Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

εεεερρρ αυτό ακριβώς προσπαθούμε να κάνουμε στο γυμναστήριο βασικά. Οσο πιο πολύ μυικό ιστό καταστρέψεις, τόσο περισσότερο μυικό ιστο θα χτίσεις (και ο νέος μυικός ιστός θα είναι πιο ογκώδης και πιο δυνατός). Τι σχέση έχουν οι αναβολικές ορμόνες με την ώρα της προπόνησης?

 

 

No shit, δεν το φαντάστηκα ποτέ ότι όταν πάω στα όρια μου τα cells είναι drained από ενέργεια! Ευτυχώς υπάρχει η ισπανική έρευνα :D που μου το ξεκαθάρισε. Επίσης έχω decreased προτεινοσύνθεση γιατί τα cells μου δεν έχουν ενέργεια την ώρα της προπόνησης? Σοβαρά τώρα? Προτεινοσύνθεση την ώρα της προπόνησης??? Αυτά είναι για γέλια. Την ώρα της προπόνησης διαλύουμε δεν χτίζουμε.

 

Για τα split που κάνετε εσείς δεν έχει νόημα τόσο πολύ το failure γιατί μετά από ένα τέταρτο δεν θα μπορείτε να κουνηθείτε (αλλά για αυτό και άλλους λόγους πιστεύω ότι τα σπλιτ είναι υποδεέστερα του full body. Ουσιαστικά έχετε το ίδιο αποτέλεσμα κοπώσεως απλά το έχετε σε 45 λεπτά αντί για 20). Ιδια συνολική κόπωση θα έχουμε αν κάνουμε 14 σετ στην ίδια μυική ομάδα και τα 4 να πάνε failure με κάτι σαν αυτό που κάνω εγώ 5 σετ όλα drop set και όλα failure σε 15-20 λεπτά. 
 
Στο full body κάνεις 1-2 σετ ανα μυική ομάδα όχι 14. Το να μην πας σε failure είναι τραγικό, σαν να πας να πίνεις ένα καφεδάκι και να γυρνάς. 

 

Σίγουρα προσπαθείς να καταστρέψεις μυΐκό ιστό αλλά πολλές φορές φτάνεις σε ένα σημείο όπου έχεις καταστρέψει τόσο που δεν παίζει να έχεις recovery. π.χ. άντε κάνε 30 σετ μέχρι failure στο στήθος...πιστεύεις θα αναρρώσεις πλήρως μετά από αυτό ? Εκτός κι αν το κάνουμε σαν τον Meltzer προπόνηση κάθε μυϊκή ομάδα ανά 15 μέρες.

 

Μετά παίζει και αυτό που είχαμε ξανασυζητήσει νομίζω...χαλάει όλη η ποιότητα της προπόνησης αν βγαίνεις σε όλα μέχρι failure...ειδικά αν κάνεις ελεύθερα και όχι μηχανήματα χρειάζεσαι και πιό ξεκούραστο ΚΝΣ. Αυτό όμως αφορά όσους κάνουν split όπως λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σίγουρα προσπαθείς να καταστρέψεις μυΐκό ιστό αλλά πολλές φορές φτάνεις σε ένα σημείο όπου έχεις καταστρέψει τόσο που δεν παίζει να έχεις recovery. π.χ. άντε κάνε 30 σετ μέχρι failure στο στήθος...πιστεύεις θα αναρρώσεις πλήρως μετά από αυτό ? Εκτός κι αν το κάνουμε σαν τον Meltzer προπόνηση κάθε μυϊκή ομάδα ανά 15 μέρες.

 

Μετά παίζει και αυτό που είχαμε ξανασυζητήσει νομίζω...χαλάει όλη η ποιότητα της προπόνησης αν βγαίνεις σε όλα μέχρι failure...ειδικά αν κάνεις ελεύθερα και όχι μηχανήματα χρειάζεσαι και πιό ξεκούραστο ΚΝΣ. Αυτό όμως αφορά όσους κάνουν split όπως λες.

