Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σηματνικο ειναι αν μενουν καταλοιπα ή οχι στο μηχανημα. Το θεωρω θετικο οτι πρεπει να το κουμπωσεις καθε φορα, αρα πιθανον δε μενουν. Αποκει και περα για το backup manager, υπαρχουν και αλλοι τροποι ωστε να μη χρειαστει να μπει στην κονσολα σου καν οποτε να μη φαινεται....και για τα παιχνιδια εξωτερικος σκληρος αντι για τον εσωτερικο (που αλλωστε ειναι και ασυμφορο να ξοδευεις χωρο σε 2.5" δισκο αντι 3.5").

 

Εγω θα το αφησω κανα μηνα να δω τι θα γινει με μπανια κλπ και βλεπουμε. Αν οντως αφηνει μηδενικα καταλοιπα θα παρω ενα στικακι απλα για το χαβαλε. Αλλα επειδη το ps3 το εχω για το online κυριως, βλεπω κυνηγι μαγισσων μετα, καθε firmware Που θα βγαινει θα πρεπει να βγει και νεο firmware για το στικακι...

Περίπου :-) το backup manager πρέπει να γίνει install, έχει βγει κάποιο psgroove edition που μπορείς να το τρέξεις από το stick αλλά δεν δουλεύει τελείως. Υπάρχει ένα σημαντικό limitation στους εξωτερικούς, το ps3 δεν αναγνωρίζει ntfs αλλά μόνο fat32 οπότε όποιο παιχνίδι έχει αρχεία πάνω από 4gb δεν μπαίνει. Προφανώς καλό θα είναι να περιμένεις όπως λες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

α ναι, αυτο με το fat32 ειναι θεμα.....ενω ο εσωτερικος δισκος ειναι ntfs?

 

Για το backup manager απλα εννοω οτι ουτως η αλλως κατα 90% θα σε συμφερει να κατεβασεις ετοιμο το ISO απο το internet, ενω καποιοι οπως εγω που εχω και Bluray drive στο PC μου μπορουμε να κανουμε τη δουλεια αποκει στην αναγκη... Αρα δε θα χρειαστει να μπει τιποτα "υποπτο" στο ps3 ετσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α ναι, αυτο με το fat32 ειναι θεμα.....ενω ο εσωτερικος δισκος ειναι ntfs?

 

Για το backup manager απλα εννοω οτι ουτως η αλλως κατα 90% θα σε συμφερει να κατεβασεις ετοιμο το ISO απο το internet, ενω καποιοι οπως εγω που εχω και Bluray drive στο PC μου μπορουμε να κανουμε τη δουλεια αποκει στην αναγκη... Αρα δε θα χρειαστει να μπει τιποτα "υποπτο" στο ps3 ετσι...

είναι σε ένα φορματ της Σονυ, δεν υπάρχει ακόμα τρόπος να τρέξεις οποιοδήποτε παιχνίδι χωρίς το Backup Manager
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα παινχιδια μπορεις να παιξεις με αυτο το τροπο; Απλα κατεβαζεις το iso και το αντιγραφεις στο σκληρο;

 

δεν είναι ακριβώς iso αλλά φάκελοι που θέλουν c/p σε συγκεκριμένο σημείο (τεσταρισμενο..)για να παίξει , δεν παίζουν όλα αλλά ένα τεράστιο ποσοστό παιχνιδιών google it πολλά site έχουν αναλυτική λίστα πια games παίζουν .

 

 

 

 

όσον αφορά τα Ban και τρόπος φύλαξης. το στικακι δεν έχει να κάνει καμιά δουλειά και δεν αφήνει κατάλοιπα. ο backup manager όμως αφήνει. όταν αντιγραφείς ένα παιχνίδι και το παίζεις να είστε σίγουροι ότι το Ps3 κρατάει στατιστικά, πιο παιχνίδι παίζετε τι ώρα πόσες φορές παίξατε και πάει λέγοντας το οποίο "ημερολογιο" Με τα στατιστικά σας το στέλνει αυτόματα στην sony κάθε φορά που μπαίνουμε ονλινε . προφανώς δεν είναι και δύσκολο η sony να βρει και από πιο σημείο διαβάζεται το game.. αν είναι από το blue ray η το HD και από πιο υποφακελο του HD. άμα θέλει να βρει τρόπος να σε banarei σίγουρα τους έχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διακοπτω μια τη συζητηση σας.

Υαπρχει καποιος τροπος να εχω FAT32 πανω απο 32 γιγα;;Υπαρχει καποια εφαρμογη;Καπου ειχα διαβασει για αλλαγη στο volume απο win 7.Παιζει να το κανω απο εκει;δεν εχω προχειρα win 7 α πρεπει να παω σε συγγενη γ αυτο ρωταω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διακοπτω μια τη συζητηση σας.

