Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηλεκτρολύτες ψάχνω(κυρίως νάτριο) βασικά. Έχεις κάτι να προτείνεις που να πίνεται και να μην έχει ζάχαρη;

Εάν ψάχνεις για ηλεκτρολύτες, ψάξε αυτούς που προτείνει ο TEOKOS πιο κάτω.

 

Πολλοί φτιάχνουν μόνοι τους ηλεκτρολύτες. Πιο πίσω έχει αναφορές. Για έτοιμους ,φθηνούς και καλούς έχω ακούσει για αυτούς

 http://laneshealth.gr/products/categories/vitamines-b/%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%82-%C2%B5%CE%B5-%CE%B2%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%82-b-c-e

 

Εναλλακτικά, μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου:

 

Σε 1 λίτρο νερό, στύβεις μισό λεμόνι, βάζεις ελάχιστο αλάτι (του style βάζετε λίγο αλάτι στη χούφτα σου, περνάς το δάκτυλο σου από πάνω και αυτούς τους 10-15 κόκκους που θα "κολλήσουν" στο δάκτυλό σου τους ρίχνεις στο μπουκάλι) και τέλος ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι. Ανακινείς το μπουκάλι και είσαι έτοιμος. Επίσης, ρίξε και ματιά εδώ για περισσότερες πληροφορίες (credit to Mau/Maus).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Καλησπέρα,

 

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό ζευγάρι γάντια για βάρη?

Ψάχνω κάτι απλά σαν αυτά, βασικά για το υλικό δε ξέρω τι να κοιτάξω. Παίζει πολύ Nylon και Polyester και δε ξέρω αν αναπνέει το χέρι.

harbinger-155-power-stretchback-glove.jp

 

Ευχαριστώ!

Aυτα εχω εγω Evelast το προηγουμενο μοντελο ειναι δερμα  και ειναι εξαιρετικης αντοχης 

 

post-237837-0-89734900-1505721357_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρολύτες που τους φτιάχνεις μόνος σου και να μπορείς να τους ευχαριστηθείς και φυσικά να μην είναι τιγκαρισμένοι στη ζάχαρη, απλά δεν παίζει.

Πάρε κάτι έτοιμο του στυλ αμινοξέα με ηλεκτρολύτες. Τα xtend είναι σχετικά φθηνά για τις δόσεις και την ποσότητα αμινοξέων και ηλεκτρολυτών που προσφέρουν σε κάθε "serving". Από γεύση άπιαστα, ό,τι κι αν πάρεις και στα 55 ευρώ περίπου που θα σου κοστίσει (ανάλογα από που θα το αγοράσεις), θα σου βγάλει 3 μήνες...και χωρίς ζάχαρη. Έπειτα παίζουν τα aminolast που είναι πολύ ευχάριστα κι αποδοτικά και χίλια δυο άλλα που στην τελική θα σου κοστίσουν πολύ φθηνότερα απ' τις υπόλοιπες έτοιμες λύσεις που δοκίμαζες μέχρι τώρα και με πολύ καλύτερο όφελος στο σώμα σου.

 

ΥΓ: Τώρα κάτι φρουκτόζες (μέλι) και αηδίες με αλάτι για μέσα στην προπόνηση, πραγματικά με κάνουν να νομίζω πως είμαι στο 1980 από άποψη ενημέρωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρολύτες που τους φτιάχνεις μόνος σου και να μπορείς να τους ευχαριστηθείς και φυσικά να μην είναι τιγκαρισμένοι στη ζάχαρη, απλά δεν παίζει.

Α, ΟΚ, άρα εγώ που προτείνω δύο posts πιο πάνω μια συνταγή, την οποία χρησιμοποιώ και δεν είναι τίγκα στη ζάχαρη, είμαι βλάκας, σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιταμίνη C σε σκόνη έχει δοκιμάσει κανείς; τώρα που δε μπορώ να παραγγείλω από iherb σκέφτομαι να πάρω από ΜΡ τη βιταμίνη σε σκόνη...