 

ναι και στις 2 περιπτώσεις αυτά αφορούν όσους κάνουν split. Το μόνο θέμα είναι ότι το squat η το deadlift δεν μπορώ να τα βάλω στην αρχή της προπόνησης αλλά μετά την μέση, για να μην χαλάσει η ποιότητα της προπόνησης όπως λες. 

 

Ούτε εγώ θα τα έκανα όλα σε failure αν έκανα split αλλά ποτέ δεν θα έκανα split εκτός αν ήταν κάτι σαν το 5-6 day split που έχει προτείνει ο maus

 

Εγώ αναρρώνω μετά απο 48 ώρες με το ρολόι :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μύες του στήθους με τους μύες της πλάτης(upper) είναι αντίθετοι?

 

Εννοω για τη στάση του σώματος. Είναι οπως οι κοιλιακοι με τους ραχιαίους?

 

Αν ναιτο σημείο εφαρμογής ειναι οι ώμοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μύες του στήθους με τους μύες της πλάτης(upper) είναι αντίθετοι?

 

Εννοω για τη στάση του σώματος. Είναι οπως οι κοιλιακοι με τους ραχιαίους?

 

Αν ναιτο σημείο εφαρμογής ειναι οι ώμοι?

 

Εντάξει ο όρος "αντίθετοι" δεν ξέρω αν είναι σωστός, αλλά σίγουρα ασκούν αντίθετη σταθεροποιητική πίεση. Για αυτό το λόγο είναι πολύ συχνό το φαινόμενο που παρατηρείται στους τύπους που every day is bench press day να αρχίσουν οι ώμοι να έχουν μια κύρτωση μπροστά γιατί τραβάει το στήθος. 

 

Για να είναι ισορροπημένο το σώμα χρειάζεται ίση δουλειά σε thorasic extension όσο και σε στήθος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thorasid extension αλεξ με squat και deadlift δεν επιτυγχάνεται σε ικανοποιητικό βαθμό;

 

ναι, στο squat και στο deadlift υπάρχει thorasic extension με μορφή σταθεροποίησης, αλλά βασιλιάς του thorasic extension είναι ασκήσεις που κάνεις rows (κωπηλατικές για πλάτη) με κάθε μορφή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μύες του στήθους με τους μύες της πλάτης(upper) είναι αντίθετοι?

 

 

Υπαρχουν οι αγωνιστες και οι ανταγωνιστες μυες !

Οι μύες του στήθους με τους μύες της πλάτη ειναι ανταγωνιστες μυες ναι ! να ξερετε ολοι οτι οι ανταγωνιστες μυες πρεπει να ειναι το ιδιο πολυ η το ιδιο λιγο γυμνασμενοι ..

Αγωνιστής ονομάζεται ο μυς που εμπλέκεται άμεσα σε μία κίνηση. Αντίθετα, ένας μυς ο οποίος μπορεί να επιβραδύνει ή να εμποδίσει αυτήν την κίνηση ονομάζεται ανταγωνιστής. Οι ανταγωνιστές μύες συμβάλλουν στην σταθεροποίηση των αρθρώσεων!

Οι συνέπειες της ανισορροπίας δύναμης αγωνιστών – ανταγωνιστών μυών, πέρα από κακή αισθητικη συμβάλλουν και σε πολλούς τραυματισμούς! ενα παραδειγμα ??  η δυσαναλογία δύναμης των τετρακεφάλων σε σχέση με τους οπίσθιους μηριαίους μπορεί να βλάψει τους πρόσθιους χιαστούς συνδέσμους.

η σωστή αναλογία δύναμης αγωνιστών – ανταγωνιστών ειναι το πρωτο που πρεπει να κανουμε για την  πρόληψη των τραυματισμών ..

με απλα λογια ειναι προτιμωτερο να εχουμε πχ  λιγοτερα γυμνασμενους κοιλιακους - αν εχουμε λιγοτερα γυμνασμενους ραχιαιους απο το να εχουμε παρα πολυ καλα γυμνασμενους κοιλιακους και πολυ λιγο γυμνασμενους ραχιαιους ..

οι ανταγωνιστες μυες παντα το ιδιο γυμνασμενοι ..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...