Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/5/2018 στις 11:54 ΠΜ, ilos είπε

Χαιρετώ την ομάδα. Ομολογώ ότι δεν είχα πάρει πρέφα για το ps3 exploit από τον Δεκέμβρη και ξαφνικά θυμήθηκα ότι είχα ένα CECH 3004A με dead laser που θα μπορούσε κάλλιστα να ξαναζήσει δόξες:D. Τέσπα η όλη διαδικασία ΄είναι πολύ πιο απλή (τουλάχιστον για το HAN) από ότι νόμιζα στην αρχή και το σύστημα λειτουργεί όπως προβλέπεται, έγινε δοκιμή κιόλας με διάφορα pkgs. Αυτά που έχω απορίες είναι το εξής:

Έχω κάπου 10-20 games για το ps3 σε discs. Μπορώ άνετα να τα ριπάρω όλα, το είχα κάνει στο demons souls πχ για να δοκιμάσω τον  RPCS3. Αν κάνω την διαδικασία για αυτά που υπάρχουν patches τουλάχιστον με τα CFW2OFW Helper και Make Backup PKG, θα μου ζητάνε πάλι δίσκο μετά την εγκατάσταση του PKG? Αν είναι έτσι είναι δώρο άδωρο στην περίπτωσή μου και θα πρέπει να κατεβάσω την αντίστοιχη PSN έκδοση...

Επίσης το ps3 exploit λειτουργεί με 4.81-82 ofws. Αν αύριο μεθαύριο βγει 4.83 θα φάμε ban ή ακόμα χειρότερα και brickαρισμα? Θα πρέπει να έχουμε το ps3 συνέχεια offline και να βάζουμε ethernet μόνο όταν περνάμε αρχεία από το pkg linker?

Γιατί το PKG Linker 2.0 τραβάει ζόρια με μερικά PKG? Άλλα τα βλέπει κανονικά και άλλα δε τα εμφανίζει στη λίστα του. Πχ το Castlevania Symphony Of The Night ενώ γίνεται κανονικά εγκατάσταση μέσω usb άρα και δε φταίει το PKG, στο linker είναι άφαντο, μόνο το rap.pkg φαίνεται.

Τελευταία μου απορία είναι τι ακριβώς παίζει με τα c00? Μου φαίνεται τρομερά yolo η φάση, όχι ότι με νοιάζει το ban αλλά παραείναι αλητεία :D.

Edit - Άλλες δύο ερωτήσεις στα γρήγορα.

Μερικά pkg δεν συνοδεύονται από αντίστοιχα rap (συνήθως σε DLC συμβαίνει). Κάνεις resign και install μόνο το pkg?

Επίσης μερικά psn games μετά το install και αφού τα τρέξεις μπορεί να ζητήσουν να κατεβάσουν game update (δε το έκανα). Θα λειτουργήσουν κανονικά και μετά το update ή θα χαλάσει την εγκατάσταση?

Μιας και δε φιλοτιμήθηκε κανείς :D, ας απαντήσω μόνος μου μερικές από τις απορίες μου μπας και βοηθήσω κάποιον άλλον που έχει τα ίδια ερωτήματα.

1) Η διαδικασία για backup blurays με το CFW2OFW Helper και Make Backup PKG όπως περιγράφεται από το ps3 exploit han guide δεν δουλεύει πάντα. Καταρχάς απαιτείται να έχει βγει update στο psn. Αν δεν έχει βγει τότε δεν είναι εντελώς αδύνατο αλλά απαιτεί πολύ κόπο με αμφίβολα αποτελέσματα. Επίσης αν ένα disc είναι multigame ή γενικά έχει κάποιο menu πριν το main game (όπως πχ είναι το heavy rain move edition) πάλι δε θα δουλέψει. Χρειάζεται πείραγμα με τα param.sfo και lic.dat και ίσως δημιουργία των pkg με το ps3gameconvert αντί για το CFW2OFW Helper (αλλά θα πρέπει και να κατεβάσετε και τα updates από psn και πάλι ξεχωριστά πχ από aldos tools/psnstuff γιατί δε το κάνει το ps3gameconvert). Γενικά είμαι της άποψης αν κάτι υπάρχει στο psn don't even bother. Κατεβάστε τα pkg κάντε τα resign και φορτώστε τα με το pkglinker. Ez Pz lemon Squeezy.

2) Αυτό δε το γνωρίζω, ας απαντήσουν οι πιο ειδήμονες τι θα συμβεί όταν σκάσει η 4.83 :D.

3) Το pkglinker v2 οι ίδιοι οι devs έχουν παραδεχτεί ότι έχει bug και κάνει flag σαν "bad" τα ps1,ps2 και psp pkgs. Θα διορθωθεί σε επόμενη έκδοση.

