Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το total είναι πολύ πιο νόστιμο. Τα arla τα πήρα με προσφορά από promoter σε s/m αλλά δεν μου άρεσε η γεύση και δεν ξανασχολήθηκα πόσο κάνουν κανονικά .

 

Τα γιαούρτια που βρίσκει κανείς στην επαρχία δεν συγκρίνονται με τα πιο κοινά των σουπερμάρκετ, πχ του Μήτσιου (πρόβειο) στην Ήπειρο είναι εξαιρετικό...

 

Παρόλαυτά κι εγώ, επειδή καταναλώνω πολύ γιαούρτι, καταλήγω να παίρνω τα Γαλπο όταν βγαίνουν προσφορά κυρίως, κάτω από 2€ το κιλό....γεύση ανεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αν κατσω και απαντήσω σε οσα λετε για την κρεατίνη θα γινω ο κακος της υπόθεσης και δεν θελω , βαριέμαι !

 

 

παπι εν ολίγοις, μην παίρνεις καθόλου , στην παρούσα φαση δεν την χρειάζεσαι αλλα εαν παρεις δεν χρειάζεσαι φορτώματα κτλ σπάσε απλα τα γραμμάρια που σου αναλογούν πριν και μετα την προπόνηση και εισαι κομπλέ , άσε τα φορτώματα για άλλους !

 

Επίσης λέτε πως δεν έχει καμιά απολύτως σημασία πότε θα την πάρεις και οτι το μονο που εχει σημασία ειναι απλα να την παρεις, οπότε για εσας ειναι το ιδιο ακριβώς αν κάποιος παίρνει ολη του την δόση καθε βραδυ πριν κάνει νάνι, με κάποιον που παίρνει συστηματικά τις δόσεις του σπασμένες πριν την προπόνηση και καπάκι μετα οταν οι μύες του θα ειναι τούμπανο!

Ωραία που θα ήταν ..

 

Οσοι παίρνετε κρεατίνη να την πίνετε συγκεκριμένες και ίδιες ώρες κάθε μέρα και η μια φορά να ειναι πάντα καπάκι μετά την προπόνηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης λέτε πως δεν έχει καμιά απολύτως σημασία πότε θα την πάρεις και οτι το μονο που εχει σημασία ειναι απλα να την παρεις,

Ναι...

Τα υπόλοιπα δεν μπορούν να σταθούν επιστημονικά. Εμπειρικά δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι για το timing. Δεν μπορείς να παρατηρήσεις με το μάτι αν η απόδοση θα είναι καλύτερη ή όχι σε περίπτωση που βάλεις κάποιο πειραματόζωο-κορόιδο να το διαπιστώσει. Οι μελέτες όμως έχουν τα μέσα να αποδείξουν είτε το ένα είτε το άλλο. Ενημερωθείτε...

Οσοι παίρνετε κρεατίνη να την πίνετε συγκεκριμένες και ίδιες ώρες κάθε μέρα και η μια φορά να ειναι πάντα καπάκι μετά την προπόνηση.

Όχι, η παραπάνω προτροπή είναι λανθασμένη. Όποιος θέλει μπορεί να το ακολουθήσει αλλά και να μην το κάνει ακριβώς έτσι, δεν θα δει κάποια διαφορά. Το "βάζω τα πάντα μετά την προπόνηση γιατί οι μυς μου τα ρουφάνε όλα, η ινσουλίνη μου με τον υδατάνθρακα και την πρωτεϊνη εκτοξεύεται, όλα θα πάνε στους μυς" κλπ κλπ, στην περίπτωση της κρεατίνης δεν ισχύει. Μπορεί όμως να σε μπαλονιάσει πιο γρήγορα με όλα τα μπλιμπλίκια μαζεμένα...

 

ΥΓ: Το αυτό ισχύει και με την β-αλανίνη, αν κάποιος χρησιμοποιεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μους μους, έχω κολλήσει σε κιλά, για αυτό την άρχισα. Πχ άρχισα με 15 κιλά στη μπάρα για δικέφαλο, ενώ σταδιακά φορτωνα, όταν έφτασα τα 35 κιλά άρχισα να κολλάω.

Υγ πόσα κάνεις εσύ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ενημερωθείτε...

Προπονηθείτε ...

 

Μους μους, έχω κολλήσει σε κιλά, για αυτό την άρχισα.

 

Παπί και γω εχω κολλήσει στα κιλα μήπως να πάρω φαρμακακι να ξεκολλήσω???