Α, ΟΚ, άρα εγώ που προτείνω δύο posts πιο πάνω μια συνταγή, την οποία χρησιμοποιώ και δεν είναι τίγκα στη ζάχαρη, είμαι βλάκας, σωστά;

είσαι homo neanderthal εσύ  :cry: (κλάμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1.86 /  92κ

Και ενα βιντεακι στα 40συν 

https://www.youtube.com/watch?v=C8coNW2-niw&feature=youtu.be

 

 

Ετσι κρατιέμαι με αυτοσχέδιους ηλεκτρολύτες μια ζωή (μπορούμε να τους φτιάξουμε μονοι μας, πολυ καλύτερους από αυτούς του εμπορίου και απείρως πιο οικονομικούς) και χωρίς το παραμικρό πέρα από πρωτεΐνη, βιταμίνες και ελάχιστη κρεάτινη!

Οποιος θέλει να πάρει ας ξέρει οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ  η μη διακοπτόμενη χρήση της!

ο λόγος ??  θα τον γράψω ακομη μια φορά να μείνει εδώ..

 

Η κρεατινη είναι μια ενδογενης ουσία που την παράγει το σώμα μας και δημιουργείται στο συκώτι, στο πάγκρεας και στα νεφρά μας από αμινοξεα και στην συνέχεια μεταφέρεται στους μύες μας μέσω της κυκλοφορίας του αίματος!
Η διακοπτόμενη χρήση κρεατίνης θεωρείται ΑΝΑΓΚΑΙΑ ώστε το σώμα μας να διατηρεί υψηλή την ικανότητα παραγωγής της και να μην 'επαναπαύεται' στην εξωγενη χορήγηση!

 

Παίδες καλή η θεωρία αλλά ακομη καλύτερη η πράξη, 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ΟΚ, άρα εγώ που προτείνω δύο posts πιο πάνω μια συνταγή, την οποία χρησιμοποιώ και δεν είναι τίγκα στη ζάχαρη, είμαι βλάκας, σωστά;

Ποια εννοείς; Αυτή με το μέλι που ανέφερα και πιο πάνω πως είναι πολύ κακή σαν ιδέα για μέσα στην προπόνηση (καλά δεν το είπα ακριβώς έτσι, αλλά το λέω τώρα). Πάλι ζάχαρη προτείνεις (εκτός αν θεωρείς πως το μέλι, στη μορφή της φρουκτόζης που θα απορροφηθεί απ' το σώμα σου, είναι κάτι διαφορετικό). Αν θέλεις να μου επισημάνεις το "τίγκα στη ζάχαρη", θα πω απλά, γιατί να έχεις έστω και λίγη απ' τη στιγμή που μπορείς να μην έχεις καθόλου;

Φυσικά, όλα τα παραπάνω υλοποιούνται ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας απ' το σώμα του και την απόδοσή του. Αν θέλεις λιγότερη απόδοση, λιγότερες θετικές αλλαγές στο σώμα σου και χειρότερα δόντια μακροπρόθεσμα, τότε ναι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μέλι :) :) :) :) . Simple stuff...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

attachicon.gif Image00076 (2).jpg  attachicon.gif Image000991ααα.jpg

 

1.86 /  92κ

Και ενα βιντεακι στα 40συν.

https://www.youtube.com/watch?v=C8coNW2-niw&feature=youtu.be

 

 

Ετσι κρατιέμαι με αυτοσχέδιους ηλεκτρολύτες μια ζωή (μπορούμε να τους φτιάξουμε μονοι μας, πολυ καλύτερους από αυτούς του εμπορίου και απείρως πιο οικονομικούς) και χωρίς το παραμικρό πέρα από πρωτεΐνη, βιταμίνες και ελάχιστη κρεάτινη!

Οποιος θέλει να πάρει ας ξέρει οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ  η μη διακοπτόμενη χρήση της!

ο λόγος ??  θα τον γράψω ακομη μια φορά να μείνει εδώ..

 

Η κρεατινη είναι μια ενδογενης ουσία που την παράγει το σώμα μας και δημιουργείται στο συκώτι, στο πάγκρεας και στα νεφρά μας από αμινοξεα και στην συνέχεια μεταφέρεται στους μύες μας μέσω της κυκλοφορίας του αίματος!

Η διακοπτόμενη χρήση κρεατίνης θεωρείται ΑΝΑΓΚΑΙΑ ώστε το σώμα μας να διατηρεί υψηλή την ικανότητα παραγωγής της και να μην 'επαναπαύεται' στην εξωγενη χορήγηση!

 

Παίδες καλή η θεωρία αλλά ακομη καλύτερη η πράξη,.

