Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια.Εχω το ps3 fat 40gb με cfw 4.80 . Εχω ενα 250gb σκληρο δισκο απο παλιο μου λαπτοπ. Μπορω να τον βαλω πανω στο ps3? Αν ναι πρεπει να κάνω φορματ στο σκληρο δισκο? Και τελος χρειαζεται να βαλω κατι αλλο μεσα στο σκληρο ώστε να μην εχω καποιο προβλημα με το cfw? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

καντον φορματ NTFS στον υπολογιστη ωστε να μπορει να στον διαβασει η κονσολα.

τον βαζεις πανω,σου ζηταει το cfw που ειχες πριν την αλλαγη σκληρου το οποιο βαζεις σε ενα fat32 usb,

κανει φορματ η κονσολα τον σκληρο,και τελος σου κανει εγκατασταση το cfw.

 

οταν bootarei βαζεις τα απαιτουμενα Homebrew.(multiman/webman κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καντον φορματ NTFS στον υπολογιστη ωστε να μπορει να στον διαβασει η κονσολα.

τον βαζεις πανω,σου ζηταει το cfw που ειχες πριν την αλλαγη σκληρου το οποιο βαζεις σε ενα fat32 usb,

κανει φορματ η κονσολα τον σκληρο,και τελος σου κανει εγκατασταση το cfw.

 

οταν bootarei βαζεις τα απαιτουμενα Homebrew.(multiman/webman κλπ)

 

Σε ευχαριστω mikele13..τo cfw που εχω ειναι το 4.80 rebug..χρειαζεται να βαλω το 4.82 ? σε ποια διαδρομη θα το βαλω το cfw μεσα στο φλασακι ?αυτην (PS3/UPDATE/PS3UPDAT.PUP) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω mikele13..τo cfw που εχω ειναι το 4.80 rebug..χρειαζεται να βαλω το 4.82 ? σε ποια διαδρομη θα το βαλω το cfw μεσα στο φλασακι ?αυτην (PS3/UPDATE/PS3UPDAT.PUP) ?

θα βαλεις το 4.80 Rebug στο φλασακι.

Η δομη των φακελων ειναι σωστη.

 

4.82 ειναι απαραιτητο ΜΟΝΟ αν παιζεις online.

αλλιως αστη οπως ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια.Εχω το ps3 fat 40gb με cfw 4.80 . Εχω ενα 250gb σκληρο δισκο απο παλιο μου λαπτοπ. Μπορω να τον βαλω πανω στο ps3? Αν ναι πρεπει να κάνω φορματ στο σκληρο δισκο? Και τελος χρειαζεται να βαλω κατι αλλο μεσα στο σκληρο ώστε να μην εχω καποιο προβλημα με το cfw? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Εφόσον έχεις το fat το σαρανταρη δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, απλά βάζεις το σκληρό που θες,

το ps3 σε προτρέπει να τον κάνει format. το αποδέχεσαι. τον κάνει μόνο του format και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, περασα το rebug. μετα απο 30+ αποτυχημενες προσπαθειες χτες το βραδυ, σημερα τα καταφερε η κονσολα με την 1η.

στοχος μου ειναι να παιζω στο ps3 ολα τα ps1, ps2, ps3, psp παιχνιδια. Ποια ειναι η επομενη κινηση ? εγκαθιστω την τελευταια εκδοση multiman ή κατι αλλο ? η τελευταια εκδοση ferrox τα εχει ολα μεσα ? τι ειναι ποιο φιλικο προς το χρηστη να το πω ετσι ? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, περασα το rebug. μετα απο 30+ αποτυχημενες προσπαθειες χτες το βραδυ, σημερα τα καταφερε η κονσολα με την 1η.

στοχος μου ειναι να παιζω στο ps3 ολα τα ps1, ps2, ps3, psp παιχνιδια. Ποια ειναι η επομενη κινηση ? εγκαθιστω την τελευταια εκδοση multiman ή κατι αλλο ? η τελευταια εκδοση ferrox τα εχει ολα μεσα ? τι ειναι ποιο φιλικο προς το χρηστη να το πω ετσι ? Ευχαριστω

πρεπει να βαλεις Rebug Firmware να το γυρισεις σε cobra mode απο normal

που ειναι απο την αρχη μεσα απο το Rebug Toolbox.

