Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

δεν ειναι ναρκωτικο για να μη μπορεις να δωσεις αιμα. και με φυσιολογικη δοση δε θα δεις καν καποια ενδειξη σε αιματολογικες πανω απο τα ορια. γενικα το εχεις καπως στο μυαλο σου, τιποτα δεν ειναι

 

One final tidbit: in the body, creatine breaks down into a molecule called creatinine, which happens to be a commonly used biomarker to assess kidney function. People with lots of muscle mass or those who supplement with creatine may have an elevated serum creatinine measurement on bloodwork, potentially raising concern for kidney failure. Let’s be clear, creatine supplementation DOES NOT cause kidney damage of any kind, but has the potential to cause a “false-positive” test result (84,90-94). In fact, Jordan has a paper that will be published shortly in Annals of Emergency Medicine suggesting that creatine supplementation produces an isolated elevation in creatinine levels sufficient enough to garner the diagnosis of acute kidney injury without any evidence of an actual kidney injury. So if your doctor tells you that supplemental creatine is dangerous or might harm your kidneys, they are 100% wrong. Researchers have even tried giving patients with only one functioning kidney upwards of 20 grams of creatine daily (4 times the dose we’re recommending here) with no evidence of damage or decreased function (95). In short, everyone and their grandmother should be taking 5-10 grams of creatine monohydrate daily.

 

  πηγή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παραπάνω έρευνα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, αν κάποιος αποφασίσει πως θέλει να αρχίσει να χρησιμοποιεί κρεατίνη. Είναι ακίνδυνη και μπορείς να τη χρησιμοποιείς άφοβα όλο το χρόνο. Πάντα μιλάμε για υγιείς αθλούμενους, το ξαναμαναεπαναλαμβάνω...για τυχόν αντιρρήσεις, παρακαλώ χρησιμοποιείστε αξιόπιστες πηγές, όχι του φίλου του ξαδέρφου του πρωτοκολλητού της κουνιάδας του πρωταθλητή bodybuilding της Ζιμπάμπουε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πουθενά χρήσιμο...εκτός αν θες να μπαλονιάσεις απ' τα νερά και να λες, να πήρα κρεατίνη κι ανέβασα κιλά (αέρας κοπανιστός). Στο μόνο που χρησιμεύει είναι στο να γεμίσεις γρήγορα τους μυς σου με κρεατίνη, κάτι που θα γίνει σε 5 μέρες π.χ. ενώ θα χρειαζόντουσαν περίπου 15 - 20.

 

Η φόρτωση κρεατίνης διαρκεί 5 μέρες. Η θεωρία λέει 10 - 20 γρ (για μικρότερα σώματα στο μικρό άκρο, για μεγαλύτερα αντίστοιχα, στο μεγάλο άκρο) ανά ημέρα. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ...το επαναλαμβάνω...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ, το πως θα τη λάβεις μέσα στη μέρα σου. Σπαστά, σε δόσεις των 5, σε δοσεις των 10, 7+3+5+5, 1+2+3+4+5+2+3, πριν - μετά την προπόνηση, ανάμεσα στα γεύματα, με τα γεύματα, στο τσάι, στο γάλα, στο παξιμάδι, στην ελιά μέσα αφού βγάλεις το κουκούτσι ή και μαζί με το κουκούτσι αν έχεις βίτσιο...δεν έχει απολύτως καμία σημασία, δεν υπάρχει timing στη δόση της κρεατίνης για καλύτερη απόδοση. Το θέμα είναι να φουλάρουν οι αποθήκες κρεατίνης στο σώμα σου για να έχεις διαθέσιμη ενέργεια.

Να σε πω ο,τι θυμαμαι απο τοτε..το πειραμα ειχε γινει σε αθλητες και ξεκινουσε το ιδιο (δλδ ολοι επαιρναν 5-10 γρ τη μερα για 1 μηνα) αλλα μετα απο αυτο το μηνα οι μισοι εκοψαν την κρεατινη και οι αλλοι μισοι οχι. Αυτοι που δεν την εκοψαν και συνεχιζαν να παιρνουν ειχαν ως αποτελεσμα τη μειωση της αποδοσης τους (ειχε γραφηματα) γιατι το σωμα ειχε παθει κατι σαν "κορεσμο" στην ουσια αυτη και πρακτικα δεν εκανε χρηση των αποθηκων να το πω ετσι, ενω το αλλο μισο ειχε παραμεινει στα θετικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mούφα η κρεατίνη και όλες οι παπαριές που παίρνετε. Τι κάνει δηλαδή ,σε τσιτώνει και χαιδεύει το εγώ σου σε βάρη που στην πραγματικότητα δεν τάχεις?

Φτιάξε καλυτερα την τεχνική σου να σε πιάσουν οι ασκήσεις.....

Ξύπνα !  από κάτω από τους μυες υπάρχουν σύνδεσμοι κι αρθρώσεις που αν τους τραυματίσεις θα τα κουβαλάς τα κουσούρια σε όλη σου την ζωή.

Από την άλλη λένε δεν κάνει κακό στους υγιείς. Και πως ξέρεις ότι είσαι απολύτως υγιής? Ποιος ξέρω γω πριν ξεκινήσει έκανε υπέρηχο στα νεφρά του η ότι άλλο?


Τα γιαούρτια που βρίσκει κανείς στην επαρχία δεν συγκρίνονται με τα πιο κοινά των σουπερμάρκετ, πχ του Μήτσιου (πρόβειο) στην Ήπειρο είναι εξαιρετικό...

 

Παρόλαυτά κι εγώ, επειδή καταναλώνω πολύ γιαούρτι, καταλήγω να παίρνω τα Γαλπο όταν βγαίνουν προσφορά κυρίως, κάτω από 2€ το κιλό....γεύση ανεκτή.