 

 

 

 

14709486_335475850155362_960959745198391

 

 

Και τον ισχυρισμό ότι η κρεατίνη δεν χρειάζεται περιοδική διακοπή τον διατυπώνει εδώ (8:48)

 

https://youtu.be/IR5jW9iNNiw

 

 

Μόνο που το αν έχει δίκιο ή όχι κρίνεται (αποτέλεσμα πολλών παραγόντων πχ χρόνια άσκησης, γενετική προδιάθεση κ.α.) από την τεκμηρίωση του ισχυρισμού του σε επιστημονικές έρευνες, μερικές εκ των οποίων αναφέρει ρητά.

 

Παρότι λοιπόν είναι διακεκριμενος, δεν πουλάει αυθεντία έναντι ορθολογικού επιχειρήματος, αλλά είναι διακεκριμένος ακριβώς επειδή τεκμηριώνει τις επιλογές και τις συμβουλές του.

 

Το νόημα καταλήγει λοιπόν να είναι, τί πρόοδο κάνει κανείς, σε γνώσεις και σε επιδόσεις, σε συνάρτηση με τον χρόνο που ασχολείται...γιατί διαφορετικά απλώς χάνει ή δεν αξιοποιεί επαρκώς το χρόνο του.

 

Κάποιος μπορεί - για να χρησιμοποιήσω μια αναλογία - να οδηγάει 20 χρόνια και να είναι πολύ καλός οδηγός, αλλά δεν σημαίνει αυτό ότι κατ' ανάγκην γνωρίζει επακριβώς κι επιστημονικά πώς λειτουργεί η μηχανή.

 

Στο προκείμενο, η διακοπή της κρεατίνης - με όσα επιστημονικά στοιχεία υπάρχουν διαθέσιμα  σήμερα

- ΔΕΝ είναι απαραίτητη, α) διότι δεν πλήττει την φυσική ικανότητα του οργανισμού να την παράγει, β) ούτε έχει παρατηρήσιμες αρνητικές παρενέργειες στην υγεία (ατόμων που δεν φέρουν σχετικές παθήσεις)

- ΑΛΛΑ η διακοπή της δεν θα σε βλάψει κι όλας.

 

...οπότε αν εσύ την παίρνεις ή την έπαιρνες και την σταματούσες περιοδικά, μπορεί να μην έκανες κάτι στραβό, μπορεί όμως και μην έκανες και το βέλτιστο...

 

Και εδώ η συζήτηση καταλήγει στο αν είναι σκόπιμο να παίρνει κάποιος κρεατίνη...

...κατ' εμέ για τους περισσότερους θα έλεγα πως δεν χρειάζεται (ειδικά καθότι ένα υπολογίσιμο ποσοστό αθλουμένων δεν αποκρίνεται θετικά στην περαιτέρω συμπλήρωση- κυρίως όσοι παίρνουν από τη διατροφή τους επαρκή συστατικά ή οι γηραιότεροι)

....τουλάχιστον μέχρι να βελτιστοποιήσουν άλλες παραμέτρους (γενική διατροφή, άσκηση κοκ,) γιατί τα συμπληρώματα δεν συνιστούν αντιστάθμισμα κακών συνηθειών.

 

...φτιάχνεις/διορθώνεις πρώτα αυτό που ελέγχεις κι αν φτάσεις στο σημείο να είσαι on point στ' άλλα κι αν σου περισσεύουν για συμπληρώματα, γιατί όχι;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ κατάλαβες το point του maus; Απλά λέει αυτό που βασικά λες και εσύ . Δεν χρειάζονται όλα αυτά τα αμφισβητήσιμα μπιχλιμπίδια. Πιάνεις κορυφή και χωρίς αυτά ,απλά τρώγωντας καλά και κάνοντας την γυμναστικούλα σου σωστά

Αλλά δεν μας τα λέει όλα ο μπαγάσας!

Πίνει μουρουνέλαιο και τρώει και μπρόκολο στα κρυφά ! Κλέβεις ρεεεε :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν χρειάζονται όλα αυτά τα αμφισβητήσιμα μπιχλιμπίδια. Πιάνεις κορυφή και χωρίς αυτά ,απλά τρώγωντας καλά και κάνοντας την γυμναστικούλα σου σωστά

Αλλά δεν μας τα λέει όλα ο μπαγάσας!