4) Από ότι φαίνεται από τις μαρτυρίες όσων το έκαναν δεν έχει παίξει ban για τα c00 μέχρι στιγμής. Δεν έχω προσωπική άποψη όμως.

5) Τα DLC/PKG που δεν έχουν rap είναι free dlc. Δεν απαιτείται καν resigning δηλαδή. Τα φορτώνεις ως έχουν.

6) Αν έχεις EU έκδοση από psn game κατέβασε άφοβα από psn. Κατέβασα πχ ολόκληρο το TLOU κοντά 27 GB. Δεν υπάρχει φόβος. Αν μπορείς να περάσεις dlc/patches από το pkglinker είναι σίγουρα πιο ασφαλές. Για US/AS versions θα ήμουν πολύ διστακτικός να συνδεθώ στο psn να κατεβάσω updates πάντως.

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι μηνες λεω να περασω ενα pkg snes στο super slim αλλα βαριεεεεμαι :P Ολα αυτα με δευτερεύων account  δε κανεις auto login με τον plus λογαριασμο ετσι ;

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Damachi είπε

Κατι μηνες λεω να περασω ενα pkg snes στο super slim αλλα βαριεεεεμαι :P Ολα αυτα με δευτερεύων account  δε κανεις auto login με τον plus λογαριασμο ετσι ;

Ούτε και με τον han account αν γίνεται να το γλιτώσεις δε κάνεις:D. Υπάρχουν βέβαια και  κάποιοι installers που αναγκαστικά θα συνδεθείς για να κατεβάσεις αρχεία όπως στο TLOU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! 

Σήμερα καθώς πήγα να μπω στο GTA στο Ps3 με τα Modds Menu κόλλησε στης εικόνες που δείχνει πρην μπεις ONLINE η Story Mode.. Ξέρει κανείς τι είναι; 

Εχω αλλάξει τα Modds Samjases που είχα αλλά εξακολουθεί να κολλάει στην εικόνα. 

Ξέρει κανείς τι είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Anonumous2018.... είπε

Καλησπέρα σας! 

Σήμερα καθώς πήγα να μπω στο GTA στο Ps3 με τα Modds Menu κόλλησε στης εικόνες που δείχνει πρην μπεις ONLINE η Story Mode.. Ξέρει κανείς τι είναι; 

Εχω αλλάξει τα Modds Samjases που είχα αλλά εξακολουθεί να κολλάει στην εικόνα. 

Ξέρει κανείς τι είναι; 

φταινε τα αρχεια που εβαλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Συγνώμη αλλά είμαι Πλήρως άσχετος οπότε ζητώ την κατανόηση σας. έχω ένα ps3 που μέσα έχει το multiman. Και σε εξωτερικό δίσκο καμιά 10 παιχνίδια. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το θέμα γιατί ο πιτσιρικάς μου έπαιζε 2-3 παιχνίδια συγκεκριμένα. Χτες έβαλε ένα νέο παιχνίδι και έλεγε ότι δεν μπορεί να το παίξει γιατί χρειάζεται αναβάθμιση. Πριν προλάβω να κάνω και να ψάξω το οτιδήποτε ο μικρός πάτησε να γίνει η αναβάθμιση. Το αποτέλεσμα να παίζει πλέον το παιχνίδι που είχε βάλει μέσα στην κονσόλα αλλά όχι τα παιχνίδια που είναι στο εξωτερικό δίσκο. Τι ζημιά έγινε και αν μπορούμε να σώσουμε τίποτα ώστε να παίζουν και τα παιχνίδια μέσα από τον εξωτερικό σκληρό;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GEORGETAX είπε

Καλημέρα παιδιά. Συγνώμη αλλά είμαι Πλήρως άσχετος οπότε ζητώ την κατανόηση σας. έχω ένα ps3 που μέσα έχει το multiman. Και σε εξωτερικό δίσκο καμιά 10 παιχνίδια. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το θέμα γιατί ο πιτσιρικάς μου έπαιζε 2-3 παιχνίδια συγκεκριμένα. Χτες έβαλε ένα νέο παιχνίδι και έλεγε ότι δεν μπορεί να το παίξει γιατί χρειάζεται αναβάθμιση. Πριν προλάβω να κάνω και να ψάξω το οτιδήποτε ο μικρός πάτησε να γίνει η αναβάθμιση. Το αποτέλεσμα να παίζει πλέον το παιχνίδι που είχε βάλει μέσα στην κονσόλα αλλά όχι τα παιχνίδια που είναι στο εξωτερικό δίσκο. Τι ζημιά έγινε και αν μπορούμε να σώσουμε τίποτα ώστε να παίζουν και τα παιχνίδια μέσα από τον εξωτερικό σκληρό;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά. 

Η αναβάθμιση που έκανε ήταν official απο Sony διότι η κονσόλα σου είχε παλαιότερο firmware από αυτό που απαιτούσε τό παιχνίδι για να τρέξει.

