Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ, κατάλαβα. Thanks Silverado.

 

Με βάση την εμπειρία σου, το πρόβλημα που προέκυψε (ότι έχασες πολύ όγκο με βάση αυτά που γράφεις, αν κατάλαβα καλά ή κάτι άλλο?) που το επικεντρώνεις; Αν μπορείς να το επικεντρώσεις κάπου βέβαια. Αποχή από γαλακτοκομικά, αυγά, κρέας (κάποιο συγκεκριμένο κρέας?), λάδι;

 

 

 

Πολλες φυτικες ινες στην διατροφη με ταυτοχρονη απουσια ζωικης πρωτεινης,με αποτελεσμα την αργη αναπλαση των ιστων και ειδικα στο εντερο.Η γλουτενη σιγουρα θα διαλυσε τις εντερικες λαχνες με αποτελεσμα ελλιπη αφομοιωση των θρεπτικων συστατικων και την ολο  κλιμακουμενη ευαισθησια στα προιοντα γλουτενης που με την σειρα της με υποχρεωσε να καταφυγω στο καστανο ρυζι και το φαγοπυρο.Σαν τροφη τα δυο αυτα προιοντα δεν μπορουσαν να δωσουν στον οστικο ιστο αυτα που εδινε το σιταρι και το κριθαρι,με αποτελεσμα η απουσια των γαλακτοκομικων να φαινεται ποιο εντονα.Τα αμυγδαλα και το ταχινι σε αυτον τον τομεα σε εμενα δεν προσφεραν τιποτα παρα την μεγαλη χρηση τους.Μονο το λαχανο εδινε ουσιαστικη βοηθεια αλλα η απουσια γαλακτοκομικων δεν ηταν φανερη μονο στο ασβεστιο,αλλα και στην αδυναμια να παραγει ο οργανισμος μικροποσοτητες βιταμινων απο το συμπλεγμα Β,γιατι δεν υπηρχαν πλεον τα καταλληλα βακτηριδια των γαλακτοκομικων στον οργανισμο.Ετσι επρεπε να κανω ποιο τακτικα γευματα για να περιοριζω αυτες τις ελλειψεις στις βιταμινες αυτες που ειναι και απαραιτητες σε ολες τις λειτουργιες του οργανισμου.Χωρις επιτυχια τις περισσοτερες φορες.

Ετσι αφου πλεον δεν επαιρνα και τα κλασσικα συμπληρωματα διατροφης στραφηκα στα αντιοξειδωτικα απο τα βοτανα κυριως πρασινο τσαι,τα περισσοτερα ομως εχουν την ιδιοτητα να ανεβαζουν την κυριαρχια του αερα στον οργανισμο,οπως τα μηλα και οι πατατες που ετρωγα.Ετσι χαρη στην βλακεια της μειωσης του ελαιολαδου και της απουσιας γαλακτος στην διατροφη ο αερας στο σωμα ηταν το κυριαρχο στοιχειο,κανοντας το ΚΝΣ να βρισκεται σε μια συνεχομενη κατασταση υπερχρονισμου,που εμποδιζε παραπερα την σωστη αναπλαση του οργανισμου.Αποτελεσμα τα προβληματα στο εντερο να χειροτερευουν και σταδιακα να αποκτησω προβληματα δυσανεξιας στην ντοματα,πιπερια,πατατα και να αποκλεισω αυτη την οικογενεια τροφιμων απο την διατροφη μου.(Την μελιτζανα την ειχα αποκλεισει απο ποιο μπροστα για αλλους λογους).Οταν τα προβληματα συνεχισαν να επεκτεινονται και σε αλλα τροφιμα,αποφασισα να ενταξω ξανα στην διατροφη μου τα γαλακτοκομικα για να προλαβω τα χειροτερα.Αυτο ομως δεν ηταν πλεον ευκολο γιατι ο οργανισμος αντιδρουσε και σε αυτα.Ετσι οπως ειπα εκανα ανα μακρινα διαστηματα προσπαθειες για την επανενταξη τους.