Υαπρχει καποιος τροπος να εχω FAT32 πανω απο 32 γιγα;;Υπαρχει καποια εφαρμογη;Καπου ειχα διαβασει για αλλαγη στο volume απο win 7.Παιζει να το κανω απο εκει;δεν εχω προχειρα win 7 α πρεπει να παω σε συγγενη γ αυτο ρωταω!

 

fat32formater λεγετε αυτο που ψαχνεις ...

οσο για ps3 break με 35 ευρω δινω εγω δικα μου .

κι αν χρειαστουν αναβαθμισεις στο μελον τις κανω εγω σε οποιον επιθυμει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει πως κάνω backup ένα παιχνίδι, και πιστεύω οτι την ίδια απορία έχουν κ άλλοι που δεν είναι τσακάλια να τους λες ένα "backup manager" ή "ftp" και αμέσως να καταλαβαίνουν, έχει κάποιος την καλή διάθεση να γράψει αναλυτικά την διαδικασία ή έστω να βάλει λίνκ με κάποιον οδηγό?

 

Το αντιγράφω στο pc με κάποιον τρόπο και μετά από εκεί στο ps3 ή το ανάποδο? Αν ισχύει το ανάποδο τότε σε ps3 το οποίο ΔΕΝ έχει μονταριστεί γίνεται να το αντιγράψω? (όχι να το παίξω, απλά να το αντιγράψω και όταν το μοντάρω να μπορέσω να το παίξω).

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ όποιον θελήσει να απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει πως κάνω backup ένα παιχνίδι, και πιστεύω οτι την ίδια απορία έχουν κ άλλοι που δεν είναι τσακάλια να τους λες ένα "backup manager" ή "ftp" και αμέσως να καταλαβαίνουν, έχει κάποιος την καλή διάθεση να γράψει αναλυτικά την διαδικασία ή έστω να βάλει λίνκ με κάποιον οδηγό?

 

Το αντιγράφω στο pc με κάποιον τρόπο και μετά από εκεί στο ps3 ή το ανάποδο? Αν ισχύει το ανάποδο τότε σε ps3 το οποίο ΔΕΝ έχει μονταριστεί γίνεται να το αντιγράψω? (όχι να το παίξω, απλά να το αντιγράψω και όταν το μοντάρω να μπορέσω να το παίξω).

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ όποιον θελήσει να απαντήσει.

 

2 τρόποι.

 

1. πέρνεις το δισκάκι ,το βάζεις στο ήδη jailbroken ps3,τρέχεις το πρόγραμμα backup manager (το οποίο το έχεις περάσει με ενα απλό στικάκι usb,αφού έχεις κάνει την κονσόλα jailbreak),στο backup manager σου εμφανίζει το παιχνίδι που έχεις μέσα στο ps3,σε ρωτάει που να το αποθηκέυσεις (σε εξωτερικό ή εσωτερικό δίσκο)πατάς οκ και το αποθηκέυει.μετά το παιχνίδι θα υπάρχει στο backup manager για επιλογή, αυτός ο τρόπος αν έχεις το δισκάκι.

 

2. αν δεν έχεις το δισκάκι και έχεις το dump(αρχεία παιχνιδιού"δεν είναι ακριβώς iso") απο το ίντερνετ.τότε συνδέεις τον εξωτερικό σκληρό σου στο pc(και πρέπει να είναι fat32,αλλιώς τον κάνεις format σε fat32),μεταφέρεις μέσα τα αρχεία στο σωστό directory(δεν το θυμάμαι ακριβώς).μετά συνδέεις τον σκληρό στο jailbroken ps3 ,τρέχεις το backup manager και διαλέγεις το παιχνίδι.

 

τώρα αν στον 2ο τρόπο θέλεις να μεταφέρεις το παιχνίδι απο τον εξωτερικό στον εσωτερικό δίσκο(γιατί μερικά παιχνίδια παίζουν μόνο απο εσωτερικό)τότε υπάρχουν 2 τρόποι.

1ος ftp ,δεν ασχολήθικα δεν γνωρίζω

2ος έχει βγει ένα προγραμματάκι Homebrew που μέσω του Ps3 μπορείς να δεις όλα τα αρχεία του σκληρού και να τα αλλάξεις,μεταφέρεις/κοπάρεις κτλπ,και έτσι μπορείς να μεταφέρεις παιχνίδι απο τον εξωτερικό στον εσωτερικό ή ανάποδα.

http://www.ps3hax.net/2010/09/comgenies-awesome-filemanager-released/ εδώ περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει πως κάνω backup ένα παιχνίδι, και πιστεύω οτι την ίδια απορία έχουν κ άλλοι που δεν είναι τσακάλια να τους λες ένα "backup manager" ή "ftp" και αμέσως να καταλαβαίνουν, έχει κάποιος την καλή διάθεση να γράψει αναλυτικά την διαδικασία ή έστω να βάλει λίνκ με κάποιον οδηγό?

