους παλμούς μου στο σημείου που θα μου επέτρεπε να ξεκινήσω το δεύτερο interval πιο έτοιμος) με αποτέλεσμα να "μπω" στο δεύτερο interval με υψηλούς παλμούς, οι οποίοι μόλις αυξήθηκε η ένταση έφτασαν σε σημείο να μην μπορώ να συνεχίσω με την ίδια δύναμη (= παραγόμενα watts) από πλευράς μου. Ήρθαν και τα σφιξίματα στη γάμπα και σταμάτησα.

 

Θα συνεχίσω με το προπονητικό πρόγραμμα και τις υπόλοιπες προπονήσεις και κάποια στιγμή θα επανέλθω στη συγκεκριμένη όσες φορές χρειαστεί για να την ολοκληρώσω επιτυχώς. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα χρειαστεί να επανεξετάσω τη στρατηγική μου όσον αφορά στις εναλλαγές και τους συνδυασμούς ταχυτήτων, αλλά τώρα έχω την εμπειρία. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.τελευταια φορα που διορθωνω Posts που τσακωνεστε.

β.την επομενη φορα απλα θα τα αφησω, καποια στιγμη θα φαει κανα Lock το θεμα απο καναν moderator και μετα θα λετε γιατι.

γ.εχετε ο καθενας την αποψη του μπορειτε να την πειτε πολιτισμενα. το ποιος εχει ποιο μεγαλη την λανιερα εδωμεσα δεν ενδιαφερει τους υπολοιπους.αν κατι δεν σας αρεσει υπαρχει το report απο τον  μπειτε στον πειρασμο να απαντησετε και να ξεκινησει Flame.

Δ. και μια παρατηρηση :αρκετα posts εδω ειναι για συμπληρωματα οπως πρωτεινη ,bcaa,creatine  .Μερικες φορες περναει  λιγακι το νοημα οτι χωρις ολα αυτα δεν μπορει να κανει καποιος γυμναστικη και δεν θα πετυχει τους στοχους που θελει. Και ακουσα απο ατομο οτι δεν ξεκινησε γυμναστικη γιατι πιστευε οτι πρεπει να παιρνει και πρωτεινη μαζι αλλιως δεν θα ειχε αποτελεσμα. Σιγουρα καπου θα εχει αναφερθει οτι δεν ειναι απαραιτητα απλα δεν ξερω κατα ποσο "φαινεται" στα ατομα που διαβαζουν πρωτη φορα το θεμα 

ε.ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ .εχει γινει οσο μπορουσε εκκαθάριση των off topic . Μην δω Pm γιατι σβηστηκε αυτο και γιατι σβηστηκε το αλλο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Δ παντως που ειναι και επι του θεματος εχει αναφερθει πολλες φορες ξεκαθαρα  ειδικα  απο   ατομα που συμμετεχουν καιρο   στο νημα κυριως ως συμβουλη προς καποιον που ξεκιναει τωρα πως δεν απαραιτητα τα συμπληρωματα αλλα το βαρος πρεπει να πεσει στην διατροφη και στην ασκηση .

Μαλιστα ο Νικος το αναφερε παραπανω    ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Δ παντως που ειναι και επι του θεματος εχει αναφερθει πολλες φορες ξεκαθαρα  ειδικα  απο   ατομα που συμμετεχουν καιρο   στο νημα κυριως ως συμβουλη προς καποιον που ξεκιναει τωρα πως δεν απαραιτητα τα συμπληρωματα αλλα το βαρος πρεπει να πεσει στην διατροφη και στην ασκηση .

Μαλιστα ο Νικος το αναφερε παραπανω    ...

σκεφτομαι μερικες φορες αν μια αναβαθμιση του thread μετα απο το guides που φτιαχτηκε  θα ηταν να υπαρχει ενα Das fitness διατροφη και ενα das fitness περι γυμναστικης ασκησεις κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι μερικες φορες αν μια αναβαθμιση του thread μετα απο το guides που φτιαχτηκε  θα ηταν να υπαρχει ενα Das fitness διατροφη και ενα das fitness περι γυμναστικης ασκησεις κτλ.

Δεν εχει νοημα να  κατακερματιζετε  ενα νημα σε  υποκατηγοριες ,καταληγει στο τελος πολλα αδυναμα thread απο αποψη συμμετοχης μεχρι που χανονται  στο φορουμ και ξεχνιονται με αποτελεσμα να ανοιγονται καινουρια θεματα με παρομοια η' ιδια θεματολογια .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση προς οσους ασχολουνται με το αντικειμενο.

Πηρα ενα μαυρο και ενα ασημι resistance band της theraband. Ειναι τετοιου τυπου:

post-108899-0-07759300-1505815572_thumb.jpg

Ψαχνω για ασκησεις, κυριως για χερια και κοιλιακους. Βρισκω ομως κυριως διαφορα οπου ειναι με την λαβη, οπως πχ αυτην εδω

post-108899-0-26932200-1505815795_thumb.jpg

οπου δεν μπορω να κανω το ιδιο προγραμμα.

Γνωριζει κανεις ασκησεις για τους ελαστικους ιμαντες που εχω;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή Θέλω να πάρω πρωτεΐνη ποια από τις εξής μάρκες είναι καλύτερη; Ο κολλητός μου παίρνει την ON και Μ πρότεινε ενώ ο γυμναστής μου την biotech Και συγκεκριμένα αυτήν

 

http://www.katerelosfitness.gr/product/3457/biotech_usa_nitro_pure_whey_2270gr.html

(Τυχαία αναζήτηση στο σκρουτζ)

Να προτιμήσω την δεύτερη όντας φθηνότερη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ερωτηση προς οσους ασχολουνται με το αντικειμενο.

 

Δεν ειναι πετάμενα λεφτά, μια χαρα μπορείς να κάνεις κάποιες ασκήσεις και με αυτα αρκεί να σου δείξει κάποιος !

πάτα με τα ποδια σου στο σημείο που θέλεις ώστε να έχεις την ανάλογη αντίσταση και κανε ασκησεις  κάπως έτσι

 

 

 

τρικέφαλα ετσι

 

 

 

προτάσεις ώμων έτσι κτλ κτλ

 

 

Στα superset είναι λογικο να πεφτεις στα κιλα ετσι;;Εκανα σημερα πρωτη φορα superset πλατη στηθος μονο τα κλαματα δεν εβαλα..

Και συ πρώτη φορα με πλατη στηθος βρήκες να δοκιμάσεις τα σουπερ σετ ?

καντα πρωτα με πιο μικρές μυικές ομάδες και μετα με τις μεγαλύτερες που ειναι κ πιο δύσκολα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ Mau/Maus, εχεις να προτεινεις καποιους συγκεκριμενους youtubers για ασκησεις με ιμαντες; Εχω δει του BarbarianBody και του scooby1961, οι περισσοτεροι αλλοι εχουν τους αλλους με τις λαβες και δεν μπορω να κανω αυτες τις ασκησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...