Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε φοραω καποιο at the moment επειδή το προηγούμενο που είχα ήταν αρκετά φτηνιαρικο (30€ απτό bestprice.gr) και το έδωσα για δώρο όσο ακόμα λειτουργούσε σε φίλο μου.

 

θα ήθελα να φοραω κάποιο κυριλε λες και είμαι της οικονομικής κλάσης του χαρακτήρα που υποδύεται ο ντικαπριο στο the wolf of wall Street ( σαν αυτό δηλαδή

http://www.watchshop.com/mens-frederique-constant-classic-manufacture-automatic-watch-fc-710mc4h6-p99961555.html )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ειδαν τα ματακια μου.... Παω να πουλησω ενα νεφρο

 

 

Well done.... it's a Pearlmaster.... 60-70k νομιζω...

 

στην sister μου ειχα παρει ενα rolexaκι for her birthday....

 

 

 

 

a datejust floral.... 

 

rolex-datejust-pink-floral-dial-18-kt-wh

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 60-70 θα πρεπει να δωσω και κανα ποδι μαζι :P

 

Ωραιο και αυτο....εναν τετοιο αδερφο δε μπορουσα να χω;! Μου αρεσει και στο αλλο χρωμα το μπεζακι. Αυτο ποσο παει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 60-70 θα πρεπει να δωσω και κανα ποδι μαζι :P

 

Ωραιο και αυτο....εναν τετοιο αδερφο δε μπορουσα να χω;! Μου αρεσει και στο αλλο χρωμα το μπεζακι. Αυτο ποσο παει;

 

Περιπου στα  $6.5k το ειχα παρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καρπό έχεις? Το seadweller θέλει σωληνα για να μην πλέει πάνω και κατω

 

to  seadweller βγαινει και σε 40 mm εκτος απο 44 .Η διαμετρος ειναι σαν το αλλο  οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλο απο εμφανιση  το 44 mm  ειναι ιδανικο για  το στυλ του συγκεκριμενου ρολογιου και για αντρικο χερι .

Λες και εισαι καμια οδοντογλυφιδα κανεις χαχαχα.

Εγώ εχω μια απορια. Πολλες εταιρειες εχουν diver μοντελα ιδιου ή παρόμοιου τυπου. Απο οικονομικα εως αρκετα ακριβα. Citizen divers, seiko divers, longines conquest, tag heuer aquaracer, Rolex , omega ειναι αυτες που μου ερχονται πρόχειρα στο μυαλο.

 

Ξερουμε ποιος απ ολους εβγαλε πρωτος το συγκεκριμενο σχεδιο; Ή εμφανιστηκε ας πουμε απο 1-2 ακριβές εταιρειες και ακολούθησαν οι υπολοιποι;

Τα βλεπω και δε ξερω ποιος αντέγραψε ποιον :P

 

 

 

Δεν ήταν η πρώτη που έβγαλε diver, αλλά νομίζω είναι safe to say ότι όλη η ιστορία ξεκίνησε από το Rolex submariner.

 

Όταν βγήκε ήταν όντως diver / toolwatch ασχετα που σήμερα το φοράει CEO με κουστούμι.

 

 

 

 

Η rolex  το πρωτο ,φυσικα τοτε ηταν  diver's  watch ,εδω και παρα πολλα χρονια δεν επαρκει καθως κανει μονο χρονομετρηση .

Απο τα τωρινα μοντελα το  sea dweller θα λεγαμε πως ειναι diving oriented  και κυριως το deap sea το οποιο εχει πιστοποιηση για 3900μ .

Fυσικα κανεις δυτης δεν θα βουταγε με αυτα υπαρχουν πλεον εξειδικευμενα  dive computers .