Με λίγα λόγια θέλεις πάλι downgrade και πέρασμα custom firmware.

Θα παίζεις κανονικά όλα τα παιχνίδια από σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, GEORGETAX είπε

Καλημέρα παιδιά. Συγνώμη αλλά είμαι Πλήρως άσχετος οπότε ζητώ την κατανόηση σας. έχω ένα ps3 που μέσα έχει το multiman. Και σε εξωτερικό δίσκο καμιά 10 παιχνίδια. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το θέμα γιατί ο πιτσιρικάς μου έπαιζε 2-3 παιχνίδια συγκεκριμένα. Χτες έβαλε ένα νέο παιχνίδι και έλεγε ότι δεν μπορεί να το παίξει γιατί χρειάζεται αναβάθμιση. Πριν προλάβω να κάνω και να ψάξω το οτιδήποτε ο μικρός πάτησε να γίνει η αναβάθμιση. Το αποτέλεσμα να παίζει πλέον το παιχνίδι που είχε βάλει μέσα στην κονσόλα αλλά όχι τα παιχνίδια που είναι στο εξωτερικό δίσκο. Τι ζημιά έγινε και αν μπορούμε να σώσουμε τίποτα ώστε να παίζουν και τα παιχνίδια μέσα από τον εξωτερικό σκληρό;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά. 

Διαβάζεις και εκτελείς με θρησκευτική ευλάβεια όσα αναφέρονται σε αυτόν τον οδηγό :

http://www.psx-place.com/threads/ps3xploit-tools-v2-0-improved-flash-writers-dumpers-even-easier-to-install-cfw-on-4-82-ofw.16139/

Αν πάλι ότι διαβάσεις σου φαίνεται κινέζικα, τότε καλύτερα να βρεις κάποιον να στο κάνει.

Προσωπικά πιστεύω πως με λίγο διάβασμα θα τα καταφέρεις μια χαρά και δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις για κάτι που ούτως ή άλλως διατίθεται δωρεάν.

Επεξ/σία από polog40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2018 στις 8:43 ΠΜ, GEORGETAX είπε

Καλημέρα παιδιά. Συγνώμη αλλά είμαι Πλήρως άσχετος οπότε ζητώ την κατανόηση σας. έχω ένα ps3 που μέσα έχει το multiman. Και σε εξωτερικό δίσκο καμιά 10 παιχνίδια. Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το θέμα γιατί ο πιτσιρικάς μου έπαιζε 2-3 παιχνίδια συγκεκριμένα. Χτες έβαλε ένα νέο παιχνίδι και έλεγε ότι δεν μπορεί να το παίξει γιατί χρειάζεται αναβάθμιση. Πριν προλάβω να κάνω και να ψάξω το οτιδήποτε ο μικρός πάτησε να γίνει η αναβάθμιση. Το αποτέλεσμα να παίζει πλέον το παιχνίδι που είχε βάλει μέσα στην κονσόλα αλλά όχι τα παιχνίδια που είναι στο εξωτερικό δίσκο. Τι ζημιά έγινε και αν μπορούμε να σώσουμε τίποτα ώστε να παίζουν και τα παιχνίδια μέσα από τον εξωτερικό σκληρό;;

Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά. 

Διευκρίνισε μου λίγο ποιό παιχνίδι παίζει.

Αν είναι από τον multiman η του cd.

Στον multiman μέσα μπορείς να μπεις ή σου βγάζει ερρορ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας χθες το τσιπαρισμενο PS3 μου την ώρα που έπαιζε κανονικά άρχισε να αυξάνεται η θερμοκρασία και έκλεισε από τότε όταν το ανοίγω μένει ανοιχτό μόνο 10 λεπτά και μετά κλείνει και το κόκκινο λαμπάκι αναβοσβήνει μέχρι να πατήσει από πάνω του είναι το fat PS3 και αυτό Ξεκίνησε από χθες το μεσημέρι.

μήπως ξέρει κανείς σας τι είναι και πώς φτιάχνεται;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερθέρμανση έτσι όπως το περιγράφεις αν δε κάνω λάθος. Έχεις κάνει εσωτερικό καθαρισμό μαζί με αλλαγή παστές; από την στιγμή που το έχεις τσιπαρισμενο έχεις δει θερμοκρασίες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κατεβάσει μια εφαρμογή στο Ps3 ειδική που ελέγχει την θέρμανση του Ps3.

Πάστες όχι δεν έχω αλλάξει ποτέ και έχω παρατηρήσει πως από την στιγμή που έβαλα το JeiBreak 

το Ps3 ζοριζόταν υπερβολικά με αποτέλεσμα να μου βγάζει μήνυμα ότι το Ps3 θα απενεργοποιηθεί αλλά έκλεινε όταν έπαιζα 2-3 ίσος και παραπάνω ώρες στο Ps3.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...