κοίτα, οταν φτάσουμε σε κάποια κιλα πάντα κολλάμε αλλιώς  θα σηκώναμε 300 κιλα ο καθένας,η λυση δεν ειναι η κρεατίνη η λύση ειναι να βαλεις καλα κιλα πάνω σου, ανεβάζοντας το βάρος σου ανεβαίνει κ η δύναμη σου άσε την κρεατίνη,αν ομως θες σώνει κ καλα να πάρεις τοτε παίρνε μια φορα 10/20 λεπτά πριν την προπόνηση νηστικός (και οχι 2 ωρες πριν μαζι με το γεύμα) μια φορα καπάκι μετά την προπονηση κ  ακομη καλύτερα ειναι να σπάσεις τα γραμμάρια και σε ακομη μια φορά την νύχτα πριν κοιμηθείς !

Οχι ολη η δόση με την μια, οχι φόρτωμα και

1. άφθονο νερό όλη την διάρκεια της ημερας

2.υποχρεωτικά καθαρή και άψογη διατροφη αλλιως δεν εχει κανένα νόημα να την παρεις αν εχεις σκοπό να τρως πιτσες

3. σοβαρή προπόνηση στα ορια σου, αν δεν εχεις σκοπο να τα δίνεις ολα σε κάθε προπόνηση μην την πάρεις

4. οπωσδήποτε διαλειμματικη χρήση το πολύ κάθε δυο μήνες

 

Θα βγουν τωρα και θα σου πουνε για ερευνες που λενε οτι μπορείς να παίρνεις ολο τον χρονο, επειδή σε ξερω καιρο εδω δεν σε εχω για χαζό οπότε δεν σε φοβάμαι δεν θα τους ακούσεις.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μους μους, έχω κολλήσει σε κιλά, για αυτό την άρχισα. Πχ άρχισα με 15 κιλά στη μπάρα για δικέφαλο, ενώ σταδιακά φορτωνα, όταν έφτασα τα 35 κιλά άρχισα να κολλάω.

Υγ πόσα κάνεις εσύ;

δεν χρειάζονται όλα τα σημεία πολλά κιλά και οι δικέφαλοι ειναι ένα απο αυτά τα σημεία , next time πάρε 20kg μπάρα , ανέβασε τις reps 12-15 , αργές εκτελέσεις  χωρίς να ταλαντεύεσαι χιλιοστό και τέλος αρνητικές 

Προπονηθείτε ...

 

 

2.υποχρεωτικά καθαρή και άψογη διατροφη αλλιως δεν εχει κανένα νόημα να την παρεις αν εχεις σκοπό να τρως πιτσες

 

εδώ να προσθέσω πως βοηθάει και να αποκτήσει "fatty look" αν την χρησιμοποιεί κ τρώει ότι νάνε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ οκ, θα δω από βδομάδα αν δουλεύει. Το πρόγραμμα μου είναι αρκετά στάνταρ, δηλαδή θα φανεί αν κάνει αυτό που κάνει.

 

Και τέλος να κλείσω την παρένθεση που άνοιξα με ην κρεατινη. Πόσο παίρνει να αδειάσω από την ώρα που θα σταματήσω; Είμαι και αιμοδότης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ναρκωτικο για να μη μπορεις να δωσεις αιμα. και με φυσιολογικη δοση δε θα δεις καν καποια ενδειξη σε αιματολογικες πανω απο τα ορια. γενικα το εχεις καπως στο μυαλο σου, τιποτα δεν ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κρεατινη που λέτε είναι μια ενδογενης ουσία που την παράγει το σώμα μας και δημιουργείται στο συκώτι, στο πάγκρεας και στα νεφρά μας από αμινοξεα και στην συνέχεια μεταφέρεται στους μύες μας μέσω της κυκλοφορίας του αίματος!

 

Η διακοπτόμενη χρήση κρεατίνης θεωρείται ΑΝΑΓΚΑΙΑ ώστε το σώμα μας να διατηρεί υψηλή την ικανότητα παραγωγής της και να μην 'επαναπαύεται' στην εξωγενη χορήγηση!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ναρκωτικο για να μη μπορεις να δωσεις αιμα. και με φυσιολογικη δοση δε θα δεις καν καποια ενδειξη σε αιματολογικες πανω απο τα ορια. γενικα το εχεις καπως στο μυαλο σου, τιποτα δεν ειναι

Αυτό πες το στους γιατρούς που μου έριξαν άκυρο επειδή έπαιρνα πρωτεϊνη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό πες το στους γιατρούς που μου έριξαν άκυρο επειδή έπαιρνα πρωτεϊνη!!!