 

 

 

το σχεδιο ηταν της ρολεξ,δεν φτιαχτηκε για πωληση στο κοινο,η εταιρεια comex που ειδικεύετε σε βαριες υποθαλασιες εργασιες ζητησε απο την ρολεξ ενα ρολοι αντοχης 300μ χωρις χρονικο περιορισμο παραμονης σε μεγαλο βαθος,κ επισης να μπορει ο δυτης να μετραει ποση ωρα εχει ακομη πριν τελειωσει το οξυγονο

το πρωτο αδιαβροχο ρολοι το εβγαλε η omega

Ο  επαγγελματιας δυτης δεν  μετραγε το ποση ωρα εχει  οξυγονο διοτι πρωτον αναπνεε ατμοσφαιρικο αερα(δεν ειχαν καν τοτε trimix αερια)  και δευτερον ειχε λωρο αρα δεν τον ενδιαφερε η διαθεσιμοτητα .Αυτο που μετραγε ηταν ο χωρος παραμονης στο βυθο και μετα τον χρονος αποσυμπιεσης  που επρεπε να κανει .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to  seadweller βγαινει και σε 40 mm εκτος απο 44 .Η διαμετρος ειναι σαν το αλλο  οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλο απο εμφανιση  το 44 mm  ειναι ιδανικο για  το στυλ του συγκεκριμενου ρολογιου και για αντρικο χερι .

Λες και εισαι καμια οδοντογλυφιδα κανεις χαχαχα.

Ο  επαγγελματιας δυτης δεν  μετραγε το ποση ωρα εχει  οξυγονο διοτι πρωτον αναπνεε ατμοσφαιρικο αερα(δεν ειχαν καν τοτε trimix αερια)  και δευτερον ειχε λωρο αρα δεν τον ενδιαφερε η διαθεσιμοτητα .Αυτο που μετραγε ηταν ο χωρος παραμονης στο βυθο και μετα τον χρονος αποσυμπιεσης  που επρεπε να κανει .

το 1954 δεν ειχαν φιάλες οπως τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το 1954 δεν ειχαν φιάλες οπως τωρα?

Στις επαγγελματικες καταδυσεις (που εκανε η εταιρεια που παραγγειλε στην Rolex να κατασκευασει ρολοι  ) συνδεουν γραμμες  τροφοδοσιας (σωληνες-λωρος ) με τον δυτη που δινουν αερα  ,ζεστο νερο  και  επικοινωνια με τον δυτη .Οι φιαλες δεν επαρκουν για πολυωρες επαγγελματικες  καταδυσεις .

Δεν εχουν οξυγονο οι φιαλες ατμοσφαιρικο αερα εχουν  και εμπλουτισμενο αερα  σε ποσοστο πανω απο 50%  χρησιμοποιουμε στις αποσυμπιεσεις μονο .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to  seadweller βγαινει και σε 40 mm εκτος απο 44 .Η διαμετρος ειναι σαν το αλλο  οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλο απο εμφανιση  το 44 mm  ειναι ιδανικο για  το στυλ του συγκεκριμενου ρολογιου και για αντρικο χερι .

Λες και εισαι καμια οδοντογλυφιδα κανεις χαχαχα.

Ο  επαγγελματιας δυτης δεν  μετραγε το ποση ωρα εχει  οξυγονο διοτι πρωτον αναπνεε ατμοσφαιρικο αερα(δεν ειχαν καν τοτε trimix αερια)  και δευτερον ειχε λωρο αρα δεν τον ενδιαφερε η διαθεσιμοτητα .Αυτο που μετραγε ηταν ο χωρος παραμονης στο βυθο και μετα τον χρονος αποσυμπιεσης  που επρεπε να κανει .

 

μαζί σου αλλά αυτό που έχει στη σκοτεινή φώτο ο φίλος είναι το 44ρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν περιμενα να εχει τοσο (χωρις να ξερω τι ρολο βαραει η μαρκα)

Μιας κ εχει τοσο ακριβα ρολογια,θεωρειτε απο τις καλες μαρκες;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

abraham louis breguet,ανακαλυψε σχεδον τα παντα στην ωρολογοποιια,,γνωστος κ ως ο ωρολογοποιος των βασιλιαδων


οι 10 καλυτερες εταιρειες υψηλης ωρολογοποιιας για μενα

1.Patek Philippe

2.Lange & Söhne

3.Vacheron Constantin

4.Breguet

5.Audemars Piguet

6.Blancpain

7.Jaeger-LeCoultre

8.F.P.Journe

9.Cartier

10.Girard Perregaux

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...