Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο λάστιχο; Λέω να κάνω ασκήσεις μ' αυτά, έχω στο σπίτι ένα σετ αλλά είναι παλιό και φθαρμένο φοβάμαι μη μου ρθει στα μούτρα από το πολύ ζόρι και μου χαλάσει τη μόστρα :), οπότε καλύτερα να αγοράσω ένα καινουργιο.

 

Επίσης να επιλέξω το σκληρό μια που είμαστε σκληρά αντράκια;

 

αν σου φτάνει αυτό το λάστιχο μετά από ένα χρόνο γυμναστικής καλύτερα να σκέφτεσαι να το παρατήσεις σιγα σιγά. 

 

Κοίτα εδώ, πάνε από το κατάστημα και θα σε αφήσουν να τα δοκιμάσεις. Δοκίμασε και δες πόσα και ποια θα πάρεις. Θα κάνεις συνδυασμό από 2-3 για να μπορείς να προσθέτεις και να αφαιρείς αντίσταση ανάλογα με την άσκηση. 

 

http://www.bbclub.gr/gf-st100-single-extreme-resist.-tube-100lb-black.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν εχω ιδεα αν μου φτανει, γι αυτο ρωταω. Λεω να παρω ενα για να ξεκινησω, να δω αν γουσταρω ασκησεις με λαστιχα ή οχι.

 

Μην ξεχνας οτι εχω μπαρα+αλτηρες+βαρη, μου τη δινει ομως το βαλε-βγαλε και ψαχνω εναλλακτικη.

 

Τι σε χαλασε στο συγκεκριμενο λαστιχο; 

 

Υ.Γ. Δεν εχει καταστημα εδω που μενω, και δεν εχω χρονο να πηγαινω Σαλονικα. Ο,τι κανω μεσω νετ θα το κανω, αμα μπορουσα να παω να δοκιμασω και να συζητησω με τον πωλητη, δε θα ρωτουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέει τι αντίσταση δίνει. Επίσης ακόμα και το σκληρότερο λάστιχο από bodylastics (100lb) δεν είναι αρκετό σκέτο για κάποιες ασκήσεις και εφόσον κάνει κοντά 30 ευρώ, νομίζω το reebok που ούτε καν αναφέρει αντίσταση και κάνει 10-14ε θα είναι τρίχες.

 

Τα λάστιχα θέλουν budget 30-70 ευρώ ανάλογα πόσο δυνατός είσαι, και επίσης θέλει πάνω από 1 λάστιχο για να προθαφερείς βάρος. Αλλο το bicep curl και άλλο το seated row. Αυτά που σου πρότεινα έχουν και στήριξη να μπαίνουν στην πόρτα για να κάνεις πολύ περισσότερες ασκήσεις. 

 

για την περίπτωση σου προτείνω αυτό για entry. Ισως χρειαστείς έξτρα λάστιχα, ίσως όχι, αλλά αν χρειαστείς τα αγοράζεις εξτρά. 

 

http://www.bbclub.gr/gfpgym-gofit-ultimate-pro-gym-3-power-tubes-dvd.html

 

Τα λάστιχα δεν αντικαθιστούν τα βάρη, αλλά μπορείς να συμπληρώνεις τα βάρη με μερικές ασκήσεις από λάστιχο. 

 

Κοίταξε και sandbags, εκεί όντως με 10-15 ευρώ budget κάνεις σοβαρή δουλειά 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιχταρα αλεξ εδω διαφωνουμε ! γιαννη αν εχεις ιντεσπορτ καπου εκει κοντα πηγαινε παρε το κοκκινο το σκληρο ! μη παρεις ριμποκ μην δωσεις τσαμπα λεφτα για μαρκα ! κανεις τελεια γυμανστικη  φτανει καποιος να σου δειξει ασκησεις και δε τραυματιζεσαι ! πολυ καλη εναλακτικη οχι για να αντικαταστησεις τα βαρη αλλα για συνδιασμο !αν καποιες ασκησεις σου φαινοντε ευκολες οσο πιο   ''λιγο'' λαστιχο αφηνεις τοσο πιο πολυ δυσκολευει (παραδειγμα ! βλεπεις αυτος που κανει δικεφαλα και παταει το λαστιχο ? αν ειναι ευκολο ανοιγεις τα ποδια πατας το λαστιχο περισσοτερο - αφηνεις λιγοτερο λαστιχο και δυσκολευει πολυ περισσοτερο)! παρε μια ιδεα

lastixa-askiseis.jpg
 
και ενα σωρο αλλες ακομη ! αυτες για τους ωμους πχ που βλεπεις θα σε δυσκολεψουν πολυ ακομη και με αυτο το ενα λατσιχακι ! το ιδιο γιατρικεφαλα κ δικεφαλα ! κανεις μερικες επαναληψεις κ μετα δυσκολευει πολυ ..
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνούμε απλά δεν δοκίμασες να κάνεις με περισσότερα από ένα λάστιχα. Αν έχεις περισσότερα δεν χρειάζεται πατήματα και πατέντες και μπρορείς να δουλέψεις ότι στυλ θες (ακόμα και λίγες επαναλήψεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προπόνα σήμερα:

 

Πόδια:

 

Front squat: 4 * 6-6-6-10 @ 75-75-75-60
Leg curl: 3 * 8-6-9 @ 45-45-40
Barbell lunges: 3 * 7-6-6(drop 6)(κάθε πόδι) @ 50-50-50(drop 30)
Hip thrust: 3 * 8 @ 110
Leg extension: 3 * 15-13-12(drop 8-8-10-10) @ 50 (drop 40-30-20-10)
Seated barbell calf raises: 3 * 30 @ 60
Standing barbell calf raises: 3 * 25-20-20 @ 50

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνούμε απλά δεν δοκίμασες να κάνεις με περισσότερα από ένα λάστιχα. Αν έχεις περισσότερα δεν χρειάζεται πατήματα και πατέντες και μπρορείς να δουλέψεις ότι στυλ θες (ακόμα και λίγες επαναλήψεις)

βρε εγω εχω δοκιμασει τα παντα - ολα τα λαστιχα εχω , για τον γιαννη λεω οτι και το απλο ακομη  θα του κανει δουλεια !

χαχαχχα γιαννη ασε τον φωτη να λεει παρε λαστιχακι και θα το ερωτευτεις μια χαρα προπονησουλα για το σπιτι ειναι ..

 

 

αν ξερεις να το χρησιμοποιησεις κανεις με το λαστιχο οτι κανεις και σε ευτο το μηχανημα ακριβως ! οχι μονο τρικεφαλα που δειχνει η φωτο αλλα τα παντα που μπορεις να κανεις με αυτο το μηχανημα !

για τα λεφτα που κοστιζει αξιζει το λαστιχο ..

hands_p04.jpg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο χαμηλά κατεβένετε στα squat ρε εσείς?

 

Κάνω σε κάθε προπόνηση πλέον (αν και κάνω λίγο καιρό) και μέχρι τώρα έχω 90x7 και κατεβαίνω όσο πάει μέχρι να λιώσει ο δικέφαλος την γάμπα. (τεχνική με ανοιχτά πόδια 

 

 6a00e553a9410d883301053697858b970c-800wi

Το ρωτάω αυτό γιατί με βλέπω να πάω πάνω από 100-110 κιλά πάρα πολύ δύσκολα και σίγουρα + 2 3 κιλά σωματικού βάρους και 6+ μήνες γυμναστική ακόμα. 

 

Εντάξει βλέπω τους κλασσικούς που βάζουν πανω απο 120 κιλά αλλά κατεβαίνουν με το ζόρι parralel, δεν σκοπεύω να το κάνω ποτέ αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο χαμηλά κατεβένετε στα squat ρε εσείς?

 

Κάνω σε κάθε προπόνηση πλέον (αν και κάνω λίγο καιρό) και μέχρι τώρα έχω 90x7 και κατεβαίνω όσο πάει μέχρι να λιώσει ο δικέφαλος την γάμπα. 

 

Το ρωτάω αυτό γιατί με βλέπω να πάω πάνω από 100-110 κιλά πάρα πολύ δύσκολα και σίγουρα + 2 3 κιλά σωματικού βάρους και 6+ μήνες γυμναστική ακόμα. 

 

Εντάξει βλέπω τους κλασσικούς που βάζουν πανω απο 120 κιλά αλλά κατεβαίνουν με το ζόρι parralel, δεν σκοπεύω να το κάνω ποτέ αυτό. 

Εγω μεχρι παραλληλα παω  δεν κανω βαθια  ειμαι αντιθετος γιατι η σωστη εκτελεση προυποθετει αριστη τεχνικη που την εχουν κυριως οι αρσιβαριστες και ελαχιστα ατομα εξω απο αυτον τον χωρο (μιλαμε για >100κιλα γιατι με 40 κιλα την κανω τελεια :P).

Αρα  η επιβαρυνση που εχουμε  οσοι  κανουν πολλα χρονια squat  με λαθος τεχνικη  ειναι  μεγαλη για τα γονατα και την μεση .

Συνεπως  επειδη δεν εχω αριστη τεχνικη  προτιμω παραλληλα για να αποφυγω  τις επιπτωσεις οσο μπορω .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαστιχα και μαλακιες ,σιγα μην το ριξουμε και στο μπαλετο :P

 

Εγώ τα έχω για τα επαγγελματικά ταξίδια, βολεύουν πολύ. 

Εγω μεχρι παραλληλα παω  δεν κανω βαθια  ειμαι αντιθετος γιατι η σωστη εκτελεση προυποθετει αριστη τεχνικη που την εχουν κυριως οι αρσοβαριστες και ελαχιστα ατομα εξω απο αυτον τον χωρο .Αρα  η επιβαρυνση που εχουμε σε οσους κανουν πολλα χρονια squat  με λαθος τεχνικη  ειναι  μεγαλη για τα γονατα και την μεση .

Συνεπως  επειδη δεν εχω αριστη τεχνικη  προτιμω παραλληλα για να αποφυγω  τις επιπτωσεις οσο μπορω .

 

εγώ αν και κάνω λίγο καιρό squat έχω 10 ετές background στις διατάσεις λόγω πολεμικών τεχνών (πατούσα πάνω από το κεφάλι στο χαλαρό, hip flexors, γαμπες, αστράγαλοι τετρακέφαλι κτλ ειναι όλα πολυ΄flexible)  και δεν έχω θέμα να παω όπου θέλω όπως θέλω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαθεια μονο με κιλα που ΄΄τα χω'' ευκολα μπαινω ! αλλιως παραλληλαπου λεει και ο φωτης - ειδικα μετα απο τοσαχρονια επιβαρινσης !

αλεξ αυτο εννοω για τα λαστιχα ! τα βαζεις σε μια τσαντουλα τα πας παντου - βολευουν κ πλακα πλακα κανουν δουλεια σε πρηζουν πολυ !

 

εγω το καλοκαιρι παω τρεχοντας για προπονησουλα σε ενα τελειο μερος μεσα στα δεντρα και στην θαλασσα ! τα βαζω στην τσεπη , παω εκει τα δενω σε δεντρα οπουδηποτε ,  κανω κανα τεταρτακι κ γυρναω παλι πισω τρεχοντας ! ε μια χαρα ειναι η προπονησουλα .. χωρις αυτα θα εκανα κανα πουσαπς μονο , αλτηρες δε θα μπορουσα να κουβαλαω μαζι :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλεξ πήγαινε όσο πιό βαθειά μπορείς χωρίς να κάνει rounding η lower back. Εγώ έκανα μαλακία για πάνω από ένα 6μηνο, πήγαινα όσο πιό κάτω γίνεται χωρίς να αντιληφθώ πόσο μεγάλο butt wink έκανα. Τώρα το πληρώνω δυστυχώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλεξ σου ασκηση αλλα θελω να την κανεις καλα μια προπονηση και να μου πεια αποτελεσματα οκ ?

πας εδω

fullbody_i6.jpg
κανεις κανονικα δικεφαλα γυρω στις 10-12 με ζορι ! στα καπακια βγαζεις  την λαβη και πιανεις το λαστιχο απο κατω (οπωςειναι σκετο χωρις λαβη) και μπαινεις τρικεφαλα !  φανταζομαι καταλαβαινεις τι εννοω ! κολημενο το χερι στον κορμο σκυφτος με λυγισμενα ποδια και μπαινεις τρικεφαλα ! δε χρειαζοντε πολλα κιλα το πολυ μια 5κιλη πλακα ασε ! λοιπον .. δυο επαναληψεις κανονικα στην τριτη τα κρατας πανω το χερι 5''! να πιανει καλα το τρικεφαλο ! καπακι 2 επαναληψεις κανονικες μια 5''κρατημα ! μεχρι οσες επαναληψεις μπορεις ! ξεκουραζεσαι 40'' και ξαναμπαινεις δικεφαλα και χωρις ξεκουραση τρικεφαλα !  καντο μια προπονηση μονο και δες πως θα γινουν τα χερια σου ..  οκ ? θα ξηγηθεις ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εκτος απο αυτους που ασχολουνται με το Powerlifting, Σκουωτ λιγο ποιο κατω απο παραλληλα,οχι περισσοτερο γιατι χαλαει και το γενικο σχημα του σωματος, εκτος απο την ασκοπη επιβαρυνση των γονατων. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...