Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλη χρονια σε ολους.

αρχες νοεμβριου ειχε βγει μια μεθοδος να περνας σε ofw μεχρι 4.70 (φυσικα υπαρχει μεθοδος και για 4.81) παιχνιδια στον σκληρο δισκο με την διαδικασια του backup και restore.

το ειχα δοκιμασει σε φιλο μου με super slim και επαιξε. φυσικα περνει χρονο η διαδικασια αυτη.

οπως σας ειπα απο νοεμβρη και μετα εχουν βγει και utility (τα εχουν φτιαξει ρωσοι) που κανουν πιο ευκολη την διαδικασια.

πως και δεν εχει δοκιμασει κανεις?

υπαρχουν τοσα supe slim εξω. ειναι εγγυημενα οτι παιζουν ολα τα παιχνιδια, ειδικα αυτα που εχουν update.

ριξτε μια ματια........ :-D :-D :-D :-D :-D

Καλησπέρα φίλε kitsakis και χρόνια πολλά! Μπορείς να στείλεις σε inbox κανένα λινκ? (καθαρά για ενημερωτικούς λόγους)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτές τις μερες θα προσπαθήσω να κάνω εναν οδηγό για το πως κανουνε ένα παιχνίδι να τρέξει από σκληρό δίσκο.

Περιληπτικά μετατρεπεις το παιχνίδι (iso ή folder) σε psn game για να να ξεγελασεις την $ony,και μετά το περνας μεσα στο back-up που εχεις κρατησει από το ps3. Στην συνέχεια κανεις restore.

Για αρχή οσοι είναι σε OFW μέχρι και 4.70, ας μείνουν εκει. Είναι πιο εύκολη η διαδικασία αυτη.

Και φυσικα ας ξεκινήσουμε να κραταμε backup αφού είναι χρονοβόρα διαδικασία.

Για αρχή οσοι είναι σε OFW μέχρι και 4.70, ας μείνουν εκει. Είναι πιο εύκολη η διαδικασία αυτη.

Και φυσικα ας ξεκινήσουμε να κραταμε backup αφού είναι χρονοβόρα διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δεν υποστηρίζουν την διαδικασία αυτή όλα τα games, εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι από τότε οπότε πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Ας μου επιτραπεί μέσα από αυτό το νήμα (αν θεωρηθεί άσχετο παρακαλώ να σβηστεί) να ευχηθώ Χρόνια Πολλά και καλή χρονιά σε όλους με υγεία, χαρά και ευτυχία! :-)

 

Ιδιαίτερα, στους δύο Μιχάληδες και στον (ERMAK) Γιώργο τον συνονόματο αν δεν κάνω λάθος!! :-D

 

Να' στε καλά όλοι παιδιά!!

τιμή μου φίλε Γιώργο να αναφέρεσαι προσωπικά σε εμένα με ευχές.ευχαριστώ πάρα που και εγώ με την σειρά μου να σου ευχηθώ εσένα προσωπικά αλλά και όλο το νήμα,χρόνια πολλά με υγεία και χαρά.Καλή χρονιά. :-) :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους

 

πριν 3 χρονια ειχα δωσει σε ενα παλικαρι μια κονσολα fat και μου περασε cfw κτλ,μετα του ειχα περασει και 2-3 games.

τωρα θελω να το βαλω μπροστα και ηθελα να σας ρωτησω τι να του αναβαθμισω και εαν δεν ειναι κοπος με ποιο τροπο

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βαλεις το τελευταιο cfw που ειναι 4.81 τωρα απο ποια ομαδα θα βαλεις ψαξε και αποφασισε

ειναι και ο ερμακ που ειναι ελληνας και εχει φτιαξει 4.81 και υποστηριζει ελληνικη γλωσσα το φιρμ

μετα θελεις multiman 4.81.02 ειναι η τελευταια εκδοση που εβγαλε

και τελος webman 1.45.08 που εχει ενσωματωμενες τις ρυθμισεις για τα ανεμιστηρια τις κανεις μια φορα

και τελος δεν ασχολεισαι ξανα

αν εισαι πολυ πισω ισως να ειχες καποιο αλλο εργαλειο για να τις πειραζεις καθε φορα που ανοιγες την κονσολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Είμαι καινούριος σε αυτά και χρειάζομαι βοήθεια αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

 

Έχω ένα PS3 Slim και δεν θυμάμαι ποιο αλλά αν θυμάμαι καλά το είχα κοιτάξει παλιότερα και είναι από τα μοντέλα που μπορούν να γίνουν mod. Eπίσης, είναι στην τελευταία έκδοση OFW αν δεν κάνω λάθος.

