Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ti PS3 εχεις; φατ η σλιμ;

στο youtube σιγουρα υπαρχουν πολλα βιντεακια. ειναι πανευκολο 5 λεπτα υποθεση.

το μανικι ειναι μετα να ξαναπερασεις τα saves + trophies αλλα και γι αυτο σου εχω λυση την οποια θα ποσταρω αναλυτικα. 

για το πως θα παρεις backup κοιτα εδω

http://www.insomnia.gr/topic/467362-ερωτησεις-απαντησεις-faq-για-cfw-στο-playstation-3/?p=52176737

ποστ 20

βηματα 1-5. μετα οταν αλλαξεις σκληρο θα ποσταρω τα υπολοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι με αλλαγη σκληρου πρεπει να τα ξαναπερασεις. αλλα αυτα δεν ειναι data που χανονται πιστευω μιας και τα βρισκεις ανα πασα ωρα κ στιγμη. στο κατω κατω 80 GB  τα περνας μεσα σε 2 ωρες το πολυ :) .

αυτα που χανονται ειναι τα saves + trophies, και αυτα πρεπει να κρατησεις.

Αν θες μπορεις να κανεις και backup τον 80αρη σε φατ32 και μετα restore, αλλα απαξ και αλλαξεις δισκο δε το συνιστω. καλυτερα να κανεις clean install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tnx και παλι για τις πληροφορίες.

παράγγειλα τον εσωτερικό WD από amazon (ο samsung δεν ερχόταν Ελλάδα) και όταν θα τον έχω στα χέρια μου θα επιστρέψω για βοήθεια back up των save/trophies :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια.Ενας καλος φιλος μας(απο το Ρεθυμνο ο carbon86) εκανε με φλασερ downgrade και μου περασε την cfw 4.31 στο ps3 slim μου.Μου εβαλε και τον multiman και ρυθμισε και την ip μεσα.Κατεβασαμε και τον Filezilla.Kαναμε την ρυθμιση και στον υπολογιστη με την ιδια ip.Μαζι εχθες κατεβασαμε ενα παιχνιδι επιτυχως.Αλλα οταν μονος μου παω να μπω για συνδεση στον filezilla μου λεει για αδυνατη συνδεση με τον εξυπηρετητη!Τι κανω;

Παρελιπτοντως να ευχαριστησω και τον carbon86 για την ανιδιοτελη δουλεια και βοηθεια που μου εκανε.Το παιδι ειναι αψογο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγξε τα network settings στο ΠΣ3 κυριως. δωσε στατικη ip address καλυτερα για να συνδεεσαι παντα με την ιδια.

Υπολογιστης και ΠΣ3 δε μπορει να εχουν ιδια IP address

παραδειγμα αν του υπολογιστη ειναι 192.168.1.2 του PS3 πρεπει να ειναι 192.168.1.3 (καθε συσκευη εχει διαφορετικο τελευταιο ψηφιο - το 1 ειναι για το ρουτερ).

Αν δεν ειχες δωσει στατικη μπορει να αλλαξε απο μονη της. κοιταξε μεσα στον ΜΜ ποια ειναι η ip address του ΠΣ3 και βαλε αυτη στον filezilla. παραδειγμα αν το ΠΣ3 εχει 192.168.1.3 αυτη θα βαλεις μεσα στον Filezilla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγξε τα network settings στο ΠΣ3 κυριως. δωσε στατικη ip address καλυτερα για να συνδεεσαι παντα με την ιδια.

Υπολογιστης και ΠΣ3 δε μπορει να εχουν ιδια IP address

παραδειγμα αν του υπολογιστη ειναι 192.168.1.2 του PS3 πρεπει να ειναι 192.168.1.3 (καθε συσκευη εχει διαφορετικο τελευταιο ψηφιο - το 1 ειναι για το ρουτερ).

Αν δεν ειχες δωσει στατικη μπορει να αλλαξε απο μονη της. κοιταξε μεσα στον ΜΜ ποια ειναι η ip address του ΠΣ3 και βαλε αυτη στον filezilla. παραδειγμα αν το ΠΣ3 εχει 192.168.1.3 αυτη θα βαλεις μεσα στον Filezilla

Πως θα την βαλω στατικη φιλε μου;Που ακριβως να παω;

Συνδεσα με το καλωδιο ethernet και μου λεει οτι η ip του ps3 ειναι 10.1.1 και ενα ακομα ψηφιο.Αυτο βαζω και τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βαλεις στατικη πρεπει να ξερεις την ip του ρουτερ σου

στο πισι θα ανοιξεις ενα παραθυρο Command DOS prompt

θα γραψεις ipconfig

θα σου δωσει μερικα values.

το ip v4 ειναι η ip του πισι

το default gateway ειναι η ip του router. (Δεν ειναι απαραιτητο πως θα ειναι 192.168.1.1 (μπορει να ειναι αλλοι οι αριθμοι-εξαρταται απο το ρουτερ). Εγω παραθετω το 192.168.1.1 που ειναι το πιο συνηθες.

Αν λοιπον το ρουτερ ειναι 192.168.1.1 το πισι θα ειναι 192.168.1.Χ (οπου Χ κατι αλλο απο 2-255 ειναι οι τιμες)

Μετα θα πας στο ΠΣ3 στο ΧΜΒ

Στηλη Settings --> Network Settings (κατω κατω) --> Ιnternet Connection Settings --> Custom --> Wired --> Manual Settings --> Speed and Duplex: Auto Detect --> Ip Address Settings: Manual

Εκει πετας τις τιμες που θες

IP Address: 192.168.1.30 (Εχω εγω για το ΠΣ3 μου παραδειγμα)

Subnet Mask 255.255.255.0

Default Router 192.168.1.1

Primary DNS 192.168.1.1 (Παλι η τιμη του ρουτερ - εδω μπορεις να βαλεις και καποιον αλλο παροχο αν θες παραδειγμα google 8.8.8.8)

Secondary DNS: κενο η βαζεις εδω το google αν θες εγω το εχω κενο.

 

Μετα MTU: Automatic --> Proxy: Do not Use --> UPnP: Enable --> Press X to savechanges. Εισαι ετοιμος. να κανεις το connection test

Μετα θα δωσεις στον filezila (ME ANOIXTO TON MM ΠΑΝΤΑ) την τιμη 192.168.1.30 (την ip του ΠΣ3) και συνδεεσαι.

Ο ΜΜ ειναι ο ftp client του ΠΣ3. Πρεπει να τον εχεις παντα ανοιχτο για να συνδεθεις.

Αν δεν δωσεις στατικη IP  στο ΠΣ3 πρεπει παντα μεσα απο τον ΜΜ να βλεπεις τi ip εχει το ΠΣ3 σου και να βαζεις αυτη στο filezilla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βαλεις στατικη πρεπει να ξερεις την ip του ρουτερ σου

στο πισι θα ανοιξεις ενα παραθυρο Command DOS prompt

θα γραψεις ipconfig

θα σου δωσει μερικα values.

το ip v4 ειναι η ip του πισι

το default gateway ειναι η ip του router. (Δεν ειναι απαραιτητο πως θα ειναι 192.168.1.1 (μπορει να ειναι αλλοι οι αριθμοι-εξαρταται απο το ρουτερ). Εγω παραθετω το 192.168.1.1 που ειναι το πιο συνηθες.

Αν λοιπον το ρουτερ ειναι 192.168.1.1 το πισι θα ειναι 192.168.1.Χ (οπου Χ κατι αλλο απο 2-255 ειναι οι τιμες)

Μετα θα πας στο ΠΣ3 στο ΧΜΒ

Στηλη Settings --> Network Settings (κατω κατω) --> Ιnternet Connection Settings --> Custom --> Wired --> Manual Settings --> Speed and Duplex: Auto Detect --> Ip Address Settings: Manual

Εκει πετας τις τιμες που θες

IP Address: 192.168.1.30 (Εχω εγω για το ΠΣ3 μου παραδειγμα)

Subnet Mask 255.255.255.0

Default Router 192.168.1.1

Primary DNS 192.168.1.1 (Παλι η τιμη του ρουτερ - εδω μπορεις να βαλεις και καποιον αλλο παροχο αν θες παραδειγμα google 8.8.8.8)

Secondary DNS: κενο η βαζεις εδω το google αν θες εγω το εχω κενο.

 

Μετα MTU: Automatic --> Proxy: Do not Use --> UPnP: Enable --> Press X to savechanges. Εισαι ετοιμος. να κανεις το connection test

Μετα θα δωσεις στον filezila (ME ANOIXTO TON MM ΠΑΝΤΑ) την τιμη 192.168.1.30 (την ip του ΠΣ3) και συνδεεσαι.

Ο ΜΜ ειναι ο ftp client του ΠΣ3. Πρεπει να τον εχεις παντα ανοιχτο για να συνδεθεις.

Αν δεν δωσεις στατικη IP  στο ΠΣ3 πρεπει παντα μεσα απο τον ΜΜ να βλεπεις τi ip εχει το ΠΣ3 σου και να βαζεις αυτη στο filezilla.

 

το ιδιο ισχυει οταν συνδεεις το laptop με το ps3 (χωρις switch)?

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Δεν ισχύει το ίδιο.

Όταν έχεις σύνδεση peer to peer (P2P χωρίς router ως ενδιάμεσο), εκτός του ότι ίσως να χρειάζεται cross καλώδιο ethernet (το οποίο δεν είναι απολύτως βέβαιο, μπορεί να δουλέψει και το σύνηθες), θα πρέπει να δώσεις μια διεύθυνση (IP Address της μορφής ΧΧΧ.ΥΥΥ.ΖΖΖ.1 παραδείγματος χάριν στη μία συσκευή και ΧΧΧ.ΥΥΥ.ΖΖΖ.2 στην άλλη, όπου τα XXX,ΥΥΥ και ΖΖΖ θα είναι νούμερα ανάμεσα στο 0 και το 255, και κατόπιν να ορίσεις ως Default Router της μίας συσκευής, την IP της άλλης.

Αν δηλαδή στο PS3 έχεις τη διεύθυνση 192.168.1.30 και το laptop 192.168.1.4, θα πρέπει στο PS3 να βάλεις τις τιμές:
IP Address: 192.168.1.30
Subnet Mask 255.255.255.0
Default Router 192.168.1.4

και αντίστοιχα στο laptop (με manual ρυθμίσεις):

IP Address: 192.168.1.4
Subnet Mask 255.255.255.0
Default Router 192.168.1.30

Οι ρυθμίσεις DNS δεν έχουν σημασία σε μια σύνδεση peer to peer, γιατί έχουν να κάνουν με τις διευθύνσεις στο intenet, το οποίο απουσιάζει. Επομένως δεν αλλάζεις τίποτα εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως για να περναω παιχνιδια με ftp χρησιμοποιω αυτον τον οδηγο που θελει blackbox για ps3 και flashxp για το lapptop μου

 

http://www.ps3hax.net/2011/02/how-to-transfer-large-files-from-pc-to-ps3-at-lan-speeds-100mbs/

 

πολυ απλος ειναι και πιανω ταχυτητες 10 MB/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,αν καποιος ξερει....Προσπαθω να βαλω ταινιες ή σειρες απο shotime μαζι με το Plugin του opensubtitles.Αλλα βρισκει μονο αγγλικα και οχι ελληνικα.(Έχω βαλει gre,gr) αλλα βρισκει μονο αγγλικα ενω στο site τσεκαρα και υπαρχουν και ελληνικα απλα δεν τα κατεβαζει.Ξερει κανεις τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...