Τα χρονια περασανε σε αυτους τους ρυθμους,μεχρι που καταλαβα οτι αυτο δεν μπορει να συνεχιστει αλλο.Γιαυτο και αλλαξα παλι σταδιακα τις διατροφικες μου συνηθειες και τρωω τωρα διαφορετικα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

κανείς δεν είπε ότι είναι απλό, αλλά έτσι είναι.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Natural_selection

http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution

Συμφωνώ Άλεξ, το ζήτημα είναι η ποσότητα. Στην εποχή που ζούμε, μπορείς άνετα να τρως κρεας πρωι-μεσημερι-βραδυ. Ακραιο θα μου πεις. Εννοειται. Το παν με μετρο.

Αλλα ποιο ειναι το μετρο; 1 φορα τη βδομαδα; 2; Και ποσο; 100γρ ή μια μπριζολάρα του μισου κιλου;

 

Αυτο δεν ειναι τοσο απλο καθως υπαρχουν αμετρητες εκδοχες και αποψεις.

 

Επειδή έχω διαλύσει ήδη μία κάσα πόρτας και ούτε τα άλλα μονόζυγα (αυτά που δεν βιδώνουν) δεν ταιριάζουν στις πόρτες μου, υπάρχει κάποια άσκηση που να χτυπάει περίπου τις ίδιες μυικές ομάδες με το μονόζυγο, για σπίτι; Πολλά θέλω ε;

 

Μπορεις να κρεμιεσαι απο την πορτα και να κανεις Pull ups εγω ετσι κανω. Γαματη ασκηση, νιωθω χερια και πλατη στην τσιτα μετα απο 2-3 ανεβασματα (οχι οτι μπορω και παραπανω :))

 

Υ.Γ. Αναφορικα με τη διατροφη. Καθε τροφη εχει θρεπτικα στοιχεια αλλα και αχρηστα στοιχεια. Το μηλο ειναι πιο καλο απο το πιτογυρο επειδη το ποσοστο των θρεπτικων στοιχειων ειναι μεγαλυτερο απ' αυτο των αχρηστων (π.χ. φυτοφαρμακα). ΟΚ; ΟΚ.

Το σωμα εχει μηχανισμους αυτοκαθαρισμου. Οσο πιο θρεπτικα τρωει καποιος, τοσο πιο ευκολη κανει τη ζωη αυτων των μηχανισμων.

 

Ομως το κλειδι ειναι το αγχος καθως μπορει ταυτοχρονα να εμποδισει τη ληψη των θρεπτικων συστατικων (μειωνει εως και σταματα την πεψη) αλλα και να σταματησει τους μηχανισμους καθαρισμου. 

 

Ακομα και η γυμναστικη αν δε γινεται με καλη διαθεση και προκαλει πιεση-αγχος, εχει ελαχιστα εως μηδενικα οφελη.

 

Αντι να κοβεται αλατι και ελαιολαδο, βρειτε τροπο να νικησετε το αγχος. Τοσο απλο. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα ρε συ, ειτε η πορτα ειναι φτιαγμενη απο μπαμπου, ειτε εσυ εισαι καμια 200 κιλα :)

 

Για bodyweight ασκησεις, βρειτε το βιβλιο στην υπογραφη μου, μιλαμε ειναι η βιβλος τετοιων ασκησεων. Δημητρα, σου στελνω πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φίλος μου ενδιαφέρεται για bodyweigth workout στο σπίτι 

(δεν θέλει γυμναστήρια σε αυτή τη φάση)

 

έχετε να μου προτείνεται κανένα πρόγραμμα από youtube? 

 

Δήμητρα, δες τις ασκήσεις στο site της Neila Rey.

 

Edit: Τώρα πρόσεξα ότι αναφέρεσαι στο YouTube. Βρήκα αυτό, credit στον alex_000 που το είχε postάρει παλαιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φίλος μου ενδιαφέρεται για bodyweigth workout στο σπίτι 

(δεν θέλει γυμναστήρια σε αυτή τη φάση)

 

έχετε να μου προτείνεται κανένα πρόγραμμα από youtube? 