Εγώ είχα φάει άκυρο γιατί είχα 42 παλμούς το λεπτό τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα. οτι λεμε αφορα τον μεσο ανθρωπο, που δεν εχει καποιο θεμα-αδυναμια-προδιαθεση με το συκωτι του ή τα νεφρα κλπ.

ολοι η γιατροι θα σου πουν μη παρεις πρωτεινη κανει κακο γιατι (στην ελλαδα ειδικα) ειναι ασχετοι επι του θεματος,ιδιαιτερα οι μεγαλοι σε ηλικια. αν οι εξετασεις σου δε βγαινουν καλες λογω των συμπληρωματων τοτε ισως εχεις θεμα με κατι ή κανεις καταχρηση

 

επισης αν γυμναζεσαι εντονα και αυτο επιρεαζει τα νουμερα και οι γιατροι πολλες φορες δεν το λαμβανουν υποψιν, βλεπουν τα νουμερα και σου λενε οτι εισαι του θανατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Mάου-Μάου

 

 

η κρεατινη που λέτε είναι μια ενδογενης ουσία που την παράγει το σώμα μας και δημιουργείται στο συκώτι, στο πάγκρεας και στα νεφρά μας από αμινοξεα και στην συνέχεια μεταφέρεται στους μύες μας μέσω της κυκλοφορίας του αίματος! 

Η διακοπτόμενη χρήση κρεατίνης θεωρείται ΑΝΑΓΚΑΙΑ ώστε το σώμα μας να διατηρεί υψηλή την ικανότητα παραγωγής της και να μην 'επαναπαύεται' στην εξωγενη χορήγηση! 

 

Όλοι οι ισχυρισμόι θέλουν τεκμηρίωση κι ό,τι ακούγεται λογικό, δεν σημαίνει ότι ισχύει επιστημονικά, μπορεί να είναι απλώς "εκλογίκευση".

 

Η θεώρηση ότι η εξωγενής χορήγηση κρεατίνης πλήττει την δυνατότητα του οργανισμού να την παράγει, όσο το έχω ψάξει, αποτελεί περισσότερο ατεκμηρίωτη επιστημονικά "μεταφορά" της εμπειρίας χρήσης "στεροειδών"....

 

Στη πράξη, δεν έχω εντοπίσει ούτε μία μελέτη που να τεκμηριώνει κάτι τέτοιο, δλδ τη πρόκληση "ζημίας" στην φυσική δυνατότητα του οργανισμού να παράγει κρεατίνη - αντιθέτως υπάρχουν αρκετές μελέτες που τεκμηριώνουν την ασφάλεια της συστηματικής πρόσληψης κρεατίνης (μέχρι 4 χρόνια σε μια συγκεκριμένη έρευνα).

 

Μερικά δείγματα επιστημονικών ερευνών

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11224803

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12701816

https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00726-011-0878-2

 

Η φυσική παραγωγή κρεατίνης μπορεί να επιβραδυνθεί ενόσω συμπληρώνεται διατροφικά, αλλά δεν πλήττεται και επανακάμπτει...βραχυπρόθεσμα, κατόπιν διακοπής της συμπλήρωσης, έχω διαβάσει για μικρό διάστημα προσαρμογής του οργανισμού, επιτάχυνσης παραγωγής της δλδ, αλλά δεν τίθεται θέμα "προσβολής" αυτής της δυνατότητας ή ικανότητας.

 

...το θέμα είναι

- αν χρειάζεται κανείς τη συμπλήρωση κρεατίνης βάσει της φυσικής του δραστηριότητας και 

- ποιά είναι η αντίδραση του δικού του οργανισμού στην αύξηση των αποθεμάτων, όσον αφορά τις φυσικές επιδόσεις.

 

...εγώ θα το έβρισκα περιττό για τους περισσότερους χομπίστες και αθλούμενους που θέλουν να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση και την φυσική τους όψη.

 

 

Συμπερασματικά, η περιοδική διακοπή στη πρόσληψη κρεατίνης ΔΕΝ είναι αναγκαία, αλλά εξισου ΔΕΝ κάνει και κακό...

...οπότε μπορεί κάποιος στη βάση μιας "συμβατικής σοφίας", να επιλέξει - εφόσον τη χρησιμοποιεί - να τη διακόπτει περιοδικά, για να είναι "καλυμμένος"

 

Πρακτικά μόνο όσοι έχουν κάποια νεφρική πάθηση θα πρέπει να αποφεύγουν τη συμπλήρωση κρεατίνης.

 

 

Αν μου βρεις εσύ μία επιστημονική έρευνα που να υποστηρίζει τα λεγόμενά σου - έντυπη ή ηλεκτρονική - να το συζητήσουμε περαιτέρω.

Επεξ/σία από vgiozo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...