Πίνει μουρουνέλαιο και τρώει και μπρόκολο στα κρυφά ! Κλέβεις ρεεεε :)

κοίταζα την φωτογραφία κ άρχισε να με τρώει η ρόγα μου  

αρωματίζει εξ αποστάσεως ο τυπάς αχαχχααχαχαχχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώση χωρίς πρακτική εφαρμογή στο fitness δεν υφίσταται. Ισχύει το trial and error οπως και σε πολλές επιστήμες. Πιάνεστε από μια κουβέντα του Mau που ήρθε να μας κάνει στριπτίζ (σκοπεύω να ξεκινήσω pole dancing, Mau, αναζητούν νέα ταλέντα, ψήσου) και αγνοείτε την ουσία που την έγραψε με όμορφα λογάκια ο TEOKOS και σε λίγη έκταση. 

 

Φτάνουν τόσα καημένα bytes για κάτι τόσο απλό και το κάνουμε θέμα... Γυμναστείτε, φάτε κι αν κάτι δεν πάει καλά, κάντε τα πειράματά σας κι ελάτε να τα πείτε. Ο Vapir κοντεύει να πάρει πτυχίο guinea pig  :P Τυχαίο που είναι κτήνος; Δε νομίζω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά δεν έχει σημασία , αποφασίστε ποιον θα πιστέψετε και τίνος την συμβουλή θα ακολουθήστε , μεγάλα παιδιά είμαστε
 


  Ο Vapir κοντεύει να πάρει πτυχίο guinea pig  :P Τυχαίο που είναι κτήνος; Δε νομίζω.

καλά κόψε κάτι χαχ..
ομως ναι , χωρίς δοκιμές δεν κάνεις τίποτα. Αυτό που φτιάχνει εμένα χαλάει το φίλο μου και το ανάποδο. 

το αστείο ειναι πάντως που βλέπω να γίνεται τόσος χαμός για την κρεατίνη που αν και την θεωρώ ένα απ τα συμπληρώματα που δουλεύει προσωπικά την χρησιμοποιώ πολύ σπάνια (1 φορά το χρόνο κ αν) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΥΓ: Όλα τα παραπάνω, τα λέω με εντελώς καλοπροαίρετη διάθεση, να διορθώσω τα τυχόν κακώς κείμενα με όση εμπειρία και γνώση έχω από τα όσα χρόνια ασχολούμαι με το άθλημα της σωματοδόμησης (με το οποίο συνεχίζω να ασχολούμαι και να ενημερώνομαι καθημερινά)

 

 

.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά δεν έχει σημασία , αποφασίστε ποιον θα πιστέψετε και τίνος την συμβουλή θα ακολουθήστε , μεγάλα παιδιά είμαστε

Ερώτηση

Πότε δεν χρειαζόμαστε σε καμιά / μα καμία περίπτωση την κρεατίνη?

Απάντηση

1. Αν ο ασκούμενος δεν τρέφεται σωστά

2. Ερασιτέχνες αθλητές που δεν έχουν αγωνιστικούς στόχους

 

 

Όποιος στοιχειωδώς ασχολείται με το αντικείμενο ξέρει ότι αυτά δεν είναι συμβουλές, είναι κανόνες αποδεκτές από όλους, ακόμη και από τον φαρμακοποιό στο βίντεο και ισχύουν.

 

Οπότε καταλαβαίνεις Νίκο γιατί λέω κ ξαναλέω αν ποτέ πάρει κανείς από εδώ να την πάρει μόνο με διαλείμματα.

Τόσο απλό.

=====

τοξο εχω φιλη την καλύτερη δασκάλα, αν το σκέφτεσαι πραγματικά ελα να σε κανει αστερι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά δεν έχει σημασία , αποφασίστε ποιον θα πιστέψετε και τίνος την συμβουλή θα ακολουθήστε , μεγάλα παιδιά είμαστε

Αυτό είναι σωστό, μεγάλα παιδιά είμαστε, αλλά να ακούμε και αυτό που είναι παγκοσμίως αποδεκτό και να μη μένουμε σε αντιλήψεις προ δεκαετιών. Δεν μπορώ να ανεχτώ να λογίζονται και να υποστηρίζονται μέχρι θανάτου θεωρίες "συνομωσίας" απ' τη στιγμή που αγαπώ αυτό το (ας το πούμε) άθλημα και θέλω να δώσω ό,τι καλύτερο θα μπορούσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...