 

Οι ερωτήσεις που έχω είναι..

 

1. Υπάρχει κάποιο mod το οποίο μπορεί να αλλάζει από CFW σε OFW και το αντίθετο;

 

2. Κάνοντας το παραπάνω υπάρχει περίπτωση να πάρω ban;

 

3. Άμα ξεκλειδώσω βραβεία στο CFW, μπορώ να το αλλάξω σε OFW για να κάνω sync ή υπάρχει περίπτωση για ban;

 

Έχω διαβάσει τόσα στο Google και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχω μπερδευτεί τόσο.

 

Δεν πρόκειται να κατεβάσω πειρατικά παιχνίδια. Το CFW το θέλω για άλλη χρήση όπως πχ να κάνω backup τα κλειδωμένα saves, να εγκαταστήσω ένα english patch για το Tales of Vesperia που κυκλοφόρησε μόνο στα Γιαπωνέζικα κτλ.

 

Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει παρακαλώ;

 

Ευχαριστώ.

 

Edit 1: Η σειρά της κονσόλας μου είναι CECH-2004B.

Επεξ/σία από L-Griever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βαλεις το τελευταιο cfw που ειναι 4.81 τωρα απο ποια ομαδα θα βαλεις ψαξε και αποφασισε

ειναι και ο ερμακ που ειναι ελληνας και εχει φτιαξει 4.81 και υποστηριζει ελληνικη γλωσσα το φιρμ

μετα θελεις multiman 4.81.02 ειναι η τελευταια εκδοση που εβγαλε

και τελος webman 1.45.08 που εχει ενσωματωμενες τις ρυθμισεις για τα ανεμιστηρια τις κανεις μια φορα

και τελος δεν ασχολεισαι ξανα

αν εισαι πολυ πισω ισως να ειχες καποιο αλλο εργαλειο για να τις πειραζεις καθε φορα που ανοιγες την κονσολα

ευχαριστω φιλε

cfw θα βαλω του ερμακ τωρα σιγουρα εχει ενα αλλο

ρυθμισεις για τα ανεμιστηρια επρεπε να της βαζω καθε φορα οποτε εχω παλια εκδοση.

 

ειναι ευκολο να εχω τα λινκ για cfw ermak-multiman-webman,δεν βαριεμαι να τα βρω απλα μην περασω κανενα ακυρω και τα κανω σαλατα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα βρηκα εκτος το webman 1.45.08,οπου και να το βρηκα η σελιδα ειναι κατεβασμενη,αν το εχει καποιος ας το ανεβασει η βαλει λινκ

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είδα το ps3 μου είναι συμβατό μιας και είναι CECH-2004B.

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να το κάνω μέσω e3 flasher όπως και αυτό σωστά;

http://modchip.gr/programmer-360-clip/615-e3-flasher-4in1-simple-version

 

Για να ξέρω αν είναι να το αγοράσω.

 

Αυτή τη στιγμή είναι σε 4.81 OFW.

 

Παρακαλώ κάποιος να βοηθήσει;

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να με βοηθήσει να επικοινωνήσει μέσω Skype ή pm παρακαλώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Είμαι καινούριος σε αυτά και χρειάζομαι βοήθεια αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

 

Έχω ένα PS3 Slim και δεν θυμάμαι ποιο αλλά αν θυμάμαι καλά το είχα κοιτάξει παλιότερα και είναι από τα μοντέλα που μπορούν να γίνουν mod. Eπίσης, είναι στην τελευταία έκδοση OFW αν δεν κάνω λάθος.

 

Οι ερωτήσεις που έχω είναι..

 

1. Υπάρχει κάποιο mod το οποίο μπορεί να αλλάζει από CFW σε OFW και το αντίθετο;

 

2. Κάνοντας το παραπάνω υπάρχει περίπτωση να πάρω ban;

 

3. Άμα ξεκλειδώσω βραβεία στο CFW, μπορώ να το αλλάξω σε OFW για να κάνω sync ή υπάρχει περίπτωση για ban;

 

Έχω διαβάσει τόσα στο Google και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχω μπερδευτεί τόσο.

 

Δεν πρόκειται να κατεβάσω πειρατικά παιχνίδια. Το CFW το θέλω για άλλη χρήση όπως πχ να κάνω backup τα κλειδωμένα saves, να εγκαταστήσω ένα english patch για το Tales of Vesperia που κυκλοφόρησε μόνο στα Γιαπωνέζικα κτλ.

 

Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει παρακαλώ;

 

Ευχαριστώ.

 

Edit 1: Η σειρά της κονσόλας μου είναι CECH-2004B.

1.χρειαζεσαι hardware υλικο (e3 flasher),τις απαιτουμενες γνωσεις και ανοιγμα κονσολας για να δεχτει CFW

2.ΠΑΝΤΑ θα εχεις την πιθανοτητα ban αν μπεις online

3.Ban σιγουρα

 

Από ότι είδα το ps3 μου είναι συμβατό μιας και είναι CECH-2004B.

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να το κάνω μέσω e3 flasher όπως και αυτό σωστά;

http://modchip.gr/programmer-360-clip/615-e3-flasher-4in1-simple-version

 

Για να ξέρω αν είναι να το αγοράσω.

 

Αυτή τη στιγμή είναι σε 4.81 OFW.

 

Παρακαλώ κάποιος να βοηθήσει;

 

Αν κάποιος ενδιαφέρεται να με βοηθήσει να επικοινωνήσει μέσω Skype ή pm παρακαλώ...

δεν νομιζω οτι για μια κονσολα θα πρεπει να αγορασεις το συγκεκριμενο "εργαλειο" το 

οποιο χρησιμοποιειται απο αυτους που ασχολουνται συστηματικα...

καλυτερα να την δωσεις σε καποιον που γνωριζει με πολυ μικροτερα χρηματα να στην φτιαξει

και να την παρεις ετοιμη...

το μοντελο σου ειναι οκ.

 

ολα τα βρηκα εκτος το webman 1.45.08,οπου και να το βρηκα η σελιδα ειναι κατεβασμενη,αν το εχει καποιος ας το ανεβασει η βαλει λινκ

ευχαριστω

βαλε και το προηγουμενο 1.45.05 δεν υπαρχει προβλημα.

 

λινκς απαγορευονται εδω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να την αναλάβω και εγώ mikele.

 

Απλώς δεν ξέρω τι πρέπει να αγοράσω.

 

Έχω κάποιες γνώσεις και στην τελική έχω και κάποιον να με βοηθήσει.

 

Όσο για το ban κάτι άκουσα ότι λένε ότι αν βάλεις την Cobra ή multiman δεν είμαι σίγουρος ποιο είναι ότι μπορείς να το βάλεις ως ofw και το αντίθετο για αποφυγή του ban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να την αναλάβω και εγώ mikele.

 

Απλώς δεν ξέρω τι πρέπει να αγοράσω.

 

Έχω κάποιες γνώσεις και στην τελική έχω και κάποιον να με βοηθήσει.

 

Όσο για το ban κάτι άκουσα ότι λένε ότι αν βάλεις την Cobra ή multiman δεν είμαι σίγουρος ποιο είναι ότι μπορείς να το βάλεις ως ofw και το αντίθετο για αποφυγή του ban.

Ο'τι και να βαλεις απο εφαρμογες,ΔΕΝ θα εισαι 100% προστατευμενος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια Όσοι είναι σε official firmware μέχρι 4.70 μπορούν να αποθηκεύουν παιχνιδια στον σκληρό του ps3. Η διαδικασία είναι χρονοβόρα αλλά δουλεύει. Ότι παιχνίδι έχω δοκιμάσει έχει τρέξει χωρις προβλημα. Πρώτα κανουμε backup μετα βρίσκουμε το update για το παιχνίδι μας. Τρέχουμε ένα utility (δεν μπορώ να βάλω linkμονο πμ)δημιουργεί φακελο του στιλ NPXX00000 και μαζί με το patch BLXX00000 τα κανουμε inject στο back-up που είχαμε πάρει και μετά ξανα restore και έχουμε τα παιχνιδια στον hdd. Θα στείλω αναλυτικά τα βήματα.

Στο Google υπάρχει η πληροφορία και μου κάνει εντύπωση που δεν είναι διαδεδομένη. Οποτε μπορεις να βρεις αρκετά πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...