βαζεις webman mod 1.47.05 και τα παιχνιδια σε iso στους ετοιμους φακελους PSX/PS2

τα PS3 δεν χρειαζονται iso τα βαζεις retail οπως τα "παιρνεις" απο τον θειο στον φακελο GAMES

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εγω περασα το rebug ολα καλα αλλα ειναι τωρα σε 4.81 και online δε μπαινει γτ μου λεει να κανω udpate τι γινετε τωρα?

απλα περνάς 4.82 custom firmware
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα το PS3 που μου εμφανισε YLOD δουλεψε με καθαρισμα και αλλαγη παστας (Ευχαριστω και τον Mikele για τις πολυτιμες συμβουλες). Προσπαθω τωρα απο Ferrox να παω σε Rebug και ειμαι στη φαση που παλευω να εγκαταστησω το QA Toggle package. Φορμαρω το φλασακι σε FAT32,περναω το σχετικο αρχειο μεσα, το συνδεω στο PS3 και παω install packages αλλα δεν μου εμφανιζει καποιο πακετο....

 

Δοκιμασα με 2 διαφορετικα φλασακια και δοκιμασα να συνδεσω το φλασακι με κλειστο το PS3 μηπως το δει απο cold boot αλλα τιποτε. Λογικα δεν βλεπει το φλασακι η κονσολα? Η κανω κατι λαθος εγω?

 

edit: Το ειδε αλλα οταν παταω να κανει Install το QA package απλα μαυριζει η οθονη και μενει εκει, χωρις να εμφανιστει ξανα το XMB

 

edit 2: Το blueray δεν ειναι λειτουργικο. Υπεθετα οτι ειναι το ματακι αλλα καπου ειδα οτι αν δεν ειναι λειτουργικο δεν μπορω να κανω Toggle QA. Το μονο που θελω ειναι να βαλω ενα utility για να αλλαξω τις στροφες του ανεμιστηρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως αν δεν δουλεύει το drive δεν μπορείς να περάσεις τά qa toggle.

Αν ήταν ματάκι δεν θα είχες πρόβλημα.

ΑΛΛΆ δεν θα σου έπαιρνε και το cfw ...

Για δοκίμασε πάλι να το περάσεις το qa

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως αν δεν δουλεύει το drive δεν μπορείς να περάσεις τά qa toggle.

Αν ήταν ματάκι δεν θα είχες πρόβλημα.

ΑΛΛΆ δεν θα σου έπαιρνε και το cfw ...

Για δοκίμασε πάλι να το περάσεις το qa

Παντως δεν βλεπω πουθενα το BD-ROM στο XMB...Οσο για το QA η κονσολα απλα μενει σε μαυρη οθονη και πρεπει να το κλεισω απ το κουμπι....Να δοκιμαζω συνεχεια μηπως πετυχει? Ελπιζω να μην εχω θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν βλεπω πουθενα το BD-ROM στο XMB...Οσο για το QA η κονσολα απλα μενει σε μαυρη οθονη και πρεπει να το κλεισω απ το κουμπι....Να δοκιμαζω συνεχεια μηπως πετυχει? Ελπιζω να μην εχω θεμα....

 

Αν δεν διαβάζει δισκάκια το BD δεν το βλέπεις στο XMB.

Δοκίμασε να βάλεις ένα οποιοδήποτε pkg αρχείο (multiman, webman...) αν έχεις black screen,

τότε πιθανών να έχει ξεκουμπωσει η καλωδιοταινία του BD.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει κι αυτο που λες, να μην κανει επαφή η καλωδιοταινια γιατί εχτες που το άνοιξα παλι για το ylod το πλαστικό που κρατάει την καλωδιοταινια απλα κόπηκε και την στερεωσα όπως όπως.

 

Τι γίνεται αν δεν μπορω να συνδέσω το BD επάνω; η αν τα εχει φτύσει το logic board?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει κι αυτο που λες, να μην κανει επαφή η καλωδιοταινια γιατί εχτες που το άνοιξα παλι για το ylod το πλαστικό που κρατάει την καλωδιοταινια απλα κόπηκε και την στερεωσα όπως όπως.

 

Τι γίνεται αν δεν μπορω να συνδέσω το BD επάνω; η αν τα εχει φτύσει το logic board?

κουμπωσε σωστα οπως πρεπει την καλοδιοταινια,και βαλε πανω μια ταινια με δυνατη κολλα

να την κρατα σταθερα.

αν ειναι χειροτερα και δεν ειναι μονο το κλιπ,περιμενεις να βγει NO BD firmware (αν βγει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...