 

the encyclopedia of bodybuilding. Θα την βρει σε torrent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα ρε συ, ειτε η πορτα ειναι φτιαγμενη απο μπαμπου, ειτε εσυ εισαι καμια 200 κιλα :)

Καλά δε σου λέω ότι θα σκιστεί και στη μέση, αλλά θα κρατάνε οι μεντεσέδες και εμένα και την πόρτα;

Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά. Μετά από την κασαδούρα που άνοιξε έχει φοβηθεί το μάτι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

silve ηθελα να απαντησω στν σεντοναρα σου την πρωτη που εξηγεις τις προσωπικες σου εμπειριες κ τωρα που εχω χρονο θα το κανω ! μιας κ ειμαστε στην ιδια γενεα περισπου (οκ αντε να μου ριχνεις καμμια 10ετια το πολυ) εχω περασει και γω απο ''ακραιες'' διατροφες οπως κ συ ! οταν λεω ακραιες δεν εννοω τιποτα ανωμαλο εννοω πχ επινα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ  και για χρονια 2-3 λιτρα φρεσκο γαλα , ετρωγα 1 καρτελα αυγα καθε μια αντε δυο το πολυ μερες για πολλα χρονια , ξυπναγα καθε 3ωρο να κοπανισω πρωτεινη και αλλα τετοια καλα !
εφοσον λοιπον τα εκανες και τα ηξερες απορω πως και τσιμπησες , πως και ψηθικες να αλλαξεις τοσο πολυ και για τοσα χρονια διατροφικες συνηθειες και να πας στο αλλο ακρο !
απο την αποψη πως και γυμνασμενος ησουν και γνωσεις ειχες και η υγεια σου οπως χαρακτηριστικα λες ηταν στην στρατοσφαιρα ! που ηθελες να την φτασεις ? στον αρη ? και τι ηταν ολα αυτα που διαβασες?? εγω ξερεις τι εχω διαβασει στα τοσα χρονια?? οσα δε μπορεις να φανταστεις και το μονο που συμφωνω ειναι πως το κλειδι ειναι το μετρο ! ολα χρειαζονται αλλα με μετρο ! και το ''γαλα'' σογιας χρειαζεται , καλο κανει , οχι ομως για να αντικατασισει το αγελαδινο,  και οι ξηροι καρποι επισης μια χαρα ειναι  σε καμμια περιπτωση ομως για να μας κανουν να αντικαταστήσουμε το ωμο ελαιολαδο κτλ κτλ απορω ειλικρινα  πως ακουσες διατροφολογους γκουρου (που ειναι για το ψυχιατρειο) οπως χαρακτηριστικα λες κ ακομη περισσοτερο απορω που το κρατησες για τοσα χρονια !!
τελος παντων .. μετρο σε ολα χρειαζεται και οχι υπερβολες .. το μυστικο κρυβεται βεβαια και στο ανχος που λεει κ ξαναλεει ο γιαννης και εχει δικιο κυριολεκτικα μας σκοτωνει !
κατι που  δε προκειται να αλλαξω γνωμη ποτε και για τιποτα ειναι για την ζαχαρη και το αλατι ! μπορουμε να παρουμε απο αλλες πηγες οσο χρειαζομαστε , με το κουταλακι μας σκοτωνουν ειναι πραγματικα δηλητηρια ! αυτα ..

παρτε και μια φωτο να δειτε πως πρηζει το λαστιχο αντιστασης τα χερια ! η φωτο ειναι μετα απο μονο 1-2 σετακια δικεφαλα -τρικεφαλα με το λαστιχο και κανα -δυο σετακια πουσαπς , απο 200 επαναληψεις το καθενα που ελεγε και ενα φιλαρακι εδω παλιοτερα :-)   και δε θελω σχολια για το σκουφακι .. :-D

 

 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ λαθος θεμα παιδια :unsure:

 

Τι να κανω, το μπερδεψα με το Off topic.AGAIN! :P

 

Για το κουκλάκι στο πιατάκι έγραψε? :lol:  Πάλι καλά που γερμανοποιήθηκε το fitness για να ξεχωρίζει..  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...