Ε ναι ρε συ άλλο το βιομηχανοποιημένο αλλιώς το χειροποίητο. Και εγώ όταν γουστάρω βόλτα με την μηχανή πηγαίνω Δερβενοχώρια για γιαούρτι και τυρί από τοπικό παραγωγό. άλλο πράμα λέμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα μια οικονομική λύση για τη βρώμη... πάψε να αγοράζεις από σουπερ την εμπορική κουακερ και αναζήτησε από μαγαζί με ξηροκαρπάδικα χύμα νιφάδες βρώμη. Εγώ παίρνω 2€ το κιλό. Συμφέρει στην τσέπη.....

εχει και το my protein βρωμη απλα ειναι σε σκονη και το 5κιλο βγαινει σε καλη τιμη.δεν διαλυεται τρελα ευκολα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει φάει κανένας απο αυτά? ίδια σάκχαρα(του γάλακτος) με τοτάλ 2% και 1γρ πρωτεΐνη παραπάνω στα 100γρ .

Η πραγματική μαγκιά που κάνανε σε σχέση με τα τοτάλ ειναι απότι βλέπω πως η γεύση φράουλα είναι απλά πρόσθετη γεύση , ενώ η αντίστοιχη σειρά γεύσεων τοταλ έχει +10γρ ζάχαρη (14/100γρ) οπότε γλυτώνεις να πληρώνεις έξτρα τις σταγόνες γεύσεων που εδώ που τα λέμε είναι λίγο ακριβές , Ακόμα κ σκέτο όμως να θες 10γρ πρωτεΐνη /100γρ sounds good , αν έχουν κ χαμηλή τιμή είναι πολύ κομπλέ

 

αρλα.jpg

το σοκολατουχο τους γαλα ειναι ωραιο και καλυτερο απο αλλα σοκολατουχα σε χαρακτηριστικα αλλα ακριβο.υπαρχουν και τα νουνου yotopia με φρουκτοζη αλλα δεν εχουν τοση πρωτεινη
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πες το στους γιατρούς που μου έριξαν άκυρο επειδή έπαιρνα πρωτεϊνη!!!

Εμενα μου έριξαν άκυρο επειδή ξεκίνησα να γυμνάζομαι 40 χρόνων. Μερικοί γιατροί ειναι επικίνδυνοι για την υγεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πες το στους γιατρούς που μου έριξαν άκυρο επειδή έπαιρνα πρωτεϊνη!!!

υπαρχουν δυστυχως πολλοι ακυροι λογοι που ριχνουν ακυρο.καποια πραγματα θα επρεπε να αλλαξουν but....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό ζευγάρι γάντια για βάρη?
Ψάχνω κάτι απλά σαν αυτά, βασικά για το υλικό δε ξέρω τι να κοιτάξω. Παίζει πολύ Nylon και Polyester και δε ξέρω αν αναπνέει το χέρι.

harbinger-155-power-stretchback-glove.jp

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει και το my protein βρωμη απλα ειναι σε σκονη και το 5κιλο βγαινει σε καλη τιμη.δεν διαλυεται τρελα ευκολα.

 

Από γεύση η σοκολάτα/βανίλια/φράουλα τι λέει; Πίνετε πιο εύκολα σε σχέση με την άγευστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες διάβαζα ένα άρθρο που αποθάρρυνε τις γυναίκες να κάνουν παραπάνω από τις μισές ασκήσεις που κάνω. Γενικά αποθάρρυνε εντελώς τις ασκήσεις με αντίσταση, ακόμη και τα push ups γιατί λέει αν έχεις λίπος και χτίσεις μύες, θα δείχνεις πιο χοντρή. Κοντεύουμε 2018... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες διάβαζα ένα άρθρο που αποθάρρυνε τις γυναίκες να κάνουν παραπάνω από τις μισές ασκήσεις που κάνω. Γενικά αποθάρρυνε εντελώς τις ασκήσεις με αντίσταση, ακόμη και τα push ups γιατί λέει αν έχεις λίπος και χτίσεις μύες, θα δείχνεις πιο χοντρή. Κοντεύουμε 2018... 

χαχα το καλό γέλιο είναι όταν δεις ποιες τα γράφουν αυτά τα άρθρα , τότε καταλαβαίνεις και το λόγο που ειναι όπως είναι  :-D 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω όμως και την άλλη πλευρά... Άτομα που ακούνται όπως κι εγώ, που παλεύουν και έχουν δύναμη, αλλά όλος ο κόπος πάει περίπατο λόγω κακής διατροφής. 

 

Βασικά κάπως έτσι μπήκα στο τρυπάκι κι εγώ να αρχίσω να τρώω σωστά και θρεπτικά. Ξεκίνησα πρώτο μήνα χορό και τα σχετικά (ακόμη χορεύω, μου αρέσει :D) και έβλεπα τις κοπέλες να κάνουν απίστευτα πράγματα από άποψη δύναμης, αλλά το σώμα να είναι χάλια. Και απορούσα πώς γίνεται, αφού γυμνάζονται και από ό,τι έλεγαν το έκαναν από χρόνια. Μετά άκουγα κι έβλεπα τι έτρωγαν οπότε βρήκα τον ένοχο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες διάβαζα ένα άρθρο που αποθάρρυνε τις γυναίκες να κάνουν παραπάνω από τις μισές ασκήσεις που κάνω. Γενικά αποθάρρυνε εντελώς τις ασκήσεις με αντίσταση, ακόμη και τα push ups γιατί λέει αν έχεις λίπος και χτίσεις μύες, θα δείχνεις πιο χοντρή. Κοντεύουμε 2018...

Χαχα θέλω να το διαβάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...