 

Το αντιγράφω στο pc με κάποιον τρόπο και μετά από εκεί στο ps3 ή το ανάποδο? Αν ισχύει το ανάποδο τότε σε ps3 το οποίο ΔΕΝ έχει μονταριστεί γίνεται να το αντιγράψω? (όχι να το παίξω, απλά να το αντιγράψω και όταν το μοντάρω να μπορέσω να το παίξω).

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ όποιον θελήσει να απαντήσει.

Αν θες να κανεις bacκup ενα παιχνιδι στο PS3,στον σκληρο του δισκο δλδ,με το προγραμμα backup manager που κανεις εγκατασταση εφόσον εχεις κανει jb το PS3 το βαζεις μεσα στο PS3 και το κανεις install μεσα στον εσωτερικο δισκο του PS3.Εφοσον το PS3 δεν εχει γινει jb δεν γινεται να κανεις τιποτα απο τα παραπανω.Πρεπει να εχει περαστει ο backup manager.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Άρα όταν με το καλό γίνει jb το ps3 τότε θα γίνει το backup

"των αντιγράφων ασφαλείας των παιχνιδιών που έχω στην κατοχή μου" μπλα μπλα μπλα :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 τρόποι.

 

1. πέρνεις το δισκάκι ,το βάζεις στο ήδη jailbroken ps3,τρέχεις το πρόγραμμα backup manager (το οποίο το έχεις περάσει με ενα απλό στικάκι usb,αφού έχεις κάνει την κονσόλα jailbreak),στο backup manager σου εμφανίζει το παιχνίδι που έχεις μέσα στο ps3,σε ρωτάει που να το αποθηκέυσεις (σε εξωτερικό ή εσωτερικό δίσκο)πατάς οκ και το αποθηκέυει.μετά το παιχνίδι θα υπάρχει στο backup manager για επιλογή, αυτός ο τρόπος αν έχεις το δισκάκι.

 

2. αν δεν έχεις το δισκάκι και έχεις το dump(αρχεία παιχνιδιού"δεν είναι ακριβώς iso") απο το ίντερνετ.τότε συνδέεις τον εξωτερικό σκληρό σου στο pc(και πρέπει να είναι fat32,αλλιώς τον κάνεις format σε fat32),μεταφέρεις μέσα τα αρχεία στο σωστό directory(δεν το θυμάμαι ακριβώς).μετά συνδέεις τον σκληρό στο jailbroken ps3 ,τρέχεις το backup manager και διαλέγεις το παιχνίδι.

 

τώρα αν στον 2ο τρόπο θέλεις να μεταφέρεις το παιχνίδι απο τον εξωτερικό στον εσωτερικό δίσκο(γιατί μερικά παιχνίδια παίζουν μόνο απο εσωτερικό)τότε υπάρχουν 2 τρόποι.

1ος ftp ,δεν ασχολήθικα δεν γνωρίζω

2ος έχει βγει ένα προγραμματάκι Homebrew που μέσω του Ps3 μπορείς να δεις όλα τα αρχεία του σκληρού και να τα αλλάξεις,μεταφέρεις/κοπάρεις κτλπ,και έτσι μπορείς να μεταφέρεις παιχνίδι απο τον εξωτερικό στον εσωτερικό ή ανάποδα.

http://www.ps3hax.net/2010/09/comgenies-awesome-filemanager-released/ εδώ περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα.

 

Φίλε μου με το comgenies awesome filemanager που κυκλοφόρησε ΔΕΝ μπορείς να μεταφέρεις τα παιχνίδια που όπως λες παίζουν μόνο από τον εσωτερικό δίσκο (δηλαδή αυτά που έχουν αρχεία πάνω από 4GB) γιατί πολύ απλά το PS3 δεν διαβάζει εξωτερικό NTFS δίσκο για να τα μεταφέρεις στον εσωτερικό... μόνο με FTP μπορείς να τα μεταφέρεις από PC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το firmware 3.42.Μπορω να το κανω?Καθε τοσο που ζηταει αναβαθμιση οπως τωρα που βγηκε η 3.50 τι θα γινεται με το jailbreak?Με ενδιαφερει να κατεβαζω και να τα περναω απο τον σκληρο.Τι αλλο χρειαζεται εκτος